Sherlock - Skomírající detektiv (2017) (epizoda)

Ooooo, Shely na tripu. To je mi teda věda. Konečně dostáváme až neuvěřitelně propracovanou detektivní zápletku a nějaký ten osobní kontext do děje. Něco vyrovnaného ve všem. Ach, ty kompromisy. Jednoznačně nemluvím o tom, že by nový Sherlock byl zásah do starých kolejí, ale jde o to, že po dlouhé době to je díl Sherlocka, který je opravdu zajímavý. Hezky propracovaný kousek.

Až vyjde měsíc (2012)

Tenhle film jsem měl dlouhá léta v hlavě. A nikdy jsem se k němu vlastně nedostal. A o moc jsem nepřišel. Tenhle film se pozná, že je Wese Andersona. Je natočen jen stejně jako Grandhotel Budapešť, že by to praštilo i filmového barbara. Problém je poté v tom, že ta střeštěnost jako Grandhotel Budapešť dávala tak nějak smysl. Ale tohle jde tak nějak ráz naráz. Neustále se příběh posouvá sem a tam a vy ani nevíte proč a tak nějak vás to donutí se ptát, proč to všechno? Podle mne je to zbytečný a filmu tu ubralo na jeho kouzlu. V každém případě, pohled na Nortona jako vedoucího a držící žváro bylo k nezaplacení.

Inferno (2016)

Tak to jsem se lekl. Jakože opravdu jsem málem chytl pepku a klepl mne psotník. Prvních asi dvacet minut je chaotických jak indický pornofilm. Celý film se tvářil jakoby ho točil nějaký amatér, který by scénář psal na toaletní papír po trávení chése khaké v kavárně a prachy na efekty si musel vyžebrat provozováním prodeje sebe sama. A přitom to má na svědomí Ron Howard a David Koepp, což je dvojka, která by zde měla silně kralovat. Ale ono vás to silně přivede do rozpaků. Ty probliky, co tam Hanks má jsou jako z nějakýho opravdu špatnýho filmu, no a tím, bych celkově tento film i mohl hodnotit. Ale já jsem zase tolik zklamaný nebyl. Film se dokázal rozjet a opět to bylo v jistém ohledu jako koukat na Andělé a démony a nebo Šifru mistra Leonarda. Jednoznačně chápu rozhorčenější a negativnější hodnocení. Ale jednoznačně bych zde nemluvil o katastrofě. Ale je to obrovská škoda.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Je v celku smutné, že kdejaký televizní počin je stále lepší jak plnohodnotný film. Jednoznačně v případu Zločinu v Polné nejde o nějaký megalomanský dokonalý kousek, ale když se za tím poohlížím v celkové míře, tak to pokládám za příhodný přírůstek obohacující české a nebo i slovenské obecenstvo. Hudba dokáže sice na diváka zapůsobit, ale je tak žalostně špatně použitá v nesprávných případech až by srdce pookřálo. Výkony herců v jistých rozměrech nemají chybu. No a Karel Roden to lehce diriguje zpovzdálí. Lekce dějepisu téměř ve třech hodinách, která vás obohatí o kouzlu sugesce, diskriminace a strachu z pravdy. Na jednu stranu je tento film jenom ukázkou toho jak lidstvo dokáže být plné tupých ovcí a jak dementní rasa umíme být.

Sherlock - Šest Železných dam (2017) (epizoda)

Nuže, po menší pauze a nejistotě přichází další sezóna asi jednoho z nejlepších seriálů všech dob. A stojí to zatím za to? V jistém ohledu můžeme mluvit o úspěchu. Jednoznačně bych lhal, kdybych řekl, že mne onen první díl nijak nezaujal. Jednoznačně to byla v jistém ohledu jízda, která se cení. Problém je v té genialitě. Důvod, proč hodnotím pozitivně je asi ten, že se mi to celé líbilo v tom ohledu, že mne zajímalo co bude dál. Ale případ a celkově kriminální část dílu vysoce stagnovala. Nějak jsem se nedokázal řádně dostat do varu dění a finální rozuzlení mi nepřipadalo nijak zajímavé. Hrozně uspěchané na můj vkus. Až neuvěřitelně moc. Ve výsledku se hnedle v první díle stalo něco, co mění celý seriál a lid ještě není na něco takového připraven. Je to obrovská škoda a špatně využitý potenciál. Trochu smutné zároveň v tom ohledu, že když měl největší herecký výkon předvést Freeman, tak cenu za nejlepší překvapený výraz dostal však Cumberbatch. Nenávidím, když dobrý herci, kteří normálně umí perfektně hrát, tak v důležitých částech neukáží vlastně nic. Tohle je čirá smůla. Chlapci toho budou muset vytáhnout víc, aby čtvrtá série opravdu za něco stála.

Tohle je náš svět (2016)

Trochu jsem se bál, že snad v roce 2016 nenajdu svůj ideální "drama" film. Ale ono se nakonec stalo naprostou a totální náhodou. Film Matta Rosse mu ukazuje úplně jiný pohled. Film je to o v celku zajímavé zápletce, která není nějak extrémně originální, ale prostě celé kouzlo filmu opět spočívá v onen pocitovém kouzlu. Moc nemám, co říct, jelikož mne tento film ohromil jak jenom mohl. Má pusa je otevřená a má mysl obohacena. Ne na všechno musí být propaganda a triliónový rozpočet. Prostě jeden z největších přínosů 2016 a celé filmografie.

Westworld (2016) (seriál)

1. série: Westworld je taková pochutina na závěr tohoto roku. Je to seriál, který slibuje mnohé. Už tím, že na něm pracují lidé jako Jonathan Nolan a J.J. Abrams. Ale splní vaše sny? No, možná pro někoho je tenhle seriál silná káva v tom ohledu, že si ho užil jak nejvíce mohl. Problémem zde asi je, že ani největší pecku nelze natahovat do nekonečna. V tomto ohledu HBO přestřelilo, protože absolutně nevím o čem bude druhá série a absolutně nevím proč prostě musí HBO dělat vždy deset dílů. Kdyby jich bylo "anglickejch" šest, tak by seriál mohl být doceněn tím, že bych mohl beztrestně říct, že mne plně bavil každý díl. Westworld má především jednu obrovskou slabinu, a to tu, že vy čekáte nějaký obrovský zlom v příběhu a celkově něco, co vám vše vysvětlí. Ten druhý bod by mohl být splnitelný, s tím, že byste sledovali každou epizodu asi tak třináctkrát. No a poté je tu bod, který neovlivní nikdo jiný než tvůrci. Neříkám, že se v seriály nestaly nějaké zajímavé momenty, které by měnily příběh. Problém je v tom, že člověk to prožívá jako tísícíosmapadesátý díl Ulice (pozn.: k tomuhle odkaz fakt nedám). Seriál mne nejvíce zklamal především tím, že jsem čekal něco mnohem víc v ohledu epického rozuzlení. Ale já jsem vlastně posledním dílem nedostal nic než konec jakékoliv jiné epizody. A to je v celku zarážející. 2. série: Westworld je neuvěřitelný oříšek. Ořech úplný. Hotový kokos. Nemohu upřít, že mne tento seriál neustále láká svou tajemností, která se zde objevuje a má stále co nabídnout. Když vlastně dokoukáte celou druhou sérii tak zjistíte, že opět není nic jak má být a jak jste si mysleli. A to je asi to, co zde lidi stále drží. A já se jim upřímně ani moc nedivím. Westworld měl obrovský potenciál. Po první sérii jsem si říkal, že ten potenciál byl silně zahozen, ale asi stále z toho je to, co tvůrci chtěli. A diváci to hlavně ocenili. A poté je tu ale to předtím. Ano, to pozlátko někde je. Problém je v tom, že je zde v podstatě deset dílů o ničem. Hodinový materiál, který nemá vlastně tolik, co nabídnout. Jenom se neustále motáte v něčem, co má dělat gradaci příběhu a přitom ona se z toho stává nechtěně natahovací béčková slátanina. To je na tom nejsmutnější. Skoro se mi chce brečet nad tím jaký potenciál ten seriál vlastně má. A zahazuje ho zbytečnostmi, které jsou opravdu smutné.

Kniha džunglí (2016)

Klasická podívaná pro děti, která prostě nemůže omrzet. Disney nyní sází na předělávky svých klasik do hraných podob. No a zatím jim to perfektně vychází. I když Popelka nikdy nebyla moje káva, tak i přesto se mi její koncept líbil. A Kniha džunglí funguje perfektně. Už se nemůžu dočkat jak budu snad automaticky dávat pět hvězd Krásce a zvíře.

Pustina (2016) (seriál)

O Pustině se mluvilo, mluví a mluvit bude. Pro mne to byl lehký souboj s Raplem. Rapl je sice třináctidílná kriminální smršť s ne moc velkým důrazem na hlavní příběh, ale je až zvláštní jak moc si dokáží být Pustina a Raplpodobní. Oba dominují v atmosféře. V každém seriálu je podaná jinak, ale v obouch případech jde o to, že divák je paralyzován důkladně propracovanou výpravou. Bohužel zde del mého vyhrál lehce Rapl. Koukat se na lesy a vrcholy Krušných hor je zážitek sám o sobě. V Pustině se snaží zvýraznit depresivní a stísněná atmosféra, což výpravu lehce omezuje, ale splňuje to onen požadavek, který asi v HBO chtěli. Ach, to HBO. Letos ani tolik nezapracovali na vymazlené úvodní znělce, což je škoda, ale asi to ani nijak nevadí. Oni si prostě budou libovat v těch kriminálních počinech. Letos jich pár vyšlo. V Americe to udělali s Night of a spousta z nás si samozřejmě asi nadále pamatuje kultovní Temný případ. Pustina na toto lehce navazuje. Úspěšně? Jednoznačně má seriál charisma. Má co nabídnout. Ale spousta lidí tu mluví o asi nejlepším českém seriálu. A já v to i doufal. Je v celku smutné, že i když já to ta nevidím, tak to asi musím uznat, protože v Česku snad ještě nikdo nikdy nevytvořil seriál, který by tento v nějaké plné míře překonával. Zážitek z minulého roku jménem Mamon na mne působil mnohem propracovaně a zajímavěji, ale na druhou stranu jde o český remake jiného seriálu. Ale ve své podstatě. Je Pustina také svůj vlastní originál? Ani tolik ne. V každém případě... převeliký krok vpřed ohledně českých seriálů.

Trabantem z Austrálie do Asie (2016) (seriál)

Přijde mi, že vždycky, když jde o Trabanty, tak jsem ve svém živlu. Kluci odvádí perfektní práci na poli zábavy a toho, jak to podat do televize. Filmy jsou o něco slabší, hlavně protože se do nich nevejde všechno a přijde vám, že jste ochuzení. Proto seriály i v případě s Jižní Amerikou jsou topovka. Pro mne bez konkurenčně plnohodnotná zábava, na kterou se vždycky vyplatí kouknout.