Příchozí (2016)

Denis Villeneuve je bezpochyby jeden z nejlepších režisérů dnešní doby. Ze tří filmů od něj co jsem zatím viděl, se jednalo o jeden velice dobrý film, poté o totální kravinu a poté průměrný a dobrý akční film. I tak, i když jsou některé kousky slabší nebo i lepší, tak mám dojem, že si pan Kanaďan velice pečlivě své kousky vybírá. A zatím se mu to v podstatě daří. Film začíná hned neodmyslitelným a těžce zapomenutelným hudebním podtónem, který zbytek filmu hodně dokresluje skoro až děsivou a dech beroucí atmosféru filmu. Samozřejmě nikdo jiný než Jóhannsson. Herecké výkony jsou už věc, které bych lehce neopomíjel. Ale spíš jde o můj osobní názor toho, že Adams mi přijde jaksi nesympatická a Renner mi do role zase tolik neseděl. Sice ne nějak abych si z toho trhal vlasy, ale malinko jo. V jistém ohledu mne až zaráží jak neuvěřitelně se dokázal změnit Shawn Levy. Přeci jen to je muž, co nám bůh ví kolik let naděloval zcela klasické béčkové americké komedie... a nyní má za sebou režii pár dílů asi jednoho z nejúspěšnějších seriálů poslední doby a produkci něčeho takovéhoto. Hodně zajímavý skok, ale já osobně říkám, velice dobrým směrem. Tohle je jeden z těch "musím vidět ještě jednou" filmů. Přeci jen, ani svého oblíbeného Nolana jsem nepochopil hned na poprvé. Tohle je asi ten samý případ. S tím, že je tam na mne pro první pohled moc terminus technikus a hovno z toho, ale příběhu natolik jsem porozuměl, abych věděl. Příběh jako takovej je prostě mindfuck. Akorát mi přijde, že tenhle film je jen a jen důkazem, že tvůrci stále umí vytvářet mindfuck filmy, akorát s tím, že už do toho berou neuvěřitelné vědečnosti, a i když to dává smysl, tak je to někdy až na hranici "musím se podívat ještě pětkrát". Nicméně, rok 2016 se může chlubit i takovýmto filmem.

Snowden (2016)

Jednoznačně oceňuji fakt toho, že Citizenfour byl pojmut lehce složitěji a odborněji a tento film je prostě klasicky natočen pro blbečky. Skvělá a profesionální herecká účast. Ohledně těchto výkonů ze mne září plná spokojenost. Je zase na jednu stranu fakt, že oceňuji práci Gordon-Levitta ohledně napodobení hlasu Eda Snowdena. Působí to profi a autenticky, ale problém je, že už po tý hodině a půl vás to začne lehce lézt na nervy. Jsem obrovsky rád, že zde máme tvůrce jako je Oliver Stone, který se nebojí natočit film o něčem pro Ameriku tak kontroverzní jako toto. A já jsem posranej jenom z toho, že píšu tenhle komentář. A zrovna teďka na mne klidně může někdo koukat mezitím, co toto píšu. Taky je v celku zábavné, že i když týpci pracující v NSA jsou lehce vzati jako hrdinové, kteří tuhle práci dělat musí, ale ve skutečnosti nechtějí. Film mi nějak celkově dal i asi víc jak dokument, což je trochu škoda a smůla, ale zase je dobře, že jsem v tomto oboru o něco chytřejší. No, bylo viděno spousty filmů. A nakonec to vypadalo, že ani tento v kině nakonec neuvidím. Ale ve výsledku... peníze utracené za lístky k tomuto filmu opravdu nelituji. Stay strong in America... and long life for Edward Snowden.

Mrazivá tajemství (2016) (pořad)

Svým způsobem velice originální nápad. Někde nějací tvůrci začít musí a dle mého je toto skvělý příklad. Problém je, že postupem času a dalšími epizodami kvalita klesá. Alespoň mi to tak přišlo. Tak nějak už začnete očekávat, co přijde a ta předvídatelnost bije do očí. Pak už vám to celé začne připadat jenom jako klubko cynismu a skepse. Je to asi převážně můj čistý pocit, ale s mnoha lidmi se asi na tom shodnu. Tím to, ale neubírá na faktu, že podle mne jde o v celku velice dobře myšlený a originální projekt. Uvidíme, co z toho tito "konspirační teoretici" vycpou příště.

Polda - Noční služba (2016) (epizoda)

Vybírat hudbu pro tenhle seriál musí mít žraso. Vzhledem k tomu, že jsem se našel skoro v každé písni, která zde hrála, tak musím uznat úspěch. Taky hudba vytvořená pro seriál rozhodně nezní špatně. Herecké výkony, taky nejsou k zahození. Jako u většiny počinů od českých televizí je zde stejný slabý článek. Scénář. tenhle seriál klasicky uspokojí nejednoho průměrného českého diváku, ale pro někoho, kdo už není včerejší to už je lehce oříšek. Polda kombinuje něco z originality a zároveň něco z klasického klišé české seriálové tvorby. V každém případě to není katastrofa. A to na české poměry cením.

Eddie Vedder – Water on the Road (2011)

Vedder je dokonalý v tom ohledu, že umí být vtipný, má úžasný hlas na zpěv... no i když to bude znít tupě, tak celkově jeho existence v hudebním průmyslu má hodně velkej smysl. Eddie v "záznamu" odvádí perfektní práci. Hraje písně, které společně, ať už od Pearl Jam a nebo jiných interpretů jako třeba Boba Dylana, tvoří neopakovatelnou atmosféru. Je fakt, že zřejmě by "film" měl lepší atmosféru, kdyby nebyla přerušovaná pauzami, které měli působit nějakým způsobem poeticky, ale spíše to kazilo atmosféru. Taky malým trnem v oku byl fakt, že Eddie mluvil s diváky a byl slyšet velký prd a poté kytara zněla jako by ji zapojily do padesáti beden. Sice chyby, ale nedokáže to zkazit dokonalou atmosféru tohoto kousku.

Kolonie (2015)

Kolonie vás asi zaujme především tím, že je to konečně taky nějaký další film s Emmou Watson a pro některé fajnšmekry je to i další film s dnes již úžasným a známým hercem Danielem Brühlem. Jo a ten tak mimo, je docela trhlý, jak moc mi Nyqvist připomíná Rodena a do role mega záporáka mi ve skutečnosti ani moc nesedí, ale co, můj názor. V rámci příběhu jsem v tom měl bordel. Původně jsem si myslel, že to bude o německém komunismu. A objevil jsem se v Chile. Nicméně za komunismu. No ale přeci furt to mělo něco společnýho s Německem. Prostě ten film byl trochu. Chaotický. Ale rozhodně ne tak, abych nevěděl o co jde. Je v celku ironie, že nejvíc mne bavila část filmu, kde jsou ještě ve venkovním světě a plánují něco jako revoluci. Ovšem, jako film pojednávající o hrůzách v kolonii Dignidad to funguje dobře, spíš nadprůměrně. Práce zde je provedena dobře, nemelou se tam hovna, film je zajímavý, není nudný, takže já myslím, že svůj účel splnil. Jediné co je potom trnem v oku je to, že mne osobně by zajímalo, co se stalo s hlavními postavami a panem pilotem. A to jediné se ve finále nedozvím. Ale tak nevadí no. Dvě hvězdy a méně pro pedofily a Pinochet fan boys.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Natož, že sérii "opustil" J. J. Abrahám a na scénáři taky nemakali přímo ti samý týpci, tak podle mne to tak katastrofálně nedopadlo. Herci odvádějí stále stejnou dobrou práci, režie funguje taky dobře, hudba sice dle mého nefunguje tak strhujíce jako u dvojky a ze začátku spíš zní jako soundtrack z nějaké animované pohádky, ale taky to funguje dobře. Jen ten scénář s příběhem by mohl být nejslabší stránka, ale taky nebyl. Sice byl trochu hazardní krok dát scénář komediantovi. Nic proti panu Peggovi. Jeho práce na jeho komediích fungují dobře, ale svěřit mu lehce vážnější dílo, kde musí pracovat propracovaný vesmír už je něco jinýho. Ale on zde nebyl problém. Ten klučina to zvládl. Celkově se mi trojka nezdála o nic lepší než jednička a o stupínek horší než dvojka. Ale já nějak nemám co vytknout. Mé očekávání splněno jednoznačně. Mimochodem. Make-up Sofie Boutelly je úžasný až fascinující. Kontrastní a dokonalá práce, která vtáhne a zaujme.

Zbrusu Nový zákon (2015)

V jistém ohledu bych se na film nikdy nepodíval, ale jeden známý mi ho furt cpal do hlavy, až jsem se na tenhle kousek i těšil. Asi bych se jinak moc nedostal k lucembursko-francouzsko-belgickému filmu. Příběh až neuvěřitelně originální. Bůh, který žije v Bruselu, vymýšlí nesmyslné zákony, které se nám dějí každý den, no to dává perfektní smysl a zní to i dobře. Problém je spíše v tom, že film poté začne kolísat na hranici únosnosti a relevance, protože pak se zde začnou hledat ztracení apoštolové a film začne projevovat syndrom "evropského filmu" (* když film začne být lehce chaotický, suchý a přestane skoro dávat smysl). V jistém ohledu se dá mluvit o tom, že skoro vše dává nějaký smysl, ale film se zbytečně stočí do suchosti a nepochopenosti, která nakonec zkazí veškerý dojem z filmu. Obrovská škoda. Dokonalý námět a nápad, ale nedokonalý scénář.

Ordinary World (2016)

Beru to tak, že to je něco jako debut pro Lee Kirka, což sice není, ale i přesto... film je dobře naladěný k vydání nového alba Green Day a já nějak předpokládal, že se mi to bude líbit. A taky že jo. Tenhle film rozhodně není kus, který by byl nějak extrémně dokonalý a originální, ale podle mne zde nešlo o nějaké klišé a kýč, když už. Tenhle film funguje dobře a natož, že Billie není herec, tak role v jeho podání byla dobrá. Taky jsem se dokázal vcítit do hlavní postavy a prožívat její příběh jako by byl můj plný empatie. Natož, že nejde o nic průlomového nebo tak, tak podle mne úspěch.

Testament mládí (2014)

Jednoznačně zde jde o věc názoru. Spousta lidem, asi předpokládám, že spíše dívkám se tento film zřejmě bude líp, jelikož vykresluje nějak první světovou válku a zároveň milostný příběh se špetkou romantiky. No a přesně to bylo to, co jsem nějak nehledal. Hlavně mne asi lákala představa vidět v jednom filmu Vikander, Haringtona a Egertona. Jednoznačně jde o něco přínosného do světa filmu, ale pro mě to za tolik nestálo.