Kráska a zvíře

Kráska a zviera

Beauty and the Beast

Rodinný / Fantasy / Muzikál / Romantický

USA, 2017, 130 min

Almara, konvička nebo svícen coby sluhové s hlasy vynikajících britských herců, jeden namyšlený princ přeměněný v ohavné zvíře a jedna krásná milovnice knih, která naráží na závistivé a vlastně dost hloupé sousedy. Kletbu zvrátí pouze láska, takže nejen desetileté holčičky budou v kině poskakovat nadšením. Lehčímu kýči se nevyhneme, ale to k tomu jednoduše patří. Byl i v případě nedávné Popelky, která je téhle novince velmi podobná. Magická atmosféra, pečlivá výprava, dynamická akce, vypiplané kostýmy, velmi dobrá kamera (jen v davových scénách se trochu vytrácí choreografie), barevná stylizace a hlavně vskutku vydařené triky. Těch je v Krásce velké množství, oprášené verzi navíc uvěříme i rodící se romantickou linii (ač mohlo „oťukávání“ trvat o pět minut déle), netrpí zkratkovitostí a hlavně výtečně funguje po hudební stránce. Určitě je v téhle oblasti třeba vypíchnout práci herců, kteří se ukazují jako solidní zpěváci. Někdy je sice zpěvu moc, ale prostě mi to celé pojetí sedlo. Okatá Emma je nesmírně půvabná, ač místy nemá moc co hrát. To, že je Bill Condon otevřený homosexuál, víme, to, že Disney dělá za pár scén ramena za progresivnost, víme také (jen černoši na parketu určitě nekřepčili s ostatními), to, že mají v Rusku zákon zakazující propagaci homosexuality, je naopak na trochu jinou debatu.(1.4.2017)

• mm13

Ako muzikál to vôbec nefunguje (viď POMO), pritom sa tu ale kvíli že až. Emma Watson by možno zafungovala ako Popoluška, ako Bella je totálne mimo (mali im to vymeniť). Luke Evans je príliš veľký sympaťák, aby zahral slizáka a slizáka Gaston potrebuje rovnako, ako Bella krásu a (hlavne) šarm. Zviera v poriadku. Výprava ako z veľkofilmu. Angličtina (ako mi neustále prízvukovala moja polovička) brilantná. Ale i tak sa pýtam... za čo som to vlastne chcel dať 3*?(31.7.2017)

Po dvou letech jsme se opět dočkali hraného remake další Disneyovské klasiky a jedné z oblíbených pohádek mého dětství - Krásky a zvířete. Stejně jako u předloňské Popelky se i tady dočkáme vhodně zvoleného obsazení, úchvatné výpravy a krásného vizuálního zpracování, které věrně odpovídá své kreslené předloze. V tomhle směru lze filmu máloco vytknout. Ovšem jednu osobní výhradu bych k němu měl - sice vím, že písničky jsou neodmyslitelnou součástí filmových pohádek Disney, ale neřadím se zrovna mezi jejich fanoušky a obzvlášť u Krásky a zvířete mi celkem vadily. 4*(4.6.2017)

Původní animovaná verze je jedna z mála disneyovek, které jsem bohužel neviděla, a myslela jsem si, že vidět rovnou tohle jako alternativu by se mi mohlo líbit o to více. Bohužel jsem ale dospěla k názoru, že by naopak bylo lepší původní disneyovku znát, a film by mě pak o to víc bavilo sledovat s tím, že srovnávám, jaké to oproti kreslené verzi je. Je dost možné, že původní Kráska a Zvíře od Disney působí jako klasická pohádka kouzelně, tady mi to ale nesedlo. Stylem mi to přišlo, že to zřejmě jen kopíruje příběh a scény tak, jak už byly zrealizované v animáku. Od hrané verze bych ale čekala přece jenom něco víc, než jen jednoduchý pohádkový příběh, jak už ho lidé znají. Chce to nějakou přidanou hodnotu, nějaké ozvláštnění. Emma Watson byla sice v této roli krásná, a celkově vizuální efekty byly dost propracované, ale jenom ten hezký vizuál mi zkrátka nestačí. Krom toho, zpívané scény působily v této verzi zdlouhavě, někdy až nudně. Něco zásadního mi tam chybělo a emočně mě to moc nezasáhlo. A to mám přitom pohádky ráda. ~(3,3)~(19.3.2017)

Dvouhodinová fetiš, potěcha z ní pramení z ukojení diváka převedením notoricky známých obrazů do hrané a velkolepé podoby (výprava hraného filmu je paradoxně větší než kresleného - produkce byla schopna zaplnit obraz víc fyzicky, než byli animátoři schopní nakreslit). Podobné fetiše mám rád, ale na rozdíl od Superman Returns nebo Jacksonova King Konga tahle nejde od srdce, je jen naplněním objednávky, a je to vidět. V důsledku toho je těžší ji propadnout, protože bych nepodléhal spolu s tvůrci, ale jim.(10.3.2017)

• - Teaser trailer k filmu videlo v prvý deň od zverejnenia rekordných 91,8 milióna divákov. (ambron)

• - Emma Roberts a Kristen Stewart byly zvažovány do role Belle (Emma Watson). (Michi88)

• - Natáčanie sa začalo v Surrey (Anglicko) 18. mája 2015 a bolo dokončené 27. augusta. (LuiCJ)