• Thriller

Seminář (2023)

Solidní Švédská vybíjená! Překvapení přišlo tam, kde se čekalo nejméně. O Konferenci jsem nevěděl téměř nic, takže jsem šel do filmu nepolíbený a musím říct, že po všech těch nudných a 100x viděných variací na Slasher konečně přišla satisfakce téměř po všech stránkách. Příběh pojednává o team buildingu ve švédských lesích, kde se to zkrátka zvrtne a čeká tam na ně nevítaný host. Oceňuji, že tu nemáme bandu teenagerů, ale normální dospělé lidi, už jen to je relativně vzácnost v žánru a díky tomu to na mě celé působilo dojmem, že by se to klidně mohlo stát. Je tu hromada postav na porážku ( takový bodycount jsem ve slasheru nezažil ani nepamatuji!!). Hodně se mi líbilo, že při tak velkém počtu lidí, je každá vražda originální, kreativní a zábavná ( opět klobouček dolů). Zabiják není nesmrtelný a dostává taky pěkně na frak, což je super. Líbilo se mi, že využívá prostředí ve svůj prospěch a vynalézavost se mu upřít nedá. Využije snad všechny možné myslitelné vražedné zbraně, což opět kvituji. Vraždy jsou krvavé i slušně brutální ( některé mohly být sice více, ale při tak velkém počtu se dá leccos odpustit) Vířivka se sekačkou za mne asi vede a takový šití hlavy bylo taky slušně nepříjemný!. Funguje tu také občasný černý humor, dialogy mezi postavami nejsou špatný a pochválit se musí i výborné řemeslo. Skvělá hudba, která dotváří napětí, parádní kamera a hodně zábavný Střih, který tomu všemu dává pěkný šmrnc. Nevím proč, ale trochu jsem při sledování zavzpomínal na mou oblíbenou Ledovou Smrt, která je také od Seveřanů a styl vraha i provedení vražd mi přišlo hodně podobné. Já vlastně nemám žádné výrazné výhrady, bavil jsem se skvěle ( Být to ještě větší masakr, tak jdu bez přemýšlení na plnéj). Místo v Top 10 seminář letos určitě nemine. 8/10.

Démon ve mně (2023)

Nový démonický horor měl potenciál díky netradičnímu Indickému Lóre, ale drží se zkrátka moc zpátky a je to bohužel i nuda. Ještě, že film vyšel o měsíc dříve, než má dorazit k nám do kin, protože tady bych peněz nejspíše litoval a to se trailer jevil poměrně creepy. Dá se říci ,že jde o démonický teen standard, který neurazí nenadchne, ale jak tam není ani Gore, tak je to pro mne zbytečná variace na 100x viděné bez inovativního přísunu a s minimálním diváckým zápalem. Příběh je klasický, rozbíhá se pomaleji, ale co by se dalo trošku vychválit je sympatická a milá hlavní hrdinka, přísun indické kultury a tradic a pěkný vzhled démona, kterého však ukážou až na konci a ten battle jsem jim však moc nežral. Kdyby šlo aspoň o Erko, tak věřím, že by to mohlo být zajímavější ( těch pár smrtí mohlo mít potenciál), ale s PG-13 ratingem to vychází vše tak nějak zbytečně. Za mne zklamání, jsou sice horší věci, ale obešel bych se bez toho. 4/10.

Temná Sklizeň (2023)

David Slade režisér jedné z nejlepších upířin 30 dní Dlouhá Noc je po delší odmlce zpět a přinesl halloweenský monster slasher, který má své světlé chvilky, ale potenciál byl vyšší. Příběh o legendárním monstru zvaném Sawtooth Jack, které na halloween vylézá v kukuřičném poli a terorizuje obyvatelé města. Pořádá se hon na jeho porážku, kde čeká slibná odměna. Námět není úplně nejhorší, ale scénaristicky je to trochu nezáživný chaos, ale kdo od hororu nečeká strhující příběh, tak tohle se dá snadno překousnout. Dětské postavy jsou sice převážně šmejdi, takže sympatie si tu taky získá málokdo, ale líbil se mi retro feeling filmu, který by klidně mohl vypadnout z 80.tek ( Kdyby film vznikl 40 let zpět, tak červená barva jej nemine), samotné monstrum vypadá hezky a je slušně nekompromisní k postavám. Gore je výborné, to jsem byl překvapen ( roztržení čelisti, useknutá půlka hlavy a rozpůlení těla ve vzduchu při svitu měsíce nádhera!) v tomhle je film hodně výživný a kdyby i ve finále došlo na nějaký pořádný hromadnější masakr a battle s monstrem, byl bych ochotný jít i na vyšší hodnocení, to se však nestalo. Atmosféra a napětí tu není nikterak oslnivá, ale nenudil jsem se, gore i monstrum potěšilo, za mne v pohodě halloween jednohubka, která je brutálně podhodnocená. 56% na IMDB odpovídá kvalitě lépe. 5.5/10.

Gran Turismo (2023)

Blomkamp a povedená videoherní adaptace! Blomkamp natočil po Disctrictu 9 svůj druhý nejlepší film a moc se od Gran Turisma nečekalo. Trailery byly průměrné, všichni známe prokletí videoherních adaptací a tedy samotný výsledek je více než uspokojivý. Fanoušek závodních filmů bude rozhodně spokojen, už jen proto, že podobné žánrovky moc často nevznikají. Příběhově samozřejmě nejde o nic převratného, ale jde o sympatický pravdivý příběh, který má srdíčko, příjemné postavy, emoce, napětí i správný drive s adrenalinem. Hlavní hrdina je skvělý hráč videohry, který dostane možnost závodit v reálném autě proti profi hráčům, ovšem bude muset projít tvrdým tréningem a nebude to zadarmo. Archie Madekwe se nejvíce předvedl v seriálu See, tady má tedy první pořádnou roli a zhostil se jí slušně. Nejlepší na celém filmu je David Harbour, který má jednu z nejlepších rolí v kariéře, který má za úkol hráče připravit na reálný "Fight" a je ho radost sledovat. Velkým plusem jsou i samotné závody, které jsou napínavé, mají skvělou kameru, když dojde na bouračku je efektní a nepříjemná, funguje rivalita mezi ostatními hráči a finální závod Le Mans je opravdu adrenalinová a strhující jízda. Několikrát se mi při filmu ocitly i slzy na krajíčku, s čímž jsem vůbec zde nepočítal. Bavilo mě to neskutečně, rozhodně bych film zařadil do hvězdné závodnické Trojky Le Mans, Rivalové, Gran Turismo. Rozhodně si film pustím ještě jednou. 8.5/10.

Baletka (2023)

Na Netflix dorazil další korejský Revenge akčňák s female hrdinkou, jenže výsledek není tolik uspokojivý. Lee Chung-hyun přitom 3 roky zpátky šokoval výtěčně propleteným thrillerem Telefon, takže jsem mu věřil, ale více mu zkrátka sedí poloha mystery Thrillerů než akčňáků, jelikož akce nám příliš moc nenabídnul. Dějově je to úplně jednoduché, na Koreu až nezvykem ( Tohle je typické pro USA produkci), ex bodyguardka se bude mstít za svou nejlepší kamarádku, která měla poslední přání. Jelikož zápletka filmu má necelé 2 věty, tak je až s podivem, že akce zabírá ani ne 15 minut snímku. Je sice natočená skvěle, je brutální, skvělá kamera, slušná choreo, dobře se to sleduje a dokáže zvýšit adrenalin což je důležité ( spíš však došlo na přestřelky než na fighty). Hlavní hrdinka je celkem bad ass a technicky je film tradičně dobrý, tyhle klasické korejské propriety jsou tedy dodrženy i zde, jen je to zkrátka celkem nuda, chtělo to určitě zajímavější dej, když máme tak málo akce. Tady se Atomic Blonde nekoná a korejská Villainess nepřekonána. 5,5/10.

Deliver Us (2023)

Za mne překvapivě slušný náboženský horor. Film se soustředí na těhotnou jeptišku, která čeká dvojčata, vše nasvědčuje proroctví, že čeká Mesiáše a Antikrista a to se církvi nelíbí a plánuje děti zabít. Jenže se jí podaří s dvěmi knězi utéct. Musím říct, že první čtvrtina je solidní. Už ve druhé minutě se tu mačetou sekají hlavy a stahují lidi z kůže ( Kéž by takhle začínal každý film !!   ), následný útěk je taktéž podán napínavě a bavily mě všechny ty noční můry/vize, které jsou slušně creepy. Střed filmu však začíná stagnovat a hodně se přešlapuje na místě, naštěstí se to v závěru lehce vylepší ( Sežrání vlky je natočeno hodně syrově a nepříjemně + likvidace policistů nabídne fajn gore). Došlo i na sex a líbila se mi hudba. Řemeslně je to taktéž ok, zápletka mi přišla být zajímavá a nenudil jsem se, takže za mne fajn jednohubka, která sice mohla být více utržená z řetězů, ale rozhodně mě neotrávila jak místní budižničemy. S atmosférou se mohlo pracovat lépe, ale alespoň potěšila nečekaná brutalita. 6/10.

Beaten to Death (2022)

Slušný Australský Revenge Zvěrstvo. Po hodně dlouhé době tu máme Ozploitation pro hodně okrajové publikum a svůj ůčel plní. Příběh tu téměř neexistuje, scénář obsahoval ani né jednu A4, takže pokud patříte k divákům, pro které je scénař pilířem filmu, tak se filmu vyhněte obloukem. Máme tu hlavního hrdinu, který celým filmem doslova trpí, je mlácen a mučen téměř k smrti po celou stopáž, zažívá neskutečné martýrium, bojuje proti muži, proti přírodě i proti svému vlastnímu rozumu, kde postupně propadá šílenství. Je to sice low budget, ale film působí celkem realisticky, dokáže být v některých scénách hodně nepříjemný ( vypíchnutí očí je fakt zážitek), je to hodně syrové, minimalistické a nekompromisní. Šokující je však úplně finální záběr ( došlo i na střeva!) Chvílemi je to však trochu nuda, jelikož jde o takovou naháněčku po Australském venkovu, kde se dějí sice zlé věci, ale není to podáno úplně záživným směrem, což filmu ubírá body, ale kdo podobně laděné filmy má rád, tak může dát šanci. 6/10.

Ještěr (2023)

Temná Neo Noir Krimi od Netflixu a ďábelský Benidicio Del Toro! Takhle má vypadat dvojtá výhra. Neznámý debutantský outsider natočí jednu z kriminálek roku a rovnou na Netflix, který akutně potřeboval už nějaký kvalitnější film ( Každopádně Podzim u Netflixu bývá vždy více nabušený než zbytek roku). Reptile je komorní, oldschool, atmosférická a temná krimi, kde ostřílený detektiv Benidicio Del Toro bude vyšetřovat vraždu realitní makléřky ( ten chlap téměř nesleze ze záběru !! ). Všichni ví, že já a pomalé filmy si moc nerozumíme, ale občas se stane zázrak a dokážu si užít i film takového střihu a tím je zrovna Reptile. Film si mne získal už od úvodu a držel mě v pozornosti po celý film- to je hodně důležité u filmu, kde se toho moc neděje. Je super, že se většinu času opravdu vyšetřuje a odvádí poctivá kriminální práce ( už jsem se bál, že se budou řešit rodinné problémy a nastanou nezajímavé dějové omáčky jak je ve zvyku u jiných krimi, ale tady se to naštěstí nekoná), vše stojí na skvělých hercích, skvělé atmosféře a nepříjemnému dusnu ve vzduchu. Z vedlejších herců potěší i Justin Timberlake a Michael PItt. Taktéž mne zaujalo, že klasická detektivka o honu na vraha, se v druhé půli přehoupne v něco většího, komplexnějšího a nečekaného. Musím říct, že ten zvrat na mne fungoval a příjemně šokoval. Dobrý film. 8/10.

Uprostřed ničeho (2023)

Decentní originální komorní Survival od Španělů. Albert Pinto mě kdysi překvapil solidní duchařinou Malasaňa 32, takže potvrdil, že jde o dalšího nového zajímavého španělského tvůrce. Tentokrát si vybral Survival odehrávající se na jednom místě a kdo tyhle žánrovky rád má, tak zklamaný nebude. Režisér film pojal originálně a tedy Survival v Kontejneru uprostřed moře jsme tu ještě neměli ( tady vymyslet něco nového je těžké, takže plusové body za nápad). Hlavní hrdinka je těhotná žena, která se snaží utéct během války a chce se transportovat skrz kontejner, jenže ten celý vystřílí a přežije jen ona, aby toho nebylo málo, tak kontejner vypadne z lodě a ocitne se sama uprostřed ničeho. Moc jsem si nedokázal představit, co se zde téměř 2 hodiny bude dít, ale k mému překvapení měl režisér dost zajímavých nápadů. Hlavní hrdinka je sympatická žena, takže jí nejde nefandit. Přišla mi být inteligentní a některé vynálezy by nenapadly ani mě, takže tohle bylo zábavné. Nejlepší scéna z filmu byl pro mne samotný porod za bouře, kde se Mia svlékne do naha a divák opravdu věří, že doslova rodí. Pro ženy to musela být šílená scéna. Dicaprio v Revenantu sežral bisoní játra, zde hrdinka sežere vlastní placentu !!   Ještě zaujalo nepříjemné roztrhnutí nohy a následní šití. Co trochu zamrzí, že tu hrdince nehrozí žádné výrazné nebezpečí okolních jevů, tedy jediné, co ji dělá problém je nedostatek jídla a přísun vody, ale kvůli prostředí se tu nic extra navíc vymyslet nedalo. Na zadek jsem si sice nepadl, ale jde o koukatelnou, řemeslně zručnou a originální Survival žánrovku. 6/10.

Nikdo tě nezachrání (2023)

Sympatická alien abduction Invaze. Trailer na No one will save you měsíc zpátky příjemně šokoval a vábil na novou Sci-Fi hororovou pecku, což se sice nekoná, ale rozhodně jde o slušný žánrový přírůstek a jelikož tyhle alien žánrovky dostáváme po hříchu málo, tak rozhodně film neurazí. Film stojí na sympatické Kaitlyn Dever, která bojuje sama proti mimozemské invazi, která se naštěstí rozjede velmi rychle a má co nabídnout. Řemeslně na úrovni, hudba i kamera slušná, atmosféra je v pár scénách lehce nepříjemná, vzhled ufounů je tradiční, ale přesně tenhle look mám rád ( škoda, že jich nezlikvidovala více). Nevadilo mi, že se ve filmu téměř nemluví, alespoň se vše hýbe rychle kupředu a není prostor pro nudu. Finále je trochu Meh a připravil film o 4 hvězdu, jelikož našlápnuto měl k ní solidně. Nope se mi líbil o chlup více, ale tohle rozhodně ostudu Sci-Fi žánrovkám nedělá. 6/10.