• Krátkometrážní

GANTZ (2010)

Už z podstaty je to prakticky nehodnotitelný počin. - Něco mezi Matrixem a Mighty Morphin' Power Rangers. Působí to možná jako ironický odsudek, ale hraný Gantz se zaseknul mezi filmem pro dospělé a pro děcka. To znamená potenciál velký, exekutiva místy až trapná a skvostné scény střídají stupidní. Úplně se vytratila občas až surrealistická atmosféra anime. Emzáci kopírující anime působí někdy obstojně, jindy nepatřičně. Měli se na to vyprdnout a vymyslet něco jiného, např. ve stylu Věci. Některé chybějící části oproti anime naopak mrzely. Např. pohled do osobního života postav mimo mise (prý je to dovyprávěno v Another GANTZ, jaké si alternativní verzi tohoto filmu). Chybí postavy ze dna společnosti (Jakuza, pankáči), které vnášely do animáku zajímavou dynamiku. Herci vesměs hrají ochotnické divadlo. Natsuna Watanabe hraje tím, jak vypadá. Naopak bych pochválil velice slušné triky. V tomto směru jsou tu cítit poměrně velké ambice. Kurňa, když mají dost peněz na trikovou postrprodukci, nemůžou pár Jenů přihodit na lepší herce a solidní režii? I přes výhrady nelituji shlédnutí.

Gantz (2004) (seriál)

Přes můj z počátku kritický pohled se z Gantze vyklubala návyková záležitost. V souhrnu dojmů jde o komorní a prazvláštní anime. Nenecháte-li se odradit první epizodou, dokáže Gantz mile překpapit hutnou až surrealistickou atmosférou, dějovými odbočkami a různými nečekanými zvraty a prapodivnými emzáky. Některé části, hlavně násilné scény a různé emotivní "psychologické" rozhovory, jsou neúnosně natahované. Gantz tak kulhá v tom, v čem chce být nejsilnější. Nejlépe uprostřed akční scény se "zastaví čas" a vedou se sáhodlouhé dialogy. Západní divák si musí "protrpět" nezbytné emoční výlevy. Za nejlepší na seriálu ve finále považuji samotný minimalistický koncept a atmosféru, ve které se občas stírá rozdíl mezi představou a realitou. Skvělé jsou také dějové odbočky, kdy se nebojuje, ale je rozvíjen charakter postav a vztahy mezi nimi. A určitou neuzavřenost. Není totiž odhaleno, co nebo kdo to Gantz vlastně je. Soundtrack je v punkovém stylu a narážky na punk (vč. účesu prvního aliena);-) se nesou celým příběhem. Jsem docela zvědav na přepis do hraného filmu.

Vesmírná samota (2007)

Spíš jde o motion-design, než klasickou animaci. Ale jinak milé.

Bez vědomí (2019) (seriál)

Kvalitativně to snese srovnání s Homelandnem. Jen tam nejsou ty nesmysly a fikce, které najdeme v Homelandu (až na jeden svérázný výlet na ruskou základnu). Je to sice thriler, ale normálně bych to pouštěl děckám na ZŠ jako vzdělávací pořad.

Věda je zábava (2004) (pořad)

Velmi... zkratkovité. Spíš sbírka experimentů a kuriozit. Klouže se po povrchu, rychle se stříhá. Hlavně, aby se pořád něco dělo a byla zábava, že...? Ale klukovi se to líbí, co naděláte.

Bezvousák a princezna Kamila (1994) (TV film)

Nesmírně osvěžující pohádka, moderně nemoderní. Dnes, 16 let po svém vzniku, vzhledem k trendům ve výchově spratků, nesmírně aktuální :-)

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Celkově spokojenost. Má to své mouchy. Viz koment od novotena. Ale i přes zjevný kalkul je to v mezích stravitelnosti. Některé vedlejší postavy jsou otravné, ale jiné se vyloženě povedly. Druhá série lepší.

Malá mořská víla (1992) (seriál)

Důvod, proč nenávidíme kýč a Walt Dysney. Ideální matroš k parodiím všeho druhu. Ne všechno je na tomhle animáku k zatracení, občas se objeví i zajímavý nápad, ale celkově...