Rocketman (2019)

Na Rocketmana jsem se kvůli Taronu Egertonovi těšil daleko více než na Oscarové Queeny, ale bohužel musím říct, že kvalit loňského trháku film nedosahuje. Oproti Bohemian Rhapsody má snímek zcela jiný přístup a film nefunguje jako čistě biografické dílo. Chvílemi tu máme "klasická" muzikálová čísla, kdy všichni herci na scéně zpívají a tančí a kromě toho tu jsou i scény ukazující nám Eltonův vnitřní boj sama se sebou. Jak zmínili i jiní uživatelé, za nižší tržby filmu samozřejmě může fakt, že je Elton stále naživu a dočkal se svého šťastného života, o který tak dlouho stál. Je škoda, že do toho tvůrci nedali víc. Jde vidět, že Elton má stejně jako Freddie zajímavou minulost, ale dalo se to zpracovat mnohem lépe. 70%

Godzilla II Král monster (2019)

Příští rok nás čeká souboj mezi Králem monster a Králem Ostrova lebek, jehož předzvěstí je právě druhý film o Godzille. Film se tradičně snaží být mnohem monumentálnější než jednička a přivádí proto na scénu nejznámější z protivníků mocné Gojiry. Jo, chvílemi je to cool, má to parádní momenty, ale proč se musí dít sakra všechno ve tmě? Jako jo, naanimovat tolik příšer asi není úplně jednoduché, ale když už děláte blockbuster o jejich soubojích, tak by mělo jít přeci jen něco vidět. A když už tam tedy není tma, tak se tam musí šíleně blýskat, z toho aby se člověk zbláznil. Zápletka s lidmi není samozřejmě kdovíjak originální, ale na druhou stranu tu máte záporáka, kterého budete nenávidět až do zdárného konce. Co ale člověka samozřejmě nejvíce potěší, je klasická hudba, která ve filmu zazní samozřejmě hned několikrát, a to v těch nejlepších momentech. První polovinu filmu hodnotím velmi kladně, s druhou částí je to pak daleko horší. Když to však srovnám se zbytkem letošních blockbusterů, tak je na tom Godzilla ještě docela dobře. 75%

Aladin (2019)

Co funguje jako animovaný film nemusí vždycky fungovat i v hrané podobě a Aladin je tomu dobrým příkladem. Po povedených snímcích jako Kniha džunglí nebo Kráska a zvíře tak nastupuje obrovské zklamání s nudným obsazením, otřesným coverem původních písní, ale na druhou stranu úchvatným vizuálem, což je obvykle to jediné, co se filmům v dnešní době vždycky podaří. Když už jsem zmínil ono obsazení, pochválit rozhodně musím výběr sultána, ale ani Jasmína v podání Naomi Scott a džin s tváří Willa Smithse nebyli až tak špatní. Na druhou stranu je hlavní hvězda filmu strašně nevýrazná a největším zklamáním tu je pak Jafar, který byl v původním animáku fantastický, ale zde jej hraje naprosté dřevo. Scénář se Disneymu naštěstí zkonit nepodařilo, takže dávám filmu se vším všudy 65%

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Málokdy se stává, že by si fanoušci po mnoha letech vybojovali pokračování svého oblíbeného filmu, ale v případě Zombielandu se to opravdu stalo skutečností. Stejně nepravděpodobné také je, že by sequel komedie překonal první díl. Rána jistoty jede opravdu na jistotu a servíruje milovníkům jedničky jeden povedený vtip za druhým. Původně jsem byl skeptický k tomu, že se na scéně objeví tolik přeživších, ale nakonec z nich bylo prominentních jen pár a celé to dávalo smysl. Zápletka je samozřejmě o něco předvídatelnější a plná amerických klišé, ale přeci jen je to komedie, takže to filmu můžu odpustit a dávám mu tak s klidným srdcem čtyři blbé blondýny z pěti. 85%

Zombieland (2009)

Po hromadě nepříliš pozitivně laděných filmech o zombie apokalypse tu máme konečně i vcelku normální komedii, která naštěstí ještě tak úplně nehraničí s parodií. Hlavním hrdinou navíc není úplný drsňák, ale totální introvert, čímž je snímek zase o něco více originální. Malá parta hrdinů má mezi sebou skvělou komedii a i cameo Bill Murrayho bylo velice dobře zvládnuté. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byl film o pár minut delší, ale na druhou stranu letos vychází pokračování, které bude snad alespoň tak povedené jako první díl. 80%

Hellboy: Královna krve (2019)

Tak tenhle film vypadal jako těžká nuda už od traileru a přesně takový snímek jsem i dostal. Tvůrci poslepovali z celé mytologie Hellboye všechno možné dohromady, až z toho vznikl jeden velký digitální blivajz, který má akorát tak cool design monster a vcelku fungujícího Harboura jako titulního hrdinu. Celou dobu se tu jen náhodně cestuje mezi lokacemi, bojuje se s náhodnými potvorami či lidmi a tak to jede až do samotného konce. Jako videohra by to možná fungovalo, ale film jednoduše potřebuje nějakou stěžejní zápletku, o níž by se mohl opírat, což Hellboy nemá. Na konci pak snímek ještě zbytečně teasuje několik dalších zápletek pro další pokračování, u kterých muselo být tvůrcům už z počátku jasné, že nikdy nevzniknou. Hollywood se prostě nepoučí a kvalitní fantasy tu zřejmě ještě dlouhou dobu neuvidíme. 55%

Robin Hood (2018)

Nedivil bych se, kdyby si tvůrci při psaní scénáře řekli: "Co kdybychom zasadili Robina do 21. století, ale přesto by se příběh jakoby odehrával ve středověku?" Protože takhle to opravdu vypadá. Máme mu vojáky v arabských zemích, kteří fungují jako nějaké americké komando, stráže v Nottinghamu se oblékají skoro jako zásahové jednotky policistů, máme tu moderní kasíno a mohl bych pokračovat. Film jako takový má docela dobré tempo a v mnoha částech i povedenou akci. Co jej ale táhne dolů je scénář, který je chvílemi opravdu debilní, zahlcený klišé a hlavně v druhé polovině filmu je už i ta akce naprosto nesmyslná, především pak dlouhá akční scéna v dolech. Rozhodně to dopadlo lépe než Král Artuš, který se pokoušel jít podobnou cestou, ale pořád se to dalo zpracovat mnohem lépe. 60%

Blíženec (2019)

Blížence můžu s klidným svědomím zařadit mezi ty povedené filmy o agentovi v penzi, kdy se samozřejmě i tentokrát pokusili tvůrci zápletku okořenit o nějaký ten netradiční prvek. V tomhle případě jde samozřejmě o klona, který je stejně dobrý jako originál, ale akorát v mladší podobě. Inu jde vidět, jak se technologie posunuly a jak již dříve předvedly komiksové filmy, omlazovat se dnes již dá natolik dobře, že to člověk vlastně ani nepozná. Co mohu dále pochválit jsou akční scény, jež nepůsobí nijak přehnaně ani trapně a jsou po choreografické i filmařské stránce velmi dobře zpracované. Jak jsem již zmínil, zápletka je taková tradiční a člověka ani nepřekvapí, což je trošku mínus, ale od takového filmu člověk něco hlubšího prostě čekat nemůže. Film samozřejmě mohl skončit o pár minut dříve, ale tvůrci si prostě neodpustili dát do finále ještě další proměnnou a hrdinové tak v poslední chvíli museli čelit ještě supervojákovi, což bylo krapánek trapné a nadbytečné. Blíženec díru do světa rozhodně neudělal, ale pořád je to ten typ filmu, který si rád pustím večer doma a na chvíli vypnu. 75%

Joker (2019)

Když tvoříte postavu šíleného a psychopatického padoucha, jaký origin mu dáte? Co nejtragičtější. Joker tak ve svém filmu dostává velice smutný příběh, který kloubí nemocnou matku, psychickou nemoc, chudobu a mnoho dalšího. Oproti jiným verzím tu tak tentokrát máme opravdu propracovanou postavu, o níž víme úplně všechno a nejde tak pouze o tajemného maniaka bez minulosti. Mohl by ale film nést zcela jiné jméno? Určitě. Nechci Phillipsovi nijak zazlívat, ale ono to prostě vypadá, že sepsal film o psychicky labilním člověku a ve finále to pouze narouboval na slavnou značku, aby na to lidé vůbec chodili. Máme tu tak Gotham, samotného "Prince Zločinu" i rodinu Wayneů, ale bez toho všeho by se snímek v podstatě i obešel. Uvidíme, Phoenix bude určitě bojovat o Oscara, ale o film roku se rozhodně nejedná. 80%

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Když už Fox přišel s restartem X-Menů s mladými herci, museli se samozřejmě pokusit o nové ztvárnění příběhu o Dark Phoenix, které víceméně zprasili ve filmu Poslední vzdor. Z počátku snímek i docela funguje, X-Meni konečně ve světě fungují jako hrdinové a zachraňují svět, jenže pak to jde celé z kopce. Jako hlavního záporáka vybrali tvůrci náhodného mimozemšťana z komiksů, který se tam objevil jen párkrát, a celá jeho parta jsou jen bezejmenní pěšáci, které po celý film vidíme víceméně jen v převleku za obyčejné civily. Postavy ve filmu mění názory během minut jak se jim zlíbí, snímek postrádá zajímavé zvraty a dokonce ani finále není takové, jaké by mělo být. Co však mohu pochválit je soundtrack, jenž se Zimmerovi povedl, jinak na filmu není jinak co chválit. Jednoduše tu máme znovu Poslední vzdor a série tak byla ukončena bez emocí a fanfár. 65%