• Romantický

Death's Game (2023) (seriál)

Park So Dam jako sama Smrt se rozhodne potrestat sebevražedného hříšníka - Choi Ji Yae (Seo In Guk), který po sobě zanechal matku a přítelkyni Lee Ji Soo (Go Youn Jung). Dostane však 12 šancí, prožít života znova, když se jeho postava nezabije (automaticky získá její vzpomínky a schopnosti), tak se zachrání před peklem. Choi Ji Yae zjistí, že smrt umí být velmi vynalézavá a přežít je těžší, než se zdá. Všechny nitky vedou k šéfovi koncernu Taekang. Seriál je velmi nápaditý, hravý a lehkonoze střídá žánry, školní šikana, vězeňská tématika a opětovné zařazení do společnosti, gangsterská akce s kaskadérskými parametry. Navíc se tady střídají perfektní cameo role, jako Choi Si Won, Lee Jae Wook, a další. Role postav perfektně vyseknuté, žánr začne postupně přecházet do thrilleru/hororu, což není problém. Bohužel naprosto selhal závěr, který nevadí tím, že je předvídatelný, ale plandá se bez nápadu od ničeho nikam. Poslední dva díly stačilo sestříhat do jedné epizody, nebo pár kratších scén, nebetyčná škoda, že jeden z nejnápaditějších seriálů je zaříznut katastrofálním nezvládnutím scénáře. Kvůli perfektním 6 dílům musím dát ne 3,5, ale 4*

Džun'ai dissonance (2022) (seriál)

Učitel hudby Nitta Masaki (Júto Nakadžima) má 25 let, nehodlá se angažovat v rodinném byznysu soukromé školy, chce jít i přes odpor rodiny sólo. Ve svém novém působišti (soukromá střední škola) potká bývalou přítelkyni bratra (Kósaka Jukino), která byla o chvíli později nalezena mrtvá. Masaki razí svéraznou filozofii, že lidem je třeba říkat, co chtějí slyšet. Sny jsou nebezpečné a drtí člověka svým tlakem, takže je lepší se jim vyhnout a žít snadněji bez nich. Jenže se střetne s mladou studentkou Izumi Sae (Jošikawa Ai), která chce být spisovatelkou, ačkoliv jí matka dělá ze života peklo. Oba se sblíží, ale někdo záměrně sabotuje jejich rašící, zdůrazňuji čistě platonický vztah. Setkají se o 5 let později. Vztah zakázané romance má ztvárnění, které se blíží éře nulté dekády a taky 90.letům. Ty emoce (a jisté nešvary, jako průběžné preview v každém dílu necitlivě po začátku seriálu). Džunai je japonské slovo pro čistou lásku a disonance, je produktem nikoliv citů hlavních hrdinů, ale vytváří ji japonská společnost svými normami a tlakem. Příběh ukazuje důvěrně známé problémy ropzadu rodin a rodinných vztahů. Hlavní hrdina Masaki má sice o 5 let  poté novou ženu Ucui Manami (Manami Higa), vysoký status v elitní realitní firmě, ale to jen povrch se blyští. Firma je prohnilá a síť vztahů toxická. Manami Higa podává geinální výkon v roli manipulující, psychopatické manželky (která by se neztratila ani v románu/filmu Zmizelá). Rozepsisovat o dalších příběhových peripetiích, zda k sobě dvojice najde cestu a za jakou cenu považuji za zbytečné a spoiler. Seriál je to nejen romantický, ale také napínavý, kdy dovede uvěřitelným způsobem dramatizovat a hrotit vztahy, ukazovat praktiky japonského byznysu a různé společenské morésy, které jsou prostě typické, ale také špatné. Seriál tak krizituje jakoby současnou japonskou společnost a některé její praktiky, názory na mezilidské vztahy. Ono se zdánlivě zdá, že série se blíží čínským cenzorním představám, nebo buddhistické karmě, že hříchy a špatné skutky přinesou odplatu a nejednou mi obočí vylétlo nahoru, proboha, co se z té série stane. Ale nemusíte mít strach. Seriál je o tom, jak překonat předsudky, rodinné problémy a vztahy, které vám stojí často v cestě za láskou a vysněnou profesí. Navíc je tady jedna geniální závěrečná scéna na pláži s, kde se pak cítím stejně jako ten písek omývaný vlnami, tak předchozí nejasnosti, napěstí, utrpení odchází pryč v katarzi. Seriál na mě udělal dojem, výtečný dojem, a Vy víte, že na mě něco snadně nezapůsobí. 4,5 * a po repríze uvidíme, co dál. V seriálu se dají vidět zajímavé hlavní i vedlejší postavy, Nakdžima Júto je dlouho ve stínu své kolegyně, ale taky se rozehraje k dobrému výkonu, sérii vládne Manami Higa, naprosto mě překvapil Sató RJúta, který se z nenapádné role stává důležitým charakterem, navíc herce znám z jiných věcí, vždy jsem považoval jeho herecký rejstřík za omezený, zde mě přesvědčil o opaku. Perfektní hudební režie, dva navykové songy, zejména Fate or Destiny by Hey! Say! Jump, instrumentální stopa je natolik kule a srdce rvoucí, že bude separátní recenze. Masaru Jokojama složil úchvatné OST, kde je piano v hlavní roli.Umění v hudbě není složité několika hodinové symfonické orgie (byť čest výjimkám), ale umění je vydolovat emoce a předvést silné motivy, nápady na krátké ploše několika málo minut. A Masaru Jokojama přesně patří do druhé kategorie, jeho styl kompozice fusion s klavírním křídlem v hlavní roli. Pouští se do úchvatných improvizací, někdy ve stylu Chopina a jeho minimalismu, jindy za dynamického jazzu, lehkého rocku, často používá klávesy, různé efekty a zkreslené. On si prostě rozehraje nějaký motiv na klavír, další klidně hodí do kontapunktu a rozjede sólové orgie alá https://www.metal-archives.com/bands/Vitalij_Kuprij/16965 Jindy budu svoje skladby nenápadně z malých motivů, než přejde do vysoké rychlosti, kdy střídá sóla a přidává další vyhrávky. Dělá to vždy tak nečekaně a originálně, že vám spadne brada dolů. Tohle album prostě musím mít.

Bad Lands (2023)

Masato Harada natočil energickou zlodějskou baladu (jakoby ožila francouzská nová vlna a Jean-Luc Goddard), kde na romanci není místo, jen fádní šeď dní, záporné a zlé postavy jsou představeny jako nesympatické charaktery, aby divák posléze viděl, že jsou součástí tragického osudu, oběti nerovného boje v hiearchii moci a násilí. Neri (Ando Sakura) se zabývá podvody na důchodcích, v zámoří je falešná nevěsta, atd. Neri žije svůj život pod vládou svého otčíma, který je pouze jedním z článků mocenské organizace kryté ještě mocnějšími kruhy. Neri a její bratr Džo (Rjósuke Jamada) se neplánovaně dostanou k pořádnému balíku, ale vypadnout z města nebude snadné. Film má svoji zvláštní atmosféru, a je rozhodně netypickým zástupcem žánru, nečekjte žádné akční orgie. Režisérovi šlo o příběh a postavy, a podle mě se mu skvěle podařilo zobrazit strukturu zločinu a společnosti v Japonsku na malém výseku.

Tokyo Vice - Season 1 (2022) (série)

Tohle není pouze retro konce 90.let, ale perfektně propracovaná kriminálka zobrazující společnost a zločineckou scénu japonska pohledem gaidžina z USA. Všichni herci odvedli velice dobrý výkon v tomto realistickém temném krimi, které je je velmi pohlcující. Musíte dát seriálu šanci, akceptovat pomalejší tempo vyprávění. Spletenec vztahů, kulturní odlišnosti, vše krásně vykresleno. Navíc ta retroatmosféra není vůbec jalová, perfektní pulzující mozaika doby. Již se těším na druhou sezónu. (Viděno v roce 2022).

Agent Carter - Season 1 (2015) (série)

Jak Marvel nemusím, tak Agent Carter mi sedl. Což je bezpochyby zásluha Hayley Atwell, která dává vzpomenout na dobu, kdy ženy nevypadaly jako inkoustová nehoda, omalovánky, nebo sběr šrotu... Naopak vracíme se do 40.let, kdy účesy byly bohaté, šaty úžasné, punčochy povinnost.  Peggy Carter musí helpnout vynálezci a boháči Howardu Starkovi, kterého tajná služba podezírá z prodeje technologií cizím mocnostem. Je to tak krásně starosvětské a retro (hard-boiled, noir vlivy jsou jasně vidět), nicméně je to fakt zábavné i napínavé. Perfektní výkon kromě Hayley podává i James D'Arcy v roli Edwina Jarvise, Starkova majordoma, jeho distingované vystupování ve stylu decentního Angličana nemá chybu. Viděno v prosinci 2023.

Vražda na samém konci světa (2023) (seriál)

Darby kdysi pátrala po masovém vrahovi se svým přítelem Billem. Po letech se znovu setkávají na Islandu jako vybraná elitní smetánka v hotelu jednoho technologického miliardáře Andyho Ronsona (Clive Owen). Když začnou umírat lidé, je jasné, že Darby bude muset zjistit, kdo a proč vraždy páchá... Velice zajímavý seriál, který má perfektně propracovaný scénář s retrospektivní linkou. Silné herecké obsazení, atmosféra houstne a nečekané rozuzlení vás nechá bez dechu. Zpráva o stavu světa jeho problémech, otázky kam až dojde A.I., co bude nejlepší pro lidskou společnost? Značně hloubavý a sofistikovaný seriál takovým tím nenápadným způsobem. Bravo.

Berlín (2023) (seriál)

Pedro Alonso se nám jako Berlín vrací a rozjíždí perfektně naplánovanou loupež , nebýt toho, že chce manželku hlavního cíle, který je správcem šperku v super silném trezoru. Berlínova partička má vychytané charaktery, hackerka, vědkyně, siláka, zlodějíčka a elévku loupeží (krásná Begoňa Vargas). Epizody jsou perfektně vypointované s cliffhangery jak Brno. Série má vtipné, silné dialogy, umí přinést emoce postav, je zde spousta skvělých nápadů, akční jízda až do konce, která vám nedá spát. Viděno v prosinci 2023.

Homesick (2022) (seriál)

Příběh pojednává o dívce (mladá talentovaná herečka Zhang Zi Feng), která v roce 1997 prchne z dětského domova, aby našla svoji zmizelou kamarádku. Bude muset předstírat, že je dávno unesená dcera, aby se etablovala do rodiny, která s ní byla naposledy v kontaktu. Tajemství mizejících dětí, poměry čínského maloměsta z let 90.tých, pomalu budované napětí, prokreslené charaktery lákají o to více ke sledování, když na čínské poměry má série jen 12 dílů.  Bohužel perfektní bopic, který sondou do duše čínského maloměsta a doby začne po dílu 8 ztrácet svoji krimi linku, která je neuvěřitelně nastavovaná. Nicméně je to zajímavé jako výpověď doby, perfektní herecké výkony, a hlavně zobrazení oné ideje banálního, nenápadného zla, které se ukrývá sílí a páchá čím dál větší zločiny. Zhang Zifeng radím sledovat, viděno v prosinci 2023.

Napóleonsskjölin (2023)

Roztomilé akční béčko, kde to sice značně skřípe, i když je tady sypatický mistr Mormont (Iain Glein), tentokrát jako hlavoun CIA, co pase pokladu nacistů na Islandu. Místní právnička Kristin (Vivian Ólafsdóttir) má nádhernou kočku (to není eufemismus, ta Norka, nebo Sibiřka, prakticky zabírá křeslo), sama je taky kočka. Nemá s životem problém, nebýt bratra, co najde na ledovci německý Junkers 52. Od té chvíle po ní jdou, a musí přijít záhadě na kloub. Bohužel film má příliš cringe a béčkových momentů, naštěstí se to po první půlce zlepší. Věřím, že kniha je zajímavá, závěr slibuje pokračování, nebránil bych se. Charaktery jsou sympatické a když někdo udělá pořádný scénář, tak příběh hledání vlaku s pokladem v Polsku může být pecka. Viděno v prosinci 2023.

Gyoseob (2023)

Korejští misionáři si vyjeli otestovat míru utrpení do Afghánistánu a zjišťují, že samopal je hrozivější, než Ježíš... Navíc svým sebevražedným turistickým výletem pustí dolarovému účtu korejské vlády pořádně žilou. Naštěstí i když je korejská diplomacie jako slon v porcelánu, má i nějaké kompetentní lidi Jae-ho (Jeong-min Hwang) v doprovodu člena Národní zpravodajské služby Jižní Koreje (NIS) Dae Sika (Bin Hyeon) ve své misi spojenými silami uspějí. Patriotické drama s pár zajímavými momenty, ale je to relativně slabé, čekal jsem od tvůrců více nápadů a dramatu. Byť nepopírám, že reálie Afghánistánu a místní chaos vystihli dobře. Viděno v prosinci 2023.