• Krátkometrážní

Experiment (2010)

Po dlouhé době se ke mě dostalo výtečné psychololgické dramíčko. Přitom jsem podle relativně nízkého hodnocení nečekal, že mi to tak sedne! Výborně podaná přeměna obyčejných lidí v role, které jsou jim uměle přiřazeny. Už velice dlouho jsem nikomu tak moc nepřál, aby ve filmu dostal na držku, jak tady Forestu Whitakerovi. Skvěle zahraná role! Mám chuť pálit 5*, protože to fakt sype a atmoška je na konci hustá, jak dým ze škodárny :-) "Pořád věříš, že jsme inteligentně výš než opice?" Perfektní psycho!

Červená Karkulka (2011)

Všecko špatně :-). Naivní pohádka pro teenagery, která si své oblíbence v mladém publiku asi i tak najde. Na tomhle filmu je dobrý opravdu jenom ten vlk a Gary Oldman. Samotné odkazy na pohádkovou předlohu vyzní spíše humorně. Shiloh Fernandez rozhodně není nový patizón a ani film není nástupcem stmívání, které bylo o kus lepší.

Smrt přichází v bílém (2003)

Není to špatná žánrovka. Celou stopáž je výborná stupňující atmosféra a velmi dobře podané výjevy v chování jednotlivých členů rodiny, pokud tedy pominu několik velmi myslpostrádajích rozhodnutí (výstup z auta do lesa? Nikdy bych z auta nevylezl!). Odlehčující nenápadné humorné situace taky dobré. Každopádně to celé působí jako lehké béčko s pro mě nejasným koncem, ale napjatý sem byl velmi solidně a pár lekaček zafungovalo:). Konec jsme si pouštěli pro řádné pochopení dvakrát. Slabší 4*.

Chata v horách (2012)

To je taková vyjetá HALUZÁRNA s naprosto pomíjivým názvem, že to ještě teď nepobírám a přemýšlím, jak to někdo dokázal natočit, vymyslel a producentsky podržet :-D. Na druhou stranu, ko*otinek se dnes točí až moc a tohle je svým pojetím a divoce nekompromisním zpracováním plným divokých nápadů, velmi svérázné a drzé! Haluzárna na druhou, kdy si s námi tvůrci hrají a to já rád. Tohle je doslovně největší a nejkrutopřísnější magořina, překračující žánrové meze, co jsem za poslední roky viděl! Celý film jsem se bušil do hlavy s otázkou "Co to má znamenat?". Nečekejte tuctový horor, protože tohle je i přes modelingové obsazení opravdu badass bez tuctu, zavánející vytříbeností a nadhledem 80's hororů. Tohle si vychutnejte v tom rozmanitém žánrovém měřítku, který nabízí. Přes komediální vsuvky, lekačky, hororové prvky, až po lehkou parodii. Konec je skvěle černý s pěkným cameem! S takovým koncem světa, s ubalgramem v koutku a pocitem, že jsme rozšaloval pár monsters, bych byl možná taky spokojený. Jako žánrová delikateska bořící doposut nastolené a bohužel až moc omílané standardy, kterou svět vypustí jednou za cca 5 let, velmi obstojné a svěží. PS: scána v hale u výtahů, to co se tam odehrálo a finálová hand před zatmívačkou ... !!! :-)). Dobrý koment Gilmour93.

Diktátor (2012)

Začátek je povedený, po příjezdu do Ameriky to ale jde naprosto neoriginální a klišojidní cestou každé druhé komedie, kterou nám Hollywood tlačí do hlav. Kam se to tvůrčím přístupem hrabe na Borata a Bruna! Co se týká narážek, tak jsem od Cohena čekal větší drzosti a hlavně mnohem svéráznější přístup a realizaci celého filmu. Ne že sklouzne do průhledné komediální standardky opepřené několika nekorektníma narážkama, které jsou v několika případech velmi trefné, ale spoustu podobých situací můžeme mimochodem najít ve spustě "komedií" s hodnocením pod 60%. Neříkám, že jsem se nudil, ale prostřední část je i přes pouhých 83 minut celkem utahaná. Pár fórů a situací je opravdu pekelných (vrtulník je zloba! :-)), ale škoda, že se to utápí v tak nijakém ději. No a do politické satiry to má taky kus cesty. Čekal jsem prostě jiný šlahot. No a ty nechutné cecky, trapnost nad trapnost. V podstatě bych se mohl podepsal pod koment Cervenaka a Enšpígla. Tehle film nafoukl díky pěkně protlačené propagaci a konzumní společnost se postarala o zbytek, ale taková pecka to bohužel opravdu neni.

50/50 (2011)

Velmi pěkný film. Je dobré vidět, že mladí tvůrci zvládají i vážná životní témata a zároveň nekopírují pouze nějakou otřelou šablonu, ale dokáží do pojat po svém, vytvořit nápadité prvky a dát tomu mladý feeling. Výtečný Levitt, ze kterého bude jednou pan herec, dobře doplňující Rogen a roztomilá Anna Kendrick + geniální OST. Scéna na lůžku je perfektní, rozebrala mě na výbornou a i přes happyend, je to velmi lidská a emotivně silná záležitost. 4,5*!

Hezké vstávání (2010)

Náhodně jsem po ránu narazil na HBO na tuhle komedii z televizního prostředí a musím říct, že jsem si ji náležitě užil. Zásluhu na tom má hlavně skvěle střeštěná Rachel a Harrison jakožto životem a prací znavený mrzout, který nachází znovu zrození své kariéry v Daybreaku. Povedená komedie lehce vybočující z ohraného stereotipu.

Insomnie (2002)

Nolan netočí obyčejné filmy, nikdy netočil a doufejme, že ani nikdy točit nebude. Insomnie není vyjímkou. Kvalitní a dosti dobře napsaný krimi thriller se skvělým obsazením a s velmi rafinovaným propletením Pacino/Williams. Až do konce jsem byl solidně napnut. Vlastně ani není co kritizovat. Možná tomu chybí trošku svižnější spád, ale neni to nic zásadního. AL Pacino je na konci opravdu na "umření". 80%.

Temný rytíř povstal (2012)

Dávám plný počet, protože koncepčně je závěrečný díl téhle netopýří esence bezesporu nejlépe zvádlutý a veškerá syrovost, strach, deprese, špinavost, úzkost a nevědomí je podáno v té nejčirejší, nejpřímější a nejuvěřitelnější podobě. A to i na úkor jistého tlaku na Nolana záverečný díl natočit. Na druhou stranu jsem si nikdy nemyslel, že se v Nolanově tvorbě dočkám klišojidního patosu a laciných scén hraničících s neuvážeností a záměrností letních blockbusterů. Temný rytíř namá být bezhlavou letní zábavou, ale kvalitní, příběhem dominující temnotou, ze které jdou lidé do kolen! V tomto kontextu bych rozhodně vystřihl celou půlhodinovou scénu ve vězení, kde se Bruce snaží vyšplhat ven. To bylo opravdu velmi hloupoučké, najivní a moc umělé. To prostě nebyl Nolan! Závěrečný díl není lepší než ten předchozí, ale také není horší. Nábírá nové postavy (skvělý Lewitt a Hathaway) a všechno funguje přesně jak má. Je to větší a syrovější, jen mám pocit, že do toho Nolanovi v pár místech kecal někdo jiný. Tom Hardy je skvělý, ale ten jeho voicer mě v dlouhých proslovech vyloženě vadil a na samotného Jokera svým charisma opravdu nemá. Kdyby Nolan počítal od samotného počátku s trilogií, možná by hlavní záporáky Joker/Bane prohodil a my bychom nemuseli polemizovat nad tím, o kolik je závěrečný díl dokonalejší či nikoli. Samotný závěr je už čistě Nolanovina s nádechem budoucnosti. I přes lehké výhrady je to Moc dobré, konečný dopat je silný, a co se komiksových adaptací týká, tak na tuhle trilogii může být svět pyšný!

Nesmiřitelní (1992)

Výborný western, jeden z nejlepších vůbec. Divoký západ opravdu na drsno a hlavně protiprávně. Navíc výborné obsazení elity starých pardů dominujících tehdejší době!