• Krátkometrážní

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Až na ten konečný patos a tlačení na rodinné hodnoty (který animák to ale nedělá?), je to velice zábavná podívaná. Takže ani 4 díl doby ledové nezklamal a možná je to ještě o krapte zábavnější než předchozí díl. Hlavně Sid se povedl a část, kdy je paralizovaný, je nadmíru vyvedená. Děj pohodička, lehce se vracíme ke kořenům, kdy se základní trojka musí vypořádat se záporákem v podání prohnaného opičáka, který je parádní a poté se vrátit ke svému zvířecímu stádu. Dávám 4*, protože jsem se opravdu bavil. Navíc v rámci 4 pokračování to neztratilo nic na zábavnosti.

Dokonalý únik (2009)

Spokojenost. Nenápadný rozjezd, parádní herci a výborně nečekaný finiš! Od začátku se otevírá tolik různých scénářu, jak by to všechno mohlo být a kam to všechno směřuje. Sám jsem měl jasnou představu, ale pak .... pak je to mazec. Skvělý především Zahn a záhadný Olyphant ... o to je to všechno ještě napínavější.

Síly temna (2006)

Ne, takhle opravdu ne. Nejsem teenka (nic proti nim), které stačí pár uhlazených šohajů, kteří se tváří drsně jak šmirgl papír zrnosti 60! Fuj to je laciné.

96 hodin: Odplata (2012)

96 hodin byl mistrovský kousek, nezapomenutelná akční adrenalinovka nadopovaná drajvem, který zastavoval krev v žilách. 96 hodin: Odplata je pouze dobrý akční film. Přitom jdou vidět jasné mezery a ta největší seděla na řežisérské židli. Námět je dobrý, logický a určitě na něm šla postavit obdoba jedničky. Bohužel se to nepovedlo. První akční mela je absolutně špatně sestříhaná a místo toho, aby si ji člověk užil, tak jenom kroutí hlavou. Dalží akce už je zvládlá dobře, ale strádá scénář. Máme tu taky zbytečné nelogičnosti, kterých se jednička s přehledem vyvarovala. No a v některých chvílích jsem měl i pocit, že Liamovi snad dochází síly. Nepochopím proč svěřili Taken 2, po tak výborné jedničce, do rukou tak průměrného režiséra a naprosto zbytečně z toho musel vypadnout tak obyčejný tucťák.

Hvězdná pěchota: Invaze (2012)

S. Aramaki si vzal po skvělých Appleseedech na paškál trošku profláklejší téma hvězdné pěchoty, a já jsem výsledkem tak překvapený, že musím pálit plný počet. Appleseed je sice regulérně osobitější a originálnější tématika, ale tohle mě bavilo ještě víc! Nečekal jsem žádné velké věci, ale dostal jsem neskutečně dobře zpracovanou látku. Od úvodního proslovu jsem se do toho solidně zažral a postupně jsem tomu propadával víc a víc a neskutečně si užíval celý ten akční animovaný kolotoč! Tolik zvratů a nečekaných situací jsem opravdu nečekal. Pravda, lehká inspirace vetřelcem tam je, ale v rámci animovaných 90 minut je to šíleně chytlavé a koncepčně zvládlé na výbornou. Jediný problém je možná s postavami, je jich vcelku dost a přes obleky nejde poznat kdo je kdo, ale i tak si některé oblíbíte. Pro mě absolutně vyvážených a využitých 89 minut bez ztráty dynamiky. Celé je to výborně temné s hutnou atmosférou (přesně jak v původní hrané verzi), kde se s postavami opravdu nikdo nemazlí. Nešetří se taky nahotou, animované boobs, proč ne. To prostě šlape od začátku do samotného konce! Průlet červý dírou je naprosto labužnický a finále je z animovaných akčnáků jedno z nejlepších. Takže honem do červených čísel a chci další Aramakův film.

Payback: Straight Up (2006)

Stejní herci, stejná zápletka, stejné město, stejné barevné filtry, ale přesto trošku jiný film. Škoda, že už si pořádně nepamatuju první film, abych mohl pořádně srovnat. Konec je ovšem úplně jiný a tím i samotný film vyzní odlišně. Brian si vydobil verzi podle vlastní vize a rozhodně to měl vymyšlené parádně a gangstersky rafinovaněji, než v původní verzi z roku 1999. I když je to vesměs stejné, tak je to skvělé a Mel vypadá po 7 letech v totožné roli naprosto stejně!! Jak vzhledově, tak herecky. Hodnocení ale vyšší nedám, protože zážitek z toho mám vesměs stejný a v některých ohledech je původní verze brutálnější (probuzení na "řeznickém" stole!). Rád jsem to viděl, je to drsná a nekompromisní gangsterka, kterých není nikdy dost! Navíc je zajímavé vidět stejný film s jiným přístupem. Mel opět exceluje ve všech ohledech a je jen škoda, že měl tak dlouhou hereckou pauzu a mi pravděpodobně přišli o několik skvělých Gibsonovek. Po combacku se mu zatím moc nedaří :(

Osmý den (1996)

Tohle téma, dvojice naprosto psychicky odlišných lidí, kteří se zpočátku vůbec nechápou, je velice atraktivní. Skýtá nepřeberné množství nápadů a v dobrých rukou to musí snad vždy dopadnout dobře. Konec konců tu máme Rain Mana a loňské Intouchables, takže je vidět kvalitativní stránka námětu. Osmý den není vyjímkou! Až na pár scén v druhé polovině filmu, které celý film a pouto mezi ústřední dvojkou trošku degradují svojí nereálností a nadsazeností, je to velmi pěkný, příjemný a lidsky úsměvný film. Hlavně díky parádnímu a velice sympatickému Pascalovi to působí velmi upřímě a skutečně. Moc dobré, a i přes veškeré dění a délku stopáže z toho mám pozitivní pocity a George jsem si přímo zamiloval. Osmý den bůh stvořil George.

Resident Evil: Zatracení (2012)

Velice obstojná akční zombie jednohubka rozšiřující svět Resident Evilu. Navíc se jedná o solidní práci na poli animace a vyzuální stránky filmu, takže celkové vyznění není vůbec špatné. Esteticky to opravdu vypadá peněžitě, žádný levný shit. Akce pěkné, konec je hodně efektní. Příběhově s tím taky nemám moc problém, sice to jde jinam než hra a hraje si to na poli globálnosti, ale zázraky jsem po ději rozhodně nečekal. Tudíž zas tak neřeším. Měl jsem chuť na akčni mutárnu a tu jsme dostal. Pro mě vcelku spokojenost a hlavně je tehle film o dost zajímavější a zábavnější než Andersonův Afterlife a věřím, že i Odveta. Chudší 4*. Jen škoda, že Leonův charakter jaksi není cítit.

Rychlejší než smrt (1995)

Herci dobří na všech frontách, ani Sheron mě nevadila. Ovšem western, kde si kaubojové místo whisky poroučí šampus a pivo ve skleněných půllitrech, sorry, to není western, ale variace na jakési moderní klišé. Navíc kotrmelce a dvoumetrové pády těch "vyvolených" co to koupily, to na mě vůbec neplatí, ba naopak. A když teď zjišťuji, že za tím stojí Raimi, tak o to je to horší. Je to velmi vlažné a v několika místech přestřelené.

Temné stíny (2012)

Líbivý feeling 70tých let, povedený soundtrack, dobří herci, ale i tak je tohle za posledních 10 let nejslabší Burton. Samozřejmě se nejedná o žádný odpad, ale taky to rozhodně není něco, na co bych za týden vzpomínal. Přijde mi, že se tu Burton lehce topí sám v sobě, protože na jeho tvorbu je to tak málo originální, příběhově nepestré a prázdné, že mi to přijde jako něco, co se chce Burtonovi vyrovnat, ale nedaří se to. Nebo pouze Burton stárne a na nějaké skvosty už nemá hlavu. Každopádně z celého námětu šlo vytřískat mnohem víc. Když už pominu tak jednoduchoučký děj, tak měli být mnohem zábavnější a pestřejší situace v rámci rodiny a především atraktivnější prostřední část filmu, která je velice utahaná. Ono je to vlastně celé takové natáhlé nic na bezmála dvě hodiny. Johny a Eva si to ale dávají s přehledem a pár scén je trefných. 2,5*.