Než jsem tě poznala (2016)

Neskutečně sladká limča, jsem od toho celej ulepenej, ale moc mi chutnala, protože barman si na ní dal hrozně moc záležet a namíchal ji z perfektních ingrediencí. Originál ale může být jen jeden a kromě řady překvapivých momentů měli Nedotknutelní něco, co Než jsem tě poznala ne - vtip, šmrnc a snad i větší noblesu. Druhá pětibába na to proto teď nepadne, protože tohle bylo druhý nejen rokem vzniku. A jestli ne až třetí, protože to vlastně bylo řízlý i Hlasem moře.

Blonďatá bestie v blázinci (2013) (divadelní záznam)

V době vzniku jsem si mohl otevřít jakýkoliv noviny a přesně tohle jsem si v nich mohl přečíst. Jenom to v nich nikdo tak nezlehčoval. Sice to nebylo kdovíjak vtipný, ale tahle fraška teda taky ne.

Jak se zbavit nevěsty (2016)

Roky jdu programově po českých filmech. Jednak mě jich v minulosti spousta nadstandardně pobavila a kromě toho je ve mně určitě kus patriota. Zkrátka se jich snažím vidět co nejvíc. A v poslední době mi připravily nejedno zklamání. Hrůzy jako Teorie tygra, Rodinný film, Celebrity s.r.o... mě otrávily a od nevěsty jsem na základě zdejších hodnocení (poprav) očekával už předem v podstatě totéž. Začátek nasvědčoval tomu, že tamtamy nelhaly. První půlhodinu jsem absolutně netušil, o čem by to mělo být. Pak jsem se ale chytl a moje hlavní výhrada se vztahovala k tomu, jak je to plytký, povrchní a materialistický. Ale jinak to fungovalo- příběh, dialogy, charaktery, režie, střih... Nemůžu z toho skákat do stropu, protože mladí kluci v košili s motýlkem jsou pro mě kastráti a ne elegáni, protože rodiny se třema jachtama na Slapech jsou pro mě kategorií lidí, s nimiž se nepotřebuji a ani nechci znát, ale ten film jako takový prostě držel pohromadě, to mu nemůžu upřít. Vnímám ho jako řemeslně slušně zvládnutý komerční produkt, kterým si produkce mohla přijít na nějaký prachy. Fond pro kinematografii se na tom snad s BMW nepodílel, kopl by tím opět kozla.

Mezi náhrobními kameny (2014)

Někdy- zcela vzácně- mě film tak strhne, že na něm nemám snahu hledat mouchy. Odnáším si z něj subjektivní dojem, že tam žádný nebyly. O MNK to neplatí, přesto to bylo hodně slušný. Obešel bych se například bez toho malýho černouška, příčetnej dospělej člověk by se ho od podobně krutých záležitostí snažil držet dál. A jestli se tady soukromýmu očku bez licence podařilo dohledat 3 související případy vražd během jediné návštěvy veřejné knihovny, tak o jeho příčetnosti nelze pochybovat a je třeba se spíš ptát, jak se policie mohla chtít zbavit někoho tak geniálního. Lapálie s narkomafiány, kteří kolem sebe neměli nikoho, kdo by uměl střílet, beru jako snahu oprostit se od jednoho hluboce zakořeněného filmového klišé. Podobné pokusy vítám. Naopak mi vadily umělecké postupy typu zpomalovaček, voice overů apod. Zbytečný kudrliny, síla je vždy v jednoduchosti.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Aby bylo jasno - já miluju X-Meny! Předchozí díly u mě mohly z hlediska hodnocení oscilovat nejhůř mezi 4 a 5 hvězdami a pocitově to mám tak, že by si všechny ty filmy v době svého vzniku zasloužily absolutorium, protože měly vždycky úplně všechno, co má pořádně našlapanej film mít. Moje první setkání s touto sérií bylo ryze náhodné a dodnes si pamatuju ten šok z toho, že by se mi mohl tento žánr líbit, přičemž "líbit" není v tomto případě dosti výstižný výraz - jednoduše mě to posadilo na prdel, sklapla mi čelist, jasně jsem cítil, že jsem se zlomil v pase a ještě několik dnů chodil v uctivém předklonu. U Apokalypsy mě taky bolela prdel. Bohužel z toho, že se to skoro nedalo vydržet. Já nevím, co všechno tady bylo špatně, ale asi toho bylo víc. Mě osobně dráždil dojem, že to má snad devadesátiminutový úvod. Poznali jsme prvního X-Mena, pak přišly první námluvy, druhý, třetí...všechny se stejným výsledkem - taky ses přidal do party. Vysvětlení Magnetovy nenávisti vůči lidem OK, scéna přesazování studentů akademie nejrychlejším X-Menem výborná, ale třeba příčína zvratu v závěrečné bitvě totálně uhozená. Rozpaky z tohoto filmu, rozpaky z toho, jestli to ještě může celé držet pohromadě, jestli už bychom se nedopátrali toho, že se v rámci všech těch prequellů a sequellů neurodily nesmysly a nelogičnosti (osobně jsem o tom více méně přesvědčený, ale zkoumat to nehodlám). Další X-Meny, budou- li, jistě zkouknu, ale klidně by mi to už i stačilo.

Únos (2012)

Kriminálka klidně na 5 pecek. Za ty zbytečný sebevražedný jízdy autem, věčnou tmu, porodní oddělení v domě vraha, císařskej řez a další cool prvky k pop cornu mi to spadlo až na tři, ale za ten přerod policistky v oddanou oběť to musím (byť z toho nejsem happy) citelně ztrestat. Škoda. Fakt škoda.

Krampus: Táhni k čertu (2015) odpad!

Snad si nemyslíte, že bychom o Vánocích nechali vraždit děti? Vždyť se jim to všechno jenom zdálo, těch úvodních 90 minut tím pádem neplatí. P.S.: Toni Collette bývala charakterní herečkou. Co jí to udělali?!

Celebrity s.r.o. (2015) odpad!

Tvůrce odměnil už před natáčením citroen, clavin, big shock a mnoho, mnoho dalších, na příznivé pocity a ohlasy diváků sere v případě podobně komerčně laděného projektu bílý tesák. A nesnažte se mi tvrdit opak.

Diagnóza: Šampión (2015)

Chtěl jsem tomu nadělit čtyři, ale ty by byly pro doktora Omalu a ne pro tento film. Ten na tak vysoké hodnocení trpěl mnoha nedostatky a nectnostmi. Tohle jsem ještě o žádném filmu, natož pak o dramatu z nedávné minulosti nenapsal, ale vadily mi tady masky. Maska prvního zemřelého hráče Webstera, maska doktora Cyrila- nebývalá mizérie. Nánosy make-upu na povrchu, nánosy patosu pod povrchem. Rozpravy koronera s mrtvými, rozhovory s manželkou- nešťastné nejen svým obsahem, ale i formou. Nebo to byla chyba dabingu, že doktor z počátku mluvil se svou africkou podnájemnicí jako s retardem? Mám za to, že by si měli rozumět bez problémů- oba přece pocházeli z Nigérie. Proč na sebe tedy nemluvili plynně svou mateřštinou? Jinak téma úžasné- tamtamy ho ke mně nikdy předtím nezanesly. Dost by mě překvapilo, kdyby to pro americký fotbal do pár let neznamenalo finito. Á propós- jak jsou na tom z hlediska rizika trvalého poškození mozku rugby a box?

Teorie tygra (2016) odpad!

Vypůjčím si a lehce si poupravím výrok pronesený v tomto filmu Jiřím Havelkou: Tohle není ta největší píčovina, co jsem kdy v životě viděl, ale jedna z nich by to klidně být mohla. Katastrofa! Regulérní katastrofa! O to horší, že to má 80 procent! Nerozumím, nechápu, mám asi alzheimera stejně jako ten papoušek. Buď chci kouřit Bartoškovi, nebo mám rád kvalitní filmy. To jsou ale přece dvě rozdílný věci.