Soumrak mrtvých (2004)

Až pojedete ráno autobusem nebo šalinou do práce, prohlédněte si radši pozorně lidi kolem sebe. Ty tupé ksichty, prázdnota v očích, svěšená ramena i koutky úst, tělo kymácející se jakoby bez života. Jedou jen mátožně do práce nebo už byli pokousáni a začínají se měnit v zombíky? Královsky jsem se bavil a již sehraná dvojice Pegg a Frost byli naprosto k sežrání, přitom zábavní přirozeně, normálním a uvolněným způsobem. Dobré žánrové parodie mám rád, a když se navíc povede komedie, která se dá v případě zájmu klidně konzumovat i jako opravdový zombie horor, tak je to pecka. Prošpikovaná nejen hláškami, a spoustou odkazů na parodované známé filmy žánru, ale také vymazleným morbidním černým humorem. A při tom všem je to i milé dílko vyznání lásky k zombie filmům. Jo, a abych nezapomněl, má to ten nejlepší konec, jaký mohli scénáristi vymyslet. Klobouk dolů za to, jak rozsekli zapeklité Shaunovo dilema komu dát přednost, jestli své dívce Liz nebo kamarádovi, línému flákači Edovi, který mu visí na krku, když je jasné, že nechat si oba je zhola nemožné. A to hlavně tak, aby ani jeden z trojice tím řešením netrpěl. Že to nejde? Tak si počkejte na vtipnou pointu Soumraku mrtvých ! A až půjdete po ránu do sámošky nakupovat, prodavač nebude za kasou a vy po něčem uklouznete, zkontrolujte si raději, po čem to bylo!

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků mého mládí.  Na velkém plátně a již tenkrát, v sedmdesátých letech, ve 4D projekci!  Totiž, v sále Sokolovny, v kině naší střediskové obce, nebylo ústřední topení a tak se diváci museli střídat v přikládání do kamen.  Poseidonu na plátně vybuchuje parní lodní kotel, když do ohniště pronikla voda. Já otvírám horní dvířka kamen, abych přiložil pár lopatek uhlí, kamna blafnou, dýchne na mě skutečný žár a čmoud mi vhání slzy do očí. 4D jak řemen :-)). K tomu dobrý příběh v klaustrofobickém katastrofickém filmu a na pár týdnů nočních můr bylo zaděláno.

Vzpomínky (2006)

Při sledování tohoto filmu jsem zažíval opravdu silné Déjà Vu, až fyzicky nepříjemné! Ale pak se to vysvětlilo. O čtyři dny dřív jsem totiž to DVD již jednou „zasunul“ ale díky značnému přerumování mysli (i já umím ) jsem celé to sledování zasunul v paměti někam do špajzu. ;-) Čili, tenhle film jsem už dal dvakrát (ehm), potřetí si ho už nepustím, leda s někým... Zápletka s konstantně nastaveným časovým posunem je docela originální. Minus 4 dny . Přesně do té chvíle se můžeme nejprve v úvodu filmu „podívat“, a třeba zjistit, která ludra nechala svého pejska položit kabel na dětském pískovišti před naším panelákem... V další části filmu, poté, co se vědci a scénárista rozbroukají, se do minus čtyř dnů může i přemístit nějaký dobrovolník - průkopník a dát tam na budku pachateli připravovaného zločinu včas. Vlastně ještě než něco provede. Což by, aplikováno do skutečného života, mohl být docela průšvih :-) „Tady máš přes držku za to, jak mi za čtyři dny nakopneš pejska...! Cože? Že ten kopanec bude za to, jak se můj pejsek za hodinu vysere na támhleto pískoviště? A jak to vlastně můžeš vědět?“ Sakra, už jsem se do toho zamotal, jak oni ve filmu! Ale ty honičky neviditelných aut a bitky s (pro ostatní lidi kolem neviditelným) nepřítelem za pomocí jakéhosi futuristického noktočasovizoru byly dost dobré a vymazlené. Kdyby kvůli ničemu jinému, tak jen proto stojí za to ten film vidět. Klidně hned dnes, a nebo aspoň před čtyřmi dny ;-)

Intimní tajemství (2007)

"Zubní pasta perlivá, pro váš lepší skus! Mušlička se usmívá, chrup je její plus." Rovnou přiznávám, že mě přilákal artový název filmu :-).  No a? Náhodou, originální a hravý příběh o dívce se dvěma zubními kartáčky. Autor námětu a režisér v jedné osobě v dětství zřejmě utrpěl nějaké to zajímavé trauma, při hře na doktora se sousedovic Mařenkou, a podělil se o ně s námi ve filmu. Hodnej kluk. Jen drobná výtka, některé to ukusování mi přišlo i docela nefér, nezasloužené, neb se ukusovalo bezdůvodně, nevinným. Na druhou stranu je zde famózní, přímo oscarový výkon mně (a myslím že i vám) dosud neznámého Nicole Showaltera. Je pochopitelně uveden až v závěru titulků, protože je to kaskadér. Placený za odvážné kousky, zde tedy za záskok při šuku. Klobouk dolů! Já bych tenhle komín nevymetal, ani kdyby mi platili zlatem!

Modrá poušť (1991)

Tenhle rádoby modrý thriller jsem si před lety nahrál z TV. Jednak jsem měl novou hračku – DVD přehrávač s pevným diskem s kapacitou habakůk gigabytů (tý brďo!), takže jsem nahrával nemilosrdně, padni komu padni, a druhak kvůli Courteney Cox... Monica z eroticky krotkého seriálu Přátelé v odvážných postelových scénách? Vrrr... Sem s ní! No, popravdě, zase tak odvážné to nebylo. Použitelnost pro nějakou tu autoerotiku nic moc ... :-) A samotná zápletka filmu zpracována průměrně, s patřičnou dávkou povinných pitomostí ve scénáři. Ale jak říkám, pokud jste milovníky (nebo pomilovníky...) Přátel a pokud vám zvědavost nedá... Ale žádné zázraky od toho nečekejte.

Darwinovy ceny (2006)

Doufám, že já se nikdy v životě kandidátem na Darwinovu cenu nestanu! I když párkrát našlápnuto už jsem taky měl :-) (jedinými českými kanditáty v historii byli ti fiškusové z nejmenovaného etnika, co v Kladně kradli NOSNÍKY stojící haly, že je prodají do šrotu, a když je odřízli, tak se upřímně divili, že na ně ta hala spadla :-) ... Bohužel, za Winonu Ryder, kterou moc nemusím (třeba to není její chyba), Josepha Fiennese, který mi v té roli naprosto neseděl, ačkoli jindy ho docela beru ( a jeho bráchu Ralpha přímo žeru) a hlavně za tu nudu mezi jednotlivými smrťáky, dávám jen tři hvězdy... Přitom Darwinovky mě úžasně pohladily na duši! Tím, že přece jenom existují na světě ještě větší blbci, než jsem já :-) Plus samozřejmě moje oblíbená taková normální zabijácká „Mallory“ a její: „rychleji, dělej mi to rychleji, JEĎ jak nejrychleji můžeš !“ Roztomilá scénka a jasný příklad cherchez la femme...

Gympl s (r)učením omezeným (2012) (seriál)

Já nevím, co pořád všichni máte s tím odpadem? Si objednejte fekální vůz :-) Například mojí ženě se to líbí! Dokonce kvůli tomu po deseti letech přestávky zase začala sledovat něco v bedně pravidelně... A "díky" tomu jsem o pár dílů tohoto svěžího dílka nechtěně zakopnul i já. Například i o to rozviklané lešení - abych ukázal, že mám taky nakoukáno :-) Myslíte si, že si s tou manželkou, jak se jí to líbí, dělám kozy, co ? Bohužel ne :-( Takže aspoň jednoho nadšeného diváka to má - dávám jednu hvězdu...

Souboj s nebem (2005)

Normálně se mi dredy tedy spíš eklujou, jsem holt stará škola, můj obdiv zamrzl u vlasatých hašišáků s pačesy volně povlávajícími, jak matka příroda chtěla (a strana nesnášela). Ovšem o tuhle nadrženou, nudící se holku z horních desetitisíc bych si kolo opřel rád, dredy nedredy! Marcose jsem docela chápal, vzhledem k té monstr-ropuše, co měl za manželku. Ta byla. Linie s únosem však byla divná, motivace nepříliš věrohodná. Kdyby celý zmršený únos vyškrtli ze scénáře, nevadilo by mi to. Jen škoda zkratu s nožem. Marcos si měl prostě jen po kolenou dolézt pro svůj trest a znuděnou slečnu nechat nám ostatním hříšníkům! Bylo to trochu divné, hodně lidské, meditativně rozvláčné, bylo to hluboké i široké. Prý i pornografické. No to nevím, jen kvůli těm pár doslovným záběrům? Ale nenudil jsem se ani chvíli.

Půlnoční vlak (2008)

Zádumčivý pán sedí prkenně, jako prvňáček ve školní lavici a na kolenou svírá rukama velikou koženou kabelu. V podobné si nosíval můj strejda řezník krátkou, ale těžkou palici na prase při zabíjačce. Sedí bez hnutí a jen soustředěně zírá před sebe... Nepochopitelný strach a hrozná úzkost mě přinutily vystoupit dřív, poslední zastávku před konečnou. Ve vagonu s ním zůstali jen dva mladíci a fešanda k nakousnutí. Poslední vlak odjel do tmy tunelu a ty tři už nikdy nikdo nespatřil. Zmizeli beze stopy, skoro jako by je dal Kruťák z Podfu(c)k sežrat yorkshirským prasatům. Samozřejmě kvůli lepšímu trávení nejprve musíte oholit vlasy a vytrhat zuby. Klidně uznám, že tenhle horor se asi kultovním nestane a že pár vymazlených fujtabl nechutností doplňuje hodně dějové vaty. Ale já se bavil. Jen v závěru bych místo detailů krmení a detailní vysvětlovačky uvítal spíš ukázku „professional cleaning“ aby se nám v depu nehromadily krví a vnitřnostmi zaflákané vagóny. Ovšem myšlenka „předání poslání“ byla roztomile morbidní vychytávka. Pěkné. Až zase někdy v půlnočním metru potkám svého oblíbence Vinnie Jonese, půjdu si moc rád pro autogram. Vyhrnu si triko a může se mi podepsat třeba na... bůček. Ale hned rychle vystoupím!

Krvavý les (1982)

Věřte mi. Chcete-li se zbytečně rozčilovat, čím to zase ztrácíte čas, existují stovky, ba tisíce podobných, nejen scénáristicky slaboduchých, ale i po technické stránce řemeslně naprosto nezvládnutých pitomostí. P.S. Mám ho ve filmotéce, heh... Daruji za odvoz :-)