Starci na chmelu (1964)

Mladí starci mají jednu velkou výhodu - nadčasovou linku. Mají v sobě jak atmosféru doby vzniku, tak i něco navíc. I po letech ovanou svěžím dechem.

Poznamenaní (1948)

Viděla jsem německou verzi s velmi roztomilou lámanou češtinou. Z těch trosek šla úzkost! Dva roky po válce nebyl žádný problém točit ve vybombardovaném městě. Dostalo mě, jak se děti bály nastoupit do auta. Vlastně se bály úplně všeho. Škoda, že Jarmila Novotná nedostala víc prostoru pro zpěv. Přiznám se, že Ivan Jandl mi nepřipadal až tak přirozený, devítiletý Michael Koblic v Práčeti se mi líbil víc. (Doplnění pro Sarkastica Na začátku zazněla francouština, němčina, ruština, polština, maďarština, angličtina. Čeština zazněla až v písničce.)

Senzační prázdniny (1967)

Letní prázdniny, malé venkovské kino ve Slapech, lístek za 2 Kčs,- :o)

Tetovaný (1968)

Dobrý rozjezd, ale svižné tempo se postupně vytrácí. Téma tetování je zpracované i ve filmu Muž, který stoupl v ceně sice v pomalejším tempu, ale excelentní scénář.

Veronika (1985)

Jak je vidno, některé praktiky jsou staré jako lidstvo samo, zde skryto do blaženého nevědění, leč vykoupeno smrtí. Jana Hlaváčová jako moudrá kontroverzní trpící a sličná Božena.

Kód neznámý (2000)

Mě to vyrazilo dech. Naprosto přesné! Výstižná sonda do života obyčejných lidí, sociální propletenec vztahů, nepochopení, nalézání, úcta a pohrdání, skica, mozaika, puzzle - jak chcete.Aneb co způsobí bezděčné gesto, dá se slušnost vynutit? A vede dobře mínění vždy k dobrému konci? Všechno je řečeno na začátku, pochopíme to až na konci. Neúplná zpráva z různých cest. Jiný kód na dveřích, neznámý kód ...

U mě dobrý (2008)

Jediný Hřebejkův film podle Petra Šabacha, který se odehráva po revoluci. Luxusní sranda plná nádherných gagů s přesným vykreslením jednotlivých postav. A pokaždé, když to vidím znovu, se prostě kochám. Je moc důvodů, proč tenhle film mám ráda. (1. 7. 2018)

Rozsudek (1970)

Na středověk příliš nažehlené, připomíná spíš televizní inscenace ze 70. let. Nepochopila jsem značení kříže štětcem na odhalený hrudník, pokud je mi známo, v církvi žádný podobný rituál není a nebyl ani před koncilem. Žehnalo se vždy kropením svěcenou vodou nebo znamením kříže RUKOU a použivala se svěcená voda nebo křižmo.

Neobyčejná třída (1964)

Výrazný problém všech středoškolských (učňovských) filmů - protagonistům je většinou o deset let více než postavám, které představují. Ještě nikdy jsem neviděla skutečně zdařilý projekt ze střední. Malou výjimkou je Vyšší princip s ohledem na téma a zpracování, nikoliv na autenticitu prostředí a skutečné problémy dospívajících.