Klášter (1995)

Pokud máte rádi klasickou literaturu, milujete Goetheho a Shakespeara, pak si nejspíš smlsnete při návštěvě Kláštera. Úžasná volba dvou uhrančivých mužů Johna Malkowiche a Luíse Miguela Cintry a dvou svůdných žen. Prostředí, ve kterém se děj odehrává je stejně dobře vybrané - klášter s tajemnou atmosférou (skoro to dýchlo Kafkou), starodávná klášterní knihovna, staré stromy s pokroucenými kmeny. Zatímco v knihovně zaznívá angličtina, hovory pod stromy jsou vedené ve francouzštině i když se protagonisté mění. Hudba podtrhuje tajemno a zvyšuje napětí. Je to překvapivé, že film hodnotilo tak málo uživatelů a ještě větší škoda je, že se nikdo nepodělil o dojem.

Družina černého pera (1973)

Z filmu je patrná poetika a rukopis Oty Kovala, i když film dokončili jiní. Poprvé jsem viděla jako malé dítko se školou v kině, neb bylo tehdy zvykem brát děti do kina právě na podobné filmy. Musím říct že to na mě udělalo už tehdy velký dojem - bosé chllapecké nohy šlapající spoustu kilometrů za trochou jídla, soudržnost v partě, bída ... Po letech neztratilo nic ze svého původního kouzla, nadupaná atmosféra s výbornou hudbou Luboše Fišera.

Záležitost rodiny (2008)

Na začátku jsem vůbec netušila, jak skvěle se budu bavit!! Není nad to, když drží rodina pohromadě a všichni si mohou důvěřovat! :o)

Milenec (1992)

Zajímavé komentáře: IdaHutt . . . . . . . Mimo mísu: Matt :o)

Dívka s pomeranči (2009)

Dalo by se říct, že se uživatelé čsfd dělí na dvě části - jedni jsou zvyklí a preferují americkou tvorbu, (přídaně evropskou, asiatkou ...) a podle ní hodnotí filmy a píší komentáře. Tak je tu spíše malá skupinka lidí, co je ochotná podívat se i na něco jiného než na.... film na vrcholu žebříčku (na americký trhák, svůj žánr) a tu jinakost nestrhat odsuzujícími komentáři. Já nechci srovnávat, pro mě je důležité, co film způsobí uvnitř. Pro mne má Dívka s pomeranči poselství.

Ronin (1998)

Nemůžu si pomoct, slyšela jsem tam hudební motiv z Majora Zemana! :o) Škoda, že Tříska nedostal větší prostor, typově tam krásně sednul.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Oproti knize to mělo jednu velikou přednost - historické památky. Jinak jde o pěknou pohádku, která uspokojí ba i nadchne nepříliš vzdělanou (nenáročnou) masu. :o)

Andělé a démoni (2009)

Pseudohistorický blábol natočený podle pseudohistorického blábolu. Tolik nesmyslů pohromadě jsem už dlouho neviděla.

Horká zima (1973)

Jak je vidno, i válečný film se dá natočit s grácií. Je to méně autentické, více poetické. Ponechám stranou rozebírání nakolik to byla či nebyla agitka (byla), jak vypadal Haničinec (jako vždycky), jak měl či neměl (mohl) vypadat konec.