• Krátkometrážní

Asteroid City (2023)

Kéž by si všichni režiséři uměli se svým filmem pohrát alespoň z poloviny tak, jak to dělá Wes Anderson spolu s Robertem D. Yeomanem. Už dlouho se mi nestalo, abych si při sledování závěrečných titulek posteskl, že už je film u konce.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Jediným důvodem, proč píšu tuhle recenzi, je to, že doma nemám brokovnici, kterou bych ukončil svoje utrpení. Jak už je u Rychle a zběsile dobrým zvykem, tak i tentokrát odcházím od obrazovky s trvalými mentálními následky. Jednu hvězdu dávám ze dvou důvodů. Prvním z nich je Jason Momoa a jeho Joker, teda Jack Sparrow... nebo to byl Aquaman? Kdo ví. Upřímně už se v těch franšízách ztrácím. Jedinej skutečnej rozdíl mezi Marvelem/DC a Rychle a zběsile je v současný době to, že v komiksovkách hlavní postavy nosí barevný elasťáky. Úplně by stačilo, kdyby si polovina herců oblíkla svoje superhrdinský a superpadoušský kostýmy a nikdo by nepoznal, že už nejde o Rychle a zběsile. Ani by nebylo potřeba upravovat scénář. Vin Diesel by si na hlavu nasadil černou plachtu a rázem máme temnýho rytíře v batmobilu. Všechny ostatní postavy už tam jinak hrajou. Dnešní kinematografie je vážně klenot. Jen tak dál. Jo a druhým důvodem k jedný hvězdě je to, že jsem celej film vůbec dokázal dokoukat.

Rychle a zběsile 9 (2021) odpad!

Jak moc musí být film zvrácenej, aby tou nejrealističtější pasáží bylo auto plující ve vesmíru? Nevím, co k tomu dál říct. Tak obrovskou mentální újmu nezvládla vykoupit ani driftující Helen Mirren.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Pořád je to extrémně přihlouplý a vůbec nic tam nedává smysl (především to neustálý hackování), ale z nějakýho důvodu mi to tentokrát nepřišlo až tak hrozný. Člověk si pravděpodobně zvykne na cokoli. Můj mozek po šestnácti hodinách zřejmě oficiálně rezignoval, takže dávám dvě hvězdy. Během několika scén jsem dokonce pocítil mírný závan pozitivních emocí. Trochu se bojím, že jsem se stal obětí Stockholmského syndromu. Honička na ledu byla naprosto absurdní, ale musím uznat, že na efekt působila poměrně dobře. To samý se rozhodně nedalo říct o Charlize Theron, který někdo zapomněl říct, že už nehraje ve Sněhurce a lovci ani v Zimní válce. Každopádně si na ní cením toho, že se konečně zbavila Elsy Pataky.

Rychle a zběsile 7 (2015)

James Bond oplodnil Batmana a výsledkem je další nesnesitelná podívaná. A aby toho nebylo málo, tak je to celý zase o stupeň nesmyslnější, přičemž hlavním tématem sedmýho dílu je pravděpodobně létání. Auta vyskakují s padákem z letadla, sanitka řízená Dwaynem Johnsonem ve vzduchu sestřelí dron a Vin Diesel v červeným sporťáku skáče z mrakodrapu do mrakodrapu. A taky tam jsou nějaký stíhačky a vrtulník, ale něco tak přízemního nemůže nikoho zajímat. Člověk by si i myslel, že už to horší být nemůže, ale Jason Statham zakopal laťku ještě níž. Těším se na jeho spin-off. Mimochodem pokud by se vám někdy stalo, že narazíte autem do letící obrněný helikoptéry a následně se vybouráte a budete v bezvědomí na pokraji života, zapomeňte na resuscitaci. Radši zavolejte Michelle Rodriguez. Ta si s vámi popovídá a umírání vás do minuty přejde.

Flash (2023)

Muž z oceli, Batman vs Superman, Wonder Woman, Aquaman nebo Liga spravedlnosti Zacka Snydera jsou pro mě srdcové záležitosti. A ačkoli má DC na svědomí mnoho slabších filmů, tak jsem DC Extended Universe vždycky bránil a těšil jsem se na nové přírůstky. Od Flashe jsem si sliboval hodně a vlastně jsem i pevně věřil, že to bude po delší době další epická komiksovka hodna Zacka Snydera. Potenciál byl obrovský. Flashpoint je jeden z nejlepších komiksů, které DC nabízí, a tomu odpovídala i míra mého nadšení. Výsledným produktem je ale bohužel jen jakási rádoby vtipně poslepovaná marvelovská parodie mých oblíbených DC filmů, která nabízí spoustu zajímavých ale nefunkčních nápadů a momentů, a tomu všemu na pozadí kraluje příšerně vypadající CGI. Upřímně jsem doufal, že se před plánovaným rebootem DC vesmíru, který nastolil James Gunn, dočkáme v rámci Flashe i jakéhosi důstojného rozloučení s dosavadní Ligou spravedlnosti. To se ale nestalo. Jakákoli snaha o zapojení původních postav z DCEU do děje působila v konečném důsledku uměle, zbytečně nebo vyloženě trapně. Jestli je toto směr, kterým se má DC v nadcházejících letech posouvat, tak musím s velkou lítostí říct, že nemám zájem. Pokud chcete vidět skutečně povedenou adaptaci, dejte raději šanci animáku The Flashpoint Paradox. Přesně tímhle mohl, a dle mého názoru měl, Flash být.

Rychle a zběsile 5 (2011)

A znáte tenhle? Na závodní dráze v Riu se potkají Groot, Black Adam a Wonder Woman a natočí spolu nebetyčnou sračku. Nemůžu se dočkat, až v dalších dílech dorazí Aquaman, Peacemaker a Kapitán Marvel a rodina bude moct být zase o něco nesnesitelnější. Opravdu má být tohle jeden z nejlepších dílů? Bojím se, co mě čeká u těch špatných.