Nabarvené ptáče (2019)

Jako výstava pěkných černobílých fotek by to mělo slušnou šanci uspět. Ale film? Opravdu? Knížka je působivá, pokud tedy moc nedumáte o tom, že ji autor za autobiografii jen vydával a ve skutečnosti ho Poláci schovali s rizikem smrti až do konce války, za což jim poděkoval knížkou, kde je popsal jako lidožrouty.

Jedna ruka netleská (2003)

Tenhle typ českých filmů má dvě slabiny. První je, že se v něm hrají stále stejní lidé stále stejné postavy. Druhý je děravý scénář, který funguje dobře jako sled skečů, ale už hůř jako celovečerní film s nějak postaveným příběhem. Neříkám, že jsem se místy nebavil, ale mohlo z toho být něco lepšího. Když nad tím tak přemýšlím, tenhle komentář můžu fakt postovat dokola asi k deseti filmům, kde se motají lidi z Dejvického divadla.

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Samozřejmě chápu, že v hororech jsou nadpřirozený bubáci, takže tam úplně neplatí normální fyzika, ale jako vocud pocud. Zložena Jorona jednou může skoro cokoli, třeba se zneviditelnit nebo procházet zdí, a jindy zase ani neotevře okýnko u auta, když podržíte kličku. Přestalo mě to asi tak po půlhodině bavit. Příště ať si tvůrci nejdřív rozmyslí, jak to je.

Město nic neví (1975)

Nejlepší je Brousek, který to celé komentuje, jak kdyby to byl dokument o mravencích. Jinak ty případy nejsou nezajímavý, a i ta policejní práce působí uvěřitelně... Akorát je to místy trochu utahané. Bavil mne Zahajský, který toho tady namluvi asi tolik, co ta jeho figurína v Rozpuštěný a vypuštěný. Vlastně jsem u něj zaznamenal jen větu "Teď by bodlo pivo". Tradičně mne tu sral Jelínek. Něco mne na něm leze na nervy. Taky je trochu divný, že se to odehrává v Ostravě, ale úplně všichni mluví jako Pražáci.

Bouřlivé víno (1976) odpad!

Možná to bylo něčím zábavné v době vzniku, ale spíš myslím, že ne. Rozhodně to není vtipné teď. Vůbec. Při tom obsazení je to s podivem, ale je to tak. V mých očích naprosto zbytečný film.

Divize (2020)

Dobrý, s brazilskou krimi tvorbou jsem spokojenej. Má to drive, spoustu násilí, nejednoznačné postavy a dobrou atmosféru. Nejvíc mě na tom baví, jak se Brazilci nebojí mít hlavního "klaďase" s profilem, se kterým by v západním filmu musel být záporák. To, že jenom unášel a vydíral dealery, se tu bere jako relativní drobnost. Metody výslechu s topením a pouštěním proudu se taky berou jako vcelku ok. Ostatně, přezdívky dvou hlavních policajtů jsou "Zlatokop" a "Genocida". A to jsou ti hodní! Filmy samozřejmě přehánějí, ale zase nemůžete je dělat úplně mimo realitu... Takže musím říct, že bych se nechtěl dostat brazilské policii do rukou jako sprostý podezřelý.

Láska je láska (2012)

Narazil jsem na to náhodou, v nouzi. Začátek mě zaujal a už jsem měl radost, že jsem našel skrytý klenot české kinematografie, ale zhruba od půlky už mne tvůrci vyvedli z omylu. Jako celek je to rozporuplné. Co se povedlo: casting všech starších herců (Nárožný, Stašová, Vetchý, Hrušínský, Balzerová). Jasně, jsou to trochu zjednodušené postavy, ale funguje to a je to sranda. Z mladších se bohužel povedla jen ta slepá holka, která to hraje přirozeně a sympaticky. Zbytek jsou prkna a film hrozně srážejí dolů. Nejhorší je asi vnuk-hulič, ale ani ostatní si s ním nezadají. Postavu hodnýho cikánskýho kluka beru celkem v pohodě. Taky product placement se moc nepovedl. Že je všude Ford a záběr na klíčky je zbytečně dlouhej, to bych snesl, ale ta trapárna s "poradci" z OVB, to mě vyloženě sralo. Od půlky ubývá homuru a přibývá "myšlenek", což film posílá do říše nudy a přetáčení.

Mladý Sherlock Holmes (1985)

Viděl jsem jako dítě a kromě scény "ram-ram" se zaléváním do vosku si skoro nic nepamatuju. Jenom pocit, že mě to děsně bavilo.

Palm Springs (2020)

Další parafráze Hromnic. Ale proč ne, to téma je fajn a dá se s ním hrát různě (a v zásadě i vtipně, viz třeba Happy Death Day). Palm Springs má v první půlce spoustu energie a vtipných míst. Samberg se sice pitvoří o dost víc, než bych nutně vyžadoval, ale snesu to. A když s ním Sára objevuje zákonitosti "světa za zrcadlem", zábavnost je nejmíň na čtyřech hvězdičkách. Je škoda, že jen málokdy mají tvůrci koule, aby udrželi tempo. S tím, jak potřebují nějaký dějový vývoj, většinou se z komedie stane drama/romantika nebo prostě nuda. Tady to nebyla úplná nuda, ale sešup ano. Celkově je to docela povedená komedie.

V hlavní roli (2008) (TV film)

Koukal jsem až na konec, protože mně zaujali Nárožný a Knazko. A hráli dobře, o to nic. Ale ten příběh je hloupej. A do toho ta laciná produkce... Je mi líto.