Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Poslední recenze (1 810)

plakát

Rudá mašina (2014) 

Rudá armáda by byl výstižnější název a navíc je to i správný překlad originálního názvu. Jinak jde spíše o vzpomínky Vjačeslava Fetisova a pár dalších legendárních sovětských hokejistů než o komplexní dokument o jejich nepřekonatelném hokejovém týmu. Sportovně ten tým zaslouží největší poklonu, protože ve své době byl skutečně nejlepší a to hlavně díky tomu, že hokeji obětovali naprosto vše. Trénovali čtyřikrát za den, byli neustále zavření v tréninkových centrech, neznali zábavu, rodinu, odpočinek, svobodu… Dokument Rudá armáda ovšem zdaleka není jen o hokeji, ale má také neskutečně silný politický podtext. Ten pro naši zemi a v dnešní době rezonuje ještě mnohem silněji. Ač je ruská mentalita obecně známá, nikdy mě nepřestane překvapovat. Je neuvěřitelné, jak si stále myslí, že jsou nejlepší na světě a jediní oni mají právo rozhodovat o všem. Kdokoliv si myslí něco jiného, tak je nepřítel a je proti nim. Přesto, že sovětský režim Fetisova málem zničil, sám o něm neřekne nic zlého a nikdy by nepřiznal, že bylo někdy něco špatně. Možná jim to vnitřně vadí, ale nedokáží, nemohou nebo to nechtějí přiznat. To je možná má jediná malá výtka k jinak skvělému počinu. U přímých otázek hokejisti vždy uhnou odpovědí i pohledem a nejsou dotlačeni k jasné odpovědi, i když i to uhnutí je svým způsobem dostačující odpověď. Mezi zápasy z letošního mistrovství světa a mezi zprávami o válce na Ukrajině si tento dokument rozhodně pusťte. Získáte další kontext a střípek do mozaiky dnešního světa.

plakát

Birdman (2014) 

Od Iñárrita jsem viděl již několik filmů, každý byl jiný a všechny mě nějakým způsobem zaujaly. Birmanovi se to povedlo rovněž. Film je natočen technicky tak, že jsem se od něj nedokázal odtrhnout. Zdánlivě se vše odehrává v jednom záběru a téměř neustále se intenzivně mluví. Mírný a klidný předěl byl jenom občas a než jsem se nadechnul, už se jelo dál. Herecké obsazení a výkony jsou rovněž parádní. Michael Keaton si střihl jednu ze svých nejlepších rolí a ostatní mu zdatně přispívali. Líbil se mi i nádech tajemna a vnitřní dialogy hlavního hrdiny. Příběhově mě to už tak nechytlo. Vyhořelý představitel superhrdiny za zenitem mě moc nedojímal a různé narážky na neustálý souboj Hollywood vs. divadlo mě bavily jen občas. Přesto film doporučuji především pro jeho technické zpracování (perfektní kamera!) a intenzivní (a někdy pozoruhodné) dialogy.

plakát

Pianistka (2001) 

S filmy jako Pianistka mám obecně problém. Jsou řemeslně velmi dobře natočeny, obsazeny i zahrány, ale s atmosférou, příběhem a režisérským pojetím nedokáži najít společnou řeč. Navíc s postavami příběhu jsme nedokázal navázat bližší vztah. Celý snímek jsem s odstupem sledoval jejich buď velmi upjaté, nebo naopak emocionálně přepálené chování. Hlavní postavy byly všechno, jen ne normální. Erice nešlo fandit (skvělý herecký výkon), její úchylná povaha mě vytáčela a to vůbec nemyslím její nenaplněné sexuální představy. Za neschopnost je s někým realizovat, případně usměrnit, jsem ji spíše litoval. Vytáčelo mě její brutálně chladné a povýšené chování ke studentům, kterým pro mě nepochopitelně škodila. Její vztah s matkou byl jako z učebnice pro psychology (psychiatry?). Závěr byl také neslaný nemastný, celý film nijak nevyzněl a pravděpodobně ve mně po pár dnech zůstane jen vzpomínka na vyšinutou hlavní postavu, která neví, co se sebou. Film se vlastně stal jen adaptovanou terapií knižní předlohy od Elfriedy Jelinek, která trpěla zřejmě podobnými problémy. Nevím, proč bych se ovšem já měl účastnit její terapie, která navíc nikam nevede. Teda jen k další psychické a fyzické destrukci. Dnes je to za slabší tři hvězdy a doufám, že další filmy od Michaela Hanekeho budou lepší.

Poslední hodnocení (2 408)

Pro hrst dolarů (1964)

17.05.2022

Pianistka (2001)

15.05.2022

Birdman (2014)

13.05.2022

Magická hlubina (1988)

11.05.2022

Studený bufet (1979)

06.05.2022

Rudá mašina (2014)

04.05.2022

1883 (2021) (seriál)

02.05.2022

Den, kdy se zastavila Země (1951)

29.04.2022

Rudý kapitán (2016)

28.04.2022

Reklama

Poslední deníček (8)

TOP 2021

V roce 2021 jsem nakonec na csfd ohodnotil 155 věcí, což bylo více než předchozí roky. Měl jsem více volného času, asi jako většina z nás a rád jsem jej částečně věnoval filmům. A co se mi nejvíce líbilo? Pět hvězd jsem dal jenom třem věcem a není náhoda, že všechno to byly dokumenty o velkých osobnostech. Jak už jsem vícekrát psal, filmy a filmové příběhy mám velmi rád, ale ty nejsilnější příběhy píše sám život. 

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Dokázat odhadnout dopředu nešťastný vývoj událostí v podobě války a holocaustu, najít sílu s tím bojovat všemi prostředky, díky tomu ve výsledku zachránit stovky děti a pak o tom pokorně padesát let mlčet… Rozhodně to nepřeženu, když napíši, že je pan Nicholas Winton jednou z největších osobností moderních dějin. Je až s podivem, že je známý tak málo a další filmoví tvůrci se ještě jeho obdivuhodného příběhu nechytili (až na polo dokument Nickyho rodina). Formální stránku tentokrát nechám stranou, nebyla špatná a nádherně vygradovaný závěr dokáže emoce vyvolat naplno. Dávám pět hvězd za téma a za příklad vzepření se zlu a konání dobra tím nejlepším možným způsobem. 

Filmový dobrodruh Karel Zeman (2015)

Přesto, že mě animace Karla Zemana povětšinou nenadchla, tak si Karel Zeman zaslouží snad všechny superlativy, kterými můžete tvůrce trikových filmů pojmenovat. Jeho vynalézavost, invence a fantazie byly neskutečné. Být z Ameriky, je celosvětovou hvězdou… No, on jí je i tak a slova obdivu od Terryho Gilliama a Tima Burtona hovoří za vše. Naopak by možná nebyl tak dobrý, protože by nemusel improvizovat. Jak jsem psal, jeho filmy sice nepatří k mým nejoblíbenějším, ale rád je doporučím. Je velmi zajímavé pozorovat všechny jeho postupy. Byl skutečně originální a spoustu věcí jinde zkrátka neuvidíte. Výjimkou je pro mě Cesta do pravěku, která patří k mým nejoblíbenějším filmům. Většina moderních efektů se může jít zahrabat. Sice reálněji zobrazují danou věc, ale není v ní ani trochu toho filmového kouzla, které do svých filmů Karel Zeman vkládal. Nechtěl diváka obloudit trikem, ale naopak přiznaným trikem povzbudit jeho vlastní představivost a zatáhnout jej více do dobrodružství. To je obrovské plus jeho tvorby. Maximální hodnocení je na místě, i když spíše za jeho osobnost. Dokumentu by se pár věcí vytknout dalo, ale dělat to nechci. Navíc byl velmi dobrý nápad zkusit vytvořit pár jeho scén v dnešní době jen s věcmi, které měl tehdy k dispozici. Pro studenty filmu to bylo parádní cvičení. 

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Tento dokument by mohl být jen další z mnoha ekologických agitek z poslední doby. Kdyby to ovšem bylo od někoho jiného, než je David Attenborough. Na celém světě pravděpodobně není povolanější člověk, který by o tomhle tématu mohl mluvit. Rozhodně nejde o žádný pohodový dokument s krásnými ukázkami přírody, ale o tvrdou a krutou realitu, kterou jsme si jako lidstvo na planetě sami způsobili. Problémy, které máme a které nás při naší další nečinnosti čekají, jsou opravdu strašné a celé to může lehce skončit katastrofou. Ale ještě není pozdě. Maximální hodnocení dokumentu dávám nejen za jeho naléhavost, ale také za jeho optimistický závěr a světýlko na konci tunelu. Ještě máme šanci se zachránit. Stačí být „JEN“ ohleduplný k přírodě a planetě, a pokud možno, co nejméně do ní zasahovat a především jí už dál neškodit. Děkuji lidem jako je David Attenborough, že pomáhají ostatním otevřít oči.

V novém roce se všichni mějte fajn, buďte zdraví a užívejte si filmového světa.

Reklama

Reklama