• Krátkometrážní

Voskové muzeum (1988)

Takhle nějak si představuju dobrou hororovou komedii nejen osmdesátých let. Humor není založen na kabaretních výstupech a přehnané bizarnosti, ale nechybí hravost ani nadsázka, která z filmu čiší i přes notnou dávku až brutálního gore. Aranžmá jednotlivých scén kouzelného panoptika hrůzy má pak v mnoha ohledech i slušnou hororovou atmosféru, snad jen vlkodlak či mumie nebyli zrovna perfektní. Naopak upíři a zombie vypadlí z Romerovy klasiky by dokázali i nahnat strach. Závěrečný ujetý "masakr" bych sice vypustil, poněvadž ten už smrděl onou přehnanou komediálností, přesto spokojenost veliká. Filmová Výzva 2015 od peter12 a zároveň Viděno během Season Challenge tour 2015

Sentinel (1977)

Staré pověsti křesťanské jsem měl vždycky rád. A i proto se u mě Sentinel dočká vysokého hodnocení, ale to předbíhám. Líně plynoucí příběh zpočátku vůbec nenaznačuje směr, kterým se nakonec vydá a i žánrově bych ho těžko zařazoval. Na drama se tam nic neděje a nic jiného mi to nepřípomínalo. Tak tedy žánrově nepostižený film se v jistém velmi vydařeném a silně hororovém okamžiku překulí do mysteriozní napínandy, aby v závěru vychrstl na diváka to nejlepší z křesťanských pohádek. Hororu bych uvítal i víc, ovšem ten závěr mi vynahradil úplně všechno. Nehrát tam ale ta uhrančivá uspávačka hadů Rainesová, její kobrou bych chtěl být, ta undefined část by byla kapku víc k nevydržení. No jo, ale ty pohádky, jasně, že minimálně za čtyři.

Maturitní ples (2008)

S původním Prom Night z roku 1980 má tenhle údajný remake společný pouze ten maturitní ples. No i tak se zřejmě dá. Dobrý slasher by měl oplývat velkou dávku krvavého nadhledu nebo alespoň přiměřeným napětím, v ideálním případě obojím. Tahle nepovedená fraška nemá ani jedno ani druhé. Veškeré napětí je doslova umláceno způsobem vyprávění, kdy přesně víte co bude následovat. Stejně zábavné jako poker s otevřenými kartami. Po nadhledu není ani stopy, tohle je totiž vážný "sriler" a umírají tu lidé, dokonce i děti. Vrah má charisma pomateného bezdomovce s vizí konce světa, chyběla mu jen cedule s nápisem: "Bůh nás zatratil, tak musím ošukat Donnu" Škoda slov, stačilo možná napsat jen ztráta času. Za prvních deset minut s nádechem téměř skutečného slasheru, jednu ubohoučkou hvězdičku.

Hra na vraha 4 (1992)

Čtvrtý díl Maturitního plesu opouští motiv démonické mrchy Mary Lou a vydává se vlastní cestou. A nutno říct, že na rozdíl od minulého komediálního průseru se podařilo vybudovat minimálně velmi slušnou temnou atmosféru. Vraždící kněz má své charisma navzdory nepříliš štastně zvolenému hereckému představiteli. Jonas Carver s culíkem víc než cokoliv jiného připomíná spíš nasraného indiána než fanatického černoprdelníka. Škoda však, že budování oné atmosféry je téměř jediným a trošku přetaženým pozitivem a film zejména ve střední pasáži, tedy při mírně rozvleklém sledování obětí, nudí. Horší je to i s hereckým obsazením, chlapci a děvčata jen jakž takž ochotničí, naštěstí se však neutopíme v pokusech o sofistikované dialogy a posledních dvacet rozběsněných vražedných minut konečně potěší oko krvemilovo. Povedený průměr.

Prom Night III: The Last Kiss (1989)

Kvalitativní propad téměř do hlubin filmové žumpy. Všechno, čím okouzlovala parádní dvojka, je tu znásilněno a zkarikováno. Mary Lou Maloney vystupující jako pouhopouhá štětka s průvanem v pískovně a originální démonické rejdy vystřídala levná laserová show. Komediální pojetí bych překousl, bylo-li by se čemu smát. Tydýtství všeho a všech mi k tomu bohužel nestačí. Několik povedených pasáží jsem si ale našel, třeba zombie útok na hřišti či posmrtné aranžmá účastníků zájezdu do záhrobí. Trojka to tedy na dvojku ze zoufalství vytáhne.

Hello Mary Lou: Prom Night II (1987)

Inspirace Noční můrou či Carrie je sice znatelná, rozhodně však bez pokusů trapně své vzory karikovat či doslovně vykrádat. S původním filmem, klasickým slasherem, dvojku pojí jen název a prostředí Hamiltonovy střední školy a samosebou maturitní ples. Jinak tu máme naprosto vynikající horor s velkým H. Pekelné nástrahy démonického ducha Mary Lou hýří nápady, o jejichž originalitě sice můžeme diskutovat, ale to je tak všechno. Hello Mary Lou je tím nejlepším, co mohou hororové osmdesátky nabídnout a já samozřejmě rozsvěcím pět hvězd.

Hra na vraha (1980)

Pro někoho možná trochu rozvleklá vyvražďovačka, kde se prý hodinu nic neděje. Z mého pohledu je však Prom Night poměrně výjimečným zástupcem žánru, který se dá směle doporučit nejen hororovým divákům. Krvavé fajnšmekry příliš neuspokojuje, ovšem ona zdánlivě plytká hodina díky obstojně napsanému scénáři uběhne bez větší újmy na divácké pozornosti, navíc rozhodně není prostá napětí. Tajemný vrah, ač prozatím neútočí, dává svou přítomnost jasně najevo. Nefalšovaný slasher přichází až v poslední půlhodině a i když není zrovna krvavým představením, s žánrovými bratříčky si v mnohém nezadá. Nečekáte-li tupou smršť ( ne že bych ji nemiloval), nemůže vás maskovaný fantóm Hamiltonovy střední školy zklamat. Já byl čtyřhvězdičkově spokojen.

Krvavý Valentýn (2009)

Remake originálu nedělá vyloženě ostudu, ale ke chválení taky moc není. Zatímco původní Valentýn oplýval opravdu děsivou atmosférou zvýrazněnou temnými chodbami starého dolu a táhl i šťavnatým gore, novodobá verze sice taky nešetří krví, ale atmosféricky silně pokulhává. Vražedné běsnění má díky těžkému krumpáči potřebný šmrnc, ovšem digitální kamera vše dost podstatně kazí . Přidám-li si k tomu i v rámci slasheru docela pitomoučký scénář s úsměvnými dialogy a špatně hrajícího Acklese v hlavní roli (zůstaň u Lovců duchů) nemůžu jít výš než na tři hodně, ale opravdu hodně odřené hvězdy.

Robot a Frank (2012)

Příjemně obyčejná oddychovka s poněkud podivnou představou o panu Alzheimerovi. Mám na mysli zejména trochu zbytečný faul v samotném závěru s překvapivým odhalením. Bez onoho "aha" by to u mě Robot a Frank měli za pohodovou a nenáročnou čtyřku. Filmová Výzva 2015 od tatanapope

Panoptikum (1981)

Úvodních pět minut alá Psycho bylo báječných, bohužel pak přišla necelá hodina s děckama na pouti. Byla na kolotoči , v obludáriu a tajně koukla na peep show v plavkách. Horor jak sviň. Nakonec vlezla do domu hrůzy a konečně přišel bubák. SPOILER: Zabubal, sem tam do někoho píchl a chcípl. Paráda. Dvě utrápené hvězdy.