• Krátkometrážní
  • Hudební

Ztraceno v překladu (2003)

Nádherný komorný film. Coppolovci sú fakt zázračná rodina. Sofia ma po silnom Virgin Suicides dokázala nečakane dostať ešte viac (a ďalšou tvorbou naopak nikdy viac). Takéto filmy nevyhľadávam, ale z tohto srší reálna láska, nevinnosť, prirodzenosť, krása, milosť v pozitívnom zmysle s pozitívnym efektom plus náramne charizmatická dvojica Scarlett - Bill. Najhoršie je, že sa to 95 minútové užívanie nenazdajky skončí 11/10 niektoré filmy sú jedinečne príjemné aj svojou existenciou :)

matka! (2017)

VEĽKÉ RIZIKO ÚZKOSTI! Tomuto sa hovorí zážitok na niekoľkodňové rozjímanie. Podľa mňa najlepší psychologický horor (dráma) vôbec. Dal som si to znovu po 5 rokoch, s tým že vtedy sa z niekoľkodňového rozjímania stalo dlhodobé poznačenie. Fascinujúco záhadný … (ale ide skutočne o) film? Ani nie. Umelecké dielo? Jednoznačne. Jennifer bezpochyby Oscarový výkon. Avšak s urážajúcou nomináciou na Razzies pričom za také Hunger Games nie. V dnešnom svete u Akadémie skôr zaboduje hlavná dvojica homo černochov. Žiaľ. Ako vidím málokto to všeobecne tiež dokáže oceniť. Onoho času som to odporučil známym, ktorí mali na mňa neskôr o tom hlúpe otázky nie kvôli tomu o čo príbehu išlo, ale že ho správne nepochopili. Lenže to ani ja a asi ani nikto iný okrem Aronofskyho. Tento výtvor oplýva intenzívne všetkými emóciami, ktoré zo seba do diváka veľmi rafinovane strieľa. Mystickosť sa práveže nevytráca opakovaným videním pretože to obsahuje mnoho prenesených významov, metafor a alegórii, ktoré sa naraz nemajú spravodlivú šancu všetky vstrebať, povšimnúť, pochopiť. Navyše posilňujú nespočetný tok myšlienok, ktorým sa nedá ani na sekundu nijak ubrániť. Napätie —> úzkosť taká silná, že som si celý čas žmolil rukami od nervov tričko. Čo inak zatiaľ žiadny film nedokázal. Neuveriteľný zážitok. Milujem to! 11/10 (mal som napísané dva krát skoro totožné kilometrové recenzie ktoré sa mi omylom obidve zmazali, takže táto tretia je zlepencom zachránených myšlienok)

Smrtihlav (1998)

Zvláštny veľmi temný film celý sa odohrávajúci počas tmavej noci. Jediné, za čo nejaké povšimnutie stojí je Jennifer. Nepríjemná blbosť, priemer iba z milosti

Tváří v tvář (1997)

Nemám rád akčné filmy, v ktorých pri prestrelke hlavnú postavu netrafí ani jeden jediný z tisíce vystrelených nábojov z desiatok ručných zbraní, ale toto je fakt klenot. A pritom tak blbá, až scifi zápletka. Pre pár slabších momentov v úvode ma to trochu láka dať o jednu menej, no v celosti je to náramne zábavná jazda aj s pár dosť nechutnými zábermi. Johnov najlepší výkon (s Pulp Fiction ofc), Nicov najlepší akčný aj keď tie jeho break dance skoky pri streľbe vyzerali komicky. Nakoniec to jednoducho musím napísať otvorene: Podobne debilný námet spracovať tak úchvatne je naozaj všeobecne nevídané. Pritom nie som fanúšik žánru. 9/10

Hadí oči (1998)

Dokonalý príklad toho, keď Nic ťahal 80% filmu inak všetko okolo neho pôsobí smiešne. Toto je jeden z tých thrillerov, ktorému by som naozaj rád dal aspoň 4, ale keď sa naň rozpamätám nemožno mi to urobiť, čo je mi v tomto prípade úprimne ľúto. Z jednej strany zaujímavý nápad, z druhej strany obohratý.. fascinujúce o to viac, že je to od De Palmu. Čoraz viac si začínam myslieť, že brilantnosť Scarface je len dobrá zhoda okolností. Gary Sinise fakt trápny výkon.

Carlitova cesta (1993)

De Palmove dozvuky po Scarface. Ničím zvláštnym to neoplýva, no svojim spôsobom sa od toho nedá odtrhnúť, aj keď je to sto krát obohraný príbeh. Ikona ani klasika to nie je, ale určite ide o výborne pohodový krimi triler deväťdesiatok, ktorý sa oplatí vidieť.

Stalo se (2008)

Shyamalanov mierny úpadok. Podpriemerný thriller s pár zapamätateľnými momentmi, ktorý stále dokáže schovať kopec úspešných ľahko priemerných. Slabé 2* kvôli neefektívnosti dobrej filmárčiny. Herci ok, scenár ok, réžia ok ale čo z toho keď tomu chýba duch. Silne to postráda akcia a okrem ako-tak napätia nejaké nevyhnutné emócie. S postavami sa divák nedokáže zblížiť, jedine stará pani v dome na samote má nejaký účinnok.

Šestý smysl (1999)

Pri druhom to nepôsobí tak mimoriadne atmosfericky. Ducharina, v ktorej hlavná postava rušivo irituje bez uveriteľnosti prejavu (čistý opak od A.I.). Bruce ok, mal aj lepšie výkony. V dobrej forme je tu skôr Shyamalan (teoreticky debutujúci). Nič mega sa nekoná a znocu si to už ani nemám prečo pozrieť. Atmosféra fungujúca, ale výsledný efekt nulový. Nadhodnotený film.

Saw: Hra o přežití (2004)

Jeden z najlepších hororov aké sú a pritom len Wanov rozbeh. Po druhom to už nemá žiadny boom efekt a tak musím od plného uhnúť. Dovolím si tvrdiť, že dnes je to už široko známa ikona splatter žánru, ktorá hlavne svojou originalnosťou dokazuje, že násilie v horore nemusí byť vždy iba samoúčelné.

Jigsaw (2017)

Celkom dobre napísané nakoniec aj tak trápne vzkriesenie série. Nestojí za videnie.