Film Fest (2020)

Film o filmovom festivale? Nie. To by nikdy nefungovalo. Aspoň to sa nám snaží adresovať záver. Nuž. "Film Fest". Ako to dopadlo? Úprimne poviem, že sa vo mne vysoko bijú protichodné pocity, ktoré sa budú len veľmi ťažko organizovať. Ale za pokus to stojí. Realita je, že neviem či to celé funguje ako dobrá komédia, no dramatické momentky sú spracované celkom dobre. Na jednej strane si myslím, že náš hlavný hrdina Logan funguje v pohode a celkom mu aj rozumiem, na druhú stranu je pravda, že je to človek vysoko zameraný na seba. Na druhú stranu, kto kedy nebol v určitých situáciach vysoko orientovaný sám na seba? Takisto je pravda, že som sa na filme moc nezasmial, no niektoré veci sú celkom úsmevné a nepôsobia ako stupídny nápad. Myslím si, že najlepšie vtipy sa vytiahli na úvod. Ako fakt, že máte ako účastníci zaplatiť 20 dolárov za lístok (pre 4 osoby - 80) a potom vám povedia, že vám ďakujú za váš dobrovoľný príspevok. Film si však drží celkom dobrý tón, má celkom dobré množstvo filmových referencií, ktoré v rámci témy nepôsobia vysoko nasilu a nemyslím si, že by bol film stratou času. Za jedno pozretie som spokojný. Neviem či by som film označil ako super, a skôr balancuje u mňa na hranici nadpriemeru, ale som spokojný. A môžem povedať, že sa tu objaví aj Rachel Leigh Cook. No iróniou je, že minulý rok hrala asi v lepšom vianočom Hallmark filme, než je toto. Hodnotenie: B-

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Po "Saw 3D" to pôsobilo, že veľká hororová séria je nadobro mŕtva. Ja osobne som vnútorne zhodnotil, že som sa na tieto filmy pozeral rád. A hoci nie všetky sú podľa mňa kvalitné, tak minimálne ponúkali to isté, len v inom kabáte a dokázal som to zožrať. Bol som zvedavý na pasce, na riešenia, na niektoré zvraty, ktoré sme sa mohli počas hry dozvedieť a nejakým spôsobom fandiť našim obetiam. Kde často umierali jeden za druhým, lebo nevedeli premýšľať (ako sa pekne v angličtine hovorí) "outside the box". Potom prišiel v novembri 2017 "Jigsaw" a séria sa oživila. A hoci ten film nebol vysoko kvalitný, tak minimálne postupoval podľa toho, čo séria celú dobu nastavovala. A keď sme mali ohlásené, že sa dočkáme nového filmu, kde sa objaví aj veľký Samuel L. Jackson, bol som zvedavý. Predstavuje sa "Spiral: From The Book Of Saw". A ja som len zvedavý, s čím prídu tvorcovia tentokrát. Ja som filmu úprimne nejako extra neveril, no bol som zvedavý. Pravdou je, že podľa mňa má séria len 3 skutočne dobré filmy ("Saw","Saw II" a "Saw VI") a všetky ostatné boli buď okey ("Saw III","Saw V","Jigsaw") alebo zlé ("Saw IV","Saw 3D"). Tento film reálne spôsobil, že sa skóre filmov vyrovnalo. Kvalita filmov sa dá rozdeliť do trojíc. 3 dobré, 3 okey a 3 zlé filmy. Z toho už asi aj viete usúdiť, kam zaraďujem "Spiral" noďme si trošku vysvetliť dôvody. Prvá vec. Všetky predošlé filmy (aj "Jigsaw") nám ponúkali príbeh z pohľadu obetí. Tých, ktorí mali prechádzať pascami a vďaka tomu sme poznávali čo sa udialo. A okrem toho sme vo filme mali aj policajné vyšetrovanie, ktoré nám veci trošku priblížilo. Tento film robí presný opak. V prvom rade sa sústredí na policajné vyšetrovanie a okrem toho sa udejú vraždy, ktoré sa následne vyšetrujú. Čiže viac času strávime v policajnom krimi, než reálnom horore. Prvé veľké mínus pre mňa. Druhá vec, zloduch filmu. Poviem to na plnú pusu. Bez spoilerov. V prvom momente ako som mal možnosť vidieť zloducha filmu mi bolo jasné, že máme pred sebou zloducha filmu. Hotovo. Ak ste boli na konci skutočne prekvapení jeho identitou, okey... nebudem vám to brať. No podľa mňa je to tak jednoznačne jasné, ako Zekovi, keď uvidí mŕtvolu na koľajniciach, že nejde o nejakého bezdomovca. Tretia vec, nechcem spochybňovať logické myslenie nášho vraha, no ako sa mu podarilo postaviť pascu v metre, kde chodia pravidelne vlaky? Ako sa mu podarilo postaviť a priniesť pascu do pivnice na policajnej stanici v miestnosti s dôkazmi? To nikto nemal podozrenie, že sa deje niečo nekalé? A potom tu je záver, ktorý dokopy len prináša ohromný WTF moment. Reálne ak aj hráte podľa pravidiel, tak veci nedopadnú tak ako chcete. Neviem čo si myslíte vy, ale máte pocit, že tie pasce boli nastavené tak, aby sa naše obete mohli aj skutočne zachrániť? Môj dojem, na všetko bolo buď málo času, alebo ak by sa aj obeť z danej pasce dostala, čo sa bude diať potom? Ale okey, to sú moje mínusy. Čo na filme funguje? Prekvapivo sa mi páči Chris Rock ako hlavný hrdina. A pôsobí ako správny chlap. A fandil som mu. A v mnohých scénkach mi ho bolo úprimne ľúto. Pasca so sklom má podľa mňa v rámci príbehu celkom dobrú prídavnú hodnotu. Flashbacky zo života vraha sú celkom okey a dokážem pochopiť jeho motiváciu a minimálne som bol počas filmu zvedavý kam to celé dospeje. Ale ako pokračovanie série, ktorá sa asi nemala oživovať (a bola asi oživená len kvôli prachom) toto pôsobí len ako smutný kopanec do slabín. Hodnotenie: C-

Dedalus (2020)

"Dedalus" bol ďalším filmom, ktorý už nejaký čas odpočíval v mojej filmovej knižnici a čakal kedy si ho konečne pozriem. A ten deň dnes konečne prišiel. A úprimne som zhodnotil, že som to reálne asi nikdy ani pozerať nemusel. Neviem ani čo mám reálne povedať k príbehu, pretože úprimne ani neviem čo som vlastne videl. Mám pocit, že vízia Johana Greensteina bolo viac robiť expresívne umenie a podať svoj film vysoko poeticky. O mužských homosexuáloch. A nie. Nie som homofób. Lenže tento film pôsobí menej ako príbeh a viac ako pokus šokovať a snažiť sa na seba nejako upútať pozornosť. Kým filmy ako "Moonlight" alebo "Call Me By Your Name" majú reálny príbeh, ktorý dokážem chápať, dokážem sledovať a vnútorne vnímať našich hrdinov, v tomto prípade mi absolútne nie je jasné, čo bolo cieľom tohto filmu. Mal niečo povedať? Nemal niečo povedať? Je to metafora? Je to len zle napísaný film? Asi najpravdepodobnejšie. Vyzerá to natočené schopne, má to niekoľko dobrých momentiek, no s výnimkou artovej vízie to nemá asi absolútne nič. Takže čo teraz? Myslím si, že ak chcete vidieť gay sex medzi päťdesiatnikmi a dvadsiatnikmi, tak si radšej nájdite gay porno. Má to určite menej príbehu, ktorý je okrem toho ešte vysoko kostrbatý. Hodnotenie: D+

American Woman (2019)

Ďakujem "Real Tom Hardy" za to, že mi pomohol nájsť tento film. Neviem ako sa stalo, že "American Woman" ušlo môjmu radaru a úplne som ho odignoroval. Možno to bolo spôsobené faktom, že roku 2019 sa stal dostupný aj ďalší film s rovnakým názvom. Ale že by som fakt prehliadol film, kde sa stretnú dokopy Lola Kirke, Sarah Gadon, David Cubitt a Ellen Burstyn? Nechápem. Každopáne som konečne dobehol svoj rest a zhodnotil som, že keby som ten film nevidel, dokopy by som asi o nič výrazné neprišiel. Bohužiaľ som sa dočkal celkom slušného sklamania. "American Woman" totiž je dokopy filmom, ktorý by som označil slovom - film. Pozriete sa hodinu a pol na obrazovku, a uvidíte niečo čo sa dá nazvať slovom film. Prinesie vám to nejaký zážitok? Nejaký emocionálny moment? Niečo, čo by z toho urobilo niečo zaujímavejšie než fiktívny film inšpirovaný skutočnými udalosťami. Nuž, to je najväčší problém, s ktorým som tu zápasil. Možno je pravda, že Hong Chau je celkom okey a nemal som pocit, že by som sa pri filme vyslovene nudil, no často som mal pocit, že nevedel si vychutnať správne momentky a nejako ich dobre umocniť. Veci, ktoré sú zaujímavé moc neuvidíme. A potom na konci to naberie prirýchly spád a sme len na konci ... a hotovo. Nemám pocit, že by sa Semi Chellas nesnažil. Ale očividne nemal talent na to napísať kvalitný scenár. Film nie je hrozný. Ale nemyslím si, že by toho ponúkal nejako extra veľa. Hodnotenie: C+

Plan B (2021)

"scroochy" istým spôsobom udrel klinec po hlave. "Plan B" je naozaj mix filmov "Booksmart" a "Unpregnant" (obzvlášť tento). No v tomto ma to aj najviac štve, lebo reálne by som si to asi užil viac, keby mi tak vysoko nepripomínal veci, ktoré som už videl. A okrem toho by som osobne asi aj "Unpregnant" viac odporúčal na pozeranie oproti tomuto filmu. Fóry sú pre mňa dosť mix. Je tu niekoľko dobrých, a potom je tu niekoľko kde som len nemohol zavrieť ústa a premýšľal, či sa to čo som videl stalo naozaj. Neviem čo k tomu reálne ani povedať. Úvod je podľa mňa super a bavil som sa. V závere je niekoľko dobrých a úprimne spracovaných momentiek. Keď Sunny chce svoju mamu, tak to pôsobilo veľmi skutočne. Priateľstvo medzi Sunny a Lupe je okey a má svoje dobré momentky. No v jadre vás film asi v ničom výraznejšie neprekvapí. Možno to stojí za jedno pozretie, no neviem či by som vám radšej neodporúčal iné filmy, ktoré sú spracované zaujímavejšie a najmä sú aj lepšie napísané. Tu si myslím, že veľa častí je tu spracovaných vyslovene štýlom "copy, paste" A keď mám taký pocit, niečo nie je v poriadku. A keď už sme pri tom, skutočne museli dievčatá podniknúť tú obrovskú cestu, lebo im jeden lekárnik odmietol predať tabletku? A nemohli skúsiť inú lekáreň? Miesto toho bolo rozumnejšie ísť niekoľko kilometrov do najbližšieho mesta na kliniku? Myslím si, že nie. Ale zase sme vďaka tomu mali možnosť vidieť naspeedovanú Sunny. Čo je asi najvtipnejšia časť filmu. Hodnotenie: C

Oslo (2021) (TV film)

Je fajn, že v dnešnej dobe, keď napätie medzi Palestínou a Izraelom stúpa sa HBO rozhodlo priniesť tento film "Oslo" je spracované podľa mňa celkom schopne. Nemá moc hluché miesta, postavy sú podľa mňa dobré a je fajn si uvedomiť ako jedna strana vidí druhú a naopak. Pretože to veľmi dobre vysvetľuje presne kde je problém s týmto konfliktom. A keď dnes niekto príde a povie, že jedni sú zlí a druhí tí dobrí, tak nevie reálne o čom hovorí. Pretože reálne obe strany majú svoju pravdu a vo svojich očiach sú tí dobrí. A niet sa im čo diviť. Je to pochopiteľné. A je dobre, že sa našli ľudia, ktorí sa rozhodli obom stranám ukázať, že na druhej strane barikády sú len tiež ľudia, ktorí roky vnímajú druhú stranu ako tých zlých. Pričom obe strany majú dobré argumenty. Moja manželka veľmi správne povedala, že najväčším problémom, ktorý momentálne Palestína má je Hámas. Vďaka ich politike napätie medzi oboma stranami opäť eskaluje a vyzerá, že sa čoskoro zase niečo stane. S filmom mám osobne jeden menší problém a to je to, že som mal občas pocit, že sa točíme v kruhu a situácie sa budú opakovať. Vždy sa stretnú palestínčania s novými židmi, ktorí jednajú arogantne a napätie začne stúpať, no potom sa atmosféra uvoľní a začnú normálne komunikovať a veci sa posunú ďalej. A tak to ide asi 3x. Viem prečo to tak je, ale nemohli nájsť trošku iný spôsob ako to podať? Tiež neviem prečo časti v Izraeli sú točené cez žltý filter. Má to indikovať, že je tam extrémne slnečno? Neviem. Ale inak som so spracovaním spokojný a určite ide o film, ktorý stálo za to pozerať. Produkcia je dosť dobrá a film pôsobí dosť úprimne. A možno je pravda, že palestínčania sú tu vykreslení ako tí ohnivejší a agresívnejší, no židia sú tu zase podľa mňa vykreslení ako tí arogantnejší a pyšnejší. Takže rovnováha na oboch stranách tam podľa mňa je v rámci negatívnych vlastností. Hodnotenie: B+

Přátelé: Zase spolu (2021) (TV film)

"Friends Reunion Special" je asi všetko čo poteší fanúšikov a ukáže, že našich šesť obľúbených hercov aj po rokoch dokážu skvele potešiť. A je vidno, že majú spolu dobré vzťahy, že keď roku 2004 "Friends" skončilo, tak to bolo skutočne veľmi emocionálne a vytvorili skutočne na svoju dobu veľmi špeciálny seriál, na ktorý mnoho ľudí veľmi rado spomína a rado sa k nemu vracia. Ja osobne som seriál pozerával viac sporadicky a nesledoval som každú jednu epizódu a nespomeniem sa na každý jeden detail, ale môžem povedať, že Rachel, Monika, Phoebe, Joey, Chandler a Ross majú svoje miesto v mojom nostalgickom srdci. A tento špeciál na tú nostalgiu skutočne správne zatlačil. Ak milujete seriál, povinnosť, ak nie, možno vás to zabaví aj tak. Hodnotenie: A

Cruella (2021)

Hoci som nikdy nebol človekom, ktorý by vysoko kritizoval hrané Disney remaky, je pravda, že časom som začal mať pocit, že to začali trošku preháňať. Najmä po tom, ako som mal pocit, že dopadli "The Lion King" a "Mulan". Ale napriek pozitívnejším ratingom som musel uznať za pravdu jednu vec. Načo máme dokopy všetky tieto filmy? Existujú skutočne len preto, aby Disney vyžmýkali čo sa dá zo svojho najnovšieho filmového trendu? Odpoveď na otázku je áno. No hoci som nikdy z filmov nebol tak nadšený ako z pôvodných animákov, minimálne som bol zvedavý na to, čo sa rozhodnú Disney do týchto filmov priniesť. A tak sa dostávame k ich najnovšiemu prírastku do ich kolekcie - "Cruella". Na úvod by som mal možno povedať, že "101 Dalmatians" nepatrí medzi moje najobľúbenejšie filmy. Remake z roku 1996 si pamätám asi o niečo viac. A rád som sa k nemu vracal. Minimálne už len z faktu, že bolo zaujímavé, že zvieratá po celú dobu nerozprávali. Ako to dopadlo tu? Myslím si, že odpoveď máme v ohromujúcich výkonov našich dvoch ústredných protagonistiek. Emma Stone a Emma Thompson sú obe absolútne perfektné. Vo všetkých ohľadoch zvládli svoje role, dali do toho skutočne maximum a je vidno, že si užívajú svoje temné ja. No Emma Stone vie ukázať miestami aj svoju emocionálnejšiu stránku. A pôsobí v nej veľmi úprimne. Časť ako sa rozpráva s fontánou a predstavuje si tam svoju mamu je podľa mňa veľmi dobre zachytená. Film má ale aj iné skvelé momentky. Páči sa mi, že Jasper a Horace tu majú viac osobnosti. Ich úvodné časti keď vidíme ako s Estellou začínajú kradnúť a ich techniky ma bavia. Je ale super vidieť ako sa Estella postupne začína viac nechávať unášať Cruellou, ktorá tam odjakživa v nej bola. A čím viac sa dozvieme o tom čo sa vlastne onú osudnú noc stalo, tým viac som sa posúval na stranu Cruelly. Ono je pravda, že od začiatku je tu zrejmé, kto je skutočným zloduchom filmu a že zlo porazí menšie zlo a podobne. Ale tentokrát to Disney urobili zaujímavo, uveriteľne a celkovo silne. Neviem síce či beriem fakt, že sa niekto narodí s vlasmi nafarbenými napoly na čierno a napoly na bielo... a to doslova, ale inak s filmo nemám žiadne výraznejšie problémy. Z ich remakových trendov, jeden z ich najlepších. Hodnotenie: B+

Vzkaz na zdi záchodků (2020)

Tu máme ďalší film, ktorý som už nejaký čas odkladal a sľuboval si, že sa k nemu reálne dostanem. Takých mám odložených už celkom dosť. A v niektorých prípadoch už ani neverím, že si niekedy nájdem vôbec čas ich pozrieť. Najmä s tým koľko noviniek pravidelne vychádza. Ale to je na úplne inú debatu. "Words On Bathroom Walls" v jadre funguje ako celkom slušná dráma o chalanovi trpiacim schizofréniou. No myslím si, že ak chcete reálne silný film o človeku trpiacom schizofréniou, ktorý vidí postavy, ktoré reálne neexistujú, tak si radšej pozrite film "A Beautiful Mind". To je film, ktorý túto tému zachytil oveľa silnejšie, lepšie a zaujímavejšie. "Words On A Bathroom Wall" v jadre je len klasická teen americká dráma, ktorá rieši typické veci, ktoré poznáme už z iných filmov. Aby som však Thora Freudenthala a Nicka Navedu nezatracoval, tak poviem, že svoju prácu odvádza dobre. Má celkom okey hlavného hrdinu, dobré vedľajšie postavy a niekoľko skvelých momentiek, ktoré stojí za to vidieť. V jadre tu máme dobrú story s dobrými postavami, no filmu trošku chýba niečo, čo by z neho urobilo niečo viac než klasickú teen drámu. Pretože viete mnoho veci predpokladať a tak sa zaujímavý film stáva predvídateľným. A to nie je správna cesta. Zaujímavé by bolo vidieť postavy v jeho hlave nejako lepšie komunikovať. Dať im niečo, čo by z nich urobilo ľudí, pri ktorých by nám nebolo od začiatku jasné, že sú len v jeho hlave. Pravdou síce je, že sa mi páči AnnaSophia Robb, ktorá jednu z týchto postáv hrá, a jeho temná časť, ktorá miestami pôsobí ako keby sme sa ocitli v horore, no v jadre som od nich čakal viac. Mnohé skutočné postavy sú zaujímavejšie. Ako napríklad farár na jeho katolíckej škole, jeho mama, jeho nevlastný otec, alebo Mayina rodina. Tieto postavy reálne pridávajú niečo do celkového príbehu a stojí vďaka nim na dobrých základoch. A niektoré halucinácie sú veľmi dobre spracovaná. Ako scénka v riaditeľni, kde všetko okolo horí. Alebo keď Adam na spomínaných záchodoch bude vidieť všetky svoje negatívne myšlienky. Tie časti sú skvelé. Zaslúži si film pozornosť? Určite. Ale len v prípade, že ste už mali možnosť vidieť "A Beautiful Mind". Pretože ak nie, tak ten film odporúčam vidieť oveľa viac. Hodnotenie: B

Revenge Girl (2017)

"Revenge Girl" je filmom, ktorého názov asi znie akčne, no dokopy je to asi jediné, čo by sa na tomto filme dalo zhodnotiť ako "akčné". "Nobody" je akčný film. "The Villaines" je akčný film. "Revenge Girl" je romantická komédia. Takže prečo máme toto označenie? Neviem. Ale to len tak na úvod. Myslím si, že keď som film prijal ako romantickú komédiu, tak reálne som si začal film oveľa viac užívať. Naša hlavná hrdinka Miki je síce na začiatku neskutočne nesympatická postava a vyzerá, že je viac egocentrická než všetci okolo nej. To všetko do momentu kedy sa nedozvie, že jej priateľ Hiromasa je ešte väčším egocentrikom a okrem toho poriadnym podvodníkom. A rozhodne sa pomstiť. A ako lepšie sa pomstiť niekomu, kto sa chce stať premiérom, než podať kandidatúru a vyhrať? Najprv som reálne zhodnotil, že si Miki svoje odkopnutie zaslúžila. Muselo prísť vytriezvenie a prestať žiť v predstavách, že je Miki Takaraishi a vždy dostane všetko čo chce, lebo je najkrajšia a najmúdrejšia a celý svet jej leží priamo pri nohách. A som rád, že príde tento moment a rovnako ako sa jej cesta z obyčajnej pomsty zmení na reálnu kandidatúru a snahu pomôcť ľuďom, ktorí jej veria. Pretože nech je Miki akákoľvek, tak jej najsilnejšia stránka je jej priamočiarosť. A možno je rovnako egocentrická ako všetci ostatní politici. Ale nie je egocentrická klamárka na rozdiel od jej ostatných konkurentov. A to jej dáva aj celkom charakter. Je tu niekoľko skvelých scénok po komediálnej stránke, no film vie priniesť aj niekoľko dobrých dramatických momentiek. Napriek tomu ale nezabúda kde je jeho miesto. Je to romantická komédia a podľa toho to aj postupuje. A v tom smere funguje skvele. Ja som si sledovanie užil, no odporúčam od tohto filmu očakávať presne to, čo to je. Nie akčný film. Ale romantickú komédiu. Hodnotenie: B Update - Film je už označený správne. Takže verím, že nikto viac nebude čakať niečo, čo tu nie je.