Superman 3 (1983)

Co to jako mělo být? Po povedených dvou (popř. třech, když počítáme dvě verze toho druhého) dílech celá série degradovala do rádoby komedie s extrémně hloupou zápletkou, těžce podprůměrnými hereckými výkony a hlavně nesmyslnými scénami. Nevím, jestli za to může jen režisér, ale tipnul bych si, že prsty v tom má i Christopher Reeve, který si kromě Supermana střihl i roli jednoho z produkčních. Velkým mínusem je samozřejmě absence Lexe Luthora, protože záporák tohoto snímku mu nesahá ani po podrážky bot. K tomu si připočtěte černého houmlesáka, ze kterého se stane nejlepší programátor na světě, který lámanou angličtinou přiměje počítač, aby udělal cokoliv. Jestliže čtvrtý díl putoval rovnou na videokazety, bojím se na něj podívat. Tohle totiž byla katastrofa. Jednu hvězdu za odvahu tvůrců, uvést film o ikonickém Supermanovi pětiminutovou scénou, jako vystřiženou z Chaplina.

Superman II: Verze Richarda Donnera (2006)

Výrazně lepší než "původní" Superman II. Zde je prostě vidět, že se natáčelo společně s prvním dílem, a tak je mu celý snímek více podobnější. Velkým plusem je "návrat" Marlona Branda, jelikož jejich vztah byl přeci podstatnější než naroubovaná matka v "původní" verzi. Změn se zde ale odehrálo daleko více, a ačkoliv některé z nich byly na úkor kvality či kontinuity (příkladem budiž scéna, kde se Clarkovi záběr od záběru mění délka vlasů a tvar brýlí), celkově se jedná o povedený snímek, který si zaslouží hodnocení stejné jako první díl. Zkrátka film, který musí vidět každý, už jenom kvůli povedeným scénám s Lexem Luthorem.

Bruno (2009)

Pro mě osobně mnohem lepší než Diktátor. Možná proto, že se zde více hraje na skrytou kameru než na pokus vytvořit film v pravém slova smyslu. Sacha Baron Cohen dělá přesně to, co od něj divák čeká - šokuje. Většina vtípků je dosti na hraně, ale vzhledem ke koncepci celého snímku je to prostě nutnost. Největším překvapením pro mě byla samozřejmě píseň na konci a doteď nechápu, jak se tam všichni ti umělci dostali. Ve finále se tedy jedná o celkem povedené dílo, které nijak nevybočuje z kolejí Cohenovských postav.

Superman 2 (1980)

Mírně horší než první díl, přesto stále koukatelné. Styl humoru, akce a triků nezměněn, herecké výkony podobné, co víc si přát. Horší hodnocení dávám za trojici protivníků, kteří mě moc nepřesvědčili. Ano, měli své silnější momenty, nicméně jako celek nic moc. Těžko říct, jak je odlišná verze Richarda Donnera, každopádně pro tuto verzi se budu držet průměru.

Diktátor (2012)

Tohle Cohenovské dílo mi moc nesedlo. Žádný extrémní záchvat smíchu se nekonal, zápletka byla celkem nudná a jedinné, co mělo něco do sebe, byly věci, které jsme již viděli v traileru - především scénka v helikoptéře. Herecké výkony byly podprůměrné, překvapil mě hlavně Ben Kingsley, kterého jsem v životě neviděl hrát tak prkenně. Možná jsem si na sebe upletl bič, když jsem zvolil režisérskou verzi tohoto díla - přeci jenom, dvacet minut filmu navíc může být i na škodu. Ve výsledku se tedy jedná o podprůměrnou komedii, kterou se vyplatí vidět jen ze zvědavosti.

Superman (1978)

Dnes už klasika, nicméně nestárnoucí. Christopher Reeve je prostě Superman se vším všudy a tak filmu odpustím i trochu delší stopáž než byla nutná. Ostatní herecké výkony jsou taktéž dobré, vypíchnul bych zejména Gene Hackmana alias Lexe Luthora. Vizuální efekty už dně působí mírně komicky, ale věřím že v době uvedení musely být naprosto neuvěřitelné. Podobně tak úvodní titulky, které mi mírně připomínaly Star Wars (hlavně hudbou trochu hvězdným stylem). Příběh je celkem jednoduchý, přesto ne úplně hloupý a rozhodně nenudí. Jak jsem však psal na začátku, o půl hodinky menší stopáž by nebyla na škodu. Ve výsledku se ale jedná o velmi kvalitní dílo, které si diváky najde i v dnešní době.

Warcraft: První střet (2016)

Ačkoliv nejsem hardcore fanoušek WoW, strategie Warcraft mě bavily a tak jsem se na tento snímek těšil celkem dost. Dlouhé čekání se nakonec vyplatilo. Už jenom fakt, že se pod toto dílo podepsal i sám Blizzard napovídá, že to rozhodně není špatný film. Děj je celkem jednoduchý, nicméně nenudí ani chvíli a ty dvě hodinky mi v kině utekly jako voda. CGI orkové jsou naprosto dokonalí a hlavní záporák Gul´dan je pro mě jedna z nejlepších postav celého filmu. Má skvělý hlas, vzhled a je z něj cítit obrovská síla a temno. Stejné charisma bohužel nesdílí herečtí představitelé lidí. Dominic Cooper jako král Llane je naprostý propadák a ani Ben Foster jako Medivh mě úplně nepřesvědčil. Malou výjimku tvoří Travis Fimmel alias Lothar, ale i ten má své slabší chvilky. Toto mě tedy přivádí na myšlenku, proč nebyl CGI celý film. Orkové, trpaslíci i elfové byli, proč ne lidé? Osobně si myslím, že přítomnost lidí-herců sráží film o jednu hvězdu níže. Jinak se ale jedná o povedenou herní adaptaci (možná i jedinou), kde i občasní hráči najdou skvělé Easter eggy, které jim připomenou jejich oblíbenou hru. Plusový bod navíc si zaslouží i poděkování režiséra účastníkum BlizzConu 2014, za jejich řev "For Horde!!!" a "For Alliance!!!", který nakonec ve filmu zazní.

Biutiful (2010)

Další Iñárritu snímek, který nijak nevybočuje z předchozích děl tohoto režiséra. Těžký art, pro někoho extrémně nudný a dlouhý, pro někoho napínavý a zajímavý takovým způsobem, že se má problém od obrazovky odlepit. V tomto případě se řadím spíše k teé druhé skupině diváků. Javier Bardem je prostě dokonalý a roli umírajícího muže, který se snaží ochránit a zabezpečit své děti zvládl s naprostám přehledem. Zajímavostí pro mě také bylo slyšet ho konečně mluvit jeho rodným jazykem. španělské filym se mi sice sledují hůře něž snímky v angličtině, nicméně zde byl jazyk jedním z důležitých aspektů. Abych však nebyl jen pozitivní, film obsahuje několik hluchých momentů a stopáž by klidně zasluhovala o půlhodinku zkrátit. Ve výsledku se však jedná o kvalitní dílo, které filmoví fanoušci ocení.

Liška a pes (1981)

Další disneyovka ze světa zvířat, tentokráte zaměřená na přátelství, posléze nevraživost a nakonec opět přátelství mezi liškou a psem. Co mě hned od začátku trochu chybělo byla úvodní písnička, titulky běžely bez jakéhokoliv podkresu, takže jsem si nebyl nejprve jistý, jestli nemám nějakou špatnou verzi. Bohužel v tomto duchu se nesl celý film. Písní bylo extrémně méně než v předchozích snímcích a když už konečně nějaká zazněla, nestála za moc. Naproti tomu zvířecí představitelé byli skvělí, nejvíce mi k srdci přirostla housenka, která se celým příběhem prolínala ve stylu veverky z Doby ledové. Finální hodnocení: Průměrný animák, který neoslní, ale ani neurazí.

Ant-Man (2015)

Velmi povedená komixovka, dokonce si troufám říct, že jedna z nejlepších od Marvelu. Narozdíl od většiny totiž staví hlavně na humoru a originalitě, čemuž trochu pomáhá schopnost hlavního hrdiny a tahoun celého příběhu - zmenšování. Akční scény jso perfektní protože v nich hlavní hrdina není téměř vidět a když vidět je, stojí to za to. Vidět Paula Rudda bojovat na modelu vláčku či naopak Michaela Douglase vyrazit z budovy v tanku-klíčence je prostě něco neuvěřitelného. Herecké výkony jsou skvělé, kroímě výše zmiňovaných musím vypíchnout především Michaela Peñu, jehož huba se za ty dvě hodiny v podstatě nezastaví a chrlí na diváka jednu šílenou hlášku za druhou. Méně mi seděl Corey Stoll alias hlavní záporák, nicméně i tak se jedná o dílo, které by si nikdo neměl nechat ujít.