Pocahontas (1995)

Po dlouhé době jedna ze slabších disneyovek. Příběh a zápletka celkem jednoduchá, podobnou jsme už viděli v hromadě filmů (např. Avatar), animace klasicky nádherná, akorát hudební čísla se dle mého názoru moc nepovedla. Jelikož je film více laděn do formy muzikálu a songů v něm zazní celá řada, je tento handicap trochu problém. Ve finále tedy hodnotím pouhopouhým průměrem, a doufám, že další snímek na tom bude lépe.

Lví král (1994)

Nejlepší rodinná disneyovka se skvělým příběhem, perfektní animací, krásnými písněmi a hlavně dokonalou atmosférou. Strašidelné scény s hyenami střídá hromada vtipů Timona a Pumby, nádherné záběry na krajinu zase jedovatá atmosféra nepřátel. Každý si prostě na tomto, dnes už klasickém příběhu najde to své. Finální hodnocení: plný počet hvězd.

Sázka na nejistotu (2015)

Hned od prvního traileru bylo jasné, že se tento snímek bude snažit odlišovat ve všem, v čem to jen půjde. Už jenom ta relativně velká vizuální proměna čtveřice hlavních herců byla na pováženou. Nutno však říct, že se jednalo o příjemnou změnu a takového Ryana Goslinga či Brada Pitta jsem měl problém poznat. Herecké výkony byly velmi dobré, ale to co předvedl Steve Carrel bylo pro mě osobně neuvěřitelné. Vždycky jsem ho měl za komediálního šílence, nicméně v tomto filmu dokázal, že herecky zvládne i vážnější roli. To je však bohužel konec výčtu pozitiv. Děj měl sice zajímavý námět, ale byla to taková nuda, že na 130 minut mě zabavit nebyla šance. Ve výsledku tedy hodnotím pouze jako průměr.

Aladin (1992)

Další z velmi povedených disneyovek, tentokráte sázící hlavně na vtipné scény. Za těch necelých 90 minut se jich na obrazovce vystřídala opravdu spousta a nutno říct, že většina z nich byla velmi povedená. Příběh klasicky celkem jednoduchý, co mi však na tomto filmu vyhovovalo nejvíce byly postavy. Mírně šílený džin, perfektní opička a hlavně létající koberec, který i přes svůj handicap mlčení, dokázal oživit jakoukoliv scénu je svou přítomností. Nesmíme zapomenou ani na parkouristu Aladina a samozřejmě záporáka Jaffara, bez nichž by toto dílo nebylo nic. Finální hodnocení: Nebýt občasně okaté 3D animace, která mi v kombinaci s klasickou 2D moc neštymovala, jednalo by se o perfektní zážitek. Takhle je to "jen" za čtyři hvězdy.

Rasputin: The Mad Monk (1966)

Na tento snímek jsem se těšil, ačkoliv nejsem fanda hororů. O horor se však nakonec nejednalo, takže bod navíc. Bohužel, na celém filmu byl zajímavý pouze Christopher Lee, kterému role démonického Rasputina sedla naprosto dokonale. Dlouhá vlasy a vousy, temný pohled a hlavně temně magický hlas, to vše z něj dělá ideálního kandidáta. Zbytek hereckých výkonů byl "jen" dobrý, příběh sice celkem zajímavý, ale závěrečná vražda dosti osekaná. Ve výsledku se tedy jedná o drobné zklamání a pouhopouhé průměrné dílo.

Kráska a zvíře (1991)

Relativně známý příběh v podání 2D a 3D Disney animace rozhodně nezklamal. Film je plný krásných písní, mírně strašidelné atmosféry a skvělých postav. Kromě perfektního Zvířete a namachrovaného nápadníka Gastona film táhou především lidé začarovaní do předmětů. Děj má spád, ani chvíli nenudí a závěr je krásně dojemný. Pokud hledáte oddychový film pro večer ve dvou, Kráska a zvíře si šanci rozhodně zaslouží.

Kód Enigmy (2014)

K dokonalosti tohoto snímku chybí opravdu málo. Příběh je přinejmenším zajímavý, celkem napínavý a bod navíc mu dodává samozřejmě nálepka "podle skutečné události". Udržet moji pozornost po necelé dvě hodiny nebyl žádný problém a už dlouho se mi nestalo, že by děj tak krásně utíkal. Nicméně nedostavil se žádný vrcholný moment, což beru za menší mínus. Herecké výkony jsou na velmi dobré úrovni, Benedict Cumberbatch opět nezklamal a příjemně mě překvapila i Keira Knightley. Technicky je vše také zvládnuto na výbornou, takže nebýt chybějícího vrcholnějšího momentu či zvratu, hodnotil bych plným počtem. Takhle je to "jen" za čtyři hvězdy.

Malá mořská víla (1989)

Dle mého názora jedna z nejlepších disneyovek. Zajímavý příběh, dokonalá záporačka, sympatičtí hlavní hrdinové, perfektní atmosféra a chytlavé písničky, to je ideální koktejl na poklidný relaxační večer po náročném dni. Vypíchnout musím také opět kvalitní animaci, která v tomtu snímku už pomalu a jistě koketuje s CGI. Finální hodnocení: Nutno vidět alespoň jednou v životě.

Spása (2014)

Pro mě osobně celkem zklamání. Vizuální stránka byla přinejmenším zajímavá a relativně originální, herecké výkony na dobré úrovni, zápletka hodná pozornosti, ale byla tak obrovská nuda. Jasně, tu a tam se vynořil nějaký "šokující" moment či zajímavý dialog, ale udržet moji pozornost se tomuto snímku rozhodně nepovedlo a to ani přes extrémně krátkou stopáž. To je však paradoxně důvod, proč nejdu s hodnocením ještě níže. Ve výsledku se tedy jedná o velmi průměrnou podívanou.

Strážci Galaxie (2014)

Zčásti Deadpool, zčásti Batman vs Superman, tak bych asi shrnul toto dílo. Na jednu stranu snaha o extrémní vtipnost a odlišnost od ostatních filmech o superhrdinech, na druhou stranu hromada postav, míst a pro nefanoušky komiksů relativně zmatečný děj a velká námaha při jeho sledování. Co se týče technických aspektů snímku, jedná se o průměr. Podobně jsou na tom i herecké výkony, malou výjimkou je mýval Rocket a jeho kecy a samozřejmě Groot se svou jednou větou. U druhého jmenovaného se ale rozhodně nejedná o zásluhu Vina Diesela. Spíše bych pochválil animátory. Ve výsledku se tedy jedná o velmi průměrný film o superhrdinech, který neurazí, ale ani nenadchner