Batman se vrací (1992)

Od minulého dílu se toho moc nezměnilo, stále kvalitní Michael Keaton, Jokera však vystřídal úchylně oplzlý a odporný Penguin, kterému Danny DeVito vdechl naprosto skvělou duši. Menší problém jsem měl s Catwoman - sice bylo na co koukat, ale nějak mi do tohoto filmu neseděla. Vizuální efekty i akční scény opět perfektní, stejně tak atmosféra. Chvílemi se již začínají objevovat komičtější prvky (Kachička rulez), ale stále se jedná o velmi temný film, který je chvílemi dosti odporný. Na předešlého Batmana to nemá, nicméně stále kvalitní dílo.

Tohle je náš svět (2016)

Dle traileru se jedná o poklidný snímek lesní rodiny, která po tragédii je nucena vyrazit do víru velkoměsta. Výsledný snímek je však mnohem víc. Chvílemi se jedná o filozofický dílo, který řeší špatnost systému a společnosti, následně jsme svědky momentů, ze kterých mrazí, nicméně vše je proloženo okamžiky, které jsou na jednu stranu bizardní, ale na tu druhou strašlivé. Já osobně bych tento film nazval filozofickou tragikomedií dohnanou do extrému. Vy výsledku to však celkem funguje. Nutno říci, že na tom mají lví podíl herecké výkony. Bylo příjemné vidět zase Vigga Mortensena jak dokazuje, že hrát opravdu umí (jen si vybírá filmy, která mají smysluplný scénář), nicméně jeho filmové děti držely laťku také vysoko. Každé z nich bylo povahově jiné, přesto ani jedno z nich nebylo ve filmu (co se týče času na plátně a replik) zanedbáno. Dialogy dávají smysl, rozhodně nejsou jen hloupé plkání a celkově scénář nemá nejmenší chybku. Technicky je vše také na výbornou, takže plný počet nedávám jen kvůli zbytečně oddalovanému konci (zhruba třikrát jsem měl pocit, že daná scéna je ideálním zakončením). Bonus pro dívky: Pokud chcete vidět Aragornův penis, tento film nesmíte minout.

Batman (1989)

Burtonovský Batman je prostě jedinečný. Nejprve je tu skvělá temná atmosféra, které k superhridinovi s tváří netopýra naprosto skvěle sedí. K tomu přidejte velmi dobré herecké obsazení, hlavní role především (opět fanoušci zbytečně a ukvapeně nesouhlasili s obsazením) a nakonec kvalitní vizuální a praktické efekty, a máte dokonalý film, který i po tolika letech zaujme, překvapí a rozhodně neurazí. Dvě hodinky zkrátka utečou jako voda a vy se jen těšíte na další díl. Nutno podotknout, že velký podíl má na tom Nicholsonův Joker, který je naprosto úchvatný a jen dokazuje, jak vysokou laťku musel Heath Ledger o téměř 20 let později překonávat. Finální hodnocení: perfektní komiksový film.

Superman se vrací (2006)

Na kvalitní návrat Supermana diváci čekali celkem dlouho, rok 2006 to však zachránil. Nicméně ne tímto snímkem, ale Supermanem II - verzí Richarda Donnera. Superman returns je totiž jen velmi průměrná vykrádačka s extrémním rozpočtem, který na ní rozhodně není vidět. Brandon Routh v kostýmu superhrdiny nemá jen vyhlazený rozkrok, ale očividně i obličej, protože celou dobu působí jako vosková figurína. Kate Bosworth jako Lois Laneová je snad ještě otravnější než její předchůdkyně, ale to jen ladí k ostatním slabým hereckým výkonům. Malou výjimku tvoří nový Lex Luthor s tváří Kevina Spaceyho, ale stejně: Gene Hackman je prostě jen jeden. Vrcholem průměrnosti je zbytečné ždímání Marlona Brandona, respektive záběrů s ním z originálního Supermana. Ve finále tedy není nad čím přemýšlet, prostě průměr.

Pixely (2015)

Klasická Sandlerovská blbost, která neurazí, ale ani nenadchne. Námět se sice může zdát originální, nicméně je velmi podobný jedné epizodě Futuramy. Zpracování celkem ujde, ale jak někdo vtipně podotkl, ve snímku nejde moc o pixely ale spíše voxely. Herecké výkony netřeba hodnotit, žádné se nekonaly. Peter Dinklage mírně překvapil, že se upsal takovémuto filmu, nicméně ostudu mu neudělal. Velkým překvapením pro mě bylo, že se snímek inspiroval stejnojmenným kraťasem. U některých filmů to fungovat může (příkladem budiž Saw), ale něco prostě na celovečerák nemá. Finální hodnocení: Podprůměrná komedie.

Útěk z Alcatrazu (1979)

Kvalitní vězeňský snímek, který rozhodně inspiroval daleko slavnější filmy. Podobnost se Zelenou mílí (myš) a s Vykoupením z věznice Shawshank (knihovna) je na místě, ale nedá se to nikomu vyčítat. Příběh je zde celkem silný a známý, herecké výkony velmi dobré a technicky je vše zvládnuto na výbornou. Menším zklamáním je pro mě rychlost naplánování útěku, která je vtěsnána do jedné krátké scény, ve které Clint Eastwood ze sebe vysype co a jak udělají. Myslím si, že ve skutečnosti by plánování trvalo drobet déle. Ve výsledku se ale i tak jedná o velmi povedené dílo, které se rozhodně vyplatí vidět.

Klub poslední naděje (2013)

Totální filmařský nářez, který si všechna ta ocenění zasloužil právem. Když si vezmete v potaz extrémně silný a ve výsledku dojemný příběh, připočtete skvělé herecké obsazení s perfektními výkony, nemohlo to ani dopadnou jinak. Jak Matthew McConaughey, tak Jared Leto jsou téměř k nepoznání, a možná proto se mohli naplno ponořit do svých postav. Děj není hloupý, ani chvíli nenudí a samozřejmě pořád ve vzduchu visí to, že je inspirován skutečnou událostí. Prostě za málo peněz hodně muziky, vzhledem k malému rozpočtu a výsledné kvalitě. Finální hodnocení: dvě hodiny kvalitní filmařiny, které utečou jako voda.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Je to tam Leo! Ačkoliv si myslím, že Oscara jsi měl získat už dávno, dá se tento snímek nazvat vrcholem tvé kariéry. Minimálně po fyzické stránce. Ale buďme konkrétnější. Vzhledem k režisérovi, nikdo snad nemohl čekat obyčejný film. Jako u předchozích filmu i zde jde Iñárritu do extrému. Vizuálně se jedná o učebnicovou kvalitu a důkaz, že i bez všude přítomného CGI lze natočit působivé dílo. Krásná příroda se snoubí s krutostí, dlouhé poklidné scény, při kterých postavy jen žvýkají zase s extrémní akcí pořízenou skrze skoro až dokumentární kameru. Kromě pana DiCapria mě překvapil hlavně Tom Hardy, kterého jsem málem nepoznal, ale jehož postava mi v mysli zůstala možná více než samotný Hugh Glass. Příběh je zajímavý, obsahuje pár šokujících a nečekaných momentů, ale bohužel je dosti roztahaný. Osobně si myslím, že kdyby zůstalo na podlaze střižny ještě 30 minut, zasloužil by snímek plný počet. Takto musím hodnotit "jen" čtyřmi hvězdami. Nicméně i přesto drobný handicap se jedná o dílo, které se vyplatí vidět.

Babovřesky 3 (2015)

Třetí ponor do Troškova ideálního světa, kde je tráva extrémně zelená a nebe se dá použít jako bluescreen, dopadl dle očekávání, ba i mírně překvapil. Herecké výkony, zápletku, dialogy, vizuální efekty a technickou kvalitu snímku samozřejmě netřeba hodnotit. Přesto mi tento snímek utekl podstatně rychleji než předchozí díly. Možná to bude ale tím, že jsem u něj stihl dělat ještě spoustu jiných věcí. Finální hodnocení: jedna hvězda, jelikož už nás další Babovřesky nečekají.

Superman 4 (1987)

Nečekal jsem to, ale pro mě osobně se po třetím dílu jednalo o lepší zlepšení. Může za to pravděpodobně Lex Luthor alias Gene Hackman a ačkoliv jsou jeho činy naprosto nelogické a k smíchu, přesto jeho přítomnost potěší. Zvláště pak, když ostatní postavy a herecké výkony stojí opět za starou belu. Nuclearmana ani komentovat nebudu, stejně tak Supermanovy proslovy o míru. K smíchu je také tolikrát propíraný záběr Supermana letícího směrem ke kameře - těžko uvěřit, že stejný záběr je ve filmu použit minimálně na 10 místech. Vizuální efekty vůbec pokulhávají, nicméně se není čemu divit. Očividně všichni tušili, že se jedná o poslední hřebík do rakve tohoto hrdiny a tak se asi moc nesnažili. Tento přístup však vyústil ve spoustu úsměvných situací, za které si toto dílo zaslouží první hvězdu. Druhou pak za stopáž, která je naprosto ideální a narozdíl od předchozího dílu, u kterého jsem musel trpět dvě hodiny, zde těch 90 minut uteklo krásně rychle.