Ave, Caesar! (2016)

Coeni jsou mými oblíbenci, ale tohle mě míjí opravdu velkým obloukem. Všechny scény jsou ubíjející (zbytečně dlooooooooooooooooooooooooooooouhé) a veškerý přesah, který film měl mít na papíře, se někde ztratil. Nefunguje zde humor, detektivka, politika, nic. Akorát vše hezky vypadá. Zííííív.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Něco mezi 3 a 4 hvězdama. Příběh je velice dobře vystaven, veškeré informace a detaily jsou pečlivě dávkovány, každá rekvizita zde má své místo a opodstatnění. Herecky však lze vystihnout pouze Goodmana a prostředek nedlouhého filmu je přeci jen bez tempa. Pilot k seriálu. Ale kvalitnímu.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Pro mě kvalitativně obrovské překvapení - detailní a živé prostředí, zajímavě a vtipně polidštěná zvířata (lenochodi!!!), tuna vtipných situací, ale hlavně kvalitní příběh (detektivka), který se nezaměřuje na klišé typu "nejdůležitější je láska" nebo "peníze nejsou důležité", ale věnuje se víře v sama sebe a v přijímání výzev. A hlavně za to putuje pátá hvězda.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Bay´s Hawk Down. Asi je nakonec dobře, že Míša ztrácí čas s další a další tranformeří dojírnou dukátů, protože odměna, o kterou si řekne, stojí za to. A tím myslím jak jednohubku z posilovny, tak i tuhle laskominu. Stopáž sice vypadá hrozivě, ale opravdu je ku prospěchu. Z filmu sálá nejistota každého kroku, nejistota ze spojenců (jsou s námi nebo ne?), atmosféra rozpadlého státu a samozřejmě adrenalin hnaný (opět) perfektní akcí (u mě asi vyhrál úprk v neprůstřelném merglu). Ta je naprosto intenzivní a nedává dopřát odpočinku (byť se nějaký mezi vlnami nepřátel samozřejmě najde na pár keců o rodině apod.). Chytrým tahem je i nevyužití žádné známé tváře v castingu, takže člověk nemůže s klidem prohlásit, že by někdo na 100 % přežil. Film nemá žádný přesah, nicméně tu není ani žádný kompromis. Jedinou výtkou má Bay ode mě za nuznou práci s postavami. Alespoň nějaké charakterizování by neuškodilo. Defacto si vybavím pouze 3 vojáky z celého týmu. Nepomohlo mi ani obsazení "skorodvojčat", protože na konci jsem chvíli tápal, kdo to vůbec skapal...

Želvy Ninja 2 (2016)

Avengers meet Transformers. Je potřeba položit si otázku, co člověk vlastně očekává od filmu, kde se zmutovaný želvy snaží zastavit Japončíka s traumatem, který se spolčí v Dimenzi X s mluvícím mozkem, aby ovládli svět a k tomu si přizve dva bezmozky, ze kterých udělá prase a nosorožce. Je to stejně praštěné jako seriál, ale ten měl alespoň své kouzlo. To kouzlo nepostrádal ani první díl, ten druhý je ale infantilní až hanba, navíc plný strašně nepotřebných a natahovaných scén. Alespoň akce není mdlá (ale ninjutsu tam moc není).

Triple 9 (2016)

Parádní akční scény a syrovost jsou klady Hillcoatova zatím posledního počinu. Bohužel je ten počin narvaný černobílými postavami, předvídavostí a na konci vyšumí do ztracena.

Captain America: Občanská válka (2016)

Jednoznačně kvalitnější týmovka, než druzí Avengers. Russové jsou šikovní a mají to v hlavě srovnané. Vzali si zřejmě i příklad v Georgi Millerovi a kde to šlo, nasadili kaskadéry místo CGI. Navíc mají velký cit pro akci, takže vše (kromě bitky na letišti, ale k tomu se dostanu) má koule a člověk se těší na vyvrcholení. Škoda ovšem toho střihu. V rámci vytvoření syrových bitek Opaloch vystřihuje políčka na filmovém pásu a close-combat bitky se trhají, jako kdybyste chtěli hrát Crysis na Pentium 4. Páni režiséri mají naštěstí k dispozici i celkem ucházející scénář, který tomu dá správné grády hlavně na konci u twistu s minulostí. Dokonce zde ani nevadí (opět) nijaký no-name záporák, protože... dosáhl svého? Co je naopak nepovedené, je napětí mezi postavami IM a CA. U konkurenčního BvS stačilo vyrvání dveří a pár prohozených slov na kapotě Batmobilu a člověku běhala husí kůže. Tady si kvůli rozdílnému názoru na dohlížitelský orgán a Capova kamaráda vjedou na letišti do vlasů, ale v tu chvíli zaúřaduje neduh MCU, a tak místo třeba smrti jedné z postav se všichni mezi jednotlivými údery poplácají po zádech, že jsou vlastně furt kamarádi, prohodí pár vtípků, do toho se přidá komediální výstup Ant-Mana, který se pro tentokrát radši zvětší, aby se pohyboval jako největší slimák (proč!?!?!?). Vhoďte do guláše ještě absolutně směšného kočičího muže a dílo je dokonáno. Vlastně ne. Ještě mají k dispozici Boha (čti Visiona), ale toho nechají dvakrát přicmrndnout a radši ho vyklidí z plátna. Tahle scéna (navíc zde ani neplatí to, co jsem napsal výše o citu pro akci) film dost podkopává. Škodí mu i přehnaná délka - 2,5 hodiny se zde táhne jako 3 hodiny. Zkrátka je tu moc rádobyuvědomělých keců. Koule tomu chybí i na konci, kdy si mají dát přes hubu samotní IM a CA s lehkou pomocí WS, ale ani tady se neumírá. Zachraňuje to opravdu pouze ten twist a pocit, že Daniel Brühl na všechny vyzrál. I přesto však Russové udělali z nejhoršího reprezentanta MCU (první Cap je opravdu hrůza) zřejmě to nejlepší, co teď MCU může nabídnout a dělají mu správnou reklamu. Příště snad ale nenechají Capa stahovat vrtulník (to měl jako gravitační topánky, že ho dokázal táhnout při vzlítání k zemi?).

Krampus: Táhni k čertu (2015)

Ani horor, ani komedie. Něco přesně mezi tím. Ale má to atmosféru a je to příjemná změna v porovnání s každoročními rychlokvaškami o rodinných hodnotách. Perníčci a méďa FTW.

Konzultant (2013)

Excelentní obsazení, spousta keců o ničem, nudný děj, pár zajímavých chvilek. Nevěřím, že to točil Ridley.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Působivá atmosféra, svižně natočené,parádní obsazení. Tedy kromě Sturgesse, který bohužel má hlavní roli. Pokaždé, když se objevil v záběru (což je skoro furt), připomínal mi film céčkový pokus režiséra, který do této doby natočil dvouminutovou reklamu na slipy. Jinak se na to kouká dobře a díky tomu filmu odpustíte i předvídatelný konec.