• Krátkometrážní

Fear, Inc. (2016)

Horor, ve kterém vystupuje postava, jež má nakoukáno obrovské množství hororů, jsem si jakožto zdejší hororový expert pochopitelně nemohl nechat ujít. Námět snímku mě zaujal. Navíc jsem měl možnost zhlédnout několik vydařených kraťasů, kterými se dosud režisér Vincent Masciale prezentoval, takže jsem k jeho hororovému debutu přistupoval s lehkým optimismem. Výsledek vskutku není špatný a běžného hororového diváka způsob zpracování nepochybně zaujme. Avšak hororový odborník jako já musí snímku Fear, Inc. vytknout až přílišnou předvídatelnost děje, což jsem mimochodem kritizoval i u podobně laděného Scare Campaign ze stejného roku. Přesto běžnému fanouškovi hororu rozhodně doporučuji horor k projekci a uděluji plné tři hvězdy.

Ash vs Evil Dead - Opilý koráb (2016) (epizoda) odpad!

Oceňuji, že se tato epizoda dějově lehce rozhýbala a diváci už tedy nemuseli znuděně sledovat, jak Ash a spol. v baru 30 minut ucucávají mojito, avšak z hlediska hororu je celá tato série jeden velký omyl, což znovu prokázal právě zhlédnutý díl. Když hororový expert jako já usíná i u scén, kde se vyskytují démoni, tak to říká o úrovni seriálu naprosto vše. Kéž by se tak jedné epizody ujal sám mistr Fede Alvarez a ukázal všem těm břídilům z Raimiho party, jak vypadá pravá hororová atmosféra.

Černé zrcadlo - Sklapni a tancuj (2016) (epizoda)

Vidím zde až přílišnou orientaci na výsledný efekt, čemuž je bohužel podřízen i samotný scénář. Pochybuji například, že v dnešní době stále existuje dospělý svéprávný jedinec, který není s to vědět, že nepřelepená webkamera na notebooku poskytuje agentům CIA ničím nerušený pohled do našeho soukromí. A mimo jiné i vydírajícím crackerům, kterým z logiky věci nemůžeme za (ne)jistotu mlčenlivosti nikdy nabídnout více, než kolik je v sázce. Konfrontace postav s předloženými dilematy tak bez ohledu na vypjatost dané situace v závěru postrádala psychologickou věrohodnost. Tleskám finálnímu vytrolení, ale přesto jsou z toho "pouze" čtyři hvězdy.

Channel Zero (2016) (seriál)

Hned v úvodu je třeba poznamenat, že seriál Channel Zero je určen výhradně pro náročnější diváky, kteří se neztratí ve změti halucinací, snů či obrazů minulosti pronikajicích do reality. Místy až meditativní tempo poté vystaví diváka opravdu velmi těžké zkoušce koncentrace a jsem si jist, že obyčejný mainstreamový divák nebude ze seriálu zrovna dvakrát moudrý. Námět je výborný a vysloveně si říká o samostatnou epizodu v rámci seriálu Black Mirror. Jakožto zdejší hororový expert však musím vyjádřit zklamání nad tím, že se Channel Zero o hororový žánr spíše jen tak lehce otře. Mysteriozní všemi deseti, ale k hororu má asi tak stejně blízko jako krajně nepovedené Stranger Things. Zatím uděluji čtyři hvězdy a odbornější komentář předložím po konci série.

I Know You're in There (2016)

Režisér Robert Lawson Gordon měl dosud na svém kontě pouze krátkometrážní snímky, takže ho zde patrně nikdo ze zdejších uživatelů ani nebude znát. Já jsem byl však na jeho celovečerní hororový debut více než zvědavý, jelikož námět operující s tematikou duševní nemoci představuje v rámci hororového žánru velmi často sázku na jistotu. Soudobá konvenční medicína ve své bohorovnosti nerozlišuje mezi duševní chorobou a případem démonické posedlosti, takže člověk v mnoha případech zcela zbytečně stráví svůj život za zdmi psychiatrické léčebny, kde ho vyštudování rádobyodborníci udržují ve stabilizovaném stavu pomocí nejrůznějších antipsychotik. Postava Chloe budiž názornou ukázkou. K snímku samotnému mám ovšem několik výhrad, které nelze odbýt mávnutím ruky. I Know You're in There působí jako celek mírně nekonzistentně. V určité chvíli se zde například vyskytují tajuplné hlasy, které sice napomohly k budování atmosféry, avšak při zpětné analýze usoudíme, že pro jejich užití neexistovala smysluplná opora. Cítím zde zároveň režisérovu nervozitu z hororové premiéry, a proto jsou jeho ruce až příliš svázány opatrností. Hlavně nic nepokazit. Takový přístup však k úspěchu v hororovém žánru rozhodně nevede. Naopak, celý proces tvorby hororového snímku musí být prostoupen naprostou suverenitou, díky čemuž obyčejný divák mnohdy podlehne dojmu, že právě viděl dokonalý horor, ač ve skutečnosti scénář nedržel pohromadě a herecké výkony stály za zlámanou grešli. To už jsem však ve svém odborném komentáři příliš odbočil do oblasti hororové teorie a především pak psychologie hororového diváka. Vrátím se tedy zpět k I Know You're in There, který i přes zmíněné nedostatky po atmosferické stránce funguje poměrně obstojně a tím si ode mě také vysloužil poctivé tři hvězdy s doporučením ke zhlédnutí.

Frontline - ISIS: islámský stát (2014) (epizoda) odpad!

Od snímku jsem tak trochu naivně očekával alespoň náznak investigativní žurnalistiky, která v ideálním případě demaskuje ISIS jako společný projekt USA a Izraele. Výsledkem byl bohužel přesný opak v podobě neustálého podkuřování americké vládě, které místy přechází až ve skrytou propagandu, jež na nevědomého diváka určitě zapůsobí. Nemohu ohodnotit jinak než odpadem.

American Horror Story - Kapitola šestá (2016) (epizoda)

Jednoznačně nejhorší díl v historii celého American Horror Story. Tvůrci si již od úvodu série zavařili nesmyslným dokumentárním pojetím, které spolehlivě ničilo budovanou atmosféru, a tak jsem coby zdejší hororový expert očekával, že se dříve či později ve vlastní šťávě dočista uvaří. Autorský záměr, jenž mírně důvtipnější divák bezpochyby odhalil již dlouho dopředu, si pro své vysvětlení vyhradil téměř kompletní epizodu. Údajně hororový seriál se tak na 40 minut proměnil v jakýsi krajně nezáživný film o filmu. A dechberoucí pointa? Po příběhové stránce se můžeme vrátit zpět na začátek a sledovat, jak si s touto natahovanou kaší poradí dvojnásobné množství hlavních postav.

Projekt Černá Voda (2015) (studentský film)

O třídu lepší jak nesmyslně vyhypovaný Blair Witch Project z roku 1999, přesto se Projekt Černá Voda odborné kritice v žádném případě nevyhne. Jakožto zdejší hororový expert jsem již chtěl pochválit zdařilé a do mlžného oparu zahalené intro, které bych si klidně dokázal představit i v nějakém áčkovém hororu, jenže následný krátký prostřih na lehce se usmívající postavu Wiktorie mě okamžitě donutil k zamračení. Pracně budovaná atmosféra rázem ztratila na autenticitě. Slyšel jsem dobře? Bohužel ano. Postavy bezbranných studentek používají slovník, za který by se nemusel stydět ani dlouholetý dlaždič. Nevím, kde se pan režisér inspiroval, ale drsná mluva působila spíše iritujícím dojmem a atmosféře pranic nepomohla. Navíc se zamýšlená děsuplná výprava skrze nepřátelský noční les postupně proměnila v nezáživný turistický pochod. Stopáž je o dobrých deset minut přestřelená. Během této doby se zároveň nic podstatného neodehraje, takže se zde vysloveně nabízel prostor pro dlouhý střih. Zdá se, že pana režiséra tlačil termín a výslednou podobu svého projektu si před odevzdáním ani příliš nezkontroloval. No stalo se. Naopak pochválím atmosféru v opuštěném statku, kde ke slovu konečně přichází intenzivní mrazení v zádech a divák tak jen napjatě očekává, kdy a čím bude vystrašen. Věčná škoda nezvládnuté gradace. Závěr, v kterém se objeví přízrak, totiž působí poněkud odfláknutě a připomíná spíše nějaký Sandbergův laciný kraťas. Objektivně vzato by si Projekt Černá Voda nezasloužil více než jednu hvězdu, ale i mistr hororového žánru někdy může přimhouřit oko, a tak ocením český původ snímku a udělím mu celé dvě hvězdy.

Ash vs Evil Dead - Poslední runda (2016) (epizoda) odpad!

Absolutní scénáristické dno. Dosud si Ash vs Evil Dead uchovával alespoň náznak prostoduchého děje, kdy postavy jako kolovrátek neustále putovaly z bodu A do bodu B. Jenže i s tím je podle všeho konec. Seriál byl příběhově zredukován na půlhodinové barové tlachání. Podívejte se na jakoukoliv telenovelu a dostanete záživnější a nápaditější podívanou. Jakožto zdejší odborník na žánr horor opravdu lituji, že nelze tento paskvil ohodnotit hůře než odpadem.