Columbo - Vražda na videu (1975) (epizoda)

Při vyšetřování vraždy je potřeba být velmi pozorný, protože i sebemenší detail může rozhodnout o vině či nevině. Poručík Columbo to moc dobře ví.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Čtvrtá pirátská plavba zdánlivě nepřináší nic nového. Snímek stále těží z klasických grimas, pohybů a gest Johnnyho Deppa aka kapitána Jacka Sparrowa, známých hereckých kolegů, výborné hudby a fantasy prvků. Keira a Orlando jsou pryč, ovšem popravdě mi vůbec nechyběli. Penelope Cruz se svoji postavou Angelici výborně zastoupila Elizabeth Swann a mladý misionář Phillip Willa Turnera. Možná, že tento díl postrádal nějakou obří scénu typu maelström, ovšem to mi nevadilo. Různých šarvátek je tu plno, tempo je slušné, čas na nudu nebyl a mnohé vtípky z úst Jacka pobavily i tentokrát. Mořské panny byly velkým osvěžením celého filmu. Samotný závěr neměl chybu a jistě budu rád vzpomínat na dobrodružství o Černovousovi, Barbossovi, Jackovi, Angelice a mořských pannách. Zajímavost: Asi v čase 1h 55minuta můžeme v hudbě slyšet zakomponovaný motiv ze starého křesťanského chorálu Dies Irae v úpravě podobné 5. větě Fantastické symfonie Hectora Berlioze. Pár historických přehmatů: 1. V Anglii, resp. Spojeném království, se u soudu nepoužívala palička! Ta se užívala v Americe, ovšem v Británii byl místo ní zvoneček. 2. Vlajka, pod níž Barbossa vyplouvá s pověřením krále, byla vytvořena roku 1801 po připojení Irska ke království. Je tedy nemožné, aby byla již za vlády krále Jiřího II. (1727-1760) Do té doby neobsahovala červený (diagonální) irský kříž svatého Patrika v poli bílého skotského svatoondřejského (diagonálního) kříže.

Doktor v domě (1969) (seriál)

Michael Upton, Duncan Waring, Dick Stuart-Clark, Paul Collier, Dave Briddock, Huw Evans, Danny Hooley, prof. Loftus a děkan. Nezapomenutelná sestava v úžasném prostředí anglické lékařské fakulty St. Swithins, kde studenti zažívají veselé příhody nejen se svými kantory. Všechny postavy jsou něčím komické a sympatické, hlavní hrdina Michael je snad nejsvědomitější ze svých spolužáků a občas na to také v duchu skvělého anglického humoru doplatí. :) Huw Evans (Martin Shaw alias Ray Doyle z CI5) je ze všech největší svéráz a drsňák, zkrátka kapitán ragbyového týmu, jak má být. Mým největším oblíbencem je však elegán za každé situace Stuart-Clark, který mě svými hláškami dostal hned při svých prvních minutách na scéně. Profesor Loftus nemá chybu a svými trefnými sarkastickými poznámkami umí dokonale pobavit. Nikdy jsem na sitcomy nebyl, ale Doktor v domě mě velmi mile překvapil a musím říct, že jde o jeden z nejlepších komediálních seriálů, co jsem viděl. První díl byl pravděpodobně nejlepší, ale ostatní nejsou o moc slabší. Celkově nepůjdu s hodnocením pod 5*. P.S. Není nad originální zvuk a české titulky.

Děvčátko, které bydlí na konci ulice (1976)

S odřenýma ušima dávám 4*. Snímek mě zaujal svým nápadem. Přinesl něco nového, netradičního, v tehdejší době možná šokujícího. Příběh má atmosféru, dobré herce (zejména Jodie Foster je skvělá, ale i Martin Sheen hraje svého pedofila výborně a byl jsem rád, že nebyl líčen až tak moc zvrhle, jak by někdo mohl čekat), parádní prostředí, hudbu a občas i napětí. Celkový pocit ze snímku však není na čistokrevné čtyři hvězdy.

Únos Šogunova následníka (1989)

Úžasné prostředí, dobře zvolené lokace pro natáčení, parádní souboje, sympatičtí hrdinové, slušný děj, na dnešní poměry přiměřená krvavost a snesitelná délka. Takto bych charakterizoval Šogunova následníka ve zkratce. Pasáží pro nudu tu není mnoho, neustále se něco děje a i když některé scény působily trošku kýčovitě nebo lacině, jde o dobrou samurajskou podívanou, které bych vytkl do uší bijící rockovou hudbu v čase asi 1h5min. Tohle byl naprostý nevkus ze strany tvůrců. Kdyby šlo o instrumentální rockový doprovod, neřekl bych ani popel, ovšem zpěvem tomu nasadili korunu, obzvlášť, když po celou hodinu slyšíme klasickou hudbu hodící se k tomuto prostředí a době. Přišlo mi to tedy jako pěst na oko. V případě, že by tvůrci už od počátku doprovázeli akční scény rockem, neměl bych s tím problém. Snímek hodnotím slušnými 3*.

Ulzanův nájezd (1972)

Drsný western, v němž není nouze o krev, střílení a vraždění. Indiáni zde vystupují jednoznačně záporně. Děj je zajímavý, poutavý a ke konci i napínavý. Hlavní hrdinové jsou docela symapatičtí, nejvíce pak McIntosh, Ke-Ni-Tai a seržant. Naopak mladý poručík mi příliš sympatický nebyl, ale ve spojitosti se zkušenými tvořil dobrou sestavu.

Columbo - S dýkou v mysli (1972) (epizoda)

Poručík Columbo v netradičním prostředí - v Londýně - prokáže, že LAPD v ničem nezaostává za Scotland Yardem a že jeho dotěrnost přináší sladké plody. Solidní díl.

Columbo (1971) (seriál)

Pomačkaný baloňák, nedokouřený doutník, auto, které vypadá, jako kdyby vyjelo z vrakoviště, manželka, kterou nikdo nikdy neviděl, policejní vychytralost a genialita, všetečné otázky a vizáž ala rozestlaná postel. O kom je řeč? Z výjmenovaných indicií musí každý civilizovaný člověk i o půlnoci poznat, že jde o poručíka Columba. Detektiva z oddělení vražd v L.A., který ač vypadá jako nějaký vandrák, tak má neuvěřitelně bystrý úsudek a dovede si dávat věci do souvislosti jako málo kdo. Jeho noblesní zatýkání ani není třeba vyzdvihovat. O výjimečnosti tohoto seriálu svědčí i fakt, jak vysoce jsou jednotlivé epizody hodnoceny a že ani v průběhu let seriál nezapadl do průměru či podprůměru. Peter Falk je jedinečný, nezaměnitelný, geniální a jeho gesta nemají žádnou chybu stejně jako 99% jeho případů, které se obejdou bez divokých honiček, rvaček, přestřelek a podobných výsad většiny ostatních krimi seriálů.

Columbo - Rozhodující zápas (1972) (epizoda)

Charismatický záporák, který je ke Columbovi značně odměřený a skrze své neprůstřelné alibi také dost sebevědomý. Poručík mu však na konci opět ukáže, že nemá hlavu jen proto, aby mu nepršelo do krku. Dobré usvědčení s vynikající hudbou.