Avengers: Endgame (2019)

Filmová událost roku a finální zakončení největší ságy v historii kinematografie je konečně tady. Očekávání byla veliká a Endgame nezklamal. I přesto, že Infinity War mě osobně za koule chytil víc a tento film jeho kvality nepřekonal, se jedná o kulturní majstrštyk, který by si neměl nechat ujít absolutně žádný fanda filmů. Depresivní atmosféra zde doslova kape na každém kroku a ikdyž je zde i dost vtípků a humoru, rozhodně se nejedná o klasickou marvelovskou sluníčkovou komedii. Naši hrdinové jsou zlomení, nedokáží se vyrovnat se ztrátou a veškeré tyto pocity dokáží dokonale přenést i na vás. Celkově je Endgame jedno velké loučení. Jak s několika postavami, tak i s celou touto jednou epochou 21 filmů, kdy drtivá většina se zde přihlásí o slovo a my tak můžeme nostalgicky zavzpomínat, jak jsme zpočátku nesnášeli Kapitána (jak jsme mohli být tak tupí?), či jakou měl dokonalou americkou pr*el. Do určité míry se dá filmu vytknout, že hraje na nostalgii, ale já to vnímal spíš jako velkou epickou rozlučku a tyto střípky z minulosti jsem chápal spíš jako formu pomrkávání na věrné fanoušky univerza, kteří jsou vděční, že si některé scény mohou vychutnat i z jiného pohledu. Nicméně právě celá linka okolo cestování časem je trochu pomalejší a správné grády nastanou až s příchodem našeho milého fialového kamaráda. Od té doby už jsou sračky ve větráku (co ve větráku, spíš v pořádný vesmírný turbíně) a akce jede na 110% a skončí až se slovy "Iam... Iron Man", po kterém uslyšíte hlasité popotahování vašich citlivějších komiksových kolegů (no koukám na Vás no). Marvel je prostě jedním slovem Fenomén. Dejte IW a Endgame dohromady a máte filmový masterpiece, který se bude dlouhé roky překonávat - konec jedné éry. Velký obdiv Russo bratrům, protože co dokázali ukočírovat je jedním slovem neuvěřitelné. Tolik postav, hlášek, narážek, easter eggů, akce, humoru, emocí, špeků na Thorovi, Fortnite mamánků atd atd prostě v žádné jiné komiksovce už asi nikdy neuvidíme. 90%

Gotham - Legend of the Dark Knight (2019) (série)

Gotham se s námi rozloučil troufám si říct v pravý čas. Byl to dobrý seriál, ale za těch pár sezón už se patřičně vyčerpal a ke konci už sotva popadal dech. Některé situaci už se opakovaly, postavy už vyčpěly (nebo v jednom případě slušně ztloustly) a tak jsem ve výsledku i poměrně rád za konec. Rozhodně co se Gothamu nejvíc povedlo byl Alfred, Joker (ikdyž slovo Joker nikdy nepadlo) a samotný Gordon. Penguin i Riddler byli taky fajn, ale jak říkám, ke konci už neměli co nabídnout a hlavně jejich děj už byl trochu dokolečka. Trochu tedy mrzí, že Gotham neodešel přímo na svém vrcholu (2. a 4. série), ale i tak jsem s tímto seriálem pár let strávil a ve výsledku jsem rád, že jsem na něj nezanevřel po ne moc vydařené první sérii a dal mu druhou šanci. 70%

Zelená kniha (2018)

Pohodová road trip oddechovka s nádechem Nedotknutelných. Akademie si prostě nemohla nevybrat film podle "skutečných událostí" s tématikou rasismu, homosexuality a staré dobré Ameriky. Když odhlédnu od tohoto okatého pokukování po zlatém plešounovi, musím uznat, že film je to povedený. Není to nic převratného, ale jako milý film o přátelství dvou lidí, kteří pocházejí z naprosto různých světů to funguje výborně. Hlavní herce snad ani nemohli lépe vybrat, ikdyž chvíli jsem si musel zvykat na pohled na vyžraného a postaršího Aragorna, ale charisma prostě ani s věkem a přibývajícími kily neztratil. I přesto, že se mi film ve výsledku líbil, Nedotknutelní jsou prostě... no, nedotknutelní... Myslím samozřejmě originální verzi, ne ten americký blábol, který by měli zavřít do muzea zbytečných braků, o které nikdo nikdy nestál spolu s femi verzí krotitelů duchů nebo stopadesátým Robinem Hoodem a Sherlockem Holmsem. 80% a nejlepší film roku 2018? Ne. Ale dokážu se s tím smířit.

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Pro mě docela velké seriálové překvapení tohoto roku. O tomto počinu jsem neměl ani páru a přitom je to co se týče mého vkusu naprostá trefa do černého (to by se v dnešní PC době asi už říkat nemělo...). Každý příběh zaujme, jsou tam samozřejmě i malinko slabší, ale každý příběh má své kouzlo a ani jeden nenudí, což je prostě něco fantastického vezmeme-li v potaz, že některé epizody nemají ani 10 minut. Rozehrát na tak krátké stopáži příběh a postavy tak, aby divákovi něco řekli je velmi těžké, ale zde to funguje výborně. L,D + R je něco jako animovaná art jednoubka ala Black Mirror. Každá epizoda má odlišné vizuální zpracování a některé z nich bych dost možná nazval až uměním (The Witness kupříkladu). Různorodost epizod se ale neprojevuje pouze délkou, příběhem či vizuálem, ale dokonce i žánrem. Máme tu od komedie až po horor a každý divák si tak zde přijde na své. Pokud bych si měl vybrat tu nejlepší epizodu, selhal bych v plné míře, prostě to zde nejde. Některé příběhy by si určitě zasloužily pokračování, ale ikdyž je nikdy nedostaneme, nevadí. Protože v tom je právě to kouzlo Love, Death + Robots. 80%

Shazam! (2019)

Zde, milí přátelé, máme jednoznačného vítěze v pomyslném souboji dvou "Captain Marvel"ů. Nebojím se říct, že Shazam nakopal Marvelku do jejího neexistujícího zadku tak silně, až se několika feministkám prudce zatočila hlava, nebo se jim rovnou spustila krev... no z nosu je to přijatelnější, tak třeba z něj. Nicméně netvrdím, že si Shazam s sebou taktéž nepřivedl některé neduhy a že je to bezchybný film. To v žádném případě. Ale je prostě o parník zábavnější, hravější, vtipnější a nespoléhá se na propojení na své mateřské univerzum (protože to je, přiznejme si to, prozatím velmi slabé co se týče DC). Ale už konec srovnávání. Shazam je prostě ryzí komiksová komedie jak se patří a ikdyž to není nějaké veledílo, je to určitě nadprůměr a člověk si ho i přes těch pár "cringe" momentů dokáže užít. Casting určitě musím hodnotit pozitivně. Ať už na dětské straně, tak i na straně dospělců a Mark Strong prostě komiksové role umí. Co bych filmu vytkl je určitě jeho až přehnaná délka, kdy některé scény jsou až okatě a hlavně zbytečně natahované a finální bitka mezi Shazamem a Sivanou, kdy ten boj podlehl tak trochu "Superman komplexu", kdy prostě dva týpci lítají sem tam a mlátí se, nikomu se nikdy nic nestane a jede se furt a furt a furt... Ve výsledku je ale Shazam prostě fajn komiksová oddechovka a potenciální náznak lepších časů pro DC (že si je už ale zaslouží doprkvančic!). 75% PS. Určitě si počkejte do konce titulků.

Všechno nejhorší 2 (2019)

Klasický příklad sequelu, který nijak neohromí, ani nijak výrazněji nezklame. Tree je zpátky, tentokrát rovnou i se svou novou šprt partou, kteří si trošku zašpásovali s multiversem a hned je o průšvih postaráno. Mimčo-killer se tedy vrátil společně s osudným narozeninovým dnem a o vynalézavé smrti tedy není nouze. Film, stejně jako jedničku, strašně táhne sympaticky šílená Tree, která je na filmu prostě to nejlepší. Nazvat toto horor je ale naprostý nesmysl a v tomto směru je i jednička děsivější (a ani ta nebyla děsivá). Kdybych to měl nějak shrnout, asi bych Všechno nejhorší 2 označil nějak ve stylu "příjemný zábavný průměr na jeden večer". Jestli ale přijdou i s trojkou, tak už by to byla pěkná otrava. Nadvakrát stačilo. 60% PS. Montáž různých smrtí byla výborná.

Captain Marvel (2019)

Captain Marvel pojednává o originu nejsilnější kladné postavy v rámci MCU dosud. Bohužel (alespoň co se týče mého názoru) dostala jeden z nejslabších filmů, co jsme mohli od Marvelu vidět. Příběhové je film až dětinsky předvídatelný, chybí nějaký zajímavý záporák, který by se i svou silou alespoň trochu dokázal přiblížit této blýskací Marvel buchtě, protože koukat na to, jak bez jediného problému seřeže všechny padouchy s prstem v nose může bavit možná tak děti ve školce. Klasické humorné scénky o to víc umocňovaly názor, že v tomhle filmu vlastně vůbec o nic nejde a je to jen takové to připravování si půdy. Celkově se mi ani Brie Larson do role moc nehodila a nepomohl ji k tomu ani ne úplně povedený kostým (možná jde jen o zvyk), ale když porovnám například kostým Black Pantera s tímhle... Přijde mi to jako krok zpátky. Nicméně co na filmu potěší je alespoň velká účast Furyho a menší Coulsona (konečně kruci!!). Ve výsledku si myslím, že jde o nanejvýš průměrný film, na který bych si bez provázání na další Marvel počiny asi za pár dní ani nevzpomněl. PS. Oceňuji počáteční "Marvel" titulky. RIP. 55%

Pátrání (2018)

Další z hravých filmů, který svůj příběh vypráví pomocí monitoru notebooku, mobilu a jiných různých techno-vymožeností a zde se to perfektně podařilo skloubit se zajímavou zápletkou o zmizení mladé holčiny. Ano, není to první film, který zvolil tuto formu vyprávění, ale udělal to dosud nejlépe. Sledujeme otce zmizelé dívky, který si prokřupne prsty a vydá se téměř na sebevražednou misi až do samého nitra internetu a zlotřilých sociálních sítích, kdy se nám doslova před našimi zraky změní na dokonalého FBI hackera (skoro stejně rychle jako jakákoliv holka, která vidí svého vysněného kluka na fotce s cizí holkou) s jediným účelem. Vypátrat, kam zmizela, protože odpadky v kuchyni se prostě sami neodnesou a už vážně smrděj Margot!! Krucinál! Dějových zvratů je tu hned několik a když už si člověk začíná být poměrně jistý v kramflecích, schytá od filmu pěknou facku a najede zpět na koleje totální nevědomosti. Smekám klobouk, že se nakonec všechny dílky příběhu daly dohromady a dávaly smysl. Ikdyž teda minimálně jednu výhradu k tomu i tak mám, ale já bez výhrad je jako pít kakao bez mlíka... Taky to nejde. 80%

První očista (2018)

Ukázat, jak to vlastně všechno začalo s každoroční americkou násilnou tradicí pojmenovanou Očista, byl rozhodně zajímavý nápad a vlastně mě to i samotného dost zajímalo. Nicméně provedení, které se nám dostalo, mě dost zklamalo. Děj je předvídatelný, dost často se zde setkáme s "líným psaním", kdy se některé scény stanou pouze proto, aby se příběh nějakým způsobem mohl posunout a ne kvůli tomu, že by tomu předcházel nějaký logický důvod. K tomu zde máme oproti dvojce nebo trojce naprosté minimum sympatických postav (napočítal jsem přesně jednu), neprůstřelného a nezničitelného superhrdinu, který si hrál na drogového dealera, přitom mohl jít dělat kariéru k Marvelu a veškeré americké stereotypy typu vláda je nejvíc prohnilá sviňďura plná bílých mužů bez morálních skrupulí, kteří si chtějí pouze namastit kapsu. Musím se přiznat, ze tato Očista byla vůbec první, kdy jsem měl občas problém udržet oči na monitoru, které furt nenápadně laškovaly s tím, najít si nějakou větší zábavu. Nakonec jsem je přemluvil, ale nevím, zda jsem udělal dobře a za co jsem je trestal. Jednička je nejhloupější díl, čtyřka nejnudnější. 40%

Alita: Bojový Anděl (2019)

Čekal jsem zábavnou digi show s roztomilou anime holčinou jakožto hlavní hrdinkou a v podstatě jsem přesně to i dostal. Nicméně jsem vůbec nečekal, že bych z kina odcházel až tak spokojen. Za prvý, veškeré speciální efekty a kompletně ten cyberpunkový vizuál je absolutně fenomenální a troufám si tvrdit, že je Alita v tomto ohledu jeden z nejpokročilejších filmů dosud. Všechno vypadá nádherně, svět je kouzelnej a ikdyž je tu všude lidí jako smetí a střecha na střeše, má tato vize budoucnosti něco do sebe. O předloze vůbec nic nevím, takže nemohu srovnávat, ale příběhově mě film také velmi bavil. Ano, je to film doslova prosáklý sci-fi/romantickými klišé, ale ani za mák mi to zde nevadilo a asi každý člověk, co se ve filmu poslední roky alespoň trochu orientuje ví, že o originální věci v nových filmech už moc nezakopne. Takže co tu máme dál. Nádherný vizuál, zábavný a zajímavý příběh a k tomu navíc i výborní (dokonce i oscaroví (ne že by to dnes ještě něco znamenalo)) herci. Alita je úžasná, roztomilá a kyborgy rozsekávající holčina do každé nepohody a není divu, že se v jejích ohromných očních bulvách ihned ztratí jeden neposedný vykuk a na romantickou zápletku máme zaděláno. Takto, Hollywoode, se správně dělá ta vaše oblíbená "strong female character", bez kterých se už dnes filmy ani netočí. Po dvou hodinách se zčistajasna ukázaly závěrečné titulky a já seděl v kině zklamán. Ne z důvodu, že jsem si vybral špatný film. Naopak z toho, že už je konec a mě tento kulervoucí masakr Ality nestačil a chci víc! 90%