Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)

Vlastne sa ani nedalo očakávať, že banda bláznou, ktorí vyrazia na 15 tisíc kilometrovú cestu cez dosť nebezpečné krajiny, sa ešte elitne zhostia úlohy kameramanov a scenáristov. Skupina bola ešte malá, nemali zvlášť človeka, ktorý by sa staral o réžiu fotografie - boli vlastne radi, že to prežili. A to sa cení. A hlavne, založili tým kult, ktorý možno nekončí ani miniseriálom z cesty z Južnej Ameriky, a môže inšpirovať tisícky ľudí k dobrodružstvám po celom svete. Jedno viem však iste: Aj keď chcem sám zažiť podobnú výzvu, určite to neučiním na trabante :) 65% | SD, CZ |

Trabantem napříč Afrikou (2011)

2. prírastok do kultu trabantích dobrodružstiev a zároveň diel, ktorým sa vlastne autor naozaj preslávil. Celovečerné, 96 minútové spracovanie robí výstavbu dokumentu nedokumentovým, skratkovytím pokusom o cestopis. Ale je to natočené lepšie, než cesta z Hedvábnej stezky, a samotný fakt, že sa Dan Přibáň neuspokojil s jedným dobrodružstvom, a zvýšil dialku i riziko, je chválihodné a obdivuhodné. Teraz, keď už vieme, že sa nakoniec vybrali aj do Južnej Ameriky, robí tento film ešte inšpiratívnejším v zmysle toho, že možné je všetko, len treba chcieť. 80% | HD, THX, CZ |

Trabantem Jižní Amerikou (2014) (seriál)

Z doterajších troch trabantích filmov (2014), ďaleko najlepší kus. Skvelo natočené, zábavná parta zúčastnených, dobrodružná a zároveň vizuálne úchvatná trasa. Rozdelenie na 12 epizód po pól hodine bol vynikajúcim ťahom. Cesta je tak oveľa detailnejšia a zaujímavejšia, dokonca i napínavejšia čakaním na každý ďalší diel. Jednoducho zábavné a inšpirujúce zároveň. Svojím spôsobom vrchol česko-slovensko-polskej seriálovej tvorby v tom najlepšiom slova zmyslu. Ps: Trabant ešte ujde, ale na Jawe? Je zázrak, že ten chlapec nezomrel :D 100% | HD, THX, CZ |

Temný případ (2014) (seriál)

|| Scenár: Nic Pizzolatto | Hudba: T Bone Burnett, The Handsome Family - Opening theme "Far Fron Any Road" | Distribúcia: HBO | Štúdio: Anonymous Content, Parliament of Owls, Passenger, Non Black, Lee Caplin / Picture Entertainment | Ocenenia: 5 Primetime Emmy Awards, Critisc Choise TV Awards (Best Actor - Matthew McConaughey), Online Film & TV Association (Theme Song, Title Sequence), SXSW FF (Title Design), TV Critics Association Awards (2) || Žial presne typ seriálu a spôsob rozprávania príbehu, na ktorý nemám nervy. Dej sa tiahne ako sopeľ z nosa, a to veru nezachráni ani McConaughey&Harrelson. Pretrpel som 5 epizód. Nie je to zlé. Akurát to nie je moja krvná skupina. 50% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Muž taiči (2013)

|| Scenár: Michael G. Cooney | Hudba: Chan Kwong-Wing | Distribúcia: RADiUS-TWC, Entertainment One, RoadShow Entertainment, China Film Group, Universal Pictures | Štúdio: China Film Group, Dalian Wanda Group, Village Roadshow Pictures Asia, Universal Studios | Rozpočet: 25 miliónov $ | Tržby: 5,421,632 $ | Ocenenia: - || Zápletka o ilegálnom online prenose celkom fajn, ďalej i obrazovo podarený film. Konečná pasáž však zrujnuje celkový dojem, a veru, vzhľadom k tržbám je evidentné, že to nedotiahol nie len scenárista, ale ani distrubútor. Ako režisérská prvotina Reevesa z akčnej stránky slušné, príbehovo-kompozične miestami úsmevné. 45% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

|| Scenár: Terry Hayes, Georhe Miller, Brian Hannant | Hudba: Brian May | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Kennedy Miller Productions | Rozpočet: 4,5 miliónov $ | Tržby: 49,000,000 $ | Ocenenia: Saturn Award (Best International Film), Australian Film Institute (Direction, Sound, Production Design, Costume Design, Editing, Music, Cinematoghraphy) Avoriaz Fantastic Film Festival ( Grand Prize - George Miller), L.A. Film Critics Association Awards (Best Foreign Film) || Návrat Mad Maxa vo velkom štýle. Veľká výprava a lepšie triky však nepriniesli čakaný úspech, omnoho skromnejšia jednička bola tržbovo dvakrát úspešnejšia. Tak isto i u mňa, vedie jednoduchšia jednička, ktorá mala pre mňa viac filmovej duše. Postapokaliptické sci-fi s prapodivnými postavami mi nikdy nesedelo. Scény s kamiónov však na dobu boli fakt ohromujúce. 60% | FullHD, THX, EN DTS |

Šílený Max (1979)

|| Scenár: James McCausland, George Miller | Hudba: Brian May | Distribúcia: Village Roadshow Pictures (AUS), American International Pictures (US), Warner Bros. (Intern.) | Štúdio: Kennedy Miller Productions | Rozpočet: 400,000 $ | Tržby: 99,570,000 $ | Ocenenia: Australien Film Institute (Music, Achievment in Sound, Achievment in Editing), Avoriaz Fanastic Film Festival (Special Jury Award - George Miller) || Film, ktorý naštartoval Gibsnovú dlhú a úspešnú akčnú hereckú kariéru. Prvý Mad Max mal tú potrebnú schopnosť naučiť diváka fandit kladným postavám, vďaka ktorému sa i napriek svojej lacnosti a nelogického chovania postáv stal obľúbeným, celkom nekonvenčným filmom. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

|| Scenár: Seth MacFarlane, Alec Sulkin, Wellesley Wild | Hudba: Joel McNeely | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Media Rights Capital | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 86 miliónov $ | Ocenenia: - || Zo začiatku celkom fajn komédia, ktorá sa v druhej polovici snaží parodovať filmové klišé, ale stáva sa tak naopak otravnou westernovkou, ktorá má 2 hodiny len pre to, aby vyplnila formu. MacFarlane dostal po veľkom úspechu Teda dôveru štúdií, a agentov hviezd ako Theron a Neeson, ktorý vo vidine zisku na projekt kývli hlavou. Teraz už vedia, že to bola skôr chyba, plýtvajúca potenciálom ich klienta. Po tomto kuse Neila Patricka Harrisa, ktorý sa stal novodobým zabávačom národa amerického, sa bojím, aby neskončil ako Murphy alebo Sandler vďaka svojej schopnosti zahrať idiotov, ktorých by iní kolegovia nevzali... Ps: Na jedno videnie to však pravdepodobne neurazí, vtipné pasáže sa určite najdú. Nebudú však určite s MacFarlaneom, ktorý mal zostať na režisérsko-scenáristickej stoličke. 48% | FullHD, THX, EN DTS |

Ultraviolet (2006)

|| Scenár: Kurt Wimmer | Hudba: Klaus Badelt | Distribúcia: Screen Gems | Štúdio: Ultravi Productions | Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 31,070,211 $ | Ocenenia: NTFCA (Najhorší Film) || Dokonalá demonštrácia nechutnosti smerovania filmovej tvorby (našťastie si to uvedomila a už smeruje inam) k predigitalizovaniu a uprednostňovania morfológie nad obsahom. Kurt Wimmer užil drogy, ktoré nie sú prístupné ani na čiernom trhu, a tie isté dal i Mille Jovovich, aby podpísala účasť v tejto počítačovej hre z roku 97. Ešte aj Camageddon mal lepšiu grafiku, i keď v nižšiom rozlíšení. 15% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Nadechni se (2013)

|| Scenár: Drake Doremus, Ben York Jones | Hudba: Dustin O'Halloran | Distribúcia: Cohen Media Group | Štúdio: Indian Paintbrush, QED International, Super Crispy Entertainment | Rozpočet: ? $ | Tržby: 298,445 $ | Ocenenia: - || Film, ktorý bol kôli jeho tamatike odsúdený na neúspech, pretože sa za jeho podtext hambý každý druhý človek, čiže každý, kto niekto podobné zažil vo forme vzplanutej "mladej lásky" voči novej osobe v priebehu už existujúceho vzťahu alebo nebodaj manželstva. Pointa filmu je však pre mňa naopak presne to, že i keď k životu patria podobné nevypočítateľné momenty, zdravý rozum, "dospelá láska" a životné a rodinné hodnoty ďaleko prevyšujú niečo, čo možno neni ani pudová alebo emočná záležitosť, ale hladanie niečoho oborovo blízkeho, čo sa na prvý pohľad človeku zdá vždy naplňujúcejším aspektom, než fakt, že to vôbec nemusí byť funkčné a dlhodobo láskyplné. 90% | HD, THX, EN DTS |