Kasandřin sen (2007)

V jednu chvíli jsem u toho skoro přestal dýchat. Dobrý námět, vydařené herecké výkony, alespoň jedna hezká žena (každý si snad nějakou z předložené "nabídky" vybere). Možná snad příliš radikální konec, ale nemůžu říct, že bych se z toho příběhu dokázal vykroutit jinak. Dobrá hudba i kamera. Moc se mi líbila scéna, kdy strýc v dešti pod stromem vysvětlující svůj motiv tak hrozitánsky během rozhovoru s oběma bratry zčervená. A jako nepříliš velký fanda Woodyho Allena coby herce musím konstatovat: Je skvělé, že v tomhle nehrál! Tomuhle filmu říkám ano.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Dokonale nereálné, ale taky dokonale akční. Skvělá podívaná a nemůžu si pomoct, byly tam prvky z Terminátora. Bruce dobře hlásil.

Pouta války (2004)

Hrozně nevyváženej film. Jsou tam momenty, kdy si tvůrci utrhli fakt velké sousto- pouštějí se do velkých podrobností (krvavé detaily, poměrně velká výprava), ale celkově to sráží nelogické chyby a blbosti. Jin-Tae při zoufalém nočním útoku jižních Korejců běží dopředu a polovina jeho čety na něj v tom bordelu stihne zařvat, aby se držel zpátky. Nebo matka utíkající děsnou dobu za rozjíždějícím se vlakem, zatímco kolem všichni lidi včetně vojáků jen stojí a civí nechopni se pohnout. A tak podobně. Režisér se příliš pouští do rozboru života dvou bratrů, hrdinů příběhu, namísto aby se zaměřil na dokumentární stránku, která je u tohohle tématu mnohem zajímavější.Ještě v žádném filmu jsem neviděl tolik výbuchů a výstřelů, je to takový korejský Private Ryan, akorát by se to mohlo jmenovat: "Jak jsme s bráchou byli v korejské válce u všeho". Některé scény jsou jen těžko uvěřitelné, proplétání mezi deštěm kulek nezná konce, granáty zabijí vše živé kolem kromě Jin-Tae a Jin-Seoka, bitka v jámě absolutně nerespektuje lidskou anatomii (a tak se mlátí pěstmi do hlavy, jako by se nechumelilo). Chvílemi (hlavně ke konci a taky ta nesmyslá scéna se střílením "zrádců") je to až příliš překombinované a divák se ztrácí. Některé scény jsou dost naturalistické a krve a bláta je všude po kolena. Hudba je chvílemi spíš Titanicovej slaďák než soundtrack k válečnému filmu, ale nemůžu říct, že je vyloženě špatná. A dabing? Zase ta zatracená partička kolem Libora Terše, ach jo. Prostě Bonton film uvádí... Váhal jsem mezi 3 a 4 a přeci jen asi blíž třem.

Strážce zákona (1971)

Western, ve kterém se zabíjí, přesto ho lze označit za protiválečný. Málokterý western u mě dostane sto procent, ale Winnerově snímku nemám až zase tolik co vytknout. Příběh rozhodně není nudný, kromě jedné výjimky Bronsonova rozjímání na hřbitově nemá hluchá místa, vše je logické a zapadá do sebe. K tomu béčkový šerif s tváří George Bushe staršího a hlasem Petra Olivy. Dabing celkově hodnotím jako velmi podařený. Jen bych vynechal Maddoxovu milostnou etudu se starou láskou, takhle kapitolka mi k jeho charakteru moc neseděla.

Na vlastní nebezpečí (2007)

Páni, co z tohohle filmu mohlo být, točit ho někdo jiný a jinak!... Pátrání po dávno zmizelém otci-kajákáři, který dost možná zahynul v dravých vodách nádherné jugoslávské přírody, postupné odkrývání tajemného příběhu, to vše na pozadí složitých osobních vztahů účastníků tohohle dobrodružství- to je námět jako hrom! Jenže ouha, do židličky s nápisem Director se posadil pan Renč a z dobrého základu je tu zoufalý pokus o cosi, co ani neumím dobře pojmenovat. ---------------Prvních 10 minut filmu budiž, jenže co ty ostatní? To, co se poté odehrálo, je jakási kaše příšerné hatmatilky, kdy domorodci mluví každou chvíli jinou směsicí nářečí (jak vidno, s problémem dorozumění se s jižními Slovany si Renč problémy nedělá) a korunu všemu nasadí místní policie (či vojsko) s veletrapnou všudypřítomností a plýtváním nábojů do samopalu (patrně reminiscence na nedávnou občanskou válku). Dialogy nejsou stupidní, jsou ještě horší! Původně silný příběh se na konci rozplyne v páru nad řekou (dlouho jsem si myslel, že onen zarostlý rybář/pytlák je ztracený Sašův otec, ale vysvětlení bylo ještě tupější). Jedna hvězdička je za nádhernou přírodu kolem blbého filmu (být to bez těch herců jako dokument, jen s průvodkyní Raluca Aprodu, bude to mnohem lepší).

Chyťte doktora (2007)

Tak tenhle film by zachránila snad jedině vše přehlušující produkce písniček Chinaski, od první do poslední vteřiny téhle "komedie", protože tak stupidní dialogy a vůbec celý film jsem dlouho neviděl. Vůbec první dobrou větu řekla Iva Janžurová o roční sexuální abstinenci až v čase těsně pod 47 minut: "Jani, aby chlap tohle pochopil, to by musel být ženská. Kurva!"----------------------- Jinak lze film charakterizovat jako šílenou popleteninu s ještě příšernějšími hereckými výkony Michala Malátného a (kupodivu také) Tatiany Vilhelmové. Najdeme tu několik kdysi populárních herců v čele s Luďkem Sobotou a Pavlem Landovským, přidejte k tomu garážní štěk Marka Vašuta, primátora Prahy Béma coby taxikáře a otřesný výkon Kryštofa Hádka a Kristiny Frejové (mimochodem, Hádek mi čím dál víc stylem svého hraní a pitvořením hlasu připomíná Luďka Sobotu v dobách jeho největší slávy, ach jo). --- Ještě trochu tak z téhle squadry vybočuje sympaťák Vladimír Javorský, ke kterému řadím další dvě slušné scénky (ale to je všechno, tím to hasne)- za prvé telenovelu na pozadí pokoje, kde spal, než se k němu přišla ohřát Jana Hubinská; a za druhé (a tady jsem se poprvé trochu zasmál) jeho svéráznou oslavu Michalova nemanželského dítěte "Hele, rozvedeš se, oženíš se, všichni to tak děláme". Na tenhle film lepší zapomenout, i když kdyby se na to šlo odjinud... Dagmar Bláhovou - Serafinu a Zuzanu Stivínovou -Marcelu- obě příště místo pozvání do filmu utopit!

Kapsáři (1973)

A už zase napíšu- mohlo to být lepší, kdyby.......... kdyby se tvůrci zaměřili na základní osu příběhu - jak se dal "gang" kapsářů dohromady- jak mistr řemesla Harry (ze Sedmi statečných známý James Coburn) naučil krást Ray Haulihana (zahrál si ho také poměrně známý Michael Sarrazin) a u toho jim asistovala sympatická Trish Van Devere coby Sandy a kapsářský veterán Casey (Walter Pidgeon)- jak to Rayovi nejdřív nešlo a dělal chyby, ale nakonec se stal dobrým kapsářem. ----------Akce, kdy tahle čtyřka nepostřehnutelně na ulici obírala nic netušící kolemjdoucí (občas flm pracuje se zpomalenými záběry, aby vůbec krádeže byly viditelné) jsou vážně skvělé. Ovšem film má dost pomalý a uloudaný začátek, úplně zbytečně se zaměřil na nějaké podle mě zbytečné spory mezi Harrym a Rayem a navíc tu můžeme slyšet dialogy jako "Pořád myslíš, že jsem divnej?" "Ne, to já jsem ta divná." Na to, že je to film z počátku 70´s, mluví se tam dost otevřeně o sexu (ovšem jen mluví). A asi i já jsem divnej, ale dabing (2008) i přes účast Petra Olivy se mi prostě nelíbil.

Reportér v ringu (2007)

Zajímavý, ale hrozně naivní film. V podstatě všechno, co se před námi odehraje, má jediné poselství- "dělej všechno tak, aby tvůj syn mohl být na tebe pyšný". Josh Hartnett hraje dobře a asi jen těžko se dá shazovat výkon Samuela L. Jacksona, i když to jeho pískání ala slavík v krku si mohli tvůrci odpustit. Vadily mi ale věci, nad kterými zjevně nikdo nepřemýšlel- bezdomovci obvykle docela smrdí, netřeba popisovat proč tomu tak je. Nezdálo se ale, že by blízkost Champa (třeba v autě, u oběda, na boxu) nějak urážela Harnettův nos. A pak to šílené moralizování, které v podstatě vyplnilo druhou půlku filmu. Zkrátil bych to o dvacet minut a vystříhal všechny (rádoby) slzotvorné scény Erika se synem, hlavně tu ptákovinu ve škole. Po šedesáti minutách jsem si říkal, kam to sakra teď může pokračovat, čím ještě příběh může překvapit. A hle, opravdu to nabralo nečekaný směr, když Champ nebyl vlastně Champ. Z ženských postav bych vyzdvihl krásnou Rachel Nichols, která ale bohužel nedostala moc prostoru a ani zamýšlený románek s Erikem nakonec nevyšel.

Občan Havel (2007)

Skvělý dokument a moc pěkná připomínka všeho, co se od listopadu 89 u nás událo. Souhlasím s názorem, že nejmladší generaci (cca pod 20 let) tenhle film moc neřekne. Nám starším ale Občan Havel nabídl zajímavý pohled odněkud ze strany (a mnohdy i ze samotného zákulisí, nepochybuji o tom). Nemíním zde ventilovat své politické názory a sympatie, jen na okraj uvedu, že Václava Havla jsem jako prezidenta příliš rád neměl, snad pro tu jeho snadnou manipulovatelnost atd. Kouteckého dokument považuji z profesního hlediska za opravdu zdařilou práci (ač vlastně také nemám žádná měřítka pro dokumenty), nesouhlasím s CheGuevarovým názorem o stopáži snímku či doplňujících titulcích a už vůbec ne o dataci jednotlivých scén! To by totiž podle mě nebyl dokument, ale jakýsi telefonní seznam, pro blbé a zapomnětlivé. Moc se mi líbil výběr jednotlivých záběrů i střih. U mě pět z pěti.

Adrian Mole: The Cappuccino Years (2001) (seriál)

Tenhle seriál opravdu pořádně překopal původní zpracování starších deníků, přičemž asi nejvíce zdůrazním absenci původního Adrianova otce (hrál ho tehdy Stephen Moore; brejloun v "kapučínu" je hrozně nesympatickej) i velkou změnu, která se udála s Nigelem (je proti tomu uchu, co hrál postavu dřív, velkej seladon a k tomu dělá poradce Pandoře). Pokud jste připraveni na šok, že Anglie se od dob Margaret Thatcher dost změnila, tak si pusťte tohle.