Spare Parts (2015)

Občas, ale opravdu jen občas přihodím hvězdičku za účast své oblíbené herečky. V případě tohoto příjemného filmu z prostředí středoškoláků, který se vyhnul klišé největšímu (tedy sportu), je to samozřejmě Marisa Tomei.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Letos v létě už šplhal D.Johnson po "nejvyšším" mrakodrapu na světě a nyní se J.Statham potápí do Mariánského příkopu, aby si to rozdal s digitálním megažralokem. A opět jsou u toho Číňani (tentokrát nikoli v roli pasivních čumilů, nýbrž aktivních obětí), což by nevadilo, kdyby tuhle ptákovinu nesvěřili mdlému režisérovi Turteltaubovi. Nemůžu si pomoct, asi se z toho dalo vymáčknout o něco víc a nemusíme hned běhat ke Spielbergovi, stačilo se mrknout, jak si s podobným námětem poradil dnes už téměř zapomenutý R. Harlin.

Universum Brdečka (2017)

Tereza Brdečková je povoláním dcera. Navíc se pasovala do role jediné vykladačky života a díla svého otce. Možná by nebylo od věci vyhodit z kolonky režie Miroslava Janka a napsat tam rovnou ji. Hard verze Ludmily Zemanové, ale narozdíl od Universa Brdečka není dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman tak zmarněná příležitost.

Mrakodrap (2018)

Z jakési dětské knížky si pamatuju hádanku: "Sedí dvounoh na trojnohu, v ruce drží jednu nohu. Kdo je to?" Správně bylo tuším "švec", ale po Mrakodrapu je nutno korigovat odpověď na "D. Johnson". Ten se spíš než s padouchy pere se samotnou titulní budovou, a to pěkně online za bouřlivého potlesku tisíců čínských čumilů. Být ve filmu víc Hannah Quinlivanové a jmenovat se hlavní hrdina Tom namísto Will, možná dám v rámci další variace střelby do zrcadel tři a půl.

Hledání (2014)

Takhle to dopadne, když se chce komediální tvůrce popasovat s dramatickou látkou a svou manželku obsadit do role, kterou v Zinnemannových Poznamenaných (1948) hrál Montgomery Clift. Linie s rekrutem Koljou je chabým odvarem Kubrickova Full Metal Jacket, a když malý Hadži zničehonic vysekne taneček, z něhož by svářečka Alex (Flashdance) zezelenala závistí, už jsem slzel smíchy. Což se mi ovšem u Hazanaviciusových "komedií" nikdy nepovedlo.

Nejtemnější hodina (2017)

Režiséra Wrighta nemám moc rád a jeho adorovaná adaptace románu Pokání plus následná filmografie mě nijak zvlášť neuchvátily. Ale tohle je navzdory všem případným výtkám prostě portrét státníka, jakých se nám dnes nedostává, a už jen proto stojí za to věnovat mu pozornost.

Kvarteto (2017)

Komu sedí Krobotův režijní styl v Díře u Hanušovic s dlouhými záběry, promyšlenými kompozicemi a přesně načasovanými replikami, kdy ani jedno slovo není nadbytečné a humor vzniká jakoby mimochodem, těžko může být Kvartetem zklamán. Navíc jsem v Olomouci, kde se natáčelo, prožil vysokoškolská studia a Jaroslav Plesl byl během diskuse po předpremiéře filmu uvolněný, milý, vtipný a skvěle imitoval Marka Taclíka.

Tom of Finland (2017)

Larry Flynt je odpudivý chlap, který se živí odpudivým způsobem. Přesto je Lid versus Larry Flynt výborný film, protože tvůrci dokázali k vyprávění jeho příběhu najít ten správný klíč. Tvůrcům filmu o zakladateli a čelném představiteli komiksového gay porna Laaksonenovi, který ve svém díle vyvázal homoerotiku z osidel travesti zženštilosti a udělil jí maskulinní vizuál, se toto ani náznakem nepodařilo. Je úplně jedno, co si myslím o Laaksonenově umění, ten film selhává na všech úrovních. Je to špatně napsaná, špatně natočená a nepříliš srozumitelně sestříhaná nuda.

Boj o těžkou vodu (2015) (seriál)

Šířeji a hlavně civilněji pojaté zpracování důležité válečné epizody, kterou na plátna kin přivedl v polovině šedesátých let klasik Anthony Mann ve filmu Hrdinové z Telemarku. Boj o těžkou vodu je poctivá televizní práce, které k absolutnímu hodnocení v mých očích chybí nějaký skutečně zapamatovatelný okamžik. Anna Frielová vypadala ovšem jako agentka Carterová, za to palec nahoru.

Smrtihlav (2017)

Tak trochu artově pojatý film o Heydrichovi a atentátu na něj? Inu, proč ne. Shodou okolností jsem stál před čtrnácti dny jak v příslušném kostele, tak v jeho kryptě, učím historii (atentátu věnuji vždy aspoň tři vyučovací jednotky včetně "hrané rekonstrukce") a těm místním fachidiotům bych rád vzkázal, že každé zpřístupnění této události širší veřejnosti je v pořádku, pokud divák pochopí, o jak heroický čin zahraničního i domácího protinacistického odboje se jednalo. Jo, a hraje tam Rosamunde Pikeová, což je už samo o sobě dostačující...