Maják (2019)

Fascinujícím způsobem natočené a ozvučené dvouhodinové nic. Navíc jsem byl po celou dobu projekce v bludu, že toho mladšího magora hraje hoch, jehož jsme viděli na plátně vyrůstat coby čarodějníčka Harryho Pottera, ale závěrečný titulek prozradil, že šlo o toho druhého ("upírského") ometáka.

Třetí princ (1982)

Po mnoha mnoha letech jsem opět zhlédl od začátku do konce a docenil kvality pohádkového příběhu o třetím princi Jaroslavovi, který se neupínal na princeznu jako jeho bratři, celou dobu se dementně pochechtával (asi aby se zdůraznila jeho lehkomyslnost), kvůli klíči se neváhal vyspat s dvorní dámou a nakonec všechny zachránil. Včetně Jirky Bartošky, a to je nějakej řízek.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Epizody 1-3 jsou zbytečné (opravdu někdo potřeboval vidět, jak se z A. Skywalkera stane Darth Vader?), epizody 4- 6 jsou z mnoha důvodů nesmrtelná klasika a epizody 7- 9 jsou nadbytečné. Obsedantně odkazují na původní trilogii, scenáristicky nedrží pohromadě, nevynikají ani hereckými výkony, ale stejně jsem je opětkoval, protože Millenium Falcon, John Williams a v případě devítky zvukové efekty v Dolby Atmos vytažené na max. Užil jsem si to.

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

V charakteristice Zloby mi chybí ještě Válečný. Vždyť je tam všechno: útok střemhlavých bombardérů plus efektivní protiletecká obrana (např. Bitva u Midway a to včetně herecké účasti Eda Skreina), likvidace "nenáviděné rasy" za pomoci lstivého nahnání "do sprch" (např. Šedá zóna, Saulův syn) i hrdinné obětování se "zalehnutím kulometného hnízda" (libovolný sovětský válečný film). A nevím, proč by měl někdo na konci zakrývat té koze rohy, nepotřebovala spíš podojit?

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Pokud se Fleischer rozhodne kráčet ve stopách kolegy Linklatera, můžeme se za deset let dočkat dalšího dílu. V něm bude zase všechno přes (docela zábavný) kopírák a Stoneová s Breslinovou definitivně dokážou, že nepatří k tomu šťastnému typu žen, které s věkem zrají do krásy.

Ztracené okamžiky (2019)

Scenárista si vzal patrně jako předlohu Eastwoodův Dokonalý svět, ale důsledně jej zbavil veškeré akce a humoru. Chlapce zbavil navíc i sluchu. Léto vyměnil za zimu, uprchlého zločince nepustil na cestu, nýbrž jej usalašil v hospodářské budově. Režisér se místo budování napětí soustředil na "artový" způsob vyprávění, výsledkem je film, který pocitově trvá dvojnásobek své skutečné délky.

Sedm a víc (1973)

Zatímco G.Hackman vytěžoval úspěch Francouzské spojky v jejím marseilleském pokračování, jeho herecký parťák R.Scheider dostal hlavní roli v tomto filmu, jehož námět dodal Sonny Grosso (reálný předobraz Scheiderovy postavy ve Spojce, v níž si zahrál menší roli), zrežíroval ho producent Spojky, hudbu složil opět D.Ellis a u automobilové honičky nesměl chybět šéfkaskadér B.Hickman (který si ve Spojce i zde střihl herecký part). Sedm a víc vůbec není špatný film, především v něm však absentuje šarmantní a charismatický záporák typu F.Reye.

Ad Astra (2019)

Scenáristicky Apocalypse Now plus nějaké drobky popadané z pracovního stolu Terrence Malicka, režijně ovšem nesmlouvavé naplnění tvůrčí vize. Jen mě po skončení projekce napadlo, zda kvůli pochopení těch několika základních životních pravd musel major McBride skutečně cestovat tak daleko.

Sever - Střet zájmů (2019) (epizoda)

Jednotlivé epizody seriálů běžně nehodnotím ani nekomentuji, ale tady musím udělat výjimku. Jednak jsem byl celý první díl rozladěný z toho, že snad Sedláček opustil svou mantru "rodina bez psa není úplná" (napraveno), jednak mi přišlo odvážné, až drzé inscenovat pro další děj zcela zbytečnou "spektakulární" automobilovou honičku jen proto, aby hlavní hrdina mohl doma říct manželce, že při rychlé jízdě zažívá návaly paniky. Jo, a Mádl s Benonim jsou alpacinovsky podměreční, což vyniklo zejména ve scéně s informátorem.

Žiť (2010)

Přiznávám, že mě vyústění Bykovova Majora překvapilo, až rozladilo. Po zhlédnutí Žiť, které chápu trochu jako rozcvičku před komplexnějším druhým filmem, ale dává dokonalý smysl. Tou největší touhou režisérových postav je přežít, ochránit sebe a svoje nejbližší. Za každou cenu.