Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Muži v černém: Globální nuda. Takovýhle název sedí víc, než se na první pohled zdá. Nejenom, že noví Muži v černém patří mezi nejnudnější filmy (nejen) roku 2019, jsou dokonce tak nudní, že na ně do kin skoro nikdo nepřišel (a to se jinak aspoň u nás chodí i na horší věci) a jejich globální tržby jsou prostě průser. Zaslouženě. Kdo by šel na takovou nudu znova? A kdo by něco takového doporučil svým příbuzným, známým či přátelům? Přitom před premiérou měl film celkem dobrou výchozí pozici: zajímavé obsazení plné hvězdných jmen, spojení s celkem populární značkou, a z fajn trailerů to vypadalo na vtipný akční výplach se super audiovizuálem. Příběh u téhle série nikdy nebyl super komplikovaný, ale minimálně napoprvé fungoval díky dobře napsaným postavám. Dvojka už byla trochu mimo, ale díky krátké stopáži se to ještě dá. Trojka je ještě i s ohraným konceptem cestování v čase taky ujde. Ovšem čtyřka nebo spíš spin-off je tragédie. Necelé dvě hodiny mi připadaly asi jako čtyři. Příběh úplně vyšuměl. Postavy nic moc, ani přes fajn obsazení jsem si nikoho neoblíbila, chemie mezi nimi taky nefungovala, prostě tam herci vedle sebe akorát odříkávali repliky. Když se někdo na někoho naštval nebo měl vůbec vůči někomu projevit nějaké emoce, nebylo tam nic. Opravdu je zarážející, že ve třetím Thorovi to Chrisovi s Tessou tak fungovalo. Otázkou je, jestli je to jen lazy writingem zde nebo se ve skutečnosti nemusejí. Doufám že to první ----- Akce taková nijaká, bez zajímavého nápadu, přitom zrovna tady jsou podle mě díky nekonečně druhů mimozemšťanů možnosti nekonečné. Na soundrack si po pár dnech vůbec nepamatuju. A humor? Tak tam už nefungoval vůbec. Zkrátka v tom filmu nic není. Je úplně prázdný. Ani ten merch si po tomhle nemá člověk chuť koupit. 4/10

Klaus (2019)

Pokud máte zrovna pifku na Českou poštu, Klaus tu by tu nenávist mohl aspoň na chvíli zmírnit. Základ je sice klasika o napraveném hříšníkovi, ale podaná nejlepším možným způsobem. Klaus je dojemný, milý, se zajímavou animací, hudbou a napínavými akčními scénami. Je škoda, že když je od Netflixu, nikdy nepoběží v klasické televizi, ono hned by s ním ten Vánoční program vypadal líp. 9/10

Manželská historie (2019)

Je to excelentně zahraný, Scarlett a Adamem Driverem do toho dávají všechno, všechno jsem jim věřila. Soucítila jsem s nima s oběma (ale fandila víc Charliemu) a prožívala to, i když jsem něco podonýho nezažila a doufám, že ani nikdy nezažiju. I přes nebo možná právě díky excelentnímu herectví bylo dost nepříjemné ten film sledovat. Ne, že by byl špatný, to naopak, ale to, co se v něm děje... hodně to na mě zapůsobilo. V jednu chvíli jsem to chtěla vypnout a přála si konec, ale nešlo se od toho odtrhnout, tak intenzivní to pro mě bylo. Uf... Hned tak se na to znovu nepodívám. 9/10

Mandalorian (2019) (seriál)

Mandalorian je nejen první hraný, ale i první Star Wars seriál vůbec, který jsem se začala sledovat (animáky mě převážně z nedostatku času a také kvůli pro mě nevábně vypadající animaci moc nelákají, ale někdy na ně taky dojde). ------------------- PRVNÍ série: Dojmy jsou po první sérii zatím převážně pozitivní, ale musím přiznat, že moje očekávání byla o něco vyšší. V kombinaci s jinými faktory tak zatím nejvyšší hodnocení udělit nemůžu. Potenciál tu ale určitě je a na nejedné epizodě to je vidět. Bohužel zbytek epizod seriál docela dost sráží. ----- To, že stopáž epizod dosahuje max. 46 minut, se dá v pohodě zkousnout, konec konců často se stává, že hodinové a delší epizody jsou zbytečně přetažené, nudné a děj je tak řidší a řidší. Čekala jsem tak rychle ubíhající dynamický děj, kde by nebyl prostor pro nudu a zároveň bych se těšila na další epizodu. Taky jsem čekala, že v ději nebudou žádné fillery. U obojího mě Mandalorian zklamal, i když u těch fillerů to platí jen z části… I přes krátkou stopáž epizod děj alespoň v první sérii ubíhal až neuvěřitelně pomalu a kolikrát mi přišlo, že se tam nic neděje, tuplem nic důležitého pro hlavní dějovou linku (o jejíž existenci jsem nejednou zapochybovala). S tím souvisí i zmíněné fillery: minimálně dvě epizody mi přišly jako fillery, ve kterých se nic nikam nepohnulo a jen se tím zabíjel čas, jakoby tvůrci nevěděli, co dál. U klasických tv seriálů, které se vysílají tempem 1 epizoda za týden a mají 20+ epizod na sérii, je celkem běžné, že se kvůli nutnosti dodržet vysílací harmonogram objevují sem tam fillery, ale u exkluzivního seriálu pro streamovací službu o 8 epizodách na sérii? Dojem z těchto epizod byl sice částečně napraven v epizodě sedmé, kdy se postavy nebo flashbacky z fillerů opět ukázaly, ale stejně tyto epizody považuji za naprosto zbytečné, jelikož i bez jejich znalosti se u závěrečných dvou epizod díky klasické rekapitulaci na začátku epizod obejdete a pro vývoj hlavního hrdiny také dle mého nemají význam, protože už před fillerama je jasný, že „Baby Yodu“ má rád bude ho chránit, ať to stojí cokoliv, což se až do konce série nezmění. Sám hlavní hrdina je fajn, takovej sympaťák, i když až do poslední epizody nesundá helmu a do té doby neznáme ani jeho pravé jméno. ----- Někteří tvrdí, že vizuál vypadá jak z fanouškovského videa, ale mě to tak hrozné zase nepřijde, ale prostor pro zlepšení i tady určitě je. Soundtrack mi z celého seriálu sedl nejméně, ono tyhle westernové melodie mě nikdy zrovna moc nebraly a Mandalorian na tom nic nezměnil. Výjimečně jsem tak ráda, že až na dvě tři scény jsem si soundtracku během sledování nevšimla. Btw. ukázka neschopnosti stormtrooperů a jejich rozhovor potěšily, to bylo fakt vtipný, jinak mi humor v paměti moc neutkvěl. ---------------------- DRUHÁ série: je jako celek o něco lepší než první a byla by ještě lepší, kdyby nebyl příběh zejména v první polovině tolik natahován sidequesty, v jednu chvíli už to bylo fakt otravné. Děj se pořádně rozjede až ke konci, v tu chvíli je však utnut a obávám se, že v případné další sérii by se začalo stejně jako zde, a to sice brutálním zpomalením a zbytečným zdržováním děje. Aspoň že je tu fajn akce, která taky celkem slouží jako zdržovačka, ale na rozdíl od oněch sidequestů je zábavná a rychleji to čekání na posun v ději utíká. Co se postav týče, líbí se, že konečně víme jméno „Baby Yody“ a že Din Djarin konečně upustil od toho, že se nesmí za žádnou cenu sundat helmu, takže jeho představitele konečně vidíme i víc než jednou. Pak je tu samozřejmě návrat slavných postav, z nichž jednu jsem poznala poprvé, a to sice Ahsoku, která se mi v podání Rosario Dawson líbila, tak snad se mi bude jako postava líbit, až se dostanu k animáku. To mě přivádí k fanservisu, kterého je tady opravdu hodně a dost to zachraňuje, jinak by asi tenhle seriál tolik lidí neadorovalo. I když to na mě tak nepůsobí, tak naprosto chápu, proč na někoho jo, na mě přesně takhle působil fanservis v seriálu Star Trek: Picard. 8/10

Jeho temné esence (2019) (seriál)

Můj vysněný fantasy seriál podle mojí velmi oblíbené knižní fantasy série. První kniha mě naprosto nadchla a po jejím přečtení jsem si zároveň uvědomila, proč film Zlatý kompas neuspěl: prohodili v něm totiž dvě třetiny knihy (Bolvangar a Svalbard), tudíž příběh tak ztratil smysl a konec filmu už definitivně potvrdil to, že dalšího filmu se už nedočkáme, ono na ten konec by se stejně navazovalo dost těžko. Film měl sice hezčí vizuál, takový výraznější, naleštěnější a Bolvangar v něm vypadal jako nádherný klidný místečko, ale fakt, že občas mu to dodávalo takový skoro až pohádkový look. Vizuál seriálu sice není tak krásně výrazný, ale ošklivý rozhodně není, naopak efekty (hlavně medvědi a deamoni) jsou moc dobře udělaní a jen potvrzují to, že seriály se vizuálem v klidu vyrovnají filmům. Podoba prostředí zatím víceméně odpovídá mým představám z knih, některé postavy též, u některých si nejsem jistá, už je to nějaký rok, co jsem knihy četla. Obsazení se mi víc líbilo asi u filmu (teda až na hlavní postavu Lyry, tady je to v seriálu výrazně lepší), hlavně teda Daniel Craig a Nicole Kidman, ale stejné postavy lorda Asriela a Paní Coulterové jsou i zde zahráni výbornými herci, a to sice mým oblíbencem Jamesem McAvoyem a v některých chvílích vážné démonickou Ruth Wilson (ta vlastně odpovídá popisu paní Coulterové z knih víc, než Nicole Kidman). Nejvíc se mi na začátku nezdálo obsazení Rumunů, ale zvykla jsem si, takže pohoda. Příběhově po první sérii zatím dobré, dokonce se tu prolínají události s druhou knihou, ale to nemusí byt nutně špatně, i když možná tím nečtenářům knih a neznalých filmu trochu zkazili překvapení… fakt je ale, že tím navnazují na další sérii. Podobné je to u znělky, ve které je naznačeno, co se bude nejen v první sérii dít, ale nebojte, není to spoileroidní. Jinak znělka je fantastická, s parádní obrazovou sekvencí doplněná o nádhernou hudbu od Lorne Balfe, tohle se vážně povedlo. Víc v části komentáře k jednotlivým sériím, zde už se SPOILERy: -------------------- PRVNÍ série: Jak jsem již naznačila výše, jsou tu oproti knize jisté změny. Některé jsem poznala hned a některé si možná ani neuvědomila, přecejenom už je to pár let, co jsem knihy četla a zrovna nemám moc čas je číst znovu. Navíc prý čerpali z nějakých prequelových knih, které u nás tuším zatím nevyšly. Také nemohli mít asi všechno stejné jako ve filmové adaptaci, i když zrovna první třetina knihy je i ve filmu zadaptována dobře, to až po Trollesundu a nalezení Billyho to ve filmu dějově šlo do háje. ----- První třetina knihy měla ve filmu větší spád, tady jsou z toho tři hodiny a na tempu je to bohužel znát a nedivím se, že to někoho odradilo. Je to podobné jak u letošních Watchmenů, tam také trvalo, než se děj pořádně rozjel a lidé kvůli tomu seriál předčasně opouštěli, což je v obou případech hrozná škoda. I Esence mají co nabídnout, zejména zajímavý svět, který díky seriálovému formátu můžeme lépe prozkoumat, zajímavý děj, který se z pohádky postupně přehoupne do dospělé temné fantasy, zajímavé postavy (aspoň většinu) a pak i na seriál skvěle zvládnutý vizuál a krásnou hudbu od Lorne Balfeho. Nejlepší epizodou byla asi ta šestá, která se odehrávala v Bolvangaru, byla napínavá s nejlepším tempem a nejemocionálnějšími momenty. Jako klidně se mohla jmenovat přímo „Bolvangar“, ono totiž ty klece na deamony jsou tam tak ve dvou záběrech. Vypustila bych z ní jedině tu dějovou linku z našeho světa, ostatně tu bych z první série vypustila úplně. Ne, že by byla vyloženě špatná, nebo do děje nepatřila, to vůbec ne, jen je až z druhé knihy. V ději první knihy se neobjevuje vůbec, to vím na tuty. Podle mě je to lepší, děj nikam neodbočuje, ale v seriálové adaptaci se holt rozhodli jinak. A nejsem si jistá, jestli úplně dobře. Čtenáři knih sice vědí o co jde, ale pro ostatní to bude podle mě matoucí a může jim to zkazit překvapení. A moc nepomáhá, že je to až zbytečně roztažené, celý ten děj okolo Willa, který je zde „vložený“ navíc, v knize zabral tuším tak pár kapitol max, a seběhlo se to tam dost rychle. ----- Krom pomalejšího začátku a linky z našeho světa nemám zatím, co bych vytkla, párkrát mě navíc tvůrci zvládli mile potěšit, i třeba tím, že na rozdíl od filmu neměnili jméno Iofura Raknissona. Těším se na další sérii, pokud se budou držet knihy tak, jako doposud (tzn. to důležité zůstane tak, jak má), čeká nás opravdu kulervoucí epické fantasy. ---------------------- DRUHÁ série: Opravdu výborné. Druhá série je snad ještě lepší než ta první. Excelentní adaptace, takhle by to mělo vypadat. Změny oproti knize minimální a nijak nenarušují podstatu knihy, příběhu, postav… nakonec mi ani nevadilo posunutí Willovy dějové linie již do první série, nakonec je to možná i dobře. Bavily mě i některé věci navíc oproti knize (Divoženky vs Magistérium aj.). Někomu může vadit ze začátku podobně jako u první série pomalejší tempo, má to ale svůj důvod, lépe tak poznáme postavy, nová místa (zde se naplno rozvíjí myšlenka vícero světů), zorientujeme se v ději. Ke konci se to pak ale rozjede a přichází lákačka na velké finále. Ve třetí knize je toho hodně a je to takzvaně „epic“, takže se fakt těším a štve mě, že se zase musí čekat. Ještě musím zmínit, že vizuálně i hudebně opět krása. Fakt byla radost to sledovat. Zdá se, že se HBO od Hry o Trůny opravdu poučilo. ------------------------ TŘETÍ série: opět skvělá adaptace, není vlastně nač si stěžovat. Příběh, charaktery, vše si zachovává ducha předlohy, na rozdíl od třeba Zaklínače nebo Prstenů moci seriál namísto poplivání předlohu ctí a autor se za tuhle adaptaci určitě stydět nemusí, naopak. Efekty i hudba si také drží úroveň, HBO a BBC si opět pohlídali production values. Seriál stejně ale asi opět zapadne ve stínu těch Prstenů nebo Rodu draka. Těžko říct proč, když taky dovede být také řádně epický a stejně tak dovede oslnit i skvělými dialogy, které dovedou bez problému utáhnout celou epizodu. Problém asi bude, stejně jako u prvních dvou sérií, pomalé tempo. Seriál si i tady dává na čas a pokud někdo nečetl předlohu nebo ho to téma a svět nezaujme, tak to po pár epizodách vzdá, protože seriál si diváka neumí na začátku dostatečně zaháčkovat. Ale snad kdo viděl předchozí série, už by tuhle do konce dotáhnout mohl. ---- Jako fanynku knih mě snad zamrzí jen trochu odbytá linka Mary ve světě Mulef, ale asi chápu, proč ji tak zredukovali na úkor zbytku. --------- Jsem ráda, že HBO a BBC dotáhli adaptaci Pullmanovy trilogie do konce, ty knihy si to opravdu zasloužily. A je zvlášť v dnešní době zázrak, že je to adaptace důstojná, skvělá, ctící a zachovávající ducha předlohy. Kdo by si po Zaklínači od Netflixu či Prstenech moci od Amazonu potřeboval spravit chuť a (draci ho třeba tolik neberou nebo už je viděl), doporučuji právě Jeho temné esence. 9/10

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Až do teď jsem doopravdy netušila, jak moc se mi Star Wars dostaly pod kůži. Ani nevím, kdy naposledy jsem zažila tak velký zklamání (proti tomu je zklamání z novýho Hellboye nic) a na*rání. Triky, akce a super, to bylo epický, i když to bylo deus ex machina (hudba už tak super nebyla), ale ten příběh... PROČ? Co to jako mělo bejt?!?! Na konci jsem se chytala za hlavu a hystericky se smála, to už jsem nemohla. Po Tronovi Disney poslal do p*dele další značku (i když jinak). Bravo! 4/10

Watchmen (2019) (seriál)

Komentář je sestaven převážně z poznámek dělaných během sledování celého seriálu a odráží tak to, jak se moje pocity a dojmy ze seriálu měnily během sledování. A taky je plný SPOILERů: Jedná se o moje první setkání s Lindelofovou seriálovou tvorbou (z filmovou jsem se již setkala a až snad na jednu výjimku pro mě jím podepsané scénáře nebyly nic extra). Slyšela jsem, že Lindelofovy seriály se rozjíždějí pomalu a jsou plné tajemství a otázek, na které buď nejsou odpovědi vůbec nebo se na ně musí dlouho čekat. Tohle podle mě seriálové Watchmeny dost vystihuje. Je škoda, že hodně lidí nemá moc velkou trpělivost a seriál odloží nebo odložili, protože je nudil, přišel jim pomalý nebo o ničem (někteří ovšem nezkousli téma rasismu). Watchmeni jsou totiž ten případ, kdy se vyplatí počkat si, kdy se to pak rozjede a divákovi nakonec spadne čelist nad tím, jak je ten seriál vlastně geniální. ----- První epizoda pro mě osobně byla hodně divná, docela trvalo, než se vůbec něco začalo dít. Ten způsob zpracování tématu rasismu, kdy to vypadá, jako kdyby černoši byli nadřazená rasa a běloši jen podřadní „barbaři“, mi přišel dost zvláštní, ale nenaštval mě. Řekla jsem si, že se to klidně mohlo stát i v naší realitě, ale nedošlo k tomu. Adrian Veidt alias Ozymandias v podání Jeremyho Ironse mi na začátku přišel jen jako nadbytečná výplň, která měla sloužit jako úlitba fanouškům původního komiksu a filmu, aby měli nějaké to pomrknutí. ----- Tyto dojmy přetrvávaly až do třetí epizody. ----- Od třetí epizody seriál začal být o dost zajímavější, i když na plný počet to stále nebylo. Ale kromě Ozymandiase se tu ukázala další postava z komiksu a filmu - Laurie Blakeová (dříve Jupiterová), která pracuje jako agentka FBI a chytá vigilanty. Zajímavý vývoj u někoho, kdo vigilantem kdysi sám byl. V tu chvíli byla Jean Smart ze seriálu moje nejoblíbenější herečka, i její postava mi přišla super, jak se s ničím ne*rala a zároveň měla všechno na háku. Jinak v téhle epizodě došlo ještě na dost WTF představení další postavy, Lady Trieu, miliardářky, co moc nechodí mezi lidí a má nějaké výzkumné zařízení za městem. ----- Tou dobou mi vrtalo hlavou a štvalo mě, že nevím, kdo a proč Ozymandiase vězní, kde ho vězní, a co to má být s tím pěstováním služebníků. Podobně jsem přemýšlela také nad tím, co mají v plánu Will Reeves a Lady Trieu. ----- Pátá epizoda zaměřená na Wadea/Zrcadlo duše, na jeho minulost mi zprvu moc nesedla, jelikož Wade nebyl moje nejoblíbenější postava, ale zase se příběh víc propojoval a nakonec došlo na odhalení o Sedmé kavalerii a jejích plánech… trochu jsem tušila spiknutí v politických kruzích. A konečně bylo odhaleno něco víc o Ozymandiasově vězení! ----- Šestá epizoda je od zbytku dost odlišná. Prakticky celá je černobílá a je složená z flashbacků o minulosti Willa Reevese. A dozvěděli jsme se hodně nejen o jeho minulosti (to, že byl Soudce v kápi a první „superhrdina“/vigilant mě fakt dostalo), ale i o Minutemenech, předchůdcích Sedmé kavalerie a to, jak Will zabil Judda Crawforda. ----- Sedmá epizoda už to rozjela naplno a pomalé tempo zmizelo. Přišly další šokující odhalení a zvraty: zase něco o Lady Trieu (WTF kůra ze slona?) a něco z minulosti Angely Abarové (proč se stala Sister Night…). Nejvíc mě dostalo to, že Dr. Manhattan byl v Tulse, celou dobu! To pro mě bylo jako… Holy Shit! A byl to Cal, manžel Angely… Akorát další scéna s Ozymandiasem byla dle mého trochu mimo… V době premiéry sedmé epizody se tady v diskuzi objevil odkaz na článek na Redditu, kde prý si někdo už z dřívějška domyslel, že Cal je Manhattan… no, po bitvě (zde tedy odhalení) je každej generál, že jo… ----- Na rozdíl od Disneyovského Mandaloriana jsem se postupně na každou novou epizodu těšila víc a víc a u posledních dvou jsem se rovnou nemohla dočkat. ----- Osmá epizoda je sice na první pohled věnována především vztahu mezi Angelou a Dr. Manhattanem, ale do toho tvůrci „zabalili“ ještě zbytek Angeliny minulosti, vzpomínky na „původní Watchmeny“ a zodpovězení toho, jak Ozymandias dostal tam, kde byl, na což jsem netrpělivě čekala sedm epizod a skoro přestala doufat, že se to vůbec dozvím. Chválím, že se vyprávění ve více časových liniích nestalo matoucím a vše do sebe zapadlo, to mě fakt potěšilo. ----- Finále bylo fantastické, byť s drobnými chybičkami. Dostali jsme poslední kousky skládačky a všechno do sebe definitivně krásně zapadlo. Konečně jsme se dozvěděli plán Lady Trieu a k tomu to, že je to Ozymandiasova dcera, a že to ji (ne Dr. Manhattana, jak jsem si do té doby myslela) Ozymandias prosil o záchranu z Europy. Ve finále došlo i na několik „osudových“ setkání: Laurie a Dr. Manhattan, Laurie a Ozymandias… i když má epizoda přes hodinu, tahle setkání mi přišla lehce nevyužitá, nedotažená do zdárného konce. Ale zase tahle setkání mi připomněla ten vtip, který Laurie ve třetí epizodě vyprávěla do telefonu. --------- Škoda, že Watchmeni nemají žádnou znělku, i když styl se jejich úvodním titulkům upřít nedá. Soundtrack byl rozhodně zajímavý, skvěle dotvářel atmosféru, určitě jeden z těch lepších seriálových. A to píšu jako někdo, kdo je naštvanej, že tihle dva získali Oscara místo Daft Punku. ----- Abych to shrnula: po Černobylu asi největší seriálové překvapení roku 2019, jak se ten seriál vyvinul od začátku, je neuvěřitelné a ta trpělivost s ním určitě stála za to. 9/10

Vlastníci (2019)

Vlastníci mě zaujali na většinovou českou produkci neobvyklým námětem, byť převzatým z divadelní hry, což je na filmu dost vidět: děj se odehrává prakticky jen v jedné místnosti (+ prostřihy do jednotlivých bytových jednotek a na rozpadající se rozvody, trubky atd. daného baráku), herci občas fakt hodně přehrávali, aby ukázali, co jsou jejich postavy zač (což se v průběhu nezmění, každý zůstane sám sebou, o vývoji postav tak snad až na úplný závěr nemůže být řeč) a hlavně jací jsou jejich postavy kreténi. Snad každá hlavní postava má nějaký problém, nějaký nešvar, který nakonec vede k hádce z ostatními a i ti, co se zprvu jeví jako klidnější kladní hrdinové, nakonec vybuchnou a seřvou se s ostatními navzájem. Jasně, jsou to vymyšlené postavy, ale dovedu si dost dobře představit, že v nějakém tom společenství vlastníků se někdo z takových kreténů může objevit. Fakt jsem některé postavy nesnášela, úplně mě to chvílema až s*alo. Některé scény na mě působily tak intenzivně, že jsem tak jako postavy pomalu ztrácela nervy. A dle reakcí v sále jsem nebyla jediná. Nevím, nakolik tohle ocení ti, kteří na žádné takové schůzi nikdy nebyli. Já ano, naštěstí lidi od nás z baráku jsou normální a nikdo, kdo by se podobal postavám z filmu, mezi nima není. ----- Někoho možná zklame závěr, protože mi přišlo, že ten "vrchol" přišel trochu dřív, než měl. Třeba by se to změnilo, kdyby tam nedávali jistou scénu s Japonkou. ----- Ještě hudba mi přišla moc nahlas, což ale může být problém kina. Mimochodem mám pocit, že tím vážným hudebním podkresem i zpomalování záběrů si tvůrci trochu dělali srandu z úvodu jiných filmů. Nejlepší na konci ta hláška před závěrečnýma titulkama: "Všechny postavy jsou smyšlené. Pokud jste se v nich poznali, pak jste... vlastníci." 8/10

Jumanji: Další level (2019)

Tady je hrozně vidět, že je to jenom pro prachy, třetí Jumanji vůbec vzniknout nemuselo. Občas se mi zdálo až neuvěřitelné, jak předvídatelné to bylo. Fakt jsem si nejednou řekla, co asi za chvíli přijde a v duchu se modlila, aby to tam nedali, ale ne, prostě to tam být muselo a to mi hodně vadilo. Nevadí mi jednoduché příběhy, ani když se mi občas "podaří" něco odhadnout, ale tady to překročilo únosnou mez, tady už mi to přišlo trapné a čím hůř, emočně mě to minulo obloukem. ----- I přes předvídatelnost jsem viděla snahu o změnu oproti předešlým dílům, jenže skoro všechny zajímavé nápady (třeba ten s výměnami těl), do kterých jsem vkládala naděje, byly nakonec zazděny jen proto, aby to skončilo přesně dle očekávání a došlo i na dojemné loučení, urovnání všech vztahů a poučení. ----- Výš to nevytáhne ani zábavná a někdy i fakt cool akce, soundtrack ani pomrkávání na hráče videoher. ------- Musím říct, že i vtipy mi přišly trochu lepší jak minule, i když je vyslovovaly stále stejně nezajímavé postavy (v jakékoliv podobě). ----- Takhle se hra nemění. Schválně, jaké budou výdělky, jestli bude lidi bavit víceméně to samé, co minule. 6/10

Taxikář (1976)

Ne, že bych dávala jenom tři hvězdičky, protože Scorsese řekl, že podle něj marvelovky (z nichž některé mám hodně ráda) "nejsou kinematografie". Mě prostě Taxikář nebavil. Je sice hezký, že je to sonda do duše (nejspíš) psychicky narušeného osamělého jedince, ale ten jedinec mi nebyl dost sympatický a ani dost zajímavý (nedozvíme se o něm skoro nic a pokud jo, díky nespolehlivému vypravěči nevíme, jestli je to vůbec pravda) na to, abych mu nějak fandila nebo s ním nějak soucítila. Když nad tím tak přemýšlím, nebyla mi sympatická žádná z postav. Ani ten děj mě nějak neohromil, nebylo moc těžký odhadnout, kam se to bude ubírat dál, a ni tady nebylo nic, díky čemu bych byla ochotná tu předvídatelnost odpustit. A ta scéna s tím chlapíkem, co špehoval svou ženu mi přišla zbytečná, i když to prý hlavního hrdinu posunulo k tomu, aby si koupil zbraň... no nevím. Joker mě bavil rozhodně víc a fungoval by podle mě líp i bez toho "Jokera" (tj. mohl by se takhle zbláznit i někdo jinej v jiným městě). 6/10