Croodsovi (2013)

Pokaždé, když lezu do sálu, kde jede animák, odkládám všechna očekávání hned za dveřma. A když mi navíc přijde do cesty tak originální nápad, jako kreslený příběh o pravěké famílii, mám skoro nutkání taky zůstat za dveřma a hrát s očekáváním třeba na slepou bábu. O to větším překvápkem pro mě Croodsovi byli. Animace jak z partesu, hudba jak od Silvestriho, svižné tempo a hlavně několik vtipů tak dobrých, že i ta moje očekávání určitě vykukovala zpoza dveří a chlámala se smíchy. S takovou možná zas někdy na animák do kina rád zajdu. Tak a teď - "Douglasi, překul se!"

Hledá se prezident (2013)

Co se dokumentu týče, je to jen slepenec toho, co každý už dávno a několikrát viděl, pokud v průběhu voleb aspoň jednou za týden prošel kolem televize. Čekal jsem větší a odvážnější sondu do zákulisí, dočkal jsem se ale ´jen´ řemeslně dobře zvládnuté památky na významný milník v našich dějinách. No a co se týče samotné volby; nejde o to, kdo vyhrál, ale o to, jak. A pak by taky pro příště nebylo od věci, kdybychom se my Čecháčci, samozvaní králi mezi lidmi, dokázali řídit vlastním rozumem. Pokud ho teda vůbec máme, že?

Na dřeň (2012)

I já vydal jsem se na největší trhák v současné nabídce kin. V ohromném sále Anděla se topili čtyři diváci, z nichž jeden v půlce zašel za plátno a už se nevrátil. Nevím, jestli tam hledal Marion, ale pokud ji našel, tak mu to ze srdce přeju. Byla totiž jasnou jedničkou týmu, který si naordinoval prazvláštní taktiku. Já se bál, že to bude zas ten typ filmu, který je lepší pustit si v MP trojce, protože stejně dobrou polovičku pro slzy nevidíte. No a teď si připadám jako uječená pubertální kravka, která se vzteká, že místo iPodu dostala tablet. Těch emocí tam totiž mohlo být mnohem víc, co mohlo; víc jich tam být přímo mělo! Takhle je to sice hezká psychologická sonda do vztahů lidí s různě pocuchaným osudem, ale co se mi film snažil dát bych nacpal do igelitky. A to je málo. Škoda.

Smrtelné lži (2012)

Mně se líbí, když film není natočený stylem "jen klidně seď, tupý diváku, my ti všechno vysvětlíme a radši hned dvakrát, aby to pochopil i ten gelounek v zadní řadě." V tomhle jakoby se Arbitráž chtěla distancovat od Hollywoodu, jenže zase zapomněla na to, že samotným naznačováním ještě nikdo gól nedal. Taky jsem si v sále vybavil hodiny harmonie, kdy jsme probírali variace. Když už mám jít na rande s holkou, která mi připomíná tucet jiných, tak ať aspoň neříká to samé, co ostatní. Jinak jsem samozřejmě čekal, že po Richardovi se tu bude drandit jako po červené sjezdovce uprostřed sezony, ale to bych po zdejších expertech chtěl asi příliš, kdyby měli uznat, že pro danou roli se jeho čumák hodil náramně. To už má větší šanci doporučení Šalamounovi, který z krásného a jasného názvu Arbitráž udělal další ovci ve stádu filmů s přídomkem "smrteln+á/é/í/ý", aby urychleně vyhledal nějaká pevná futra, o která by si omlátil palici.

Sex a lži města hříchu: Skandál Teda Biniona (2008) (TV film)

Tenhle paskvil by klidně stačilo zkouknout ve zpětným zrcátku, protože pro samou inspiraci skutečnými událostmi zapomněl na to, že někdo už dávno vymyslel, jak točit filmy. No a takhle se to teda vážně nedělá...

Lesní duch (2013)

Jestli si dobře pamatuju, duch z lesa tu startoval na sedmdesáti procentech, po domácí předpremiéře padnul na padesát a teď se zvolna škrábe nad šedesát, kam patří. Podívejte, já nejsem Matty, abych se v tu rozplýval ve slohovém cvičení proč že mi tahle krvavá lázeň přišla průměrná. Mně naslibovali "nejblablabla film, jaký kdy blablabla", čili hororový masakr brutálním duchem, ke kterému si mám prý přinést kyblíček a ubrousek, no a ono ejhle - někde mezi vysílačem a přijímačem se něco podělalo. Zajímavý, že tu spousta lidí píše "na scénář sere pes, když to má atmosféru." No jo, jestli někomu nevadí nesmtelnej Lennon s kobercovkou, postavy, které skoro hodinu nevidíme, názorná ukázka vyproštění zpod auta mocným trhem anebo manuál k zacházení s motorovkou pro handicapované, a když navíc ve všech těch krvavých záplavách klišé cítí atmosféru temného lesa, tak to potom není co řešit. Chápu, že je to podruhé mlácená tatáž sláma, ale snad právě proto mě tyhle žně nechaly chladným.

Válka světů (2005)

Tak já nevím, co vám vadí tentokrát? Jestli nesrovnalosti s knižní předlohou, měli byste asi míň číst! :-P Doufám, že na tom jiném světě nemají televize a půjčovny s filmy Spielberga, protože tenhle jeho návod na naše vlastní finíto mi přijde jako dost dobrý. Nevadil mi Tomáš, nevadila mi Dakota a nevadil mi ani konec. Jo, překvapilo mě, že je vymalováno už po necelých dvou hodinách, na druhou stranu si ale umím živě představit, jak by to asi tak pokračovalo dál, kdyby se Válka světů chtěla přidat ke svým megakamarádům, takže jsem vlastně rád za konec ve stylu mávnutí kouzelného proutku.

M*A*S*H (1970)

Většinou platí 3 hvězdy = zajímavý film, ale bez atmosféry. Bystré hlavy už tuší, kam tím mířím, protože MASH by sice atmosféru mohl rozdávat, jenže zbytek připomíná vlajku staženou na půl žerdi, a to ještě ke všemu v bezvětří. Nejvtipnější postavou je Hrma, se kterou jedna půlka táboru souloží a druhá si z ní dělá šprťouchlata. Jako dobrý, ale "nejlepší komedii všech dob a na celém světě" si představuju krapet jinak. P.S: Srovnání se seriálem mě nezajímá.

Bastardi 3 (2012) odpad!

Že má Magnusek co říct? Sorry, ale mít názor na problematiku vraždících Romů není zrovna těžké. A že se Magnusek svůj názor nebojí říct nahlas? Jo, možná by byl frajer, kdyby svolal tiskovku, napsal článek do novin, uspořádal festival nebo držel tak dva tři měsíce hladovku, ale že se pokusil natočit film (to pokusil je hodně důležité slovo), který svým působením na diváka připomíná slepici zmateně pobíhající po dvorečku, je maximálně tak osel. Hodnotit zamýšlený obsah, nějaká hvězda by se jistě našla. Jenže tady nejsme v autosalonu, nýbrž na filmové databázi a skoro se mně chce napsat, že tu Bastardí trojka ani nemá co dělat. Jejda - já to napsal. Tak to mám asi taky názor...

Bastardi 2 (2011)

Prima Cool se fakt vycajchnovala, že svoje čtvrté narozeniny oslavila zařazením Bastardů do programu. Po Pulp Fiction a Hanebných panchartech je to bez debat třetí nejlepší film, jaký mohla vybrat. A vytáhnul se i Magnusek. Bohužel ne scénářem; vytáhnul se do šířky a hloubky, což je ale zároveň poznatek odpovídající zážitku z filmu. Jan Čenský tu několikrát zopakuje, že Majer není žádnej James Bond. Nikdo mi ovšem nevymluví, že sám Magnusek si to o sobě zcela určitě myslí...