• Pohádka

Římané za humny! (2002) (TV film)

Lehce ironizující odstup dává možnost naznačit torzovitost historických pramenů aniž by vylučoval vytvoření bližší představy této části severní hranice někdejší Římské říše. Právě tato období nás vřazují navzdory různým slovanským nostalgiím, které jsou rovněž součástí našich dějin, do západní Evropy. V dobrém i zlém.

Komisař Moulin: Křehké X (2001) (TV film)

Je dobré vidět, že mezi policisty jsou také lidé se srdcem. Fakt, že spravedlnost alespoň někdy vítězí nad zlem a zločinem, také není zanedbatelný. Kvalita scénáře i herců a nápaditost námětů jsou u francouzského letitého cyklu příslovečné. I tentokrát.

Germáni (2007) (seriál)

Věcné germánské osvěty bourající mýty a klišé není nikdy dost. Znalost pozdní antiky a prvokřesťanství patří k evropským standardům, které byly u našich pradědů a dědů na gymnáziích součástí všeobecného znalostního přehledu.

Malý velký muž (1970)

Je dobré vědět, že byly doby kdy i USA byly schopny kritického myšlení i ve věcném pohledu na vlastní minulost. Evokuje to básnickou sbírku Josefa Václava Sládka NA HROBECH INDIÁNSKÝCH. Přeceňovat americké barbarství nedává valného smyslu; srovnatelných zvěrstev se i ve dvacátém století dopouštěly všechny evropské velmoci a jak prokazují obě světové války také na Evropanech, neomezujíce se zdaleka "jen" na kolonie. Film je šťavnatý i po scénaristické stránce, rámován skvělými hereckými výkony nejen v titulních rolích a provázen hlubokým historismem, který naznačuje, že některých prvků v povaze tehdejších Američanů nejsou prosti ani jejich současní potomci. I zásady variantních morálních metrů a vůbec měřítek.

Zpívá Karel Gott (1973) (pořad)

Jedno je jisté: Karel Gott národ poltí, i když méně než v zakladácím období své umělecké dráhy. A ještě musím připomenout, že byl vždy pěvcem lehké múzy.

Podivuhodní ještěři (2017)

Pozorovatelnost evoluce v rozměru části lidského života - i roku či několika let - je pozoruhodná a nečekaná.

Tátova volha (2018)

Logicky postavený příběh dvou žen vystavených působení mezní životní situace hledá katarzi v hledání zdánlivě zcela zapomenutého nebožtíkova syna. Mezní situace poněkud bizarně zabarvená do někdejší ruského vozu Volha vede ne po hradech a zámcích, ale někdejších nebožtíkových kamarádkách; senilitou stižený přítel se na okamžik vrací do přítomného světa a stává se spouštěcím mechanismem, který mimoděk léčí staré rány. Scénář činí životným výborná režie, špičkové herecké obsazení a dobře promyšlená pointa. To také dává filmu svém souhrnu špičkové vyznění.

Rolling Stones - Hearts for Prague (2018) (TV film)

Po všech stránkách vydařený dokument, který českou havlistickou scénu podává v jejím nejlepším světle. Rolling Stones jsem vždycky cítil jako druhý pól Beatles. A tak když se beatlové rozpadli, byla to i tato nostalgie, která na mně dolehla.  Praha si evokovala, nic o tom netušíc, kulturní prvorepublikovou realitu, ve které velkou výzvou byli, pokud se nepletu, ruští Alexandrovci. Masarykův stadion, dějiště nezapomenutelného 10. všesokolského sletu, který světu demonstroval připravenost Československa vzdorovat nacistickému úchvatu; pro osudové selhání západních demokracií k tomu ale došlo až o sedm let později. I to je strahovský genius loci.

Příběhy slavných - Skáču dobře, skáču rád (2003) (epizoda)

Objevná přínosnost - tak lze nejlépe charakterizovat tento dokument, který je dnes sám o sobě mimořádně cenným historickým faktem. Člověk se jen vžívá do pocitů jeho vynikajícího otce; na prahu devadesátky ukládat syna na věčnost - to je opravdu strašná věc a hrozný pocit.

Ztracení králové z Bioka (2019)

Přínosný dokument přibližuje neznámý kout rovníkové Afriky a současně místo výskytu endemitních primátů se záběry z jejich života. Je to zajímavé a pestré. Pozoruhodné.