Jízda do pekel 2 (2008)

Když jsem do filmu šel, vzpomněl jsem si na pokračování jiného hororového cestovního snímku Stopař, které se mi vůbec nelíbilo. Pak jsem se podíval, kdo režíruje tento film, a koho nevidím. Režiséra druhého Stopaře Morneaua. Ani tentokrát z toho nevyšla žádná hitparáda a i tomuto filmu dávám dvě hvězdy. Kvalitativní rozdíl mezi prvním a druhým snímkem v tomto případě ale nebyl tak výrazný jako v případě Stopařské série (byť skvělé herecké obsazení z jedničky zde dost chybí). Navíc považuju druhou Jízdu za lepší film než je pokračování Stopaře (mám je na opačném konci dvouhvězdičkovek). Není to vyloženě špatné, ale je to takové nemastné neslané.

The Blackcoat's Daughter (2015)

Musím souhlasit s uživatelem juta. Ve snímku se objeví hororová atmosféra (hlavně díky hudbě), avšak kvůli scénáři nemůžu snímek hodnotit dobře. Nefungují ani obě dvě dějové linie, ani jejich propojení a výsledkem je nespokojený divák. Ocenil bych ještě skvělou Kiernan Shipku a podotkl bych, že tím, že film nejede na vlně hororové klasiky, nezahazoval bych jej úplně do koše, protože někomu toto pojetí (jak je ostatně vidět v komentářích) může sednout. Mně teda vyloženě nesedlo.

Lednový muž (1989)

Dostat do filmu takovou hereckou sestavu, mít tak zajímavou zápletku, stvořit tak vynikající závěrečnou zábavnou parodickou zatýkací scénu, a přesto mít ve výsledku z filmu takovou nudu, to chce taky kumšt. Hlavním problémem je totiž scénář, který je málo vtipný na komedii, málo napínavý na krimi a víc na zločin se soustředí na rodinné problémy policisty. Promarněná příležitost.

Zelená míle (1999)

Jako své 2000 hodnocení a 200 komentář jsem chtěl recenzovat něco speciálního. Zdejší hodnocení nelhalo, skutečně kvalitní, působivý snímek, který i přes svojí dlouhatánskou stopáž dokáže udržet divákovu pozornost. Nad obyčejné vězeňské drama, které jsem očekával, ho posouvají právě ty magické nadpřirozené prvky. A z té scény popravy běhal mráz po zádech.

Mercy Black (2019)

"Nevíte, kdo je Mercy Black?" "To asi ne." "Myslím, že žije v mém domě." Na vymyšlení si imaginárního přítele není nic špatného, dokud vás nedonutí spáchat vraždu či se nestane skutečným. Při sledování příběhu o démonovi Černé Mercy si nejde nevzpomenout na historky o Slendermanovi (koneckonců sám režisér přiznal inspiraci) a třeba také na filmového Boogeymana. Na první pohled to nevypadá nijak originálně (a zrovna já proti rutinérské filmařině nic nemám), přesto má příběh něco, co jej nevšedním dělá. A to je taková nerozhodnost, takové kolísání mezi skutečností a nadpřirozenem, mezi duchy a mezi realitou. Hlavně v závěru to jde ze strany na stranu jako kyvadlo. Mezi největší klady řadím herecké výkony hlavních postav, zvládnuté hororové momenty s dobrou atmosférou a dějové zvraty v závěru. Některé postavy však nejsou buď dobře napsané, dobře zahrané, případně dostatečně využité. A samotný vzhled Mercy Black diváka taky moc nepotěší. Tři hvězdy. "Spiders live inside her, and Mercy knows my name. You can never find her, unless you give her pain"

Janghwa, hongryeon (2003)

První půle jihokorejského "Příběhu dvou sester" je jakousi ukolébavkou s občasným hororovým momentem a rozhodně není snadné ji přetrpět. Kdo to dokáže, a mně se to (vzhledem k mé trpělivosti poněkud překvapivě) povedlo, zaslouží palec nahoru a kdo u ní zvládne plně udržet pozornost, zaslouží dokonce potlesk. Jako odměnu dostane první "trpělivá" skupinka a strašidelnější a "dějovější" druhou polovinu filmu a druhá "pozorná" skupina ji navíc bude chápat. Jinak snímek je celkově dosti rozporuplná podívaní. Řemeslně někdy vypadá skvěle, jindy zase naopak nic moc (ať už kvůli střihu, či práci s kamerou), herečky většinu času hrají parádně, ale v emocionálně nejvypjatějších momentech dost přehrávají. hudba někdy dost pomůže s atmosférou, jindy jsem si zase však říkal, že být výraznější, scéna by byla strašidelnější, první závěrečný zvrat mi přišel hrozný, druhý naopak geniální. A podobně mi v hlavě přeskakovalo moje hodnocení. Celkově to vidím někde mezi dvěma a třemi hvězdami, konec by si zasloužil tu třetí a kvůli začátku ji filmu nedám. P.S. od režiséra doporučím o 10 let mladší akční kousek s Arnoldem.

Voyagers - Vesmírná mise (2021)

Jedna z loňských novinek, která se mi líbila fakt hodně. Na jednu stranu to opisuje Pána much takovým způsobem, až je to rušivé, na druhou stranu na to lze koukat tak, že to tento geniální příběh představuje v nových kulisách s novými postavami a s několika novými (sci-fi) prvky. Krom toho to má dobrou technickou stránku, skvělé herecké výkony (např. Fionn Whitehead) a napínavou atmosféru. Rozhodně si to ještě někdy s chutí pustím. Jděte do toho od začátku, že je to nepřímá adaptace Goldingova románu, možná se vám to taky zalíbí.

Ubal a zmiz (2021)

"Jménem zákona." "Jménem zákona co?" "Jménem zákona mě moc neser" I letos jsem si, abych mohl hlasovat v Ceně filmových fanoušků Českého lva, pustil hned několik českých filmových kousků a stejně jako loni i letos mám poněkud nečekaného favorita. Ubal a zmiz je svižná gangsterská komedie s velkou kadencí humoru a velmi dobrým hereckým obsazením. Něco, na co nejsme z našeho prostředí moc zvyklí. Vyzdvihl bych hlavně duo policistů Hofmanna s Nohou. K úplné dokonalosti chybí dotažení některých dějových zápletek do konce, ale pět hvězd tomu dám. Je to takový svěží vítr v současné české tvorbě, plné romantických komedií, vztahových dramat, historických filmů, případně krimi. Panu Hobzikovi fandím v další tvorbě a věřím, že i ostatní tvůrci budou přispívat k větší rozmanitosti našich filmů.

Minutes to Midnight (2018)

Silvestrovská oslava, mladí lidé, chata, alkohol, bouře, tajemná legenda, pár tajemných zabijáků, sekery, luky, nože, krev, vraždy, blikající světla, dějové zvraty, odpočet do půlnoci v němž jde o život. Slasher (+), béčkový, gore, pár známějších jmen, režisér Útoku dvojhlavého žraloka, hudba od legendárního Manfrediniho (+), zajímavý námět, nepovedená realizace, podprůměrný horor, hodnocení mezi jednou a dvěma hvězdami, porovnání s ostatními zhodnocenými horory, jedna hvězda. --- P.S. Film se chvílema vlekl podobně jako poslední minuty do půlnoci na Silvestra (nemyslím tím poslední minuty pro postavy ve filmu, těm ubíhaly docela rychle)