Hezké vstávání (2010)

Filmy dějově zasazené do zákulisí filmového či televizního zákulisí pro mě nejsou zdaleka na vrcholu žánrové atraktivity, Hezké vstávání je však poměrně sympatickou komedií, která je stavěna na umné režii a výborném obsazení v čele s roztomile poťouchlou produkční Rachel McAdams a skvělým bručounem Harrisonem Fordem. Taktéž mě oslovila přirozená pohodovost a nenásilnost humoru podpořená zajímavým nástinem pracovních i soukromých lidských vztahů. Na druhou stranu - ani hlušší místa nechybí, zejména ve druhé polovině. 70%

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Třetí filmový projekt o Harrym Potterovi trpí tradičními neduhy této série, tedy přepálenou natahovanou stopáží, dějovou přeplácaností či dramaturgickou schizofrenností, kdy mezi sebou soupeří infantilita s omezou fantazií a snaha o dospěláckou temnou fantasy. Alfonso Cuarón však umí diváka vtáhnout, a tyto nešvary se snaží přebít dynamikou a zdatným technickým aspektem filmového řemesla. Vězeň z Azkabanu se tak pro mě stal ještě celkem snesitelnou zábavou ze škatulky jednohubek na jedno podívání, která si s odřenýma ušima vysloužila čtvrtou hvězdu. 70%

Válečné hry (1983)

Nostalgie jako hrom. Válečné hry mne svého času zaujaly, bavily i zneklidnily. Po dvaceti letech už sice tyto zmíněné atributy značně ohlodal zub času a vzhledem k faktu, že závody ve zbrojení během studené války se také ze společenského a politického života vytratily, a tento film z tohoto stavu těžil, aktuální shlédnutí už poněkud ztratilo na intenzitě diváckého zážitku. Přesto se stále jedná o zábavné a vtahující varování, kritizující zbrojení a zdvihající varovný prst před ponécháním životně důležitých prvků lidstva v rukou napadnutelné či zneužitelné výpočetní techniky. Funguje také jako příjemná připomínka výpočetní techniky oné doby a zajímavé dobrodružství (jen pro pamětníky), přestože zpracování samotné bych nenazval zcela povedeným. 70% (nostalgicky subjektivní hodnocení, objektivně o 10 až 20% méně).

Únos Freddy Heinekena (2015)

Zajímavý a lákavý námět stavěný na reálných základech. Film samotný však je pouze nevýrazným zástupcem řady thrillerů o únosech, přestože se režisér Alfredson snaží, nedokázal patřičně vygradovat patřičné drama, napětí či emoce, nabízí nevýrazné obsazení, snad výjimkou Hopkinse, na němž však tento film až tolik nestojí. Naštěstí je stopáž střízlivá, přesto mě náznaků nudy film neušetřil. Ve výsledku jen velmi průměrný kidnapping thriller, snažící se na Heinekenově únosu pouze svézt.

Charlie Bartlett (2007)

Další z řady středoškolských filmů, a přesto tak trochu jiný. Jeví se inteligentně, nevtíravě vtipně a s nadhledem se snaží působit životně moudře. Potud příjemné a nenáročné, navíc herecky sympaticky obsazené. Bohužel v polovině druhé se koná pád do hloubi klišé, která s sebou zákonitě přináší porci nudy. Škoda.

We Are Still Here (2015)

We Are Still Here možná trochu doplácí na fakt, že v posledních době začínám být duchařinami přesycen. Objektivně však lze říci, že misky vah se v případě tohoto dílka mírně přiklání k té povedenější polovině. Film disponuje depresivně tíživou atmosférou, sympatickým přístupem, že méně je někdy více, nehezkými démony, účinnými lekačkami, krvavými momenty či výborně vygradovaným finále. Bohužel ospalejší sekvence nechybí také. Přesto velmi poctivé tři hvězdičky.

Dokonalý svědek s.r.o. (2015)

Hollywoodský instant, a téměř "odpad!", který se snaží svou nálepku komedie obhájit rádoby humorem založeném na křečovitém primitivním scénáři, účelově vykreslujícím hlavního hrdinu coby největšího možného troubu, dále na chrlení vulgarit, nevkusném zoofilním trapasu, povinné pařbě generující spoustu dalších trapasů či na naprosto absurdních situacích, násilně se mě snažících přesvědčit, že se snad mám smát. Ne! The Wedding Ringer je typ konzumního humoru, který je mi na hony vzdálený, a který jsem dokázal dokoukat až na třetí pokus. Herci jsou navíc velmi průměrní. Kaley Cuoco je sice i v tomto filmu "Sweeting", bohužel už tradičně dokazuje, že drtivá většina seriálových hvězd má problém prosadit se ve světě filmovém, je velmi nevýrazná. Navíc mě Kaley přestala naprosto zajímat vždy, když se na scéně objevila Olivia Thirlby. 10%

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Naprosto famózní, až nepříjemně realistická, první dvacetiminutovka, která zcela po právu vešla do dějin válečného žánru. Na druhou stranu si Steven Spielberg hned v úvodu postavil laťku natolik vysoko, že zákonitě nemohl tuto úroveň uržet po celý film. Přesto se po celou stopáž koná vysoce kvalitní řemeslo, především po technické stránce. Bohužel Steven Spielberg je nejen výborný filmový řemeslník, ale taktéž je chorobně závislý na plytších emociálních výlevech, které jsou charakteristické pro téměř celou jeho filmografii, Ryan není výjimkou. Spielberg si navíc počíná až přiliš účelově s mírným nadužíváním vlasteneckého sentimentu. Občas se snaží diváka sáhodlouhými dialogy přesvědčit, že i voják je jen obyčejný člověk, který ve svém domově zanechal zcela všední starosti. Divák si je tohoto faktu vědom, ale tato přesvědčovací metoda mu nefunguje, navíc tím činí, své jinak výborné dílo, natahovaným. Ve vyprávění a emocích mi chybí trocha bezprostřednosti, navíc mi nesedí fiktivní historka, dávající světu na odiv, jak lidské má americká armáda velení. Zachraňte vojína Ryana bezesporu patří k pilířům novodobého válečného filmu, a mé výše popsané výtky na tom nic nemění, a ani není mým úmyslem toto zpochybňovat.

Demonic (2015)

Další horor recyklující ten nejotřepanější segment svého žánru, navíc ke své škodě (až na výjimky) spíše nudí, než leká.

Poslední přežije (2015)

Akční instant s hloupým scénářem, avšak naštěstí s poměrně svižnou dynamikou, díky které jsem se dokázal urdžovat v jakž takž bavícím se módu. Také elektronický soundtrack je mou krevní skupinou. Pierce Brosnan se zde sice čvachtá v béčkovém filmovém světě, ale jako hlavní záporák je zde dobrý a šarmantní. Naopak Milla Jovovich se zde ocitla v roli, ve které musí občas použít hereckou mimiku, což ji opravdu nejde - je to velmi špatná herečka, její fanoušci snad prominou.