Prostě úžasná (1994)

Film z kategorie až pohádkově naivních, ale současně příjemný, milý, sladký a přirozeně zábavný, až je jeho sledování pozitivním zážitkem. Melanie Griffith je v roli ženy, která diváka vede k zamyšlení, že posuzování člověka podle zevnějšku není spolehlivým vodítkem, prostě úžasná. Richard Benjamin předvádí, že i nenáročná zábava se dá natočit na úrovni, byť občas ztrácí nad svým dílem kontrolu – zejména v akční honičce s Malcolmem McDowellem. 70%

Učitelka angličtiny (2013)

Samotný začátek filmu dával naději, že to možná nebude tak špatný film – nechyběla lehká vtipnost, nadhled, kouzlo a nápad. Velice brzy se však vše jmenované vytratilo jako pára nad hrncem a Učitelka angličtiny se zvrhla v po všech stránkách neobratné poselství o zdolávání životních překážek a cestě za sny. Julianne Moore se povedlo film uchránit před ještě větším průšvihem, Greg Kinnear a líbezná Lily Collins se jí v tom snažili v menších rolích pomáhat, ale nestačilo to.

Zlatý kompas (2007)

Zlatý kompas se snaží být načančaný, účelově se snaží nabídnout roztodivné hračičky, sympatická i zlá zvířátka, hodné i zlé postavy, dětskou hrdinku, zajímavou digitální výpravu a dynamickou akci. Tedy ingredience komerční směsi, která však v tomto případě pokulhává ve spojení v konzistentní filmové dobrodružství, protože nenabízí nic osobitého, a už vůbec ne zajímavého a nikde neviděného. Snaha opřít se o jméno Nicole Kidman a Daniela Craiga (majícího málo prostoru) se míjí účinkem. Hlavní dětská hvězda Dakota Blue Richards je snaživá a sympatická, toto však tuto jednohubku, která mi na rodinný film občas připadá až příliš agresivní, nepozvedne. Přesto stále stravitelnější než např. Narnie. 50%

Zakletý v čase (2009)

Víc než v čase jsem se cítil zakletý ve špatném scénáři. Jedná se o kýčovitou povrchní romantiku zabalenou do sci-fi kabátku plného nelogičností a kusovitosti. Vznikl tak nevýrazný a vysoce nazajímavý film, který sází na dojení emocí okamžiku, na smysluplnost děje se zde však nehraje. Režisér Schwentke se snaží, to mu neupírám, to ale nestačí, navíc co pozvedne charismatická Rachel McAdams, toporný Eric Bana zase shodí. S vysokým ratingem na ČSFD se nemohu bohužel ztotožnit.

Interview (2014)

Humoristická střelba do severokorejského vůdce si sice už z principu zaslouží vysoké ocenění, na ČSFD se však nehraje na principy, ale na hodnocení kvalit filmů. V The Interview se opět ukazuje, že humor Setha Rogena je mi na hony vzdálený. Jeví se mi hloupý, nikoli vtipný a v kombinaci s faktem, že jeho film neměl hlavu, ani patu, jsem se nudil. Tu jednu hvězdu dávám za uvolněně se vyžívajícího Jamese Franca a jako vždy sympatickou Lizzy Caplan. S Rogenovými autorskými díly plné idiocie tímto do budoucna končím, protože více uráží mou inteligenci, než Kim Čong-una samotného! 10%

Diana (2013)

Spíše tuctová červená knihovna těžící ze jména Diany, než vážně míněné drama či dokonce životopis alespoň dílčího období života titulní postavy. Přesto jsem se přímo nenudil, i když kvalitní drama si rozhodně představuji jinak, toto byla jen průměrná jednohubka, ke které nemám potřebu se vracet. 50%

Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

Katastrofa pokoušející se klasický český seriál pozvednout na fantasy světových rozměrů. Výsledkem je však pravý opak, který se utopil v tom nejsmradlavějším bahně trapnosti, neumětelství a ztráty soudnosti. Nechtěně úsměvné laborování s digitální technikou, špatný scénář, režie (nepovedený Vorlíčkův konec kariéry) i herci (včetně těch zkušených). Zajímalo by mě, zda v tomto projektu fungoval nějaký supervizor, který by sladil dohromady herce a následnou digitálně-trikovou postprodukci – z fušerského výsledku to vypadá, že nikoli. Nekoukatelný balast a možná až nespravedlivě krutý debut pro Helenu Nováčkovou, který pravděpodobně pohřbil její kariéru hned v zárodku. Nebezpečný odpad!

Labyrint: Útěk (2014)

Záplava sci-fi adaptací pro teen publikum pokračuje, což hovoří za vše. Tato kapka v záplavě, patří k těm koukatelnějším, přesto se v každém ohledu topí v průměrnosti.

Mimzy (2007)

Po velmi rozpačitém začátku Mimzy dokázal přecejen vtáhnout, i když jsem musel činit nemalé úsilí, aby tomu zůstalo až do konce, který je mimochodem nemastný neslaný. Jednoduché sci-fi, kde hrají prim dětští hrdinové, což dává tušit poctu/vykrádání (vyberte si sami) úspěšných rodinných projektů z 80. let (např. Spielberg). Zvolená forma je však velmi nešťastná - artové náznaky nechápe cílové dětské publikum, dospělé zase bude mít problém s nekvalitním scénářem, špatnou režií, slabým soundtrackem a chlapcem, který je obsazen velmi toporným dětským hercem. Viděl jsem však mnohem horší dětské sci-fi experimenty, proto, abych odlišil , dám velmi matné tři hvězdy. 50%

Ledové ostří (1992)

Co do filmařiny se sice nejedná o umělecké dílo, ale o popkulturní romantickou pohádku o lásce tak trochu přenášející úspěšný koncept Hříšného tance na brusle a led. Ledové ostří mě však oslovilo více než onen zmiňovaný hit. V ideálním poměru totiž míchá uvolňující relax koktejl obsahující romantickou limonádu, jednoduchý, ale učinný humor, patřičnou dávku sarkasmu, sportovní náboj, líbivý soundtrack a sympatickou hlavní dvojici, kde Moira Kelly je k sežrání i v situacích, kdy je protivná. Divačky také budou s jejím partnerem dozajista spokojeni. Uznávám, že scénář nepatří mezi nejsofistikovanější, ale tato limonáda mě dokázala hodně oslovit, pobavit i dojmout, takže proč to hvězdičkově neocenit? 90%