Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Sci-Fi

Recenze (2 725)

Blood Beach (1980)

Můj první zářez do hororových osmdesátek a hned taková příšerná kravina. Písečné mostrum pod pláží je sice dobrý nápad, ale protože se ukáže až ve finále a na krev nezbyly peníze, jediná akce co ve filmu uvidíme je pár lidí pohlcených pískem. A protože to dohromady vyjde tak na pět minut, zbytek filmu se kecá, kecá a zas kecá. Pomalé tempo ještě podtrhuje zoufale nepadnoucí jazzová hudba a nezajímavé postavy v čele s příšerně nesympatickým policajtem Burta Younga a celková lacinost tohoto "svěžího dílka".

Phantasm (1979)

Mám moc rád Phantasm. Na rozdíl od jiných sérií jsem ji viděl už v dospělém věku a tak jsem si mohl vychutnat Coscarelliho ujetou fantazii plnou krev sajících koulí, trpaslíků a samozřejmě geniálního Tall Mana. Jedinička se drží při zemi, nevypráví nijak skvělý příběh a nasere finálním twistem kdo vlastně umřel ale přesto je skvělá. Je akční, strašidelná, atmosférická (mauzeleum s bránou na jinou planetu), má výbornou variaci na hudební motiv z Halloweenu a celkově ukazuje, jak budou vypadat hororové osmdesátky. A Tall Manovo Booooyyyy se zaryje do hlavy stejně hluboko jako Freddyho rukavice nebo Jasonova mačeta.

plakát

Prokletí Salemu (1979) (TV film)

TV filmy většinou nesháním a nehodnotím, ale nechat si ujít jednoho z prvních Kingů a navíc od Toba Hoopera by byl hřích, zvlášť když je to jeden z těch filmů, které jsem ve dvaceti marně sháněl po videopůjčovnách. A Salem´s Lot rozhodně nezklamal. Je to typický King - malé městečko, plno zajímavých postav a spousta času na to se s nimi dopodrobna seznámit, aby pak postupně přitahoval obrátku a vše vyvrcholilo hrůzostrašným finále v děsivém domě. Jde o TV film, takže nečekejte potoky krve, nicméně co hrůzostrašnosti Salem´s Lot předčí většinu filmových hororů roku 79 - upíří děti škrabající na okno, Barlow alias Nosferatu, děsivý polorozpadlý dům a hlavně plíživá a neodvratná infiltrace upírů. Herci nejsou nijak známí, ale pár mě známých jmen se objeví (Bedelia, Dzunda, Lewis) a ve svých rolích jsou přesní. Hooper to zvládl perfektně a nakročil od nízkorozpočtových úchyláren k mainstreamu. Není to nejlepší Kingovka, nicméně jako většina z nich mě rozhodně nezklamala. Trošku mě naštvalo akorát pár trapných zatmívaček a scén (rozplynutí v márnici) a zbytečně tragický konec. PS: Shlédnut Director´s Cut, neumím si představit skoro o hodinu kratší verzi. A pokud znáte sedmdesátkovou slaďárnu "Don´t Give Upon Us Baby", která rozdrtila hitparády v USA i Evropě, zpívá ji právě titulní herec z tohoto filmu.

Drákula (1979)

Nebyly to ani Freddy ani Chucky, ani zombíci ale tenhle opus režisérského chameleona Badhama, který navždy poznamenal moje dětství. Někde v 11-12 to byl můj první horor a věci jako šplhající upír nebo volání upírské dcerušky "papá" se navždy vryly do mé paměti. Nostalgie a překvapení, že jsem ten film skutečně našel fungují silně i při hvězdičkovém hodnocení, ale i tak se jedná o výborný film. Výprava je skvostně temná, čemuž dopomáhají lokality jako polorozpadlý blázinec nebo totálně rozpadlý hrad, film má solidní spád a jedna výborná scéna střídá druhou a samotný Drákula? Ten je v tomhle filmu sice romantičtější, ale také smrtelně nebezpečný a schopný všeho. A i po těch letech z něj jde pořádný strach. Stačí když naprosto v klidu sáhne na kříž a s výsměchem ho nechá shořet na prach. U spousty scén včetně brutálního finále jsem se divil, že jsem to jako dítě rozdýchal. Pro tentokrát s mírně přivřenýma očima maximální hodnocení a čert vem přeházené postavy nebo pár logických nesmyslů. A pochopitelně horor roku 1979.

Mláďata (1979)

Cronenberg a jeho horor potřetí a co říct... ani tentokrát mě to nestrhlo. Cronenberg mě začal bavit až v 80. letech se svými klasikami jako Scanners, Moucha nebo Mrtvá zóna, které byly přecejen mainstreamovější. Tady přichází s relativně normálním psychologickým dramatem točícím se kolem jedné rozvrácené rodiny a jednoho velice podivného psychologa, přičemž občas se objeví vraždící děti a někoho zabijí. Nic moc se nedá vytknout - pěkně natočené, dobře zahrané, slušný příběh, solidní finále, ale celý film tak nějak profrčí, nenadchne, neurazí. Tři hvězdičky.

Proroctví (1979)

No tak ani druhý žánrový film od Frankenheimera mě nechytl. On je to možná slavný režisér, ale horory určitě točit neumí. První cca hodina je totiž nefalšované ekologické drama, do kterého je vměstnáno všechno možné - indiáni truchlící za svoji zemi, zlá papírenská společnost ničící životní prostředí, pověsti o duchovi lesa i problém hrdinovy ženy s tím že je těhotná a bojí se to říct. Nefunguje to, protože Foxworth působí se svým hipísáckým zjevem značně nesympaticky, Talia Shire není žádná herečka a hlavně všichni indiáni včetně nepochopitelně obsazeného Assanteho jsou bílí! a režisér se to nepokouší ani maskovat. Posledních 40 minut se to změní na horor, kterému sice nechybí pár slušných scén, ale také pár do očí bijících blbostí a hlavně titulní monstrum vypadá k smíchu. Já vím že v roce 79 nebylo CGI, ale proboha v tomtéž roce vznikl Vetřelec a tohle monstrum se mu neblíží ani z desetiny. Přestože konec je slušný, film u kterého jsem 4x usnul nemůže dostat více jak dvě hvězdičky.

Past na turisty (1979)

Parta teenagerů se dostane do chaty, kde je čeká psychopat se zálibou v maskách, loutkách a telekinezi. Pitomý příběh, pitomé postavy, zoufalé herecké výkony - ale přesto to není špatný film. Past na turisty má chvílemi totiž solidní temnou až psycho atmosféru a pár opravdu vynikajících scén a vražd (dostala mě maska na obličej nebo úplně první smrt na benzínové pumpě). Proto si aspoň ty tři hvězdičky zaslouží.

plakát

When a Stranger Calls (1979)

Tady se někdo trošku inspiroval Halloweenem - mladá teenagerka hlídající děti ohrožená neznámým psychopatem, útěk z blázince, postarší detektiv který ví co je psychopat zač a pátrá po něm. Dlužno říct, že hororové pasáže mají grády, jak úvod s nečekanou pointou tak strhující závěr. Prostřední detektivní pasáž a snaha zlidštit psychopata jsou ovšem nehorázně nudné, možná i proto že jak detektiv, tak psychopat postrádají jakékoliv charisma. Celkově to vychází na průměrný horor/thriler, ale remake se mi líbil mnohem více.

Žízeň (1979)

Upři v roce 1979 modernizovali a po Drákulovi v New Yorku tu máme Australské upíry. Ti sice nemají žádné nadpřirozené schopnosti ani zuby, zato mají perfektně zorganizovaný systém farem, kde nejmodernějšími metodami dojí z lidí krev. A mezi ně se nedobrovolně dostává Kate, poslední potomek Čachtické paní, kterou se upíři snaží zlomit, aby se k nim přidala. Na papíře to zní výborně, ale v reálu i přes pěknou hudbu a kameru je to strašně nezáživně natočené. Žádné napětí, vzrušení, atmosféra (s výjimkou jedné pěkné snové scény), nijaké postavy a pekelně zabitý finále. Ron Hardy je zkušený leč televizní režisér a podle toho bohužel film i vypadá - jako nudné televizní drama.

plakát

The Driller Killer (1979) odpad!

Další amatérská sračka maskovaná za horor a už jich začínám mít plné zuby. Rádoby sociální drama plné fetek a bezďáků s naprosto otřesnou "garáž punk/rock" hudbou a hrdinou, kterému z toho všeho mrdne a začne zabíjet vrtačkou (bez elektriky, čili asi na baterku). Ani se mu nedivím, taky jsem z toho filmu měl pocit že zabít tvůrce vrtačkou by nebyl až tak marný nápad.