Tři mušketýři (1973)

Asi nejklasičtější verze Třech mušketýrů, která mě k mé ostudě vždycky v televizi unikla, ačkoliv ten příběh mám moc rád a pár verzí jsem viděl. Na téhle je asi nejlepší superhvězdné obsazení. Michael York jako mladý, hrdinský a akrobatický D´Artagnan, doplněný drsňákem Reedem, uhlazeným Chamberlainem a bodrým (pro mě neznámým) Finlayem. Jako eye candy Welchová, trojice záporáků úlisný Heston, temný Lee a Dunawayová a jako královský pár to jistí Cassel a Chaplinová. Přesná výprava, která umí krásný načinčaný palác i různé pajzly a chudinské uličky, pěkná hudba, řekl bych poměrně přesný příběh honby za královniným náhrdelníkem. A světe div spousta humoru! Místy až nablblého (chudák sluha), místy geniálního - kradení jídla v souboji :) Jediné s čím mám trošku problém jsou souboje, které nejsou elegantní šermovačkou, ale spíše chaotickou holomajznou, nicméně mají švih a každý možný i nemožný špinavý trik. Celkově výborné akčně-komediální zpracování a už se těším na pokračování. Vzhledem k nulové konkurenci jednoznačně historický film roku 1973.

Zlatá Sindibádova cesta (1973)

Než přišel boom fantasy v 80. let, byla trojice Sindibádovek spolu s "Jáson a Argonauti" snad jediným pořádným zástupcem. Ten první díl z padesátek jsem asi v dětství neviděl a o to víc si ho před pár lety užil. Trojku si pamatuju dobře a druhý díl? Popravdě nebyl jsem si jistý. Ono to totiž první hodinu za moc nestojí - nezajímavý Sindibád závodí o tři části nějakého amuletu se zlým čarodějem Kourou, který akorát koulí očima a stárne, dál je tu pár zbytečných vedlejších postav a sexy holka. Pluje se na moři a nic moc se neděje. Jenže až se začne něco dít, tak to stojí za to a dětské vzpomínky se vrací. Kylop-kentaur, griffin či úžasná šestiruká Kálí, do toho zelení pralidi a parádní finální souboj se záporákem. Zkrátka finální půlhodina na 5*, děj předtím max na 3*, výsledek 4*. PS: K nepoznání změnění "Dr. Who" Baker (Koura) a "Doyle" M. Shaw (námořník Rašíd). Fantasy roku 1973.

Motýlek (1973)

Věžeňské filmy mám moc rád, ale těch slavných a kvalitních je minimum. A Motýlek je jedna z největších klasik žánru a také jeden z nejslavnějších filmů roku 1973. Kdysi dávno jsem ho viděl, nepamatoval si ani scénu, takže jsem si to mohl znovu užít na 100%. Je to výjimečný film už tím, kde a kdy se odehrává - na počátku 20. století a někde uprostřed džungle. Vězni nemají prakticky žádná práva, sadističtí dozorci je v klidu popraví na gilotině nebo aspoň pošlou chytat holýma rukama aligátora. A kdo má opravdu smůlu, skončí na 2 roky v díře, z toho půl roku bez světla. Je to brutální, krvavý film, plný nechutností (pojídání brouků, malomocní!) a podrazů, který se kupodivu v druhé půlce mění na plnohodnotný dobrodružný film s mořem, džunglí a domorodci. K tomu výborná výprava, krásná Goldsmithova hudba a ti herci! I Dustin Hoffman jako slabošský podvodníček je fyzicky k nepoznání a samozřejmě válí. Ale filmu kraje Steve McQueen, jehož tisíckrát zlomený vězeň s nekonečnou touhou po svobodě je jeho životní rolí. A to nemluvím o fyzické proměně jakou projde - na začátku drsňák na konci stařeček nad hrobem. Skončí to dobře a já jsem na 100% spokojen. Takhle vypadá skutečná klasika na 5*.

Poslední eskorta (1973)

Kurvadoprdele to byl sprostej film :) Dabéři z ČT si v roce 2000 dali opravdu záležet a všechna čest :) Jinak Poslední eskorta je jeden z těch slavných filmů, na které jsem se moc těšil. Je to o dvou zkušených námořnících, kteří eskortují mladého námořníka do vězení. Ten je kleptoman a životem nepolíbený mladík, který má tu smůlu, že zkusil ukrást peníze manželce velitele a vyfásl 8 let. Plán rychle ho odvézt a užít si volna se tak mění na to, že mu ukazují o čem je život. Pivko, dobrý jídlo, hipís, tráva, balení holek, rvačka či bordel. Nicholson si to dává opět na 200% a řádí jako frajer, drsňák, hláškař a učitel, ovšem začínající Randy Quaid jako chlap jak hora a přitom naprosto naivní neviňátko je taky skvělý. Otis Young je tam spíše do počtu. Je to takový ten žánr, o který se marně snažíme my - celou dobu se člověk výborně baví a přitom pod tím se odehrává solidní drama o kterém víte, že nedopadne dobře. Vyústění v tom jak se zachová jedna z postav mě to dost zkazilo, proto jen 4*, ale hodně silné.

Papírový měsíc (1973)

Na tohle jsem se docela těšil, protože se mi odjakživa líbil ten krásný filmový plakát a zajímavý název. A navíc Bogdanovich mě ze začátku své kariéry rozsekal tím jak zvládl perfektní komedii i perfektní retro drama. Papírový měsíc je tak něco mezi. Stylové černobílé retro z 30. let plné tehdejších písniček mixnuté relativně svižnou komedií. Drobný podvodníček s biblemi dostává na krk malou dcerku své zesnulé přítelkyně, jejíž táta by mohl i nemusel být a veze ji k příbuzným. A protože dívenka rozhodně není hloupá, začnou si přivydělávat podvody. Zkrátka road movie jaké mám rád, občas geniálně vtipná (dvacetidolarovka, zbavování se otravné Trixie) a ke konci nečekaně napínavá (pašeráci alkoholu). Obsadit do hlavních rolí otce a dceru O´Nealovy byl výborný nápad, ta chemie je neskutečná a malá Tatum dokonalé čertovo kvítko :) Na 5* mě tam chybělo mě to trošku toho kýče, nějaká ta přepálená scéna, která ukáže že jim na sobě opravdu záleží, ale silné 4* si to rozhodně zaslouží.

Na úrovni (1973)

On je ženatý a chce milenku, ona není proti. Klasický námět, který je mi proti srsti, protože to vždycky někdo odsere. Tady to začíná jako relativně vtipná komedie (všechny překážky úspěšného zásunu), pokračuje to takovou dramedy (hádky) a končí jako pořádně hořká a smutná romanťárna (telegram). Zasmál jsem se, ale jinak mě to moc nenadchlo, rozhodně to není čistá feel good komedie. Jinak Segal je standartní a ty 3* jsou spíše kvůli Jacksonové. Její cynická, urýpaná, ledově chladná a pragmatická ženská je místy fakt na ranu... a na konci Vám ji bude líto. Ovšem že by tohle bylo na Oskara, navíc druhého v průběhu 4 let? To se některým xkrát lepším herečkám nepovedlo za celý život.

Strašák (1973)

Mám rád podobné filmy, tenhle byl tak trochu ve stylu Půlnočního kovboje. Dva loseři na cestě, kteří se sblíží a zažívají spolu krásné, vtipné i smutné chvíle. Jeden z nich je věčné dítě a vtipálek, který strávil roky na moři a jediné co chce je dát lampu svému dítěti, které nikdy neviděl. Druhý propuštěný kriminálník, občas nesnesitelný pedant a rapl, který touží otevřít si myčku. Občas je to až přes čáru (pokus o znásilnění ve vězení) a samozřejmě v depresivních sedmdesátkách přijde na konci něco brutálního (telefonát) a napůl smutný konec. Ale třeba to nakonec dobře dopadne a oni si tu myčku přece jen otevřou... Každopádně pěkný film. Sice bez nějakého velkého příběhu, ale táhnou ho dva mistři svého oboru Pacino a Hackman a to na 4* bohatě stačí.

Racek Jonathan Livingston (1973)

Menší peklíčko a zcela neobjektivní hodnocení. Racek poletuje v krásných záběrech za doprovodu krásné hudby a zpěvu Neila Diamonda... fascinující, dokud jsem nezjistil, že se na to budu koukat přes hodinu a půl. To mě ty krásné záběry a hudba začly brzy připadat kýčovité, Neil Diamond zpívající o Bohu jako svědek Jehovův a než se mi začaly klížit oči, přemýšlel jsem, proč se dívám na přírodovědný dokument o pitomých raccích. Ovšem poslední půlhodina to dorazila (než jsem za bílého dne usnul). To když se z toho stane new age agitka ve stylu osvoboď své myšlení a můžeš cokoliv, třeba prolétnout skálou, teleportovat se nebo obelstít smrt. Nelíbilo se mi to a velmi... 1* za tu objektivně opravdu pěknou kameru .

Šťastný to muž (1973)

Do morku kostí jsme se zděsil, když jsem zjistil, že jeden z britských divnofilmů šedesátých let Kdyby má pokračování co má tři hodiny. A nakonec to nebylo tak špatné. Pěkná Ondříčkova kamera a naprosto úžasná "britpop" hudba neznámého Alana Price. A klukovský Malcolm McDowell, který prochází filmem se směsicí naivity, ambicioznosti a odevzdanosti. Je to taková cesťákova odysea, muž který začíná jako prodejce kafe čelí postupně více a více absurdním situacím (za mě top hororová nemocnice nebo vojenská základna), zažívá vzestup i pád. Místy je to i vtipné, jen je to prostě film bez příběhu, bez pořádného začátku či konce, jen sled různých situací. A ta tříhodinová stopáž je na to prostě moc, to se dá ustát u nějakého nadupaného velkofilmu, ale ne u nezávislého v podstatě povídkového dramatu.

Poslední americký hrdina (1973)

Závodní film tak průměrný, že nevím co mám psát. Vidlácká atmosféra, country, taťka pálící whisky, kamarádi, jedna holka a naprosto průměrné závody NASCAR (čili pořád dokola). Jeff Bridges hraje namachrovaný hovado a plýtvá talentem, jeho mladý brácha Gary Busey je stejná držka jako v pozdějších letech a v pozadí je ještě relativně mladý Lane Smith. Nenudil jsem se a pokud Vás to baví, nudit se nebudete taky, ale přišlo mi to celkem o ničem.