Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

TV spot

Freemind

Jak mám Ashbyho rád, tak tohle mi příliš nesedlo. Technicky samozřejmě nemám námitek, má to styl a myšlenku, určitě to není hloupý film. Celý děj ale vlastně začne ničím, přejde přes nic a skončí u ničeho. Několikrát jsem se zasmál, dvě nebo tři scény skoro dosahovaly na vysokou příčku Byl jsem při tom nebo Harold a Maude, ale to je asi tak všechno. Určitě doporučuji, je to originální a vtipný příběh, který má šanci zaujmout - já jsem se prostě vcelku nudil. ()

Anderton

Je to partia poriadnych volov, ale sú to správni chlapi. Túto eskortu im bol čert dlžný, ale asi nikdy na ňu nezabudnú. Ja som sa bál nejakej novohollywoodskej preumelkovanej nudy, ale Ashby ma dokázal na hodinu a trištvrte vtiahnuť tak, že by film mohol byť kľudne aj dlhší. A spoločne s ním aj Nicholson, ktorý to myslí vždy dobre, ale občas sa mu to vymkne kontrole. Po ruke má potom vždy ako argument nejaký zaujímavý psychologický žvást. Posledná eskorta je na prvý pohľad komédia, na druhý kritika establishmentu a na tretí príbeh jedného zbytočne zmareného ľudského osudu. Poprípade v ľubovoľnom poradí podľa nálady a povahy diváka. Pre mňa teda presne v opačnom poradí. ()

Autogram

Aj keď je to eskorta väzňa, nazvime ich veselou partiou námorníkov, sa premiestňuje z miesta na miesto, robí vylomeniny a všeobecný bordel. Ten skutočný bordel aj navštívia, nováčik získa pár zážitkov a uvidíme pár chabých fórikov (sklenené oko). Nakoniec zakotvia tam, kde majú, ale nie je to žiadna extra zábavná jazda. Aj Jack Nicholson má svoje slabšie chvíľky a tu asi scenár nevydal na lepší výsledok. ()

dobytek

Někde jsem se dočet, že tady Jack Nicholson údajně předved svůj vůbec nejlepší výkon. Nechci polemizovat nad tim, jestli byl lepší tady nebo v Přeletu nad kukaččim hnízdem, ale v každym případě tenhle film prakticky ukrad pro sebe. Otis Young a Randy Quaid sice svoje role zahráli bez nějakejch vad na kráse, ale Nicholson je svym výkonem odsunul až na druhou kolej. Jinak celej film je o tom, že tahle trojice navštěvuje různý hospody a bordely a užívá si života. Konec je hořkej, ale na mě působil dost rozpačitě. Myslim si, že se dala vymyslet i nějaká lepší pointa. 70% ()

radektejkal

Nejsem příliš empatický na komedie tohoto typu. Kluka mi bylo samozřejmě líto, ale na drama to nebylo. Badass (Nicholson) mi tradičně sympatický nebyl; ve všech filmech z něj vyzařuje něco, co se mi příliš nelíbí, prostě takový typ. Otázkou je, zda film neměl nějaký přesah. Nespravedlivé odsouzení a následná zkáza mladého života byla je naznačena v režimu "hochu, s tím nic nenaděláš!" Pravda je nejspíš v tom, že to - dle eskortovateůl - byla "hnusná eskorta" a už žádnou další. ()

• Hal Ashby byl v Kanadě zatčen za držení marihuany. Studio Columbia Pictures chtěla režiséra vyměnit a až teprve záruka ze strany Jacka Nicholsona je přiměla od tohoto úmyslu odstoupit. (Terva)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman