Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Jiří K.

Této pohádce uškodilo, že nebyla nikdy kolorizována. Daleko více by vynikla krása kostýmů a exteriérů, kde se film natáčel (Novoborsko, Panská Skála, hrad Bouzov, atd.). Píše se rok 1952 a jistá úlitba režimu je povinná. U většiny dramatických snímků tehdejší doby tuto tendečnost respektuji, ne-li kvituji, ale infiltrovat třídní propagandu do pohádky, to je tedy na velkou debatu...!? Možná proto Pyšná princezna nepatří do škatulky mých "oblíbených" a řadím ji na hvozd mého pomyslného žebříčku. Jedno životní krédo jsem si tady ale našel (bez ironie): "NAD NIKÝM SE NEVYVYŠUJ A PŘED NIKÝM SE NEPONIŽUJ". ()

brooklyn73

Odvolavam co jsem odvolal a slibuji co jsem slibil. Kouzelny pan Neumann.Pro mne nezapomenutelna scena kdy princ a princezna sjizdeji po klade.Po osmi letech jsem videl toto dilo znovu a neuveritelne ,prestoze jsem vedel kdy ktera scena prijde a co bude nasledovat jsem si to moc uzival.Nekterym filmum proste neni co vytknout,bravo! ()

joora1

Pro mě nejklasičtější pohádka, která má všechno, co by pohádka měla mít a žádná jiná pohádka jí nikdy nepřekonala ani nepřekoná. ()

rozbris

Ukázka kapitalistické a komunistické strany v tehdejším světě - tam se žije velmi dobře a tam se zase žije na hov...Proto tuhle pohádku moc nemusím......I!m sorry.... ()

see_sawandrew

Úžasně dementní král chrlící gnoseologickou otázku století, okatá komunistická agitka a nejrychlejší kláda v kinematografii. Slibuji, že před odsouzením budu zohledňovat místo a čas (pokud tedy svůj slib neodvolálm, případně neodvolám odvolání toho odvolání). 60% ()

Billie777

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, klenot mezi pohádkami. A Alena Vránová jako hned druhá po Libušce Šafránkové nejkrásnější princezna. :) Král Vladimír Ráž je sympaťák. Nesmím zapomenout ani na skvělého Stanislava Neumanna a Miloše Kopeckého. A že je v této pohádce propaganda? To bych nějak nedramatizovala, sice je málo a vzhledem ke kvalitně současných pohádek to prominu. ()

Zagros

K pohádce Pyšná princezna mám zvláštní vztah. Byl to vůbec náš první film na videokazetě. Když naši koupili video, vzali k němu právě Pyšnou princeznu. Navíc jsme měli (a naši stále mají) jako vyzvánění domovního zvonku Rozvíjej se poupátko. :-) Tohle a její časté opakování v televizi způsobilo, že jsem ji moc nemusel. Navíc mi pořád přijde jako pohádka pro holky, kde hlavní postava je zahradník a nosí punčocháče. To mě jako kluka fakt nebavilo. Jasně, jako dospělý dokáži ocenit její kvality a občas se na ni i mrknu, ale k mým oblíbeným nikdy patřit nebude. ()

Theraphosa

Myslím si,že nejkouzelnější na této pohádce je to,že se naši hlavní hrdinové do sebe zamilují i ve skutečném životě, kde nejsou problémem rádcové, ale kom*nismus (tím spíš, když byla Alena Vránová vdaná za jednoho z vysoce postavených). Tím ovšem nám, divákům, připravili nevšední podívanou, protože si na žádné vzájemné sympatie hrát nemuseli. Důsledky jejich jednání byly i takové, že se Pyšná princezna nesměla vůbec vysílat a přitom dnes patří k nezapomenutelným českým pohádkám. 80% ()

Paity

Dostává mě ten anglický název Proud Princess, to je skoro jako bych tu pohádkuk neznal. :) V každém případě to patří dnes už do zlatého fondu česko-slovenského filmu a právem. ()

Ještěřák

Protože zhruba od Vánoc 2001 vím, jaké zlo dokáže PYŠNÁ PRINCEZNA a hlavně pak Alča Vránová napáchat v nešťastně zamilovaných lidech, raději jsem se na ni v následujících šesti letech nepodíval ani z vlaku. Jinak se samozřejmě jedná o unikátní a jistě nadprůměrné dílo. Česká pohádková love story #1. ()

McFee

Když si člověk odmyslí těch několik minut rozjařených budovatelských písní a morální ponaučení o práci všeho druhu, tak je to vcelku jednoduchá pohádka. Nicméně Stanislav Neumann hrál výborně a Aleně Vránové to fakt slušelo, takže alespoň za ně 3*. ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015