Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Maryinka

Škoda těch komunistických keců, jejichž množství se ke konci stane téměř neúnosné. Jinak je to totiž opravdu milá pohádka s krásnými kostýmy, výbornými herci, nezapomenutelnými hláškami a bohatou výpravou. Alena Vránová je jako princezna dokonalá, Vladimír Ráž jako princ sympatický a píseň Rozvíjej se poupátko z hlavy jen tak nevymažete. Za tu propagandu ale musím strhnout jednu hvězdu, bohužel. ()

Vesecký

Po celý život mě provázela tahle nejmilejší a nejkrásnější pohádka, co kdy vznikla. Pohádka o království, kde místo krále vládnou tři rádcové s povedeným výběrčím daní, kde je zakázán zpěv a lidé jsou nemilosrdně vydírání. Pohádka o zemi, jakou jsme si vysnili v letech, kdy se pohádka točila. O zemi, kde je všeho hojnost, kde se za poctivou práci mají všichni dobře a kdy je skutečně poctivá práce ceněna nad mamon. Těch krásných nadčasových hlášek: Nic neroste do nebes. Uhlíři, máš zaplacený daně? Ani na příští rok, že jo... Výdělky jsou malé, daně vysoké. Lidí, kteří pracují, je hodně a páni se o ně málo starají. Kdo zlu neodporuje, sám mu pomáhá. Kdo pracuje, musí se mít tak dobře jako v zemi krále Miroslava. Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj. Jaká pak smutná nostalgie při slovech písně: "Skončila se panská pýcha, volně se tu žije, dýchá..." Stejně mě vždycky vhrknou slzy do očí při slovech: "Já už nejsem pyšná." "A přece tě miluji, i když jsi král..." ()

IvcaSammet

Když jsem byla malá, Pyšná princezna se mi líbila. S odstupem času mi na ní ale příšerně vadí její muzikálové části. Pohádka to není špatná a na svou dobu je samozřejmě dobře zpracovaná, ale z dnešního pohledu ji prostě nemůžu hodnotit pěti hvězdičkama. I čtyři jsou moc, film hodnotím třemi hvězdičkami a půl. V pohádce se nachází části, které prostě nejsou stoprocentní a které dokonce i nudí. Vím, že na svou dobu to byla skvělá pohádka, ale pro mě to už na vyšší hodnocení prostě není ... ()

no2

10/10 - Jedna nezapomenutelná scéna vedle druhé, jeden geniální herecký výkon vedle druhého... Poetické, romantické, vtipné, dokonalé... Filmová hudba v duchu v toho nejlepšího z té doby. Ačkoliv po Pyšné princezně vzniklo ještě dalších pět pohádek, které bych neváhal ohodnotit nejvyšším hodnocením, tuto považuji za nejlepší. PS: A ano - proč ji učil na loutnu stupnici, když potřebovala znát akordy? :-) ()

TomasKotlant

Příliš dlouhý úvod, písničky jsou trochu nadužívány a příběh nemá dostatečné pohádkové kouzlo, aby to občas trochu nenudilo. Některé scény jsou však perfektní - ať už se jedná o jízdu na kmeni nebo o bitku ve mlýně. A ta zpívající kytička je taky kouzelná. Kultovní, ale pro mě trochu méně sympatická pohádka. *** Ve zkratce: Zavaž mi střevíček! ()

Richie24

Excelentní záležitost. Jen a pouze poplatnost době, ve které tento skvost vznikal (rok 1952), mi zabránila dát plné hodnocení. Jinak je ale Pyšná princezna přesně to, nač chci jednou za rok koukat, když se řekne "pohádka". 4 ****. ()

zdeny99

Pyšná princezna je vůbec tou první československou pohádkou, která byla kdy natočena. Dodnes drží u nás rekord v návštěvnosti kin, a to přes 8 200 000 diváků, což už jistě žádný film nepřekoná. Za těch takřka 70 let je to již kultovní podívaná s legendárními hláškami a písničkami, namyšlenou princeznou, šišlavým starým králem a dalším mladým uraženým králem. Na dobu svého vzniku má pohádka i čistý obraz, že ani černobílé provedení nevadí. Stejně tak výprava je bohatá a nějaký ten pokus o filmové triky ve scéně s dřevěnou bobovou dráhou by se tu také našel. Je to hodně povedený rozjezd českých pohádek, ze kterého se časem stal symbol Štědrého večera. [24805. hodnocení, 412. komentář, 81%, 952. nejlepší film] ()

Bozvav

Přesto, že dnešní generaci dětí už nejspíše tato poetická pohádka s budovatelskými zpěvy moc neosloví, (moje dcery ji viděly jednou a prý to stačí na celý život), já ji mám velmi ráda. Alena Vránová byla alespoň pro mne, ta nejkrásnější ze všech princezen a to včetně Libušky Šafránkové. Snad jen Milena Dvorská v roli Marušky jí mohla konkurovat.  Vlastně je škoda, že tenkrát nenatočili něco, kde by byly tyto dvě herečky spolu, jako princezny, to by byla krása. Ráže jsem nikdy jako prince moc nemusela (byť jeho práce v dabingu je neocenitelná), to jeho budovatelské nadšení z něj přímo čišelo. Jinak krásná hudba, nádherné lokace, milé písničky a nezapomenutelný král Neumann, to vše dělá z Pyšné princezny nesmrtelnou pohádku, která právem patří ke klenotům české kinematografie. Je to má cca 4 nejoblíbenější ()

-Marc-

Ne že bych si nějak liboval v pohádkách to teda rozhodně ne, už jako malý jsem měl vždycky radši ty kreslené/animované než hrané. Ale tato pohádka mi jako jedna z mála učarovala a přirostla k srdy a zatím nepustila a myslím že ani nepustí. "Rozvíjej se poupátko." "Našli moji rádcové? Našli?" ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015