Haló, haló!

• Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

GordonCZ

Skvělý britský sitcom (nejen) o francouzském odboji během druhé světové války, který hodně staví na povedených hláškách (které jednoznačně táhne kupředu "polucista" Crabtree) a převlecích. Tvůrci si během 85 dílů stihli udělat legraci prakticky ze všech účastníků bojů ve Francii v letech 1940 - 1944. Můžete zde tak potkat "disciplinované" vojáky německého Wehrmachtu, kteří myslí hlavně na to, jak se co nejlépe zabezpečit na dobu po válce, "vřelé" důstojníky Gestapa, kteří jsou "mistry" v oboru sledování a výslechů, agenty britské tajné služby, kteří mluví plynatou francouzštinou, frakce francouzského odboje, v němž jen stěží najdete někoho jiného, než samé baby (doslova), francouzské civilisty, kteří to obratně hrají na obě strany, nebo "statečné" válečníky Mussoliniho italské armády. A přestože se sice "neřežete smíchy" od začátku do konce každého dílu, tento mix opravdu funguje, a to skoro až do konce seriálu. Minimálně poslední sérii už je přesto vidět, že tvůrcům pomalu ale jistě došly nápady, takže se začínají až příliš opakovat. A vzhledem k tomu, že seriál nekončí pátou, ale až devátou sérií, musím objektivně s hodnocením o jednu hvězdičku slevit. ()

morris22

Aneb jak si Angličané představují Francouze za II. sv. války... P.S. Pan LeClerque a jeho převleky nemají chybu! :) ()

konysua

Z nácků se dá dělat prdel pořád. Když si je vezmou do parády britové, můžete si být jistí, že se vám ten koutek občas pozvedne. 8/10 ()

maoc

Ano, celé jsem to dokoukal, ale spíše z donucení, protože najít odlehčený, ale kvalitní česky namluvený seriál aby pohledal. S humorem tvůrců jsem se bohužel značně míjel, i když musím říct, že některé scény byly skvělé. Proto jsou ty hvězdy také tři. ()

Morsie

Miluju britský humor, miluju Haló! haló!. Už jako malá jsem se u některých hlášek řezala smíchy - jednoznačně nejlepší sitcom, jaký jsem doposud viděla. Každá postava je tak dokonalá a zábavná - není jediná, kterou bych neměla ráda. Ovšem prim u mě jednoznačně hraje poručík Gruber se svým tančíkem a potom anglický Polucista - ten prostě nemám chybu! :D Haló! haló! se mi asi nikdy neomrzí... a jsem za to ráda. ()

A_san

Bristký humor je docela dosti specifický. A přesně tohle jde specificky mimo mě. Viděla jsem asi jeden nebo dva díly, ale skoro vůbec se ani nezasmála. ()

kubilov

Některé vtipy a scénky jsou velmi povedené, bohužel mi však občas ten britský humor příliš nevoní. Ovšem Gorden Kaye vede seriál hodně zdařilým způsobem. Nejlepší je ale stejně scéna s hymnou v díle Dort ze zámku. ()

DjsVorel

Hodně vyšperkovaný a přitom nijak složitý seriál. Ačkoliv nerada žertuji na vážná témata, tak tady si ta válka zaslouží zesměšnění a odlehčení.Ten břitký a sarkastický britský humor mě rozhodně ničím neuráží, ba naopak. ()

Fabe

Teď mě dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat: je to vtipný a zábavný díky skvěle napsaným postavám, co drží míru zábavy od začátku až do konce seriálu. ()

knihovna

Dneska jsem se na Novinkách dočetl, že zemřel představitel hlavní role Reného Artoise a vzpomněl jsem si na tenhle parádní seriál. Opakovat geniální hlášky asi nemá cenu, to už tady udělalo hodně lidí přede mnou, tak snad jen vzpomenout na tohle geniální dílo a vzpomenout na hlavního hrdinu - díky Gordone ! ()

Pierret

Sledoval jsem to tak nějak zhuštěně úplně celé. Občas se zastavíte a řeknete si: "Čemu se to vlastně směju?!? Vždyť je to furt to samé!" Ale na konci vám dojde, že právě o to jde, jde o to smát se tomuto typu humoru jako takovému. René je ve své neporazitelný a servírky (zvláště Marie) k nakousnutí. Pojďte a těšte se na konec :) ()

Miroveith

To je prostě výborný!! I když se třeba občas nějaký vtipy opakujou, občas v každým díle, tak je to úplně výborný a ten samej vtip se prostě do každýho toho dílu hodí!!! Fakt úplně výbornej seriál a sranda od začátku až do konce!!! Srdeční záležitost... Každá postava je úplně úžasná, tohle se prostě musí vidět!!!! ()

CZECHYa

Klenot britského hůmoru a zároveň vůle tvůrcu přestat v "nejlepším". Tento seriál je exceletní prvních dvacet dílů, které jsou naprosto jediněčné. Zejména bych vyzdvihnul díl s bouchajícími slepicemi nadopovanými nitroglicerinem, který nemá chybu. Následující díly jsou místy velice šílené, ale přitom zábavné. Tvůrci tento seriál ukončili ve správnou dobu, takže nezačal nudit a mohl se stát legendárním. Škoda jen, že ČT si ho příliš nevážila a vysílála tento seriál v brzkých ranních hodinách nebo těsně po obědě, kdy většina lidí není doma, škoda. Přesto dabing se ČT povedl, Iva Janžurov umí zpívat opravdu falešně. Celkově je Hálo, Hálo zabavným ujetým kvalitním a gegy přeplněným seriálem, který potěší i po několikáté repríze. Tleskám :) ()

Cverna

Jedním slovem unikát! To s jakou lehkostí si britové pohráli z tak závažným tématem je bravurní!!! Já vím, je to cynické, ale po shlédnutí několika dílů by se člověku i zachtělo žít v té strašné době a možná bych se i těšil na setkání s herr Flickem... Všechno tady je tak ztřeštěné, že nikoho ani nenapadne pohoršovat se nad tím, že partyzáni (vlastně partyzánky) mají pro lepší identifikaci uniformy a pokud chce být někdo nenápadný tak musí co nejvíce vyčuhovat z davu... ()

Johannka

Jo, je to dobré, Je to..pěkné. A je to...kravina. :D ale aspoň tam je takový neobtěžující humor, který se dá snést. A některé postavy jsou fakt....:D:D:D:D:D a poručíka Grubera miluju ze všech nejvíc xD jeho a jeho TANČÍÍÍK ^^ :D. ()

OGJon

Smíte mě políbit Helgo. Úžasný seriál z období francouzského odboje. Jediné, co bych seriálu vytkl jsou až moc často se opakující, i když nezapomenutelné, vtipy a scénky. Například hláška "To jsem já, LeClerc" se opakuje snad v každé epizodě a už napodruhé to není vtipné. Přesto je seriál svižný a pokaždé se v něm děje něco nového. ()

Jirásek

Dobře mě teď poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat. Seriál přesně dle mého gusta. Bodré podoledne, moje pumpička a jiné hlášky se dostaly do mého slovníku. Obrovský podíl na mém hodnocení má i dabing Carmen Silvery od Ivy Janžurové, která opravdu neumí zpívat, tak prostě ten odpor ke snaze zpěvu madam Edith všem věříte. Díl za dílem se některé hlášky pořád opakují, ale je to vše tak trefně zabaleno, že se tomu díl za dílem pořád smějete. Navíc erotický apetit servírek vůči „sex sybolu“ Renému je taky slušný. BBC se prostě umí bavit. ()

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)