Haló, haló!

• Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

superzurda

Stejně jako Červený trpaslík i tento seriál postupem času zraje. Ani víc jak osmdesát dílů mu neubralo na vtipu. Právě naopak, postavy se rozvíjí a každá je něčím originální. ()

lehkoživka

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů (až na poslední. 3 série). Výborné postavy: pragmatik, zbabělec, šilhavý připlešlý tlusťoch, sympaťák a sexsymbol v jedné osobě René; jeho žena Edith se svými děsivými hudebními vložkami a roztomile senilní matkou; chladný Herr Flick z gestapa se svou Helgou; teplý poručík Gruber se svým tančíkem, strážník Crabtree se svým bodrým podolednem... Velmi vtipně překonstruované zápletky. Autoři se nijak netají tím, že si dělají srandu i z diváka, což považuji za další plus. Seriál neztrácí na vtipnosti ani s českým dabingem díky geniálně napsaným dialogům a skvěle vybraným hercům. Uvítala jsem i výměnu 2 slabších postav z prvních dílů - přitroublého Hanse za sice stejně tupého, ale výraznějšího Bertorelliho, který vypadá úplně jako Pavel Trávníček (který ho dabuje!), a především servírku Marii (slabší odvar sexbomby Yvette) za trpasličí fanatičku Mimi. Některé díly byly výborné, jiné standardně dobré. V 6. sérii tvůrcům došel dech a už je to o ničem. Od 7. série už se na to nedá koukat. Nicméně těch výborných dílů bylo tolik, že nechávám 5 hvězd. ()

Kloktaldo

Velmi dobrý seriál se skvělým českým dabingem. Časem se sice příhody s útěky britských letců a peripetií kolem salámu trochu ohrají, ale minimálně první dvě série za zhlédnutí stojí. ()

aranek

Někam k 50. epizodě jde o vynikající a nápaditý seriál, hvězdičku ubírá příliš nastavovaná kaše. Plánuju shlédnout v originálním znění. "Uchovejte kladnou hlavu a neobouvejte se." ()

grisos

Jestli chcete vědět jak komplikovaný život ti francouzi vedou, tak tohle je absolutní povinnost vidět. Stejně největší hlásič je polucista Craptree - "Bodré podoledne" je klasikou. Hail Mussolini - to se nikdy neujme. ()

SNCF

Geniální série BBC. I přesto, že se vše točí více-méně kolem dvou hlavních témat (britských letců a obrazu Padlé madony s velkýma melounkama, balonkama, nebo tak nějak...) se podařilo po celou dlouhou dobu 9. řad udržet úroveň. Možná že ne každý se tomuhle způsobu humoru dokáže smát, ale myslím si, že ti kteří to dokáží si tento seriál oblíbí hned po zhlédnutí prvních dílů! ()

HennessyVSOP

Anglické suché a s perfektními nápady. Rozhodně tento seriál nesedne každému, ale já jsem na něm během střední školy prakticky vyrůstal, takže pro mě se jedná o dost velkou nostalgii. Navíc se seriál odehrává v příjemném prostředí druhé světové války. A některé postavy jsou klenoty, například Herr Flick :) Stoí za to vidět. ()

alex011

Čo dodať k tomuto seriálu. Všetko tu už bolo spomínané a aj kritizované. Mne sa pre to všetko tento seriál páči najviac zo všetkých a keby sme mali tú možnosť, že môžme dať jednej položke v databáze CSFD aj 6 hviezdičiek, tak u mňa to bude práve jedine Haló Haló. Tento seriál má toľko krásnych vecí, že t sa ani popísať nedá, má najkrajší záver, aký som kedy na seriály videl. Výsledok = slzy v očiach. Výborne sa tu vydaril aj český dabing, ktorý je zaručene možno lepší než originál :) Briti to ale jednoducho vedia s komédiami :) ()

Nebe007

Bezvadný britský sitcom, na který jsem se koukal už jako malý kluk. V podstatě jsem se díky tomuto seriálu dověděl, že existovala nějaká 2. světová válka. Myslím si, že celkem věrně, i když s velkou nadsázkou, popisuje tehdejší poměry ve válkou okupované Francii. Je zřejmé, že britští tvůrci si z francouzů a němců dělají legraci, ale nezapomněli ušetřit i sami sebe v podobě britských letců. Měl jsem tu čest seriál shlédnout v původním znění i s českým dabingem a musím podotknout, že tento seriál je jeden z mála, kterému dabing neuškodil. Postavy vystupují přirozeně a nepřehrávají, je zde plno bláznivých převleků (LeClerc) a nápadů (Michelle) a také spousta nezapomenutelných hlášek. Vtipy se sice ke konci seriálu opakují, ale kvalitě to příliš neuškodilo. Seriál, který vždy zvedne náladu a zaujme, i když se u něj zrovna netřískáte do kolen. ()

kikin01

Herr Flick a von Smallhausen. To byla panečku dvojka, tenkrát jsem se smál, až jsem se za břicho popadal. Humor, který není pro každého, ale mě si teda získal. ()

Trilobajt

Bodré podoledne... Po dlouhé době opět v TV na ČT2!! Po znovuoživení téhle klasiky jsem musel zvednout hodnocení na plný počet hvězd. Prostě špica! Určitě nepasuje všem, ale ten kdo má rád anglický humor musí být oprávněně uchvácen... ()

Dvorka96

Příběhy z malé francouzské vesničky okupované němci za 2. Světové války. Angličani si zde dělají legraci za všech a všeho bez rozdílu, takže i sami ze sebe. Postavy jsou srandovní, někdy až idiotské (exceluje Gestapo vedené Herr Flikem, ale pozadu není ani poručík Gruber a jeho tančík). Dějově je seriál nic moc a je postaven spíše na humoru. Pokud jste tento seriál ještě neshlédli tak vězte, že první epizody jsou nejlepší, ale postupně se to bude zhoršovat (s malými výjimkami). ()

blekekeke

Podíváte se na rok vzniku a nevěříte, protože ten seriál je stále tak svěží, že vypadá, jako kdyby jej střihli včera :o) Podle mého pohledu je to nejzesměšňující seriál nacizmu. Tenhle se prostě extra povedl :o) ()

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)