Haló, haló!

• Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

kyLuke

Úžasné!!! Britové mě ještě nezklamali a nepovedlo se jim to znovu.... skvěle vtipný seriál, u kterého mám potřebu se smát snad každých 20 vteřin, kde mě vždy scénáristé dostanou tak jednoduchým a prostým, ale díky tomu geniálním humorem.... Je to trošku něco jiného, než např.: humor Monty Pythonů, Červeného trpaslíka, či Hotýlku, ale právě proto asi tak geniální. Zatím jsem viděl sice pouze 8 dílů tohoto seriálu, ale už teď mám za potřebu to hodnotit, protože tohle nemá obdoby!!! ()

_aandyy_

René, Edith, Herr Flick, Helga, Gruber, madam Fanny, ale PŘEDEVŠÍM Crabtree (ta postava je naprosto neskutečná! a vůbec schopnost překládat jeho skvělé novotvary do jiných jazyků).. všichni jsou úžasní! každý z nich komický trochu jiným způsobem, což ale kupodivu dává dohromady úžasný celek a nabízí řadu scén diváka naprosto odrovnávajících. ()

GameboyNES

Psst, to jsem já, Leklerk :) Další povedený britkom, který si můžu pouštět pořád a pořád. Nejoblíbenější postavy: Marie, Ivetka a polucista. Nicméně mám rád všechny, protože každý tam má ty svoje hlášky ()

topi80

Parádní seriál s kavárníkem Reném. Geniálním tahem je pojetí této postavy jako průvodce seriálem, který rozmlouvá s diváky a v podstatě se s nimi dělí o svůj úděl nedobrovolného zoufalého hrdiny odboje. Také další postavy jsou vypečené. Ukrákaná manželka, nesnesitelná tchýně, nadržené servírky a partyzánky, které samozřejmě nemohou odolat Reného kouzlu a sex appealu, jazykově kouzlící britský agent v převleku strážníka, další mistr převleků, padělatel a veterán odboje LeClerc, němečtí oficíři, jejichž jedinou starostí je pohoda a zajištění na budoucnost, či vskutku vykutálený gestapák Herr Flick se svým pobočníkem. A samozřejmě přísný generál, který nikomu z těch postav netoužících po ničem jiném než po klidu nedopřeje klidu. Podobně jako Ženatý se závazky servíruje Haló haló stejné vtipy v různých variacích a funguje to parádně. Navíc skvěle kombinuje inteligentní humor s tím skutečně slabomyslným, takže kdo má rád obojí, přijde si opravdu na své. ()

soldiersn

Znám hodně lidí, kteří tento seriál vysloveně nemají rádi a asi i chápu, že jim nepřipadá zde obsažený styl humoru vtipný, ale spíše trapný. U mě to je ovšem naopak. Už když píšu tento komentář a vybavuju si některé „hlášky“ z tohoto filmu, tak mi cukají koutky… ;) Je zajímavé, že scény a dialogy v tomto seriálu jsou většinou postaveny na stálém opakování (např. angličtí letci, „Bodré podoledne.“, „Ty ženská jedna hloupá“ – i když je pravda, že občas říkal: „Ty huso všech hus!“ ;). Neřekl bych, že seriál gradoval k dokonalosti, ale spíše po celou dobu stagnoval na vysoké příčce, kterou nasadil již na počátku. Na závěr snad jen dvě věci: 1. Celkově 95% a za 2. Renné je borec! ()

imarvin

Mám rád britský humor a tohle je ukázková záležitost. Malé francouzské městečko za druhé světové války, obraz padlé madony s velkými balónky v salámu a Renné Artois atd. atd. Geniální seriál, který bude už navždy patřit mezi mé THE BEST. Propracované vtípky, dvojsmysly, zkrátka všechno, co mám rád. Takže přeji všem BODRÉ PODOLEDNE! ()

herrbierer

Nepatří to sice mezi extraligu britské humorné televizní tvorby, ale bezpochyby to stále patří mezi to nejlepší, co můžete na tv obrazovce vidět. ()

Stoupák

Perfektni zesmesneni valky a naprosto genialni postavy. Gestapacka dvojka v cele s Herr Flickem nema chybu a Reneho uvodni proslovy, ty hovori za vse. "Hansi, rychle ten sejra !" :-D ()

Varangian

Pozorně poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat! - Zkrátka pětihvězdičková záležitost s úžasnými postavičkami a zápletkami... ()

boombang

Bodré podoledne! Nemusíte mne poslouchat a taky vám to klidně zopakuju víckrát, ale to haštěření frantíků s němčourama je vážně psina - i když nesčíslněkrát opakovaná a natahovaná. Hlášky jsou ovšem nezapomenutelné. A český dabing perfektní. "Máme přítele, Herr Flick. Prvního! Nezašel byste k nám na šálek čaje?" - "Tady je gestapo, von Smallhausene, tady není žádný dámský klub!" ()

Kubi21

Bodré, podoledne. Naprosto úžasný seriál plný zvratů, výborných vtipů a nezapomenutelných a kultovních hlášek. Božínku, Madonna s velkými balónky od von Klompa. Jaký stúpido omylo. Ty, ženská jedna hloupá. ()

Dinsberg

Bodré podoledne. Karikování všech národů aktivně zapojených do válečného snažení je docela výstižné. Němci jako mocichtiví úchylové, Italové jako nadržení experti na zmrzlinu, Francouzi jako zpohodlnělé korouhvičky a Angličané jako neschopní pitomci. Ještě štěstí, že Čechoslováci se karikatuře vyhnuli, na to by tenhle seriál nestačil. ()

Stejšn

Zkoušel jsem tomu dát několikrát šanci, ale nikdy jsem žádnou epizodu nedokoukal, po 10 minutách jsem začal přepínat na jiné programy a prostě šel od toho, abych se neunudil k smrti. Nebaví mě to, i když jsem se snažil sebevíc. ()

Týnidlo

K tomuto seriálu potřebuje člověk notnou dávku smyslu pro humor, bez ní si totiž člověk ani neškrtne. Skvělý komentář - Gemini. Naprosto souhlasím:D! ()

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)