Haló, haló!

• Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

SkeeveTulp

Úžasně vtipný seriál, kde hláška stíhá hlášku. Tvůrci si dělají srandu ze všeho, z francouzů, němců i britů, nic jim není svaté. KLAP! A nebudu to víckrát opakovat. ()

Sveter

Tento britský seriál z období druhé světové války ve Francii s neuvěřitelnýcm humorem popisuje žážitky kavárníka Reného s Němci, Gestapem, Göeringem, sestřelenými britskými piloty a samozřejmě se ženami. Po Červeném Trpaslíkovi a Simpsnových nejlepší komediální seriál, který jsem kdy viděl. ČT se ho, jako většinu kvalitního, snažila vytlačit do co nejhorších vysílacích časů. ()

Džej Ár

Další z vynikajících britských sitcomů, který bohužel zapadl díky idiotskému času uvedení v televizi. Celá plejáda nezapomenutelných a svérázných postaviček a neuvěřitelné situace, do kterých se dostávají, dělá z tohoto seriálu jeden z nejvtipnějších sitcomů, které znám. ()

Janos

Gorden Kaye alias René, to je nářez a vůbec všichni herci v tomhle seriálu jsou naprosto skvělí a Herr Flick to je king !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

opus

Vytecne cesky, naprosto genialni v orignalnim zneni a s titulky...kdo jednou zkusil, nebude uz nikdy chtit nic jineho... ()

Kukinho

Bodré podoledne. Tak jenom tenhle pozdrav strážníka Crabtreeho mne dostává do kolen. Perfektní sitcom, ve kterém si Britové dělají najednou legraci z Němců, Francouzů i ze sebe. A nebudu to víckrát opakovat :-) ()

DžejPý

Oceňuji skvělou práci českého dabingu, který exceluje hlavně v dialozích strážníka Crabtreeho - jeho dabér měl asi docela těžkou práci (tolik přežblebtů bych ze sebe plynule nedostal...). Tohle bych v originálním znění nepobral ani při výrazném zpomalení. Rád vzpomínám, jak jsem dvakrát týdně čekal, až začne další díl (dávali je tuším v úterý a ve čtvrtek okolo 22:30) a protože zbytek rodiny už spal, chechtal jsem se do polštářů, abych nikoho nerušil. Stejně většinou někdo přišel, čemu se řehtám... Vřele doporučuji po dni, kdy vás okolí štve a nic vám nejde. Heil Hotel! Klap! ()

Wlashack

"Poručík se mnou nemluví, od rána mi řekl jen "Heil Hitler" ... jeden z nejlepších britských sitcomů. Pravda, některé díly jsou slabší a moc se nepobavíte, ale jako celek je to brilantní. Poručík Gruber ve svém tančíku, gestapák Herr Flig a další nezapomenutelé postavy. Bodré podoledne! ()

nakedsoul

Tak jsem to během měsíce dal celý. Je tam pár geniálních míst, někdy zas čistě prvoplánových a trapných a dají se po pár dílech odhadnout. Některý postavy jsou vážně vtipný, ikdyž dělají pořád totéž. "To jsem já Leclerc" byl v kombinaci s funebrákem výbornej. Bohužel v půlce seriálu nečekaně zesnul představitel jeho role a nahrádníci už nebyli takoví. Strážník Crebtree zas asi nejvíc získal dabingem a v těch slabších dílech, táhnul vtipnost seriálu hlavně on. "Hail Hotel !!", mě zbouralo. Poručík Gruber byl s každou sérií lepší a lepší. Některý postavy utrpěli dabingem a jejich humor se ztratil v překladu. Jedná se o kapitána Bertoreliho (Trávníček z něj udělal Trávníčka), Michelle od partyzánů a třeba i Herr Flick v originále je víc slizkej s tou jeho německou angličtinou. V tom vidím trošku problém, protože jedna z devíz Haló Haló je v těch akcentech a tak René a spol mluví francouzskou angličtinou (taková Ivet je k sežrání), Němčouři svým akcentem (Gruber, Helga nebo Flick jsou epesní (ale Zounar namluvil Grubera skvěle)) a Bertoreli je daleko vtipnější. Takže si myslím, že spoustu vtipů se ztratilo v dabingu. Mrkněte schválně pro zajímavost na You Tube a dejte si nějakej úryvek v původním znění. Zas je ale fakt, že Crebtreemu nerozumím vůbec co říká. :) Ale stejně výbornej seriál!! ()

EricNor

Trošku váhám mezi 4 a 5, ale vždycky jsem se spolehlivě bavil a skoro všechny postavy byli mí oblíbenci. Flick, Gruber, René, bodré podoledne. Ač se René poručíkovi vehementně bránil, jeho představitel posléze přiznal, že je buznička. ()

morasten

Stejná plitkost jako u "jistě pane ministře", tohle je ale možná o něco víc záživnější. Přesto mě to svým velesuchým humorem udolává ke spánku, ač jsem se myslím jedenkrát během pěti dílů zasmála, takže váhám, zda dát jednu nebo dvě ........ mmm.... myslím, že tohle je o třídu lepší než pan ministr, který je nijaký, tohle už nějaké alespoň je, takže hodnotím ** ()

cookman

Chobrý den,nesu vám špatné krávy....úžasná hláška z úžasného serialu,kdo nikdy neviděl ani jeden díl,má čeho litovat ()

kellys2

Nádherné jak si Angličani dělají srandu z Francouzského odboje. Hodiny zábavy a skvělého humoru. Dobře se bavte a dávejte pozor, nebudu to víckrát opakovat! ()

Ctx

"Ty ženská jedna hloupá!" Kdo zná tenhle seriál, zná tuhle větu. Dobře mě teď poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat :o) Většina dílů je super, některé ale pokulhávají. Ale to se není co divit u tak dlouhého seriálu. Ale jsou hlášky, které jsou nesmrtelné a anglický lingvista Crabtree byl i do češtiny přeložen celkem bravurně. Prostě se v tomhle dílku nezapře suchý britský humor, který já osobně mám moc rád. A stejně tak zde najdete i spoustu narážek na nesnášenlivost mezi Anglií a Francií ("Uděluji vám řád VBF!....Ještěže neví, že to znamená Velkej Blbej Frantík" :o) ) - ostatně jako třeba v Červeném trpaslíkovi ("Jean Paul Sarter řekl: Není větší peklo než být zavřený se svými přáteli" - "Rimmere, všichni jeho kámoši byly Frantíci"). Na závěr vám proto mohu popřát jen příjemnou zábavu a Bodré podoledne! ()

padlar

Výborný britský komediální seriál. Dílů má hodně, ty poslední jsou již přeci jen lehce slabší. Nejlepší díly jsou, dle mého, ve 4. až 6. sérii. Typické je časté opakování některých vtípků a hlášek, z nichž některé jsou již kultovní.  Osazenstvo tvoří více, či ještě více, ulítlé postavičky, jejichž ansámbl se postupně rozrůstal. Těžko vybrat ty nejpovedenější. Možná herr Flick z gestapa, italský kapitán Bertorelli (ten původní, jeho náhražka byla spíše ubohá) nebo pohřebák pan Alfons či původní LeClerc. ()

P/\/EL

tohle sem měl fakt rád, absurdní humor na pomezí záměrný trapnosti, ježiš, ale dost často geniální gagy, náckovský okupanti jako docela milí, přátelští, ale dost přitroublí lidé, samozřejmě, něco je slabší, ale přesto, když jsi občas připomenu něco an youtube, musim uznat, že to je prostě super......nj, tak dal bych možná 4, některé gagy jsou takové klišoidní..vlastně sem neviděl všech 85 dílů a když je něco takle dlouhý, tak lze očekávat, že se spousta věcí musí dost opakovat a kvalita kolísat........né, že né..tka já dám rači 4, ale klidně si to zařadim mezi svý oblíbený věci....jinak....bizardní partička podivínů....vopravdu samý nehezký lidi :)... ()

Peregrina

moje srdeční záležitost. Všech 85 dílů mám nahraných na dvd, vzorně srovnaných, očíslovaných a seřazených....na tenhle seriál mi nikdo nesmí sáhnout. Jak lze válku přežít se zdravým rozumem? No rozhodně ne v kavárně René!!! :-D Skvostný scénář, skvělé dialogy, a co hlavně - neuvěřitelné herecké obsazení - na celém seriálu je vidět, jak si herci své role vysloveně užívali....nesmím opomenout také vynikající český dabing, který seriálu vůbec nic neubírá, ba naopak - dává....Kde by byl přiteplelý poručík Gruber bez vynikajícího dabingu Martina Zounara? A co teprve chrabrý Rene Artois bez Postráneckého? A madame Edith kvílející falešné písně bez Ivy Janžurové? a třešinka na dortu - strážník Crabtree a jeho Bodré podoledne - geniální český překlad všech jeho přežblebtů, jak často říká René - áá, to je to anglické jelito, co si myslí, že umí francouzsky, lingvista Crabtree :-D Můžu to vidět pořád!!!! ()

burg

Až dosud jsem nevěřil, že existuje britský seriál, který mě bude nudit. Vida, stalo se. V podstatě jedna velká trapárna, vůbec mě to nechytlo. Ale abych nekřivdil, pár dílů bylo v celku obstojných. Nevím jestli to bylo dabingem, ale prostě si mě tenhle britcom nezískal. ()

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)