Jsou rozdílní jako čtyři živly, ale spojil je boj proti stejnému nepříteli... Pistolník Emmett rozhodně není žádný zelenáč, strávil delší čas ve vězení a právě se chystá do Kalifornie. Přitom se chce zastavit v městečku Silverado, kde hodlá navštívit své blízké příbuzné. Na cestě je přepaden neznámými muži, za dramatických okolností se seznámí s dalšími psanci, málomluvným Padenem a černochem Malem a na poslední chvíli zachrání svého bratra Jakea před smrtí na šibenici. Když všichni prchají z městečka Turley, vůbec netuší, že se brzy znovu spolu setkají právě v Silveradu. Tomu a celému okolí všemocnou rukou vládnou šerif Cobb a bohatý starousedlík McKendrick… Film natočil režisér Lawrence Kasdan (Náhodný turista, Wyatt Earp, Francouzský polibek), který jím vzdal hold klasickému žánru westernu. Velkou šanci přitom dal hlavním hereckým představitelům, osamělého pistolníka Padena hraje Kevin Kline, Emmetta Scott Glenn, mladého Jakea ztělesnil Kevin Costner a zarputilého Afroameričana Mala vytvořil Danny Glover. (Česká televize)

sud

Opravdu nepochopím, proč tento film se stal v době natočení propadákem. Vždyť je to skvělý western plný přestřelek, napětí a tvrdých mužů. Z dobrého hereckého obsazení bych vyzdvihl hlavně Kevina Costnera jako mírně střeleného kovboje Jakea, Briana Dennehyho jako zlotřilého šerifa Cobba a Scotta Glenna jako Emetha. A ještě abych nezapomněl, také Dannyho Glovera. No řekněte, viděli jste v jiném westernu černocha, který střílí ze dvou henryovek? ()

ClintEastwood

Clint Eastwood kdysi řekl, že jazz a western jsou dva jediné ryze americké žánry. Nejsem zrovna vášnivým posluchačem barových hudebníků, ale přiznávám, že si občas poslechnu Charlieho Parkera. Ovšem co si dopřávám velmi často je pořádný western. A Silverado je pro mě dodnes nejen nostalgická vzpomínka, ale stále vysoká kvalita s perfektním obsazením. ()

Davies182

Skrz naskrz prohnilé město, čtyři hrdinové každým coulem, a spousta olova k vyprázdnění ze všech myslitelných druhů koltů a pušek. Před tím, než každý z (nejen) ústředního kvarteta hereckých ostrostřelců natočil filmové klasiky a vyrostl v nefalšovanou hollywoodskou star, dostal možnost zahrát si v Silveradu - což jsem absolutně netušil. A je to radost pohledět! Tak třeba Kevin Costner už ze sebe nikdy potom takovýho pitomečka na plátně nedělal, pokud si teda pamatuju 🙃. Hodně dobrý westernový dobrodrůžo (Netflix)! ()

Xmilden

V 80. letech byl western mrtvou záležitostí a rozumím tomu, že pokud jej chce někdo znovu oživit, není možné vymýšlet nějakou přehnanou kombinatoriku. Takže máme tady město s šerifem, který zřejmě není takový Mirek Dušín, i když se tak tváří, k ruce má několik poskoků, na druhé straně tady máme čtveřici přátel, kteří prostě řeknou DOST. Že nás bude čekat finální zúčtování musí být každému jasné, jakmile naši hrdinové dorazí do Silverada. Jediný kdo se do své role vůbec nehodí je Kevin Kline. Zbytek osazenstva ok. Absolutním překvapením je zde v menší roli Jeff "Moucha" Goldblum. 65% ()

Phobia

Nevím jak v 80. letech (asi špička), ale dnes je "Silverado" průměrný western se všemi obvyklými klady a neduhy: máme tady čtveřici čestných pistolníků, co střílejí jen v sebeobraně, zlého padoucha a jeho pohůnky, kteří terorizují okolí, klaďasové dostanou důvod k pomstě a ukončení bezpráví, bum-bum-prásk, a jestli neumřeli, žijí dodnes. Předvídatelné, klišoidní, plné logických trhlin a bohů ve stroji, přesto víceméně funkční, chytlavý příběh se slušným hereckým obsazením. Je tady však jeden gigantický zádrhel, nutící mne vážně uvažovat o hodnocení podprůměrném: dabing, vážení přátelé, absolutně katastrofální dabing. Nevím, kde to Nova Cinema sebrala, ve které žumpě zalovila, ovšem něco tak otřesného a degradujícího už jsem dlouho neslyšela. Naposledy za bájných časů amatérsky dabovaných VHS, kdy smrtelný řev by komentován nezúčastněným: "Au." Hlasy byly vybrány tak, aby se k postavám hodily co nejméně a všichni bez výjimky deklamovali s intonací leklé ryby, dialogy vyznívaly vyloženě parodicky. Už po prvních minutách jsem díky tomuto überzblitkovému dabingu přemítala, zda se na to raději nevysrat. Vydržela jsem, což je nakonec nejlepší možné dosvědčení kvality "Silverada". 60% navzdory heroickému úsilí českých dabérů dostat film do odpadových hodnot. ()

cheyene

V tomto westernu se sešla neskutečně silná a sympatická sestava herců. Přestřelky, přátelství a nespravedlnost, to lze sledovat celých 127 minut. Kevin Costner alias Jake je tu ještě velmi mladý a je stylizován do role frajírka, což mu zde opravdu sedí. Silverado je jeden z těch lepších westernů. ()

kinej

Ukázkové plýtvání potenciálem. Producenti očividně měli dostatek prostředků na všechny ty aspekty, které umí film dozdobit, aby vypadal úžasně. Úchvatná výprava, slušné stavby, propracovaíné kostýmy, spousta krásných koní, zajímavý casting to vše je líbivým obalem, který bohužel nezamaskuje úplně špatný scénář a podprůměrnou režii. Tak především dějová linie se ztrácí v moři nadbytečných postav, které rozmělňují příběh tím, že je každé z nich věnováno zbytečně moc prostoru. Je zde přebytek záporáků, až člověk neví, který je ten hlavní a kdo za co může a podobné je to i u klaďasů. Buď měl režiér přidat hodinu děje, nebo scénárista vyškrntout tak 5 až 10 postav. No a režijně naotčit závěrečné souboje takhle nezáživně, po tom co světu westernu odkázal Sergio Leone, to chce skoro talent. A nakonec si neodpustím ještě jednu poznámku. Obecně jsem odpůrcem dabingu, protože umí zdebilizovat jinak kvalitní film, ale tohle co předvedli dabéři zde, to by snad mělo být nějak trestně postižitelné. Jacísi herci, jejichž hlas by byl ideální k uspávání dětí, čtou krkolomný překlad bez jakéhokoliv náznaku účasti tím ještě víc degdradují to co může filmu pomoct a to herecké výkony. To je normální hnus, podle mě se tímto filmové dílo mrší ještě víc než pirátství,, protože to je regulérní prznění. ()

Fiftis

Len bohužiaľ priemerný western, ktorý zachraňuje predovšetkým charizmatický Kevin Kline. Naopak Kevin Costner si tu veľmi neškrtne a práve kvôli nemu som si chcel snímku pozrieť. Danny Glover hrá čierneho kovboja, čo som jakživ nevidel a nepočul, preto by som zacitoval scénu s Django Unachined - "That's a nigger on a horse"? Scott Glenn nebola dobrá voľba, neviem mu nikde prísť na chuť. Podľa môjho úsudku to nie je najlepší herec. Ako western je to obstojné hlavne vďaka fajn prostrediu, obzvlášť saloon vyzerá fajn. Kulisy majú teda pochvalu. Inak tu nemáme žiadnu výraznú ženskú postavu, iba jednu mužatku Lindu Hunt. Jeff Goldblum si tiež veľa nezahral, ale bola to príjemná zmena vidieť ho vo westerne. Priemer. ()

lamps

Rozhodně nemohu říci, že bych se nebavil, ale že by mě Silverado nějak výrazně oslovilo a odzbrojilo, to zrovna také ne. Je to prostě taková příjemná westernová podívaná se vším, co fanoušek žánru od takového filmu očekává. Tím myslím skvělí herci, kteří nejdou pro výstřel daleko a kamenný pohled jim jde jedna báseň, solidní scénář plný přestřelek a nefalšované westernové atmosféry a samozřejmě celkem povedený hudební doprovod, který se stal pro Divoký západ již nepsanou povinností. Viděl jsem už pár lepších westernů, ale málokterý tak dobře obsazený a především nenudící.. 75% ()

HAL

Hodinové skládání party hrdinů na cestě do zapadlého městečka je trochu slabé, ale v Silveradu samotném v druhé půlce už je film dost fajn. Western, který se snaží být hlavně jednoduše zábavným a celkem se mu to i daří - ale není ani ničím nezapomenutelným. A hodně mu chybí zajímavější záporáci s nějakou smysluplnou motivací. 7/10 ()

Anderton

Silverado je prvý western, ktorý som videl v kine. Niekedy koncom 80. rokov boli v bratislavskej Hviezde dni amerického filmu a rodičia mi kúpili lístok práve na Silverada. Nemusím prízvukovať, ako som bol z neho na vetvy. Ani to, ako je príjemné si podobné zážitky z detstva po dlhých desaťročiach zopakovať. Silverado je klasický western, žiadny revizionizmus a postmodernizmus, hrá s čistými kartami. Občas mi však už liezlo na nervy sa pozerať na štyroch kovbojoch na koňoch pri tónoch patrične hrdinskej hudby. No a tá dĺžka Kasdanových westernov tiež nie je najkratšia, v spojitosti s tým, že som to pozeral na komerčnej televízii s reklamami, odoberám nespravodlivo jednu hviezdu. Kto iný mohol hrať v 80. rokov šerifa, alebo šéfa policajtov v drsných chlapských filmoch, ako Brian Dennehy? 70% ()

Frajer42

Po všech směrech naprosto průměrný a ničím vyčnívající western, a to vzešel z péra scénáristy s relativně zvučným jménem v nejenom filmových análech. Každý správný western by měl mít v popředí nějakého hrozně příjemného pistolníka, kterého si nejde nezamilovat. V tomto případě mě ze čtveřice frajerů nezaujal významně vůbec nikdo. Pozitivně hodnotím, že se kolty nosily proklatě nízko a střílelo se kolikrát hned místo pozdravu, ale bylo to na úkor velice nezáživného děje, do kterého jsem se nedostal ani do skončení filmu. Samotná zápletka byla také relativně o ničem. Zkrátka v rámci žánru průměrný western, který zřejmě nikoho neurazí, ale nadšením si také nehopsnete. Dokonce i krásné ženy zde jaksi schází. Slabší 3 kousky. ()

Kothy

Tenhle western mě moc nechytnu. I přes dobré obsazení mi přišla dost nesrozumitelná příčina interakcí jednotlivých postav, takže mi děj pak moc nedával smysl. Ale i tak tu najdeme kvalitní akční scény. Plus je dost netypické obsadit do hlavní role ve westernu černocha. Lawrence Kasdan je zřejmě lepší jako scenárista. "Kdo plave proti proudu, unaví se." ()

nascendi

Silverado je zdĺhavý, nudný western, ktorý podľa narýchlo zbúchaného scenára so známymi hercami a v štandardných prírodných kulisách nakrútil režisér, ktorému toto remeslo príliš nesadlo. Okrem toho, nakrúcať western v roku 1985, si vyžadovalo správať sa inovatívne a nie kopírovať westernové klišé spred desiatok rokov. To je iba mrhanie prostriedkami a nezáleží na tom, či ich mali tvorcovia k dispozícii dostatok. Tri hviezdičky ponechávam, lebo moje sklamanie sa obmedzilo na ľútosť nad premrhaním akej-takej šance, ktorá tu na začiatku bola. ()

nash.

Čtyři stateční se vším co k pravému westernu patří. Přestřelky, honičky, velký příběh i humor, krásné ženy, neohrožené hrdiny, odporného padoucha, odplatu. Nesnaží se posouvat žánr nikam dál, místo toho nabízí návrat ke klasice a to s podporou skvělého a vskutku hvězdného obsazení. ()

klerik

Pomerne veľký (veľkolepý?) western, ale nezakryje, že je pozliepaný z mnoho motívov, ktoré dokopy až tak neladia. Priveľa postáv (hlavne záporných) rozbíja kompaktnosť príbehu. Niektoré scény sú výborné, scenérie krásne. Možno keby sa film sústredil len na udalosti v mestečku Silverado a zvyšok odstrihol alebo prerozprával retrospektívne, bola by to pecka. Nie zlé, ale na podobné témy si radšej pozriem niečo jednoduchšie a hutnejšie - ako TOMBSTONE alebo KRAJINA STRELCOV... Dabing je dosť nostalgická záležitosť, miestami ako z čias simultánneho prekladu... ()

Chrustyn

Pro mě nepříliš zajímavý a docela zdlouhavý western ve kterém se sice sešlo bohaté herecké osazenstvo ale ani to film nezachrání. Pro milovníky akce je zde poměrně dost přestřelek ale film nemá potřebnou westernovou atmosféru, kterou oplývaly italské westernové klasiky a těch postav mi přišlo zbytečně mnoho. Jo Leone byl jen jeden. ()

rikitiki

Příliš mnoho motivů, z nichž mnohé jsou jen na překážku (milostná /ne/romance, doprovod výpravy osadníků), dělá z filmu nepřehlednou motanici vztahů a postav, které se utkají v přestřelce velikosti menší války. Co ale z toho, když hlavně v závěru už film diváky jednoduše balamutí a předkládá mu k uvěření tak nesmyslné momenty KOUSEK DĚJE dvojité zázračné superrychlé uzdravení (jednou z průstřelu hrudníku), stoprocentní úspěšnost střel našich hrdinů a neskonalou tupost a špatnou mušku na straně jejich protihráčů. Je toho zkrátka příliš mnoho, jako by si chtěli tvůrci ještě naposledy pořádně zablbnout v žánru, který v polovině osmdesátek už nebyl na vrcholu. /6. 10. 14./ ()

Morholt

Silverado nabízí vše, co dělá western westernem. Partičku desperátů, zkorumpovaného šerifa, zlovolného statkáře, pár drsných, ale poctivých pistolníků, osadníky v problémech, spoustu přestřelek a navíc naprosto klasický souboj jak vystřižený z učebnic o Divokém západě. To vše v podání výborných herců, jejichž jména snad tehdy ještě neznamenala to, co dnes, ale to na kvalitě jejich výkonů nic neubírá. Mohou vadit žánrová klišé, kterých tu je požehnaně a někomu se může zdát že stopáž je příliš dlouhá a obojí je do určité míry pravda, ale já se i tak k tomuto westernu čas od času rád vracím a vždy je to pro mě příjemně strávený čas. Jen pozor na český dabing. To je past. 85% ()