Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Jak dvě růžičky jednoho keře tu kvetou spolu a jsou si k nerozeznání podobné. Jedna však chodí v šatech samá krajka a druhá také pěkně, ale obyčejně. Jedna líhá v kanafasu a z postele ji zvedá práce, druhá spí v hedvábí a drží se jí nuda. Copak Madlenka! Ta, co potřebuje, na to stačí sama. Ale kolem Marion se točí celý dvůr. Jedna vládne, druhá pere a obě touží po štěstí a kráse… Princezny mívají všelijaké rozmary, i ta naše Marion. Není zrovna spokojená se svým přepychovým životem, a tak ji jednoho dne napadne, jak by se jí žilo jako obyčejné pradleně, ta má přece život jako peříčko! Zrovna to samé si ale o princezně myslela pradlenka Madlenka. Ta by zase tuze ráda alespoň na chvíli vyměnila práci za spokojený život na zámku. A tak začala Marion kralovat v prádelně a Madlenka se usadila na trůně… Jak jim ta výměna prospěla, na to se teď podívejte... Laskavou pohádku, která je plná pěkných písniček, natočila v roce 1986 režisérka L. Koutná podle scénáře M. Zinnerové a do hlavních rolí obsadila M. Fišerovou (dvojrole Marion a Madlenky), P. Trávníčka (kominík Venda), K. Rodena (princ Petr), Z. Hadrbolcovou (teta Julie) a L. Lipského (strýc Josef). (Česká televize)

(více)

Recenze (81)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Že je možné pohádku jen tak lehce jakoby nahodit - a navíc do pohádkového muzikálu a formy krajně úsporné - dokazuje tato drobnička korunovaná oslňující dvojrolí Markéty Fischerové, pro kterou to byla jedna z jejích posledních hereckých úloh před tragickým zdravotním postihem. Jen tak mimochodem je tu navíc nahozen sociální motiv sdělující, že i ten sebelépe a sebechutněji namazaný krajíc je vždy jen o dvou kůrkách. Smířlivé vyústění je navíc okořeněno poznáním základních věcí lidského života. To je na jednu pohádku natočenou v atraktivním prostředí spíše zámečku než zámku Červená Lhota víc než dost. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Při vší úctě se mi nelíbil výběr herců: Markéta Fišerová jako princezna, Karel Roden jako princ či ten nijaký Lubomír Lipský na krále. Vůbec mi v těch rolích neseděli. Celkově jsem postrádal vtip i malebnost (což tak umí konkurentka Libuše Koutné Vlasta Janečková), ani písničky mne nezaujaly. Ale vzhledem k tomu, s jakým zájmem pozorovalo pohádku 11leté děvče, dávám tři hvězdičky. ()

Reklama

JosefTomas 

všechny recenze uživatele

Naprosto živoucí Fišerová, která tu energii na plátno vtiskla tak, že div mi při repríze nepadá televize. K tomu přihoďte "prince v krásném límci" Vladyku, kominíka na střeše, co písničku vytřese, Trávníčka a snad poprvé a naposledy zpívajícího Rodena jako prince. A chytré rozhodnutí točit převážně v interiérech tuhle pohádku činí použitelnou i po několika letech, navzdory televiznímu hávu. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Klasická televizní exteriérová pohádka vyznačující se hezkou hudbou a kupou písniček vypráví příběh dvojčat, z nichž jedna je princeznou a druhá pradlenou, přičemž obě dvě si chtějí své role vyměnit a kouzelná babička jim jejich sny splní. Co to přinese, je všem jasné. Pohádka sice trpí klasickými nešvary (některé písně po několikáté opakované už spíše otravují, mnohé záběry jsou hodně laciné, dvojčata jsou hrány evidentně rozdílnými herečkami), ale ani to nemůže zabránit strávit hezkou chvíli u hezké pohádky. ()

mirkaaa 

všechny recenze uživatele

Úsměvná pohádka, která se natáčela v atraktivním prostředí zámku Červená Lhota. Pohádka je vlastně odrazem toho, že každý žijeme svůj život, který bychom si ale občas rádi vyměnili s někým jiným, o kom si myslíme, že se má lépe. A právě takto se cítí pradlenka Madlenka a princezna Marion. Ale když si nakonec své role vymění, zjistí, že vlastně jedna druhé neměla co závidět. Zkrátka každý máme své radosti a trápení, a dokud neokusíme to trpké, nebudeme si vážit toho sladkého. Hlavní dvojroli princezny a pradlenky ztvárnila Markéta Fišerová, ušmudlaného kominíka si zahrál tehdejší představitel princů Pavel Trávníček a sympatického prince Petra ztvárnil Karel Roden. V pohádce si dále zahráli Miroslav Vladyka, Zdena Hadrbolcová, Libuše Havelková a Lubomír Lipský. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (6)

  • Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Jablíčka dobré víly". (Miggi90)
  • Ve scéně, kde se Majdalenka (Markéta Fišerová) opře o dveře od babiččina domu, je vidět otvor poštovní schránky. V době, do které je snímek situován, ale pošta do schránek nechodila. Navíc poštovní doručování fungovalo mezi Prahou a Vídní, případně na zámcích. (ČSFD)

Reklama

Reklama