foto

Markéta Fišerová

  • nar. 19.2.1960 (60 let)
    Kladno, Československo

Biografie

Kariéra dnes již bývalé herečky Markéty Fišerové byla krátká, ale v první polovině osmdesátých let patřila k nejznámějším tvářím filmu i televize. Narodila se v Kladně a od dětství jevila pohybové a pěvecké nadání, žádnému uměleckému oboru se ale původně věnovat nechtěla. Na hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře nastoupila na přání rodiny a studium herectví dokončila v roce 1981.

Ještě jako studentka konzervatoře se Markéta Fišerová začala uplatňovat i před kamerou a jejím debutem byl film ŘEKNEM SI TO PŘÍŠTÍ LÉTO (1977), v němž vytvořila ústřední pár s Ondřejem Havelkou. Následovaly menší i větší role v dalších filmech, z nichž ovšem jen některé obstály ve zkoušce časem a jsou známé i dnes (ÚTĚKY DOMŮ, 1980). Po dokončení konzervatoře nastoupila Markéta Fišerová do Divadla Jaroslava Průchy v rodném Kladně, kde působila pět let (1981-1986). Kromě toho pohostinsky hrála také v Praze (Divadlo Jiřího Wolkera, Městská divadla pražská). V Kladně se seznámila s hercem Markem Ebenem (*1957), který se v roce 1982 stal jejím manželem. Kromě společného divadelního angažmá spolu natočili také písničky pro děti. Před kamerou vytvořili pár v televizním filmu TVÁŘ ZA OKNEM (1985).

V průběhu osmdesátých let zviditelnilo Markétu Fišerovou především účinkování v televizi, velké role sympatických dívek jí přinesly seriály TŘETÍ PATRO (1983) a MY VŠICHNI ŠKOLOU POVINNÍ (1984), hlavní roli hrála ve dvou na sebe navazujících televizních filmech NEVĚSTA (1985) a TCHÝNĚ (1986), kromě toho se často objevovala v pohádkách. Před filmovou kamerou stála naposledy v rámci snímku KRAJINA S NÁBYTKEM (1986).

Počátkem roku 1986 postihlo Markétu Fišerovou vážné onemocnění mozku a následné upoutání na invalidní vozík ukončilo její slibnou hereckou kariéru. Od té doby žije v soukromí, ale po boku manžela Marka Ebena se občas objevuje na společenských akcích. Jejich manželství se jako příkladný partnerský vztah dostává i do zájmu bulvárních médií – na rozdíl od mnoha jiných v kladném slova smyslu.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1984 Zpívánky (TV pořad)
1972 Denkste!? (TV pořad)

Fanoušci tvůrce