Pád Třetí říše

• Německo Der Untergang (více)
Německo / Rakousko / Itálie, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternativní 149 min)

Předloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scénář:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (více)

20. července 1944 byl spáchán ve Vůdcově hlavním stanu "Vlčím doupěti" (Wolfsschanze), atentát na Hitlera. Z bezprostřední blízkosti zažila tuto událost jeho osobní sekretářka Gertraud "Traudl" Junge. Poprvé se tak otřásla půda pod nohama kdysi všemocného "Vůdce" a všichni z jeho bezprostředního okolí poprvé pocítili šok. O devět měsíců později se Hitler přesunul do svého prostorného systému bunkrů na území Nového říšského kancléřství v Berlíně. Rudá armáda v téže době přistoupila k jeho totálnímu obklíčení. 20 dubna slaví Hitler 56. narozeniny v kruhu svých věrných spolupracovníků a svého štábu. Eva Braunová už s ním také několik dní žije v bunkru. Himmler, Goering a stranické špičky se odsunuly do bezpečnějších částí Německa, zatímco Hitler nechce v žádném případě opustit své hlavní město. 29. dubna Rudá armáda obklíčila vládní čtvrť a odřízla ji od ostatního území Berlína, v jehož ulicích se bojuje o každý dům. Během této noci diktuje Hitler sekretářce Traudl Jungové svou poslední vůli a žení se s Evou Braunovou. Svatebními svědky jsou Goebbels a Bormann. 30. dubna zahájila ruská armáda boj o Říšský sněm (Reichstag). Hitler se rozhodl spáchat sebevraždu. Společně s Evou Braunovou se otrávili a jejich mrtvoly byly spáleny na zahradě říšského kancléřství. O den později otrávila Magda Goebbelsová ve spánku svých šest dětí. Pak odešli Magda a Joseph Goebbelsovi do zahrady a zastřelili se. I jejich mrtvoly byly spáleny. Přestože generál Weidling vydal rozkaz ke kapitulaci, v ulicích se bojuje dál... Film Pád Třetí říše vznikl na základě knihy osobní sekretářky Adolfa Hitlera Traudl Jungové "Bis zur letzten Stunde". Strhující herecký výkon Bruno Ganze v roli Hitlera, jen v samotném Německu přilákal do kin 6 milionů návštěvníků. (Česká televize)

Rathalos

Famozna nemecka vojnova drama zobrazujuca posledne dni Adolfa Hitlera a jeho Tretej rise,tazka,depresivna a smutna atmosfera,krasne vykreslene pribehy a aj konce roznych postav z tohto tazkeho a kruteho obdobia druhej svetovej vojny plnej smrti a trapenia,excelentny herecky vykon Bruna Ganza,ale i ostatnych hercov,pekna hudba,uzasne kulisy a filmovy zazitok,na ktory nezabudnem...:-) ()

Luk Skywalker

Místy trochu nudné na to, že to je drama až na půdu. Osud Hitlerových je velmi dobře zdokumentován, takže to stačilo jen přetočit a to je velmi věrné. Podobně je to s osudem Goebbelsových, jestli je věrný i postup otrávení dětí, tak jsem si doplnil tuto mezírku. Dále zde sledujeme osud mnoha dalších Němců, kteří sdíleli bunkr s Vůdcem až do jeho konce a jejich život v tomto krytu a přirozeně doplnění co s nimi bylo po válce. Jinak celkem maras žít s "rozdvojenou osobností", která ví, že je válka prohraná a u konce a za pár hodin plánuje a posílá (imaginární) jednotky na zvrácení stavu. ()

Redbee

Film, který ukazuje kromě té šílené i tu lidskou stránku Adolfa Hitlera, hrůzy války a osudy lidí v Hitlerově okolí. Na filmu toho není moc, co bych mohl kritizovat, možná jen, že film mohl být o deset dvacet minut kratší. ()

Cruchot

Realistická a velmi věrohodná rekonstrukce posledních dní Vůdce a jeho suity na pozadí možná jedné z vůbec nejstrašnějších bitev lidské historie - bitvy o Berlín. Film je natočen řemeslně velmi zručně, má výtečnou atmosféru, ale vůbec nejvíc bych vyzdvihl casting. A nejde jen o Bruno Ganze, který Hitlera nehrál, ale byl jím. Také ostatní herci jsou typově vybráni velice přesně a bez výjimky nemají jejich výkony chybu (např.z Ulricha Matthese alias Göbbelse mě mrazí ještě teď). Trochu mě mrzí až přílišná délka filmu a místy až přílišná doslovnost, ale jinak se jedná o skutečně velmi působivé dílko. ()

dokktor

zezačátku se to zbytečně rozplývá v četných epizodních scénkách, které mají zřejmě za úkol vystavět atmosféru; bohužel jenom nudí a působí kýčovitě. taky mi absolutně nesedí hrdinský obrázek toho magora a vůbec celé té fašistické sebranky, který film tak nepokrytě buduje. nicméně suicidální konec je docela zábavný ... jo a taky hláška "přímý zásah", když to adolf skoncuje, má neuvěřitelnou sílu přenést se přes ten patos a vydržet to do konce. ()

Jeand´Boa

Přesvědčivé...co víc dodat?... film hlavně o charakterech a emocích... a to velmi realisticky předvedených... silné okamžiky slabých chvil nacistické elity... ()

Stíba

Výborné válečné drama se skvělým výkonem Bruno Ganze, který filmu dokázal vtisknout ještě větší atmosféru a autentičnost. Tenhle film ocení jak znalci historii tak ti, kterým tahle doba příliš neříká. A to, že se stal kultem k různým zábavným parodiím na nejrůznější témata je už jen bonus :-) ()

gp_one

Pád třetí říše určitě není kdo ví jak úžasný film, děj se omezuje na historická fakta, mimo bunkr nám dá nahlédnout jen zcela vyjímečně a dění v bunkru je fakticky nudná záležitost. Určitě zde byla možnost, více se ponořit do pocitů a charakterů více postav, nejen Adolfa H. Co tedy dělá tento snímek víc než průměrným? Je to Bruno Ganz a jeho ztvárnění Adolfa Hitlera, které ač působí až teatrálně, nezdá se mi být ani trochu přehrávané. ()

desolator6

Presný opis udalostí posledných dní Tretej Ríše bez zbytočného "amerického" pozlátka. Pre mňa ako pre nedšenca histórie to bol nárez! Vedel som sa vtiahnuť do deja a mal som pocit že som priamo bunkri s Hitlerom. Btw. Bruno Ganz ako Hitler bol neuveriteľný! ()

Dimo

Kvalitní Německé filmařské vyrovnání se se svou těžkou a drsnou minulostí. Líbilo se mi, jak dobře jsou herecky zvládnuté dramatické scény, kde se zejména křičí. Horší to bylo s drobnostmi, jako je gestikulace, třesot rukou, nebo místy přehrávané dětské role, které ale jistě nebylo moc snadné hrát. A Bruno Ganz je vůbec machr, protože co on do scé role dal, je znát. ()

tom9117

"Už zítra mě budou miliony nemců proklínat, ale osud to chtěl přesne takhle." Posledné slová, ktorými Hitler zanechal svoju Tretiu ríšu. Film začína osobnou výpoveďou sekretárky Traudl Junge, ktorá prežila posledné dni Hitlerovej ríše. Toto je presná rekonštrukcia udalostí, ktoré sa stali v dňoch kedy Hitlerove Nemecko to už malo spočítané. Jednoduchý dej a pritom tak silný svojím obsahom. Množstvo scén, pri ktorých mi behal mráz po chrbte, keď som si to čo i len predstavil. Napríklad keď Hitler rozpráva o svojich plánoch a budúcnosti Berlína a zároveň sa prechádza popri makete svojho vysnívaného mesta. Výborná kamera a predovšetkým herecké výkony sú tu na veľmi vysokej úrovni. Samozrejme samotný Hitler v podaní Bruna Ganza hrá s nepredstaviteľnou pravdivosťou a zároveň brutálnosťou a jeho slová mi pripadali až neuveriteľné. Ale aj manželia Goebbelsovci, na ktorých som sa zhrozene len díval, čo dokážu bez akéhokoľvek zdravého rozumu učiniť... Pani Goebbelsová: "Bez myšlenky nacionálního socializmu nebude už žádna budoucnost", či scéna s Ríšskym kancelárom: "Národ si tento osud zvolil sám. My sme nemecký národ nenutili. Sám nás o to požádal. A teď holt přijde o svou najivní hlavu." Neuveriteľné slová. Albert Speer bol ďalšou výborne obsadenou postavou, ale aj Eva Braunová, ktorej postoj k Hitlerovi mi taktiež naháňal strach a scéna kde sa snažila zabaviť mi pripadala za jednu z bezvýchodiskových situácií. Traudl Junge, taktiež presvedčivá postava. Už samotný bunker, v ktorom sa odohráva väčšina filmu je taký hrôzostrašný, že sa to ťažko dá predstaviť ako to v skutočnosti bolo a k tomu delostrelecké nálety a skľúčujúca atmosféra. Záver filmu je majstrovsky ukončený ako aj celý film a nehovorím len o titulkách. Hudba je síce trochu nevýrazná, ale dostatočne doplňuje film a český dabing je dokonalý i keď samozrejme je dôležité aj pôvodné znenie, ktoré vyznie samozrejme pravdivejšie. Nemecká ako európska výroba opäť dokázala to čo by USA zrejme nedokázalo, zobraziť pravdivo svoje dejiny so všetkých čo k tomu patrí. Toto majstrovské dielo by mal vidieť každý koho aspoň trochu zaujíma história 2. sv. vojny, ale aj dejiny ľudstva. Filmy tohto druhu by sa mali natáčať častejšie aby presne zobrazovali udalosti tíchto ťažkých časov ľudstva. Neskutočný zážitok, ktorý je zbytočné opísať slovami, ale treba to vidieť znova! Hodnotenie: 5 !!! ()

Spiz

Ze začátku filmu, po uvedení do situace se film začne jaksi táhnout, ale vše je vynahrazeno v druhé půlce filmu, která má vynikající spád. Bruna Ganz skvěle zahrál roli nervově se hroutícího Hitlera a zasluhuje za to velkou pochvalu. Chvíle, kdy se film pomalu snaží vzbudit "lítost" pro Hitlera, neboť se chová jako správný, starý a hodný dědeček jsou trošku přehnané, ale kdo ví. Jinak výborný historický film. ()

LadyEsik

Tento film se podle mě MUSÍ vidět v originále. Není to jen německý film, je to vyloženě film o Německu a pokud chcete mít opravdový prožitek a říct, že jste viděli Pád Třetí říše, je to podle mě naprosto nejlepší s němčinou. Originál :) ... až ke špičkám noh smekám před hercem, který ztvárnil Hitlera. Dokonalost... lepší herecké podání jsem dlouho neviděla, jestli nějak vidím Hitlera, tak takto. Jak on řval, jak se vyjadřoval, jak vystupoval... s dabingem to nikdy nemůžete tak ocenit. Před ostatními herci smekám o něco výš, ale stejně tak až dolů k nohám, protože myslím, že všichni herci hráli opravdu úžasně. Dvě hodiny a já to sledovala a poslouchala... přitom co se týče děje to není tak nabyté, ale je to historie a mě to opravdu pojmulo. Můžu JEN dopuručit, ale JEN v originále :) ()

SimonShot

Podle dobrý snímek, který znázorňuje posledních pár chvil nacistů. Herecké výkony u některých postav mi přišli až přehnané, ale vesměs to působilo ne vůbec špatně, jinak děj byl očekávaný, protože skoro všichni známe historii 2. světové a proto se dalo všechno odhadnou, tím jsem byl ochuzen o nějaký větší zvrat, ale jinak jsem se bavil a zase jsem se utvrdil v tom, že 2. světová nebyla žádná sranda.... :) ()

P. J. D.

Skvěle zahraný Hitler, vůdce a fašistický diktátor německého impéria, a především jeden z nejlepších filmů, jenž bravurním způsobem zachytává historii. Ne nadarmo si získal popularitu po celém světě a ještě doposud se o něm mluví – byť jen skrz komická videa a všemožné memy. Hustou napjatou atmosféru vystihl režisér na jedničku a za kamerunskou práci by se nemusel nikdo stydět. Scénář je také dosti povedený a nenajdete v něm moc chybných míst. Tenhle film se zkrátka povedl a marně byste hledali něco, čím byste to vytkly. 5/5. ()

FanKalEl

Miestami film strácal dych a bol nudný a nezaujímavý, ale skvelý Bruno Ganz sa snažil film držať pokope. Skrátiť to na necelé dve hodiny a bolo by to takmer dokonalé. Pekne dôstojne zahrané. (75%) ()

Kingjiri

Adolf Hitler vyobrazenej jako postarší pán decimovanej parkinsonovou chorobou společně se zradou jeho nejbližších spolupracovníků a blížícim se pádem jeho impéria může občas u diváků vyvolat zárodky lítosti, ale vzápětí dá většinou nějaká z jeho replik jasně najevo, že lítost neni na místě (viz ochota obětovat civilisty v Berlíně a pozdějc celej národ). Bruno Ganz zahrál famózně, nicméně casting všech hlavnějších rolí je hodně kvalitní. Z Ulricha Mathense jakožto Göbbelse šel díky jeho fanatický oddanosti Vůdcovi a nacistický ideologii ještě větší strach, než ze samotnýho Hitlera. Jen je škoda, že když zrovna nebyl jeden z těhlech protagonistů na scéně, dostavila se občas slabší chvilka. Kvůli tomu nakonec pátou hvězdu nepřihodim, ačkoliv je na spadnutí, čtyři silnější hvězdy. ()

Ozzy2

Tak tohle bylo hodně přes čáru.Z historického hlediska jedna velká blamáž, jeden nesmysl za druhým, i ,když některé scény byly natočeny velice působivě, tak budily spíše soucit, než strach.Největší legrace byla zpověď Trudl, kde se hájkila, jak jí byl nacionalismus ukradený(ha,ha,ha, Hitler by si k sobě jistě vybral neuvědomělou sekretářku a svěřoval jí veškerá státní tajemství) a Albert Speer, který zde vůdci vyká a vůdce jemu také, přitom každé malé dítě ví, že ti dva si tykali, protože jen Speera Hitler považoval za svého přítele.Vrchol pitomostí byl odjezd Speera do Hamburgu.Rusové za rohem a on si vyjde v klídku hlavním vcfhodem:))))))Přitom je celkem známo, že z hlavního bunkru se dalop dostat do neobsazeného metra, které končolo pár desítek metrů u letiště Templehof.....odkud také Hitler 21.4.1945 odletěl do Argentiny:)) ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST