Zloději paměti

• USA The Forgotten (více)

Telly Paretta (Julianne Moore) přišla před 14 měsíci kvůli tragické letecké havárii o svého osmiletého syna Sama. Zatímco se snaží vyrovnat s tímto neštěstím a následným rozchodem s manželem Jimem (Anthony Edwards), dozvídá se od svého psychiatra Dr. Munce (Gary Sinise) děsivou skutečnost - dle jeho tvrzení trpí halucinacemi, nikdy žádného syna neměla a své vzpomínky si sama vytváří. Šokovaná Telly se pokouší nalézt jakékoliv důkazy o Samově existenci - fotografie, videonahrávky, památníky... Ale to všechno je pryč.

Telly začíná propadat přesvědčení, že se skutečně zbláznila. Pak ale potká naději v podobě Ashe Corrella (Dominic West), otce jedné z dalších obětí stejného leteckého neštěstí, a oba společně se vydávají hledat způsob, jak dokázat existenci svých dětí a vymanit se z šílenství, které je obklopuje. (oficiální text distributora)

honajz

Nakonec ty 4 slabé, fakt slabé hvězdy dám, protože podzim. Ne, ono to má atmosféru a drží si ji celý film, jen ten příběh je prostě až moc jednoduchý nakonec, což je fakt škoda, šlo si s tím pohrát daleko, daleko víc (i když zas ten „vyhazov“ v závěru mne pobavil - „potřebuji víc času“). Do cca 40. minuty to šlape skvěle, úvodní premisa je dost napínavá, ale pak je z toho jen běhání sem a tam, a i když zhruba v hodině filmu dojde k zajímavým dvěma zvratům, pořád je to prostě málo. Škoda, že mnoho linií není dořečeno (jaký vlastně měla vztah k manželovi? Fakt je jí nakonec ukradený, hlavně že... to bych spoileroval, každopádně její motivace mi přijde, jako že chlapi jsou vlastně zbyteční. A co kurnik linie policistky? Chci vědět, jestli třeba něco někdy... A tam ti... zlí... nešlo by o nich naznačit víc, prosím?). Mimochodem, ten její syn mi připomínal mého syna Štěpána, i s tou zelenou košilí. ()

Morholt

Na paranoidní thriller byly karty rozdány dobře a asi tak do poloviny film naplňoval to, co jsem od něj očekával. Jenže pak přišel sci-fi zlom a šlo to trochu do kytek. Rubenovi a spol. se nejspíš nechtělo vymýšlet nějaké složitější vysvětlení a tak vzali to nejjednodušší, co bylo po ruce. Tím se ze zajímavě vyvíjejícho psychologického thrilleru stalo obyčejné béčko, ale přesto to jakž takž ubíhalo a prostoru pro nudu tu bylo minimálně. Samotnou motivací toho všeho to sice tvůrci zase trochu zazdili, ale vzhledem k druhé polovině mi to zase tolik žíly netrhalo. 60% ()

Handle

Ohromná škoda, zkazit takhle výborný námět se nevidí tak často. Ze začátku to vypadá na zajímavý thriller se všemi filmařskými kvalitami, ovšem potom se scénáristé museli asi naprosto zbláznit... A přitom to byl tak nadějný snímek... Bohužel ta trapně magoristická druhá polovina opravdu naprosto všechno zazdila. ()

ladylucifer

Ze začátku docela zajímavé a fakt jsem byla i zvědavá, jak to bude pokračovat, ale zklamání bylo fakt kruté. Druhá část filmu bez pořádného děje a ten trapný konec mě dorazil. Ztráta času. ()

BoPo

Tvorcovia dostali dobrý nápad, ale nedokázali ho rozvinúť. Takže film pôsobí skratkovito, nedokončene. Bez účasti Julianne Moore by z toho bol čistý brak. Ušetrite zlodejom pamäte prácu a tomuto pokusu o mysteriózny thriller sa vyhnite. O takéto spomienky naozaj nemusíte stáť. ()

Tommassi3

"Nefandím Rangers !! A můj syn miloval baseball.." - "No jo, baseball !! To je skvělá hra !! Jedinej sport, při kterým si můžete schrupnout.." ;) ()

moviesfan

Myšlenka filmu je určitě dobrá, jen bych uvítal víc napětí a gradace. J. Moore je skvělá, jako herečka u mě opět obstála. ()

JohnCZ

Od začátku skvěle budovaná atmosféra zejména za pomocí tajemné hudby tak trochu ve stylu X-Files, které mi i celý snímek připomínal. FIlm táhne zajímavý scénář, který v závěru trochu zklame a rozuzlení působí lehce naivně, ale mystery atmosféra a dychtění diváka po rozuzlení je patrno po celou stopáž. Původně jsem čekal špionážní thriller, ale dostal jsem trochu něco jiného. A já překvapení rád, obzvláště pokud jsou takto příjemná. ()

Lyli

První polovina snímku je vážně povedená. Tísnivý pocit a napětí skvěle ladí, jenže pak přijde druhá půlka, která všechno snažení zazdí. Mno, i takové filmy jsou, a můžou za to ONI!!! ()

villon17

Kdyby za záhadou nestáli ti, kdo za ní stojí, a kdyby se ke konci nepatlaly všechny ztřestěné nápady dohromady, mohl by se ze zkaženého filmu vyklubat velmi příjemný zážitek. ()

corpsy

Až približne do druhej polovičky snímku tŕpnete v očakávaní, čo že to vlastne z toho námetu povstane a čakáte nejakú originálnu, alebo šokujúcu pointu. Sklamem vás. Šokujúca je, ale z toho hľadiska, že nieje šokujúca. Chápete? Nie? Treba vidieť. ()

Hoyt

Na toto jsem se díval hlavně kvůli mé oblíbenkyni Julianne Moore. Film má určitě nadprůměrný námět a velmi dobrou atmosféru. Ke konci už ale ztrácí tempo a pointa se mi také nelíbila. ()

griff

Chtěla jsem se vyhnout negativním komentářům k filmům, ale tady si to neodpustím. Film by šel rozdělit zhruba na dvě poloviny: První, v němž čekáte, kdy se rozjede ten skvělý triller, který přislíbily trailery nebo upoutávky v televizi, a kdy se naopak propadáte čím dál víc do nesmyslného příběhu a slabomyslné zápletky. A na druhou poliovinu, kdy už vám je jasné, že se žádný dobrý film nekoná a už jen uvažujete, proč někdo něco takového vůbec natočil a kolikrát ta hysterická ženská ještě zařve: " Kde je Sam? Vraťte mi Sama!" Tvůrcům snímku snad mohu dát alespoň ten jeden bod za to, jak pěkně se jim povedlo dodržet celistvou linii příběhu - která od prvního momentu pevně a neochvějně míří dolů až v poslední minutě klesne na totální dno uměleckého vkusu a filmového cítění vůbec. ()

Terter

Zloději paměti se dají rozdělit na dvě zhruba stejné poloviny. V první polovině je divákovi nabídnut zajímavý příběh s dobrou zápletkou. Ovšem způsob, jakým je to podáváno, je poněkoud podivný. Naprostá sterilita, kde režie ničím nevzniká a sráží tak divácký zážitek. V druhé polovině pak nastává zlom. Děj se zvrhává do naprosté magořiny, na scénu vyběhnou mimozemšťané a celé to rezignuje na jakoukoliv logiku. Ale všechno má své klady. Dočkáme se konečně několika solidních lekaček a alespoň nějakého hororového nádechu. Celkově jde ale o promrhaný potenciál, který zaručuje vskutku zajímavý námět. ()

ivishka

Jakýsi "mysteriózní" snímek bez jakéhokoliv zjevného potenciálu,který si nezaslouží žádná ocenění a tudíž ani nestojí za shlédnutí..Když se ale podíváme,tak to není taková ztráta času jako jiné snímky běžně vysílané v českých televizích. Podivný námět, který je jako vystřižený z nějákého špatného vtipu FBI nebo jakékoliv podobné americké " organizace". Jediný důvod proč jsem se na to podívala byla skvělá Julianne Moore ale měl by se konečně zakázat český dabing. ()

JJ.Gibson

Skvělý námět, ale totálně špatně rozuzlený, až se nad tím člověk musí pousmát. Kdyby to zůstalo mezi NSA a Telly všechno by to bylo naprosto dokonalé a psychologické drama by dostálo svého cíle. Tajný projekt vlády - supr. Jenže pak se do toho přimíchali marťani a udělali z toho příšernou shovadilost... ()

numi

Tak jsem si přečetl komentáře a musím nesouhlasit. Tenhle thriller není tak špatný. Dokonce je nadprůměrný a dá se zkousnout i ten přechod mezi žánry. Co filmu sráží vaz je až samotný závěr. Je tu jistá paralela s výkonem Julianne Moore, která je první hodinku skvělá. Od vstupu do hangáru to jde s ní, a tudíž i s filmem, z kopce. On vlastně film má bez titulků nějakých 78 minut a z toho 70 minut je Julianne na plátně. Obrovská škoda, že neutáhla ten závěr. Jinak excelentní výkon. Na DVD je alternativní konec, který je určitě lepší než ten finální, ale základní myšlenka v něm zůstává stejná, takže bohužel. Celkově je to nadprůměrný thriller s výbornou Julianne Moore, který diváka dokáže vtáhnout do děje, párkrát jej pořádně vylekat a na závěr bohužel zklamat. [září 2005] ()

kaylin

Julianne Moore je dobrá herečka - mám slabost pro zrzky -, ale ne vždy si musí vybrat dobrý film. V tomhle případě si vybrala mysteriózní thriller, což je žánr neskutečně ošidný. Když si scénář hodně dobře promyslíte, mohou z toho být neskutečné perly jako "Šestý smysl" nebo "Ti druzí". No, a když zas tak dobrý scénář nemáte, tak z toho nakonec vypadne snímek "Zloději paměti". Film jako "Zloději paměti" má jednu základní chybu - skvěle se jim daří vystavět atmosféru na začátku. Dostáváte se do situace, kdy nevíte, stejně jako hrdinové, na čem vlastně jste. Dějí se divné věci a vy chcete vědět, kde je vlastně pointa. Vytvoření napětí je neskutečně jednoduché. Když se na filmy podíváte, mnoho jich stojí na tom, - hlavně tedy thrillery, o kterých mluvím -, že vystaví zápletku na nečekané situaci, na zvláštním konání postav, aby tak vytvořili dokonalou nebo o něco méně dokonalou iluzi toho, že je všechno úplně jinak, než si myslíme. Samozřejmě, že je vše jinak, ale co je nejdůležitější, to je moment, kdy vše pochopíme a především samotné odhalení pravdy. Když se pointa odhalí moc brzy, divák pak jen ze setrvačnosti sleduje, jak se film skončí, když se dá pointa příliš pozdě, následují jen závěrečné titulky a divák si přichází o něco ochuzen. Pointa musí přijít ve vhodný okamžik. Jenže pointa musí být dobrá, aby byl i celý film dobrý. Některé film stojí na tom, že příběh, který sledujeme, je ne až tak zajímavý, ale pointa jím zamává. Jiné, jako třeba "Zloději paměti", stojí na tom, že ze začátku je film dobrý, ale čím víc se dovídáme, tím je film méně a méně zajímavý a příjemný. Prostě vás přestane bavit. Vyústění "Zlodějů paměti" je takové nezajímavé, možná až moc odtržené od reality tam, kde by si to zasloužilo reálnější řešení. Nebo jen moje očekávání byla jiná. Budiž, nedá se nic dělat. Sledujeme celkem sterilní a ne až tak násilnou podívanou, která napíná a napíná, až nakonec přepne, guma praskne a nám zbydou jen ty závěrečné titulky a nezbytné happy end. Jde přece o děti a děti v amerických filmech neumírají. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/11/prada-tlumocnice-sveraci-kazajka.html ()

jajinka

Poté, co mi tenhle film vychválila spousta lidí, tak jsem se fakt těšila, jak moc super bude, ale očekávání se ani ze třetiny nenaplnilo... Spíše průměrný thriller, s očekávaným happyendem.. Prostě velké zklamání... ()